Mieloma e Shumëfishtë / Multiple Myeloma

Mieloma e Shumëfishtë / Multiple Myeloma – Kanceri i palcës së kockave; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral

 

Mieloma, e njohur gjithashtu si mieloma e shumëfishtë, është një lloj i kancerit të palcës së kockave. Kanceri prek qelizat plazma brenda palcës së kackave, të cilat janë një pjesë e rëndësishme e sistemit imunitar.

Palca e eshtrave është materiali i butë që gjendet në qendër të eshtrave të trupit.

Mieloma zakonisht nuk ekziston si një masë apo tumor. Në vend të kësaj, qelizat mieloma ndahen dhe shumohen në palcën e kockave.

Ajo zakonisht prek shumë vende në trup, ku ekziston palca e eshtrave, e cila është arsyeja pse ajo është quajtur mieloma e shumëfishtë. Kjo përfshin kockat e shtyllës kurrizore, kafkën, legenin, brinjët e kafazit dhe zonat përreth supeve.

Simptomat

Në fazat e hershme, mieloma e shumëfishtë mund të mos shkaktojë asnjë simptomë apo komplikim, kështu që ajo mund diagnostikohet vetëm pas një testi rutinë të gjakut apo urinës. Por më vonë, ajo do të shkaktojë një gamë të gjerë të simptomave dhe komplikimeve, ku më të zakonshmet janë:

– Dhimbje kockash; Dhimbjet mund të jetë një simptomë që ndodh shpesh në mieloma. Mesi apo fundi i shpinës, brinjët e kafazit të kraharorit dhe të legenit, preken më shpesh. Dhimbjet shpesh janë të vazhdueshme dhe përshkruhen si mpirje dhe dhembje, dhe zakonisht bëhen më keq nga lëvizja.

– Thyerje të eshtrave; Eshtrat që më së shpeshti thyhen për shkak të sëmundjes mieloma të kockave janë ato të shpinës dhe brinjët. Thyerjet mund të ndodhin herë pas here vetëm me presione të vogla apo lëndim të kockave. Thyerjet e kockave të shtyllës kurrizore (rruazat) mund të çojnë në rrëzimin e shpinës, humbje të lartësisë dhe, herë pas here, ngjeshje të palcës kurrizore (kolona kryesore e nervave në drejtim të fundit të shpinës). Ngjeshja e palcës kurrizore mund të shkaktojë ‘gjembim’, mpirje dhe dobësi në këmbë, dhe ndonjëherë probleme të urinimit dhe jashtëqitjes.

– Lodhje; Pacientët me mieloma shpesh kanë lodhje të vazhdueshme (lodhje të madhe). Kjo mund të jetë për shkak të vetë mielomas ose të një ose më shumë komplikacioneve të saj, ose mund të jetë një efekt anësor i trajtimit të dhënë.

– Anemi; Anemia është një reduktim në numrin e qelizave të kuqe të gjakut apo hemoglobinës me mbajtje oksigjeni që ato përmbajnë. Kjo mund të ndodhë si rezultat i vetë mielomës, ose si një efekt anësor i trajtimit. Kjo mund të çojë në lodhje, dobësi dhe vështirësi në frymëmarrje.

– Infeksion; Infeksioni është shumë i zakonshëm te pacientët me mieloma sepse mieloma ndërhyn me sistemin imunitar, duke e bërë atë më të ndjeshëm ndaj infeksionit.

– Hiperkalcemi; hiperkalcemi do të thotë se niveli i kalciumit në gjak është shumë i lartë. Kjo mund të ndodhë te pacientët me mieloma sepse sëmundjet e kockave shkaktojnë daljen e një sasie të lartë kalciumi nga kockat e prekura.

– Dëmtime në veshka; dëmtimet në veshka mund të ndodhin te pacientët me mieloma për një sërë arsyesh. Proteinat jonormale të prodhuara nga qelizat mieloma dëmtojnë veshkat,ashtu siç mund të bëjnë edhe disa nga komplikimet e tjerë, si hiperkalcemia. Gjithashtu, disa prej barnave kimike të përdorura për trajtimin e mielomës, mund të shkaktojë dëmtime në veshka.

Shkaqet

Nuk dihet saktësisht se çfarë i shkakton qelizat plazma brenda palcës së eshtrave të bëhen kanceroze. Studimet kanë sugjeruar se faktorët e listuara më poshtë mund të rrisin shansin e zhvillimit të mielomës multiple:

– të paturit e një të afërmi të ngushtë me këtë sëmundje

– të jesh i shëndoshë (tejet mbipeshë)

– të paturit e një diete që është e ulët në peshk dhe / ose në perimet jeshile

– të kesh HIV ose AIDS

– duke përdorur bojën e flokëve, ose të paturit e një pune që përfshin ekspozimin ndaj nbojës së flokëve

– duke punuar me mishin dhe produktet e tij

– të punosh me fleta metalike

– të punosh në industrinë e naftës

– të punosh me rrezatime

– të paturit e një punë që ju ekspozon ndaj pluhurit të drurit

– të paturit e një gjendje ku sistemi imunitar sulmon indet e shëndetshme, të tilla si artriti rheumatoid.

Është e paqartë saktësisht se si këta faktorë të rrezikut mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të mielomës.

Komplikimet

Komplikimet e mielomës së shumëfishtë përfshijnë:

– Infeksione të shpeshta. Qelizat e mielomës pengojnë aftësinë e trupit tuaj për të luftuar infeksionet.

– Probleme me kockat. Mieloma e shumëfishtë mund të ndikojë gjithashtu në kockat tuaja, duke çuar në dhimbje të kockave, rrallimin e kockave dhe thyerjen e kockave.

– Reduktimi i funksionit të veshkave. Mieloma e shumëfishtë mund të shkaktojë probleme me funksionimin e veshkave, përfshirë dështimin e veshkave. Nivelet më të larta të kalciumit në gjak në lidhje me gërryerjen e eshtrave mund të ndërhyjnë në aftësinë e veshkave për të filtruar mbeturinat e gjakut. Proteinat e prodhuara nga qelizat e mielomës mund të shkaktojnë probleme të ngjashme.

– Numërim i ulët i qelizave të kuqe të gjakut (anemi). Ndërsa qelizat e mielomës grumbullojnë qelizat e gjakut normale, mieloma e shumëfishtë gjithashtu mund të shkaktojë anemi dhe probleme të tjera të gjakut.

Diagnoza

Në disa raste, mjeku mund ta zbulojë myelomën rastësisht kur i nënshtroheni një testi të gjakut për ndonjë gjendje tjetër. Në raste të tjera, mjeku mund të dyshojë për mieloma të shumëfishtë bazuar në shenjat dhe simptomat tuaja.

Testet dhe procedurat e përdorura për të diagnostikuar myelomën e shumëfishtë përfshijnë:

– Testet e gjakut. Analiza laboratorike e gjakut mund të zbulojë proteinat M të prodhuara nga qelizat e mielomës. Një proteinë tjetër anormale e prodhuar nga qelizat e mielomës – e quajtur beta-2-mikroglobulinë – mund të zbulohet në gjakun dhe t’i japë mjekut të dhëna për agresivitetin e mielomës. Për më tepër, testet e gjakut për të ekzaminuar funksionin e veshkave, numërimin e qelizave të gjakut, nivelet e kalciumit dhe nivelet e acidit urik mund t’i japin mjekut të dhëna për diagnozën e saktë.

– Testet e urinës. Analiza e urinës mund të tregojë proteinat M, të cilat quhen proteina të Bence Jones kur zbulohen në urinë.

– Ekzaminimi i palcës suaj të eshtrave. Mjeku mund të heqë një mostër të palcës së eshtrave për testimin në laborator. Mostra mblidhet me një gjilpërë të gjatë të futur në një kockë (aspirimi i palcës së eshtrave dhe biopsia). Në laborator, kampioni ekzaminohet për qelizat e mielomës. Testet e specializuara, të tilla si fluoreshenca në hibridizim in situ (FISH) mund të analizojnë qelizat e mielomës për të kuptuar anomalitë gjenetike. Testet bëhen gjithashtu për të matur shkallën në të cilën po ndahen qelizat e mielomës.

– Testet e imazhit. Testet e imazhit mund të rekomandohen për të zbuluar problemet e kockave të shoqëruara me myeloma të shumëfishtë. Testet mund të përfshijnë një rreze X, MRI, CT ose tomografi të emetimit të pozitronit (PET).

Caktimi i fazës dhe kategorisë së rrezikut

Nëse testet tregojnë se keni myeloma të shumëfishtë, mjeku do të përdorë informacionin e mbledhur nga testet diagnostikuese për të klasifikuar sëmundjen, si fazën I, fazën II ose fazën III. Stadi I tregon një sëmundje më pak agresive, dhe faza III tregon një sëmundje agresive që mund të prek kockat, veshkat dhe organet e tjera.

Mieloma e shumëfishtë mund të caktohet edhe një kategori rreziku, e cila tregon agresivitetin e saj.

Faza e mielomës dhe kategoria e rrezikut ndihmojnë mjekun të kuptojë prognozën dhe opsionet e trajtimit.

TRAJTIMI NATYRAL: DIETA USHQIMORE, STILI I JETESËS, KURA BIMORE

  • Dieta Ushqimore

– Shmangni të gjitha ushqimet që janë të larta në trans-yndyrna të ngopura dhe yndyrna të hidrogjenizuara, vajra, margarinë.

– Eliminoni miellin e bardhë të rafinuar, i cili gjendet në shumicën e ushqimeve të gjetura në raft dyqani ushqimesh tipik, duke përfshirë bukën, gjevrekët, biskotat, ëmbëlsirat, makaronat.

– Gjithashtu, shmangni alkoolin, kafeinën, karbohidratet e thjeshta, sheqernat dhe produktet e sheqerit, ushqimet që janë tepër djegëse dhe tërësisht të përpunuara, si dhe ushqimet komerciale.

– Qëndro larg qumështit dhe produkteve të qumështit inorganik të pasterizuar, duke përfshirë kosin dhe djathin; mund të konsumoni produktet e qumështit organik në mënyrë të matur.

– Minimizoni konsumin e mishit të kuq; mund të konsumoni sasi të mjaftueshme të pulave organike pa lëkurë, bizon dhe peshk të egër.

– Fuqizoni veten, dhe zgjidhni një dietë të theksuar në ushqime organike, fruta dhe perime të freskëta organike, tërshërë, drithëra  të plota, oriz dhe hikërror.

– Përfshini një shumëllojshmëri të arrave dhe farave të preferuara, sidomos farat e kungullit dhe të lulediellit.

– Hani sasi të bollshme të zarzavate të freskëta organike dhe të ziera lehtë, sallata të freskëta në mënyrë të përditshme.

– Mundësisht, gatuani me gjalpë / vaj kokosi të virgjër dhe përdorni vaj ulliri ekstra të virgjër.

– Gjatë gjithë ditës, të pini shumë ujë të pastër, të filtruar, dhe shmangni pirjen -si dhe banjon dhe dushin në- ujë rubineti të pafiltruar, sepse uji i rubinetit përmban metale të rënda dhe mbetje të pesticideve, të cilat mund të vendosen në përqëndrime të larta në trup.

Kombinoni:

– Lakër të kuqe + selino + lëng marule, dhe pini 250 ml, dy herë në ditë.

– Karrota + kastravec + panxhar + rrepkë + lëng hudhre.

– Rrush + qershi të zeza + stafidhe e zezë.

– Lëngu i barit të grurit është gjithashtu i dobishëm, dhe po ashtu lëngu i asparagus dhe lëngu i freskët molle.

– Lëngje jeshile të freskëta janë një stimulues i rëndësishëm i lëndëve ushqyese në dietë; ju mund të bëni kombinime të reja të perimeve, dhe të zbuloni të preferuarat tuaja personale.

  • Stili i të jetuarit

– Ushtrohuni rregullisht, të paktën tre herë në javë për 45-60 minuta çdo seancë.

– Nëse pini duhan, ndaloni menjëherë, dhe qëndroni  larg ekspozimit ndaj tymit të duhanit.

– Gjithashtu shmangur pijet alkoolike, kafen, dhe të gjitha produktet që përmbajnë kafeinë.

– Kujdesuni për të menaxhuar stresin dhe për të zvogëluar nivelin e stresit tuaj të përgjithshëm, pasi stresi mund të ndikojë negativisht në funksionin e shëndoshë imun.

– Përveç kësaj, pini një gotë 250ml ujë të pastër, të filtruar çdo dy orë gjatë ditës për të ndihmuar turret nga traktin urinar dhe për ta mbajtur atë të hidratuar siç duhet.

Bimët e Shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me Multiple Myeloma


Trupi i njeriut është krijuar për ta kapërcyer kancerin. Ai është i pajisur me sistem imunitar të fuqishëm dhe sistemin e mbrojtjes intracellulare anti-oxidante. Krijuesi ynë nuk ka zbritur ndonjë sëmundje në Tokë, veçse ka krijuar edhe ilaç për të.

Një nga sfidat me kancerin është se ai nuk është pushtues i jashtëm që vjen për të bërë kërdi. Në vend të kësaj, janë qelizat tona që nuk ndjekin më udhëzimin kryesor për funksionimin e duhur, rritjen e qelizave dhe ciklin e jetës / vdekjes qelizore. Është zhvillimi i qelizave mashtruese që egoistikisht vendosin të grumbullojnë lëndë të para dhe nuk dëgjojnë më rregullat dhe rregulloret e vendosura nga organet e inteligjencës së lindur, të krijuar nga Zoti.

Kontrolli master i trupit e njeh pamjen e madhe të asaj që është më e mira për mbijetesën afatshkurtër dhe potencialin afatgjatë. Ky kontroll duhet ta mbajë pjesën tjetër të trupit në mënyrë të vazhdueshme të informuar dhe në përputhje me këtë skemë të madhe. Ky proces komunikimi zhvillohet përmes sistemit neuro-endo-imun. Kjo do të thotë që trupi komunikon me veten përmes sistemit nervor, sistemit hormonal dhe sistemit imunitar.

Për të stimuluar dhe fuqizuar sistemet mbrojtëse dhe luftuese të trupit, për asgjësimin e qelizave kancerore burimore dhe metastazike, dhe për përkrahjen e shëndetit të pacientëve, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më të fuqishme, të kombinuara në lloj dhe sasi, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me Multiple Myeloma, që i gjeni më poshtë.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook