Kolla e Mirë

Published On: December 14th, 2022Categories: Mushkëritë, Sëmundjet0 Comments on Kolla e Mirë

Kolla e Mirë; Si ta trajtoni në mënyrë natyrale të shpejtë

Kolla e mirë është një sëmundje bakteriale akute e karakterizuar nga një kollë spazmatike që përfundon me një zë të veçantë, të gjatë dhe të lartë, dhe një tingull që e bën gjatë frymëmarrjes.

Është shumë ngjitëse dhe më e zakonshme tek fëmijët.

Simptomat

Simptomat mund të zgjasin një deri në tre javë pas infektimit dhe mund të ndikojnë në të gjithë traktin e frymëmarrjes, dhe mund ta zgjasin edhe gjashtë javë deri në tre muaj.

Simptomat përfshijnë:

– Rrufë (mukozë),

– lodhje,

– teshtitje,

– kollitjen e zakonshme,

– lotim të syve

– dhe oreks të dobët.

Si përparim i simptomave, kollitja spazmatike bëhet më e shpejtë, e ndjekur nga një tingull “karakteristik” gjatë inhalacioneve të fundit që prodhon sasi të mëdha të mukusit. Mund të ndodhë edhe gërvishtje dhe vjellje.

Janë tre faza të sëmundjes të njohura në literaturën mjekësore:

E para është:  Faza Catarrhal. Fillon si një ftohje e zakonshme dhe mund të jetë me ose pa temperaturë të lehtë. Pastaj zhvillohet një kollë e thatë, e cila bëhet më shpesh gjatë natës.

Faza e dytë quhet Phos Paroxysmal. Përbëhet nga shpërthime të shpeshta, të përsëritura të kollitjes, të cilat janë intensive dhe të papritura. Herë pas here, mund të ndodhë vjellja e mukusit.

Faza e fundit quhet Faza e Rimëkëmbjes. Sëmundja nuk është më ngjitëse dhe megjithëse ka ende një kollë kronike, është më pak e rëndë dhe gradualisht zhduket.

Kujdes! Kollitja djegëse është kusht shumë serioz për foshnjat, sidomos për të sapolindurit, të cilët shpesh duhet të shtrohen në spital për të lehtësuar frymëmarrjen dhe për të shmangur mbytjen. Të moshuarit janë një grup tjetër i cili gjithashtu mund të kërkojë kujdes të veçantë.

Shkaqet

Kolla e mirë shkaktohet nga një lloj bakterie e quajtur Bordetella pertusis. Bakteret infektojnë membranën e rrugëve të frymëmarrjes dhe pastaj shumëfishohen, duke shkaktuar një ngritje të mukusit të trashë. Ndërsa trupi përpiqet të dëbojë mukusin, ndodh kollitja intensive. Bakteret gjithashtu krijojnë një ënjtje në rrugët e frymëmarrjes, duke i bërë ato të bëhen të ngushta dhe duke e bërë kështu frymëmarrjen më të vështirë.

Kolla e mirë mund të përkeqësohet edhe nga bronkiti, pneumonia, gripi, pirja e duhanit dhe alergjitë.

TRAJTIMI NATYRAL I KOLLËS SË MIRË

  • Ushqimi

Pini shumë lëngje të shëndetshme.

Veçanërisht i efektshëm është një kombinim i një deri në dy lugë mjaltë, një lugë uthull molle, një lugë gjelle lëng limoni të freskët, një lugë çaji secili nga ekstrakti i jamballit, 1/8 lugë çaji spec i kuq; i shton në një gotë ujë të ngrohtë, të filtruar. Pijeni gjatë ditës nga një gllënjkë.

Shmangni të gjitha produktet e qumështit, ushqimet e rafinuara dhe të përpunuara, sheqerin, sodën dhe alkoolin.

Hani lehtë, dhe përqendrohuni në një dietë ushqimore organike, me shumë fruta dhe perime të freskëta, oriz ngjyrë kafe, supa me perime të pastra, patate dhe bukë nga mjelli i plotë.

Hudhrat dhe qepët janë gjithashtu të rekomanduara.

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj kur trupi juaj është duke u përpjekur të shërohet, kështu që përpiquni të përmbaheni si më poshtë:

– Mos konsumoni asnjë ëmbëlsues artificial, si Splenda, NutraSëeet ose Aspartame.

– Mos konsumoni shurup të lartë fruktoze misri ose glutamate mono-natriumi.

– Mos pini pije të gazuara.

– Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.

– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

– Shmangni mishin konvencional.

  • Aromaterapia

Thithja e avullit të vajit esencial të pemës së çajit, borzilokut, kamomilit, kamfurit, eukalipti, mente, trëndafilit, livandos dhe trumzës mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave dhe në shpejtësinë e shërimit.

  • Masat e përgjithshme të vetë-kujdesit

– Mos lejoni të tjerët të pinë duhan rreth jush.

– Nëse jeni mbipeshë, filloni të humbni peshë; Mbipesha mund të ushtrojë presion mbi mushkëritë dhe të shkaktojë një përgjigje inflamatore.

– Shmangni ilaçet shtypëse të kollës, të cilat parandalojnë nxjerrjen e mukusit nga mushkëritë. Kollitja duhet të inkurajohet për të pastruar mukozën.

– Shpenzoni disa minuta periodikisht gjatë gjithë ditës për të ushtruar frymëmarrje të thellë.

– Merrni kohë dhe sigurohuni që të merrni pushim të mjaftueshëm, kjo do t’i mundësojë trupit tuaj të shërohet më shpejt, meqë energjia juaj mund të përqendrohet kryesisht në shërimin.

– Përmirësoni cilësinë e ajrit të brendshëm; Përmirësimi i cilësisë së ajrit të brendshëm, si në shtëpi ashtu edhe në punë, është një hap i domosdoshëm i vetë-kujdesjes për të ndihmuar në trajtimin dhe parandalimin e kushteve të frymëmarrjes, duke përfshirë bronkitin. Ajri i shëndetshëm është i ngrohtë, pa ndotës dhe aroma, ka një lagështim relativ prej 35 deri në 60 përqind dhe është i lartë në oksigjen dhe jone negative (3.000 deri në 6.000 jonet negative për centimetër kub). Teknologjia e sotme e bën të lehtë për të siguruar që ajri juaj i brendshëm të plotësojë kriteret e mësipërme.  Shtimi i bimëve në mjediset e shtëpisë dhe të punës mund të ndihmojë në mbajtjen e ajrit me lagështi. Disa bimë, të tilla si krizantemë (chrysanthemums), filodendron (philodendron ) dhe bimët merimangë, gjithashtu mund të ndihmojnë për të mbajtur ajrin të lirë nga pluhuri dhe mikroorganizmat që qarkullojnë, pasi ato veprojnë si filtra ajri natyralë.

– Gjithashtu sigurohuni që ambjentet tuaja në shtëpi dhe në punë të jenë të ajrosura siç duhet dhe të shmangni përdorimin e materialeve sintetike, duke përfshirë edhe pastruesit e plastikës dhe kimikateve shtëpiake.

  • Terapia me lëngje

Të gjitha lëngjet e freskëta organike janë të dobishme. Për përfitime shtesë, shtoni një thelpi hudhre.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook