8 Pjesë të trupit që zbulojnë moshën tuaj më shpejt

8 Pjesë të trupit që zbulojnë moshën tuaj më shpejt

 

Midis gjenetikës, hormoneve dhe dëmtimit të diellit, këto zona fillojnë të ndryshojnë ngjyrën dhe elasticitetin në mënyrë më të hershme.

  1. Duart

Duart, sidomos tek gratë, janë një nga pjesët e para të trupit ku do të vini re shenjat e moshës. Ndryshimet hormonale rezultojnë në humbjen e elasticitetit të lëkurës dhe humbjen e volumit në shpinën e duarve. Këto ndryshime prishin pamjen e lëkurës dhe gjithashtu i bëjnë venat shumë të shquara. Përveç kësaj, duart mbulohen rrallë dhe si rezultat formojnë njollat ​​e moshës nga ekspozimi ndaj diellit, duke shtuar shenjat e plakjes.

Veshja e dorashkave  mund të bllokojë rrezet e dëmshme UV.  Gjithashtu, ruani duart nga detergjentët kimik të pastrimit dhe përdorni zbutës natyral për duart.

  1. Sytë

Lëkura rreth syve është më e hollë dhe formon rrudha nga zakonet e përsëritura, të tilla si mbledhja e syve, e qeshura, dhe rrrezet e diellit. Përdorni krem rreth syve dhe vendosni syze dielli për mbrojtje të dyfishtë.

  1. Buzët

Linjat rreth buzëve shpesh zhvillohen pas syve dhe ballit. Dëmi i diellit luan rol, po kështu edhe zakone të përsëritura si: heqja e lëkurës së buzëve, mbledhja dhe lëvizja e tyre, produktet kozmetike, etj. Përdorni zbutës natyral për shëndetin e tyre.

  1. Balli

Për shkak se e lëvizim lëkurën  për shprehje të thella, balli gjithashtu do të jetë një nga vendet e para në fytyrë për të zhvilluar rrudha. Produktet që përmbajnë retinol rrisin kolagjenin që redukton rrudhat, dhe përveç kësaj, shtreson lëkurën e vdekur për ta bërë lëkurën të duket më e ndritshme dhe më e butë.  Mos përdorni shumë shprehje të fytyrës për të shprehjen e ndjenjave.

  1. Qafa

Fokusi është gjithmonë në fytyrë, por duke u kujdesur për lëkurën e fytyrës, disa njerëz shpesh harrojnë të kujdesen për lëkurën e qafës, kështu që me kohën, ajo rrudhoset dhe hollohet. Për të mbrojtur lëkurën e qafës shmangni rrezet UV të diellit, përdorni krem natyral për zbutjen dhe parandalimin e tharjes së lëkurës.

  1. Gjunjët

Lëkura e gjunjëve zakonisht fillon të përkeqësohet para pjesëve të tjerë të këmbëve. Përdorni produkte të kujdesit të lëkurës që përmbajnë Acid salicilik dhe vajra bimor për masazhim të tyre.

  1. Bërrylat

Ashtu si gjunjët, bërrylat janë më së shumti kocka, pa yndyrë dhe pa muskuj për t’i ngjeshur ato. Mbi të gjitha, njerëzit priren të mbështeten në bërrylat e tyre, dhe pesha e vë theksin në këtë zonë. Përdorimi i vajrave bimor është i domosdoshëm në këtë zonë.

  1. Flokët e thinjur

Shumica e njerëzve vërejnë flokët e tyre të parë gri në të tridhjetat e tyre, pasi trupat e tyre ndalojnë prodhimin e qelizave të pigmentit. Këto  qime gri kanë tendencë të jenë të hollë, por ndjehen më të trashë sepse lëkura e kokës  prodhon më pak vaj, duke i tharë flokët. Ruajini ato nga kushtet e motit, përdorni masazhim me vajra bimor të paktën një herë në javë. Për shkak të faktorëve të mjedisit ose ndryshimeve të jetesës, flokët priren të humbasin shëndetin e tyre. Një dietë e mirë, e cila siguron vitaminat dhe mineralet thelbësore për flokët tuaj, do të sigurojë që ato të duken më të shëndetshëm!

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook