Dëmet që shkakton Kimioterapia në të gjithë trupin

Dëmet që shkakton Kimioterapia në të gjithë trupin

Kimioterapia (shpesh e shkurtuar chemo, ose CTX) në kuptim të përgjithshëm është trajtimi i sëmundjeve duke përdorur kimikate. Termi është shpikur në fillim të viteve 1900 nga Paul Ehrlich.

Për herë të parë kimio është përdorur në luftën e parë botërore, ku pacientëve u jepej mustard gas (një lëndë e përdorur në armët kimike) për të luftuar qelizat kancerore. Efektet anësore kryesore që kishte kimioterapia atëherë ishte rënia e numrit të qelizave të bërdha të gjakut, diarre, të vjella, dhimbje të vazhdueshme.

Por a ka përparuar trajtimi me kimioterapi?!

Të shohim efektet anësore të kimioterapisë në ditët e sotme.

Kimioterapia është helm i rëndë për trupin dhe vjen me një listë të gjatë të efekteve anësore.

Kimioterapia vret të gjitha qelizat e trupit duke shkaktuar efekte të rënda anësore në të gjithë trupin. Ajo përmban lëndë toksike, madje edhe në doza të vogla, dhe mund të shkaktojë ndryshime të mëdha në jetën e një personi.
Ajo shkëput lidhjen e indeve dhe ndalon furnizimin e trupit me gjak, dhe kjo çon në shkatërrim të organeve të trupit. Seancat e kimioterapisë zgjasin mesatarisht 6 orë duke shkaktuar një lodhje të vazhdueshme dhe të gjatë madje edhe kur fle.  Pacientët zakonisht shprehen duke thënë: ‘Ndiej dhimbje të vazhdueshme deri në kockë’.

Një tjetër efekt anësor është se pacientët e kanë të vështirë të kujtojnë gjërat dhe kanë stres dhe frikë të vazhdueshme.

Kimoterapia merret me rrugë të ndryshme, por rruga kryesore është nëpërmjet gjakut, ku medikamenti futet në gjak dhe qarkullon bashkë me gjakun në të gjithë trupin, duke shkaktuar kërrdinë dhe dobësi pothuajse në të gjithë pjesët e trupit. Dëmi I pakthyeshëm që shkakton kimioterapia është dëmtimi i palcës së kockës prej nga nis formimi dhe zhvillimi i qelizave të shëndetëshme.

Ilacet kimike që përdoren për kurimin e kancerit janë me fitime të mëdha për spitalet dhe kompanitë farmaceutieke.

Në vitin 2013, në rank global, kompaniaRoche Pharmstandard” pati 7. 78 Bilon $ shitje për kancerin limfatik; 6.75 Bilion $ për kancerin kolorektal, të mushkërive, vezoreve dhe trurit; 6.65 Bilion $ për kancerin e gjirit, ezofagut dhe të stomakut.

Kompania “Novartis”, pati 4.69 Bilion $ shitje për Leukeminë dhe kancerin gastrointenstinal.

Kompania “Celgene Pharmstandard” pati 1.09 Bilion $ shitje për Multiple myeloma, mantle cell lymphoma.

Kompania “Johnson & Johnson, Takeda, Pharmstandard” pati 2.6 Bilion $ shitje për Multiple myeloma.

Efektet anësore të kimioterapisë

– Shkatërron sistemin imunitar, dhe si rezultat rrit rrezikun ndaj infeksioneve dhe sëmundjeve.

– Shkatërron qelizat e mira në traktin e tretjes.

– Dëmton zemrën, muskujt e zemrës dhe shkakton aritmi.

– Dëmton mushkëritë dhe mëlçinë.

– Shkakton ankth emocional, depresion, stres, lodhje dhe plogështi.

– Humbje të oreksit, të vjella dhe diarre të rëndë, kurse në disa raste mund të shkaktojë kapsllëk.

– Ulçëra në gojë, mykozë të gojës, ulçër në stomak dhe në zorrë.

– Shkakton rënie të flokut, qerpikëve dhe vetullave.

– Kimioterapia e bën lëkurën tuaj të thatë dhe të ndjeshme.

– Dëmton thonjtë, duke shkatuar tharje të tyre dhe copëtim.

– Dëmton kockat dhe palcën e tyre (palca e kockës ka rol të rëndësishëm në prodhimin e qelizave të reja të gjakut). Dëmtimi i palcës së kockës përfaqëson një nga efektet anësore më të shpeshta dhe më të rrezikshme të kimioterapisë.

Palca e kockës prodhon tre lloje qelizash:

  1. Leukocitet (qelizat e bardha). Qelizat e bardha të gjakut të luajnë një rol të rëndësishëm në sistemin imunitar; Ato ndihmojnë për të luftuar infeksionin dhe për të shmangur sëmundjet.
  2. Eritrocitet (qelizat e kuqe). Qelizat e kuqe të gjakut përcjellin oksigjen në të gjithë trupin, si dhe parandalojnë trombocidet dhe gjakderdhjen.
  3. Trombocitet (qelizat që marrin pjesë në mpiksjen e gjakut).

– Dëmton sistemin riprodhues.

– Ndalon qarkullimin e gjakut.

– Shkakton anemi dhe lëkurë të zbehtë.

– Vështirësi në të menduar.

– Vështirësi në frymëmarrje dhe humbje të ndjenjave; kjo shkaktohet nga mungesa e qelizave të kuqe të gjakut.

– Dhimbje dhe dobësim të muskujve.

– Infeksion dhe dështim të veshkave.

– Dëmton nervat dhe shkakton mpirje në këmbë dhe duar, mund të shkaktojë dhe ndjenja si shpim gjembash.

– Menopazë të hershme.

– Pengim urinimi.

– Bllokim të ujrave në trup (Edemë).

Dëmet më të rënda të kimiomterapisë përfshijnë

– Pas trajtimit me kimio, kanceri kthehet me metastaza.

– Përhapet me shpejtësi.

– Përhapet në organe të tjera të trupit.

– Shkakton infeksion në traktin urinar.

– Shkakton dështim të veshkave.

– Dështim të mëlçisë.

– Dhimbje të rënda dhe kronike.

Kujdes!

Të gjitha dëmet që shkakton kimioterapia, nuk çojnë veçse drejt përshpejtimit të një vdekje të dhimbshme dhe torturuese, nga e cila nuk shpëton askush që e merr atë, prandaj para se të vendosni të kryeni një kimioterapi për veten apo të dashurin tuaj, informohuni rreth saj dhe dëmëve jetësore që ajo shkakton; Ndoshta do ta jetonit më mirë pjesën e mbetur të jetës pa kimioterapi, dhe duke u kujdesur vetëm për dietën e shëndetshme dhe trajtimet me kura bimore të efektshme, pa efekte anësore dhe aspak të dëmshme!

Si mund ta parandaloni zhvillimin e qelizave të kancerore

  • Duke forcuar sistemin imunitar; Sistemi imun është arma kryesore për luftimin e qelizave kancerore. Konsumoni ushqime qe forcojnë sistemin imun dhe që luftojnë infeksionet, si: qepë, hudhra, supë më perime, peshk, patate të ëmbla, brokoli, lulelakër, banane, kikirikë, bishtajoret, midhje, spinaq, etj.

– Stop duhanpirjes dhe alkoolit.

– Ushtrohuni rregullisht.

– Mbani një peshë të shëndetëshme.

– Mbani tensionin e gjakut nën kontroll.

– Flini gjumë mjaftueshëm dhe në errësirë të plotë.

– Mos konsumoni ësmbëlsira artificiale.

– Luftoni stresin dhe ankthin.

– Ruhuni nga rrezet ultravjollcë.

– Kujdes nga përdorimi i  produkteve kozmetike.

– Ruhuni nga rrezet x-ray.

– Eliminoni marrjen e antibotikëve dhe produkteve kimike.

– Përdorni mënyra natyrale për kurimin e të gjitha llojeve të sëmundjeve.

Bimët e Shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me Kancer


Trupi i njeriut është krijuar për ta kapërcyer kancerin. Ai është i pajisur me sistem imunitar të fuqishëm dhe sistemin e mbrojtjes intracellulare anti-oxidante. Krijuesi ynë nuk ka zbritur ndonjë sëmundje në Tokë, veçse ka krijuar edhe ilaç për të.

Një nga sfidat me kancerin është se ai nuk është pushtues i jashtëm që vjen për të bërë kërdi. Në vend të kësaj, janë qelizat tona që nuk ndjekin më udhëzimin kryesor për funksionimin e duhur, rritjen e qelizave dhe ciklin e jetës / vdekjes qelizore. Është zhvillimi i qelizave mashtruese që egoistikisht vendosin të grumbullojnë lëndë të para dhe nuk dëgjojnë më rregullat dhe rregulloret e vendosura nga organet e inteligjencës së lindur, të krijuar nga Zoti.

Kontrolli master i trupit e njeh pamjen e madhe të asaj që është më e mira për mbijetesën afatshkurtër dhe potencialin afatgjatë. Ky kontroll duhet ta mbajë pjesën tjetër të trupit në mënyrë të vazhdueshme të informuar dhe në përputhje me këtë skemë të madhe. Ky proces komunikimi zhvillohet përmes sistemit neuro-endo-imun. Kjo do të thotë që trupi komunikon me veten përmes sistemit nervor, sistemit hormonal dhe sistemit imunitar.

Për të stimuluar dhe fuqizuar sistemet mbrojtëse dhe luftuese të trupit, për luftimin e qelizave kancerore burimore dhe metastazike, dhe për përkrahjen e shëndetit të pacientëve, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më të fuqishme, të kombinuara në lloj dhe sasi, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me lloje të ndryshme të kancerit, që i gjeni në kategoritë përkatëse.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook