Helmimi nga Ushqimi

Published On: January 8th, 2023Categories: Të ndryshme0 Comments on Helmimi nga Ushqimi

Helmimi nga Ushqimi

Helmimi nga ushqimi karakterizohet nga dhimbje të barkut, me ose pa diarre, të vjella, djersitje, dhe / ose dobësi. Kjo zakonisht brenda 24-96 orësh nga ngrënia e një ushqimi të kontaminuar me një virus ose bakterie.

Simptomat

Simptomat e helmimit të ushqimit ndryshojnë shumë. Simptomat mund të shfaqen shpejt, brenda 30 minutash deri në një orë në qoftë se helmimi ka qenë për shkak të një lënde kimike;  1 deri në 12 orë në rast se helmimi ka qenë bakterial; 12 deri në 48 orë në raste për shkak të helmimit viral ose virusit salmonella. Simptomat mund të shkojnë nga dhimbje stomaku dhe të përzier, në kapsllëk, diarre (ndonjëherë në ndërrim me njëri-tjetrin) dhe, në raste shumë të rënda, dobësim dhe tronditje.

Helmimi nga ushqimi është shumë më i zakonshëm nga se besohet zakonisht. Shumë raste të diarresë çdo vit, për shembull, ndoshta janë për shkak të helmimit të ushqimit. Shumë nga këto raste nuk raportohen sepse shkaku nuk është i njohur dhe i atribuohet zakonisht gripit të stomakut.

Shkaqet

Gripi, çrregullimet gastrointestinale, mangësia në enzimat që ndihmojnë tretjen e ushqimit, ndërveprimet e drogës, stresi, mangësia ose teprica e lëndëve ushqyese (shumë magnez mund të shkaktojë jashtëqitje të lirshme dhe dhimbje të barkut); që të gjitha këto mund të imitojnë simptomat e helmimit të ushqimit. Te foshnjat, simptomat mund të jenë për shkak të një intolerance ndaj mjaltit.
Ju duhet të dyshoni për helmim nga ushqimi në qoftë se një numër i njerëzve të cilët kanë ngrënë të njëjtin ushqim kanë të gjithë simptoma të ngjashme.

Llojet

Format më të zakonshme të helmimit me ushqim janë llojet infektive si Salmonella, që gjendet te kafshët e fermave, ose që transportohet gjatë përgatitjes së ushqimit apo me anë të mizave nga materiali i kontaminuar fekal; pulat e ngrira që nuk kanë shkrirë plotësisht para se të gatuhen; uji i pijshëm i infektuar; ushqimet e mbajtura në temperaturë dhome shumë gjatë, të cilat mund të nxisin rritjen e Clostridium – shpesh të referuara si “embrion lokali”; dhe produktet ushqimore të tilla si veza e gatuar e pulës, rosës, apo patës, ose peshku i pagatuar të tilla si molusku, midhjet, ose Sushi.

Shkaqe të tjera përfshijnë organizma të tilla si bakteret streptokoksike, të cilat mund të kenë kaluar përmes duarve, kollitjes, teshtitjes, apo frymëmarrjes në ushqim; botulizmi, i cili mund të ndodhë në ushqimin e ruajtur në shtëpi; Viruset që infektojnë guackat e detit për shkak të ujërave të ndotura; dhe organizma të tjera infektive të tilla si Giardia dhe Campylobacter, të cilat mund të marrin deri në një javë para se të shkaktojnë simptoma.

Helmimi jo-infektiv i ushqimit është një tjetër faktor, që shkaktohet nga kërpudhat helmuese, kërpudhat, dhe perimet e freskëta dhe frutat që janë të infektuara me kimikate dhe insekticide, që ruhen në kontejnerë të papërshtatshëm, ose nga rrjedhjet e metaleve nga kontejnerët në ushqim.

Shënim: Nëse helmimi i ushqimit është për shkak të toksinave kimike ose bakteriale, trajtimi e duhur mund të kërkojë pompim të stomakut. Helmimi me ushqim zakonisht përmirësohet brenda tri ditëve, përveç nëse është për shkak të botulizmit, helmimit kimik, ose helmimit me kërpudha. Megjithatë, disa organizma infektive nuk shkaktojnë simptoma fillestare të identifikueshme, por mund të qëndrojnë gjatë në trup dhe mund të shkaktojnë probleme shëndetësore afatgjata që janë të vështira për t’u diagnostikuar.

Kujdes: Në rastet e helmimit me ushqim që shkaktojnë të vjella dhe diarre të rënda, kërkoni kujdes mjekësor emergjent të menjëhershëm dhe mbani mostrat e ushqimit në dispozicion për testim, nëse është e mundur.

TRAJTIMI NATYRAL I HELMIMIT NGA USHQIMI

  • Ushqimi

Ndaloni nga ngrënia e ushqimit tërësisht të fortë, pini shumë lëngje për të shmangur dehidrimin e rëndë dhe menjëherë merrni acidophilus Lactobacillus, bifidobacteria, Bulgaricus, dhe ekstrakt farë rrushi.

Zëvendëso elektrolitet e humbura, nëse është e nevojshme, duke tretur një lugë çaji kripë dhe katër lugë sheqer në një litër ujë. Të jeni të saktë me sasinë e kripës se ajo mund të krijojë më shumë dehidratim.

Karafili dhe hudhra mund të jenë të dobishme. Pasi simptomat të ulen, rivendosni ngadalë ushqimet e larta në fibra të tilla si drithërat për të ndihmuar qetësimin e stomakut.

Nëse jeni duke udhëtuar në zonat ku helmimi me ushqim është i zakonshëm, provoni të hani ushqime djegëse dhe pikante për të nxitur sekrecionet e stomakut dhe shmangni të gjithë llojet e ujit të pijshëm përveç ujit në shishe qelqi dhe mos hani asnjë perim të papërpunuar apo të përdorni akull në pijen tuaj.

Aromaterapia me vajra esencial

Më poshtë është një listë e vajrave detoksifikuese më efektive thelbësore. Disa pika të esencës tuaj të preferuar mund t’i përzieni me 10ml vaj vegjetal dhe t’i shtoni në ujin e vaskës:
– Rrënjë Angelica
– Piper i zi
– Cardamon
– Selvi
– Kopër i ëmbël
– Barbarozë
– Xhenxhefil
– Grejpfrut
– Helichrysum
– Gologungë
– Limon
– Trëndafil
– Rozmarinë
– Trumzë

Bimë mjekësore

Për rastet jo të rënda të helmimit nga ushqimi, pini cumin, koriandër, ose çaj kopër.

Terapia me lëngje

Pini lëng karrote, panxhari, dhe hudhre për të ndihmuar qetësimin e stomakut dhe gjithashtu për të ndihmuar në eliminimin e baktereve apo viruseve që lidhen me helmimin nga ushqimi.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook