Mjete shërimi natyrale për gurët në veshka

Mjete shërimi natyrale për gurët në veshka

 

Gurët në veshka janë jashtëzakonisht të dhimbshëm, dhe numrat janë befasues! Në fakt, sipas Rishikimeve në Urologji, rreth 7% e popullsisë së rritur vuajnë nga kjo gjendje e tmerrshme. Në përgjithësi, shkaku kryesor i gurëve në veshka është dehidratimi – i shkaktuar nga mos pirja e mjaftueshme e ujit të pastër (pa fluoride) dhe mos konsumimi i mjaftueshëm i frutave dhe perimeve të pasura me ujë.

Kushtet e tjera mjekësore që mund të rrisin rrezikun për gurët në veshka përfshijnë: infeksionet e traktit urinar, acidozën tubulare renale dhe hiperparatiroidizmin.

Shumica e gurëve janë depozita të oksalatit të kalciumit, por ato gjithashtu mund të përbëhen nga përbërjet e mëposhtme:

 • Acidi urik, veçanërisht nëse jeni të dehidratuar ose keni përdhes.
 • Cystine, nëse keni një gjendje të caktuar gjenetike që prek veshkat tuaja.
 • Struvite, e cila mund të jetë rezultat i një infeksioni.

Për fat të mirë, ekzistojnë disa mjete shërimi natyrale për gurët në veshka që mund të parandalojnë ose shpërndajnë këto guralecë të dhimbshëm. Tetë ushqimet e mëposhtme dhe produktet bimore ia vlen të përdoren.

Cilat ushqime ulin rrezikun e gurëve në veshka?

Natyrisht, dieta është një komponent thelbësor për të shmangur gurët në veshka.

 1. Ngrënia e kërcellëve të selino si perime dhe përdorimi i farave të saj në çaj mund të nxisë shëndetin e veshkave dhe të zvogëlojë formimin e gurëve.
 2. Mollët mund të ndihmojnë në parandalimin e gurëve në veshka për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave – të cilat janë të shkëlqyeshme për eleminimin e mbeturinave nga sistemi tretës.
 3. Një ushqim më pak i zakonshëm është borziloku i shenjtë (Holy Basil). Provoni të bëni një çaj nga gjethet e tij, dhe pijeni atë me mjalt organik (të papërpunuar) për të zvogëluar dhimbjen e këtyre gurëve. Borziloku i shenjtë përdoret për një sërë përfitimesh të tjera, siç është luftimi i ftohjes dhe gripit; përmirësimi i gatishmërisë mendore; dhe ulja e inflamacionit qelizor.
 4. Një ilaç tjetër (i shijshëm) përfitohet duke lënë në ujë disa fasule të bardha gjatë natës. Pastaj i zieni ato për 2 – 3 orë, i shtrydhni lëngun dhe pijeni për të nxitur heqjen natyrale të gurëve në veshka.

Bimë dhe ilaçe bimore për të ndihmuar në parandalimin dhe shpërbërjen e gurëve në veshka

 1. Në krye të listës, është një bimë medicinale e quajtur, chanca piedra – e cila është e shkëlqyeshme për mëlçinë, veshkat dhe fshikëzën e tëmthit. Përkthimi në anglisht është “thyrësi i gurëve” dhe mund të shpërbëjë gurët brenda disa ditëve, nëse merret në mënyrën e duhur.

Mbani në mend, sasitë mund të ndryshojnë në varësi të gjendjes tuaj të veçantë. Shumica e ekspertëve të shëndetit natyral rekomandojnë një çaj chanca piedra, sapo të ndjeni simptoma.

 1. Vitaminat B, veçanërisht vitamina B6, janë të rëndësishme në reduktimin e gurëve oksalat kalciumi në veshka. Ju mund të merrni vitamina B nga një larmi ushqimesh, duke përfshirë mishin e ushqyer me bar, peshku i egër, bajame të papërpunuara, kokrra organike dhe perime.

Për më tepër, vitaminat B kanë tendencë të jenë më efektive kur merren me ushqime të pasura me magnez – të rritura në toka të pasura me minerale – si zarzavate organike me gjethe të errëta, arra dhe fara. Mungesa e magnezit është mjaft e rrezikshme për shëndetin e njeriut, prandaj ki kujdes.

 1. Ghalensis është një ilaç bimor shumë i rekomanduar për rastet e avancuara të gurëve në veshka. Kur trupi ka grumbulluar mjaft toksina, ky ilaç mund të jetë i domosdoshëm për ju.

Për të shmangur dhimbjen, vepro shpejt

Dhimbja e lidhur me gurët tregon se trupi është duke ju thënë se nevojiten ndryshime të shpejta në stilin e jetës!

 1. Qëndroni të mirë hidratuar dhe sigurohuni që po pini ujë të freskët (të pastër).

Nëse po pini ujë natyral të burimit – sigurohuni që është testuar për siguri. Nëse nuk keni qasje në ujin e pastër të burimit – sigurohuni që të pastroni ujin tuaj me një njësi të kundërt të osmozës (RO) ose të pini ujë të distiluar.

Vetëm mos harroni, pirja e ujit me RO ka pak përmbajtje minerale, kështu që ju duhet të hetoni përfitimet shëndetësore të rivendosjes së ekuilibrit mineral në ujë. Një tjetër këshillë e shkëlqyeshme për shëndetin është të shtoni lëng të freskët limoni (organik), uthull dhe musht molle në pijet tuaja – kjo do t’ju ndihmojë të alkalizoni sistemin tuaj dhe t’i nxirrni jashtë ato gurë.

Dhe, nëse pini pije me gaz, ndaloni menjëherë. Për shkak të përmbajtjes së lartë të acidit fosforik, pija me gaz është një nga gjërat më të këqija që mund të bëni për shëndetin tuaj. Në përgjithësi, një dietë që i bën lëngjet tuaja trupore acidike do t’ju shkaktojë shumë dhimbje fizike.

Pra, duke bërë ndryshime të thjeshta në dietën tuaj – mund të shmangni kërcënimin e gurëve në veshka përgjithmonë.

Kujdesi për Veshkat dhe Traktin Urinar


Bimët e Shkretëtirës për Veshkat – Veshkat janë mekanizmi i organeve më vitale të trupit të njeriut, që pastron gjakun prej mbeturinave dhe elementeve të tepërta. Ato sekretojnë një numër të hormoneve të nevojshme për të stimuluar palcën e kockave për të prodhuar qelizat e kuqe të gjakut, rregullojnë normën e lëngjeve në gjak, rritin përvetësimin e hekurit në zorrë, e shumë të tjera..

Disa faktorë si obeziteti, presioni i lartë i gjakut, sheqeri i lartë në gjak dhe sëmundjet patologjike të veshkave, mund të ndikojnë rëndë funksionet e veshkave.

Për të mbajtur të paprekur shëndetin e veshkave dhe për të ndihmuar veshkat e dëmtuara nga sëmundje të ndryshme, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka kombinuar bimët shkretinore më efikase për shëndetin e veshkave dhe të traktit urinar, në produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook