Kolla; Trajtimi Natyral i thjeshtë

Published On: December 14th, 2022Categories: Mushkëritë0 Comments on Kolla; Trajtimi Natyral i thjeshtë

Kolla; Simptomat dhe shkaqet, Trajtimi Natyral i thjeshtë

 

Kolla është një shpërthim i papritur dhe shpërthyes i ajrit nga mushkëritë, zakonisht i shkaktuar nga nevoja për të dëbuar diçka nga pasazhet e ajrit. Kollitja prodhuese sjell mukus (pështymë ose gëlbazë), ndërsa një kollë joproduktive dhe e thatë nuk e bën këtë.

Simptomat dhe shkaqet e kollës

Tingujt e ndryshëm të kollës mund të jenë sinjale të problemeve të ndryshme themelore. Nëse kollitja juaj vazhdon, kërkoni ndihmë nga një mjek i kualifikuar shëndetësor.

Shembuj të kollës përfshijnë: Kollë e vazhdueshme, e rëndë me prodhim të mukusit të trashë, të cilat mund të sinjalizojnë bronkit kronik (bronkit shpesh i shoqëruar me duhanpirjen ose ekspozimin pasiv ndaj tymit).

Kolla shumë e thatë me simptoma të thella të etheve dhe lodhjes, mund të sinjalizojë një periudhë të afërt të bronkitit akut. Bronkiti viral zakonisht ka një kollë të vazhdueshme që shqetëson gjumin.

Kolla e thatë, që zakonisht bëhet më keq gjatë natës, mund të sinjalizojë bronkospazmin (ngushtimi i përkohshëm i bronkeve, tubave më të mëdhenj të rrugëve të frymëmarrjes) që mund të shoqërohet me astmë, infeksion ose alergji.

Kollitjet alergjike mund të ndodhin së bashku me rrjedhje të hundëve dhe gërhitje, ose pas konsumimit të ushqimeve të caktuara, apo në sezone të ndryshme të vitit.

Kollitja e gjakut (hemoptysis). Nëse gjaku shfaqet në pështymë, kjo mund të jetë për shkak të prishjes së enëve të gjakut në rrugët e frymëmarrjes, mushkërive, hundës ose fytit, në shkaqe që mund të jenë të lehta ose serioze dhe duhet të vlerësohen. Gjaku mund të shfaqet si vija të ndritshme të kuqe ose të ndryshkura, ngjyrë rozë e kuqe, ose gjak i pastër i kuq i ndritshëm.

Kollitja që shoqërohet me ndryshime të gjendjes trupore, sugjeron lungë të mushkërive ose sëmundje të tjera të rënda, ndërkohë që kollitjet që lidhen me ngrënien mund të sugjerojnë probleme serioze të gëlltitjes ose trakeas.

Kollitja për shkak të ushtrimit ose ajrit të ftohtë mund të sinjalizojë astmën.

Në fëmijët e vegjël me inflamacion të traktit respirator, rrugët e frymëmarrjes mund të ngushtohen aq shumë sa të prodhojnë një kollë metalike të zhurmshme.

Kollitja e vazhdueshme, e shkurtër, e butë dhe e thatë, në pranverë, mund të sinjalizojë ethet e kashtës. Çrregullimet e sekrecioneve të shoqëruara me një kollë të thatë mund të sinjalizojnë një infeksion të trakeas, ndërsa pneumonia (inflamacioni sekondar i mushkërive nga infeksioni) zakonisht prodhon kollitje të dhimbshme që shoqërohet me gjurmë të gjakut.

Kanceret e rrugëve të frymëmarrjes mund të prodhojnë një kollë të butë në fillim, që përkeqësohet dhe më pas prodhon mukus që është i mbuluar me gjak.

Pështyma (lënda e ekspektoruar) e prodhuar me kollën sinjalizon: ndryshime (të bardhë në të verdhë, të gjelbër ose kafe) që nënkuptojnë se kemi të bëjmë me përfshirjen e një infeksioni; Dalja e gjakut do të thotë që infeksioni po përkeqësohet dhe kërkon vëmendjen e menjëhershme të mjekut; Materiali i ashpër në pështymë mund të nënkuptojë një gjendje serioze të mushkërive të quajtur bronkolitia – inflamacion ose pengim i shkaktuar nga gurët (gurët, zakonisht të formuara nga kripërat minerale) në bronke.

Shkaqe të tjera

Kollitja mund të jetë për shkak të një sëmundjeje të thjeshtë, si infeksioni i sipërm respirator ose i ftohti i zakonshëm, ose mund të sinjalizojë një sëmundje më serioze. Gjithashtu mund të jetë për shkak të acarimit nga mjedisi (tymi, pluhuri, poleni), nga mukoziteti që pikon në pjesën e pasme të fytit, apo të jetë një shenjë e nervozizmit ose të jetë simptomë e një çrregullimi shëndetësor themelor.

Shënim!

Duhet të bëni disa pyetje të rëndësishme rreth kollës tuaj në mënyrë që të përcaktoni se për çfarë mund të sinjalizojë, si: Sa kohë ka që ka ndodhur? A filloi papritmas? A ka ndryshuar kohët e fundit? Cilat faktorë e bëjnë më keq? A është e shoqëruar kollitja juaj me prodhimin e mukusit? Nëse po, çfarë ngjyre është mukusi? A po përjetoni ndonjë dhimbje apo simptoma të tjera? A është kolla juaj e lidhur me punën apo stërvitjen? Trajtimi i duhur i kollës tuaj varet plotësisht nga shkaku themelor.

Kujdes!

Kolla është një sinjal i rëndësishëm diagnostikues nga trupi juaj dhe nuk duhet thjesht të shtypet. Çdo kollitje e gjatë ose e papërshtatshme duhet të marrë vëmendje profesionale mjekësore. Megjithëse trajtimi në shtëpi është i sigurt dhe efektiv për kollitje të vogla me kohëzgjatje të shkurtër ose kollë që shoqërohen me infeksione të lehta, nëse keni dyshime, kërkoni këshilla të menjëhershme mjekësore.

TRAJTIMI NATYRAL I KOLLËS

 • Ushqimi

Gjëra që duhet të bëni

 • Duhet të kontrolloheni për alergji dhe ndjeshmëri ushqimore, dhe pastaj të shmangni ato ushqime që ju shkaktojnë alergji.
 • Gjatë fillimit të simptomave, hani ushqime organike me erëza djegëse, të tilla si speca djegës, hudhra, xhenxhefil dhe qepë, për të hapur pasazhet e ajrit dhe për të inkurajuar eliminimin e mukusit. Erëzat e tilla si mustarda dhe rrika mund të jenë gjithashtu të dobishme për këtë qëllim.
 • Theksoni ushqimet e plota organike, sidomos perime të freskëta, të papërpunuara, arra dhe farëra, shpezë organike dhe peshq të egër.
 • Hudhra dhe qepët duhet të jenë prezente në ushqimet tuaja, për shkak të përfitimeve të fuqishme shëndetësore për mushkëritë dhe sistemin e përgjithshëm të frymëmarrjes.
 • Pini shumë ujë të freskët dhe të fltruar çdo ditë (së paku një gotë çdo 1-2 orë).
 • Vajrat organike të ullirit ekstra të virgjër dhe kokosit, duhet gjithashtu të përdoren lirisht.
 • Supat shtëpiake, si gjeldeti apo pulat, perimet dhe elbi, mund të konsumohen për të ndihmuar mukozën e hollë.

Gjëra që nuk duhet të bëni

 • Mos konsumoni asnjë ëmbëlsues artificial, si Splenda, NutraSëeet ose Aspartame.
 • Mos konsumoni shurup të lartë në fruktozë misri ose glutamate mono-natriumi.
 • Shmangni të gjitha produktet e sheqerit dhe sheqerin.
 • Shmangni nënproduktet e grurit dhe grurin.
 • Mos pini pije të gazuara.
 • Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë dhe ushqimet e përpunuara në treg.
 • Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara dhe të gjitha ushqimet që përmbajnë përbërës artificialë, siç janë aditivët, ngjyrosësit, aromatizuesit dhe preservativët.
 • Eliminoni produktet konvencionale të qumështit.
 • Shmangni viçin konvencional.

 

 • Aromaterapia

Qëndroni mbi avullin e vajit të trumzës, benzoinës, eukaliptit, temjanit, mendrës, sandalëood, kamomil, ose të dëllinjës. Shtoni disa pika të njërit nga vajrat e mësipërm në ujë, pastaj lëreni të ziejë. Vendoseni kokën mbi ujin që zien, duke e mbuluar atë me një peshqir, dhe thithni avullin për 10-20 minuta.

 • Bimët mjekësore

Për kollë të thatë irrituese, përdorni një infuzion të gjetheve të marigoldit.

Për kollë me mukus, bëni një çaj me pluhur xhenxhefil 1/2 lugë çaji, një majë luge pluhur karafili, dhe një majë lugepluhur kanelle, në një gotë ujë të sapovluar, dhe e lë të mbuluar për rreth 10-15 minuta, pastaj e pini, para ngrënies.

Për kollën kronike, bëni një konfeksion me farë susami (fara e zezë nëse është e mundur) dhe 1/2 pjesë shatavari. Shto xhinxher të njomë për shije dhe ëmbëltojeni me pak mjalt.Përdoreni 2 herë në ditë.

 • Stili i jetesës

Mos pini duhan dhe mos lejoni të tjerët të pinë duhan rreth jush.

Nëse jeni mbipeshë, filloni të humbni peshë – mbipesha mund të ushtrojë presion në mushkëri dhe të shkaktojë një përgjigje inflamatore.

Shmangni të gjithë pastruesit kimikë të familjes dhe i bëni vetë produktet e pastrimit tuaj me bimë dhe me vajra aromaterapike.

 • Masat e përgjithshme të vetë-kujdesit

– Shmangni barnat shtypëse të kollës, të cilat parandalojnë heqjen e mukozës nga mushkëritë. Kollitja duhet të inkurajohet për të pastruar mukozën.

– Shpenzimi i disa minutave periodikisht gjatë ditës për të ushtruar frymëmarrje të thellë mund të jetë gjithashtu e dobishme.

– Përmirësimi i cilësisë së ajrit të brendshëm, si në shtëpi ashtu edhe në punë, është një hap thelbësor për vetë-kujdesin, për të ndihmuar në trajtimin dhe parandalimin e kushteve të frymëmarrjes, duke përfshirë bronkitin. Ajri i shëndetshëm është i ngrohtë, pa ndotës dhe aroma, ka një lagështi relative prej 35 deri në 60 përqind dhe është i lartë në oksigjen dhe jone negative (3.000 deri në 6.000 jone negative për centimetër kub). Teknologjia e sotme e bën të lehtë për të siguruar që ajri juaj i brendshëm të plotësojë kriteret e mësipërme. Një gjenerator i joneve negative nuk mund të rrisë përmbajtjen e oksigjenit dhe të joneve jonike të ajrit të brendshëm, por gjithashtu mund ta pastrojë atë nga ajri i dëmshëm, bakteret, pluhuri, myku, poleni dhe viruset. Për më tepër, jonet negative ndihmojnë për të zbutur dhe riparuar mukozën e dëmtuar të rrugëve të hundës, mushkërive dhe bronkialeve. Për rezultate më të mira, zgjidhni një gjenerator të vetë-rregullimit negativ të joneve që lëshon të paktën një miliardë jone negative për sekondë.

Ju gjithashtu duhet të përdorni një humidifier për të mbajtur ajrin me lagështi, sidomos gjatë muajve të dimrit, kur ajri ka tendencë të jetë më i thatë. Zgjidhni njësinë e mjegullës së ngrohtë.

Gjithashtu sigurohuni që ambienti juaj në shtëpi dhe ambienti i punës të jetë i ventiluar siç duhet dhe të shmangni përdorimin e materialeve sintetike në shtëpinë tuaj dhe në vendin e punës, duke përfshirë edhe plastikën.

 • Shurup kolle

Ju mund të bëni vetë një shurup kolle me 200 ml lëng të ngrohtë ananasi dhe 2 lugë çaji mjaltë. Bromelaini i lëngut të ananasit aktivizohet nga mjalti.

Si një alternativë, përzieni lëngun e një limoni me dy lugë glicerinë, pastaj shtoni 12 lugë mjaltë dhe llokoçiteni para çdo përdorimi. Merrni një lugë çaji çdo 30 minuta, duke e zvogëluar sipas nevojës. (Mos e merrni më shpesh se 30 minuta.)

Një ilaç tjetër i dobishëm i kuzhinës është që të merret një qepë në një tas të thellë dhe të mbulohet me mjaltë, duke e lënë të qëndrojë aty gjatë gjithë natës. Të nesërmen në mëngjes, nga lëngu i përfituar merrni një lugë çaji katër ose pesë herë në ditë.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook