13 Probleme të flokëve dhe çfarë kuptimi kanë

13 Probleme të flokëve dhe çfarë kuptimi kanë

 

Problemet e flokëve mund të jenë jashtëzakonisht zhgënjyese dhe të vështira për t’u trajtuar! Edhe pse individët e shëndetshëm mund të humbin deri në 100 qime në ditë nga koka e tyre, humbja e flokëve, thinjat dhe ndryshimi i shenjave të flokëve mund të jetë një shkak shqetësimi. Të kuptuarit e shenjave që shfaqen në flokët e kokës mund t’ju ​​ndihmojë të kuptoni nëse keni një problem themelor shëndetësor.

Çështjet me flokët tuaj mund të jenë një problem i izoluar, por më së shpeshti janë një kombinim i çështjeve të lidhura. Çështjet e mëposhtme shëndetësore mund të shkaktojnë çdo numër problemesh të flokëve të tilla si rrallimi i flokëve, flokët e brishtë, thinja e parakohshme dhe humbja e flokëve.

 1. Mungesa e proteinave dhe problemet e flokëve

Keratina është një proteinë që formon flokët. Kjo do të thotë që proteina është një pjesë thelbësore e rritjes së flokëve tanë dhe gjithashtu duhet të jetë në dietën tonë. Marrja e dobët e proteinave mund të shkaktojë flokë të brishtë dhe të thyer lehtë, të cilët janë të vështirë të rriten. Flokët e dobët në pjesën e sipërme të kokës mund të prishen lehtësisht si rezultat i trajtimeve kimike dhe nxehtësisë, duke çuar në shtresa më të shkurtra të sipërme.

Dikush mund të ketë mungesë të proteinave dhe aminoacideve të shëndetshme në dietën e tij. Ky mund të jetë rasti me njerëzit që hanë pak dhe vegjetarianët. Mund të jetë gjithashtu një problem nëse dikush ka një paaftësi për të tretur proteinat në mënyrë efektive për shkak të zorrëve të rrjedhshme dhe niveleve të ulëta të acidit në stomak. Kjo e fundit diskutohet në fund të këtij artikulli.

Pra, shtoni një shumëllojshmëri të proteinave të shëndetshme në vaktet tuaja çdo ditë. Përfshini mish viçi të ushqyer me bar 100%, shpendë organike, vezë me burim kullotash dhe peshq të egër si salmoni.

 1. Mungesa e vitaminave dhe mineraleve

Shumë lëndë ushqyese kërkohen për shëndetin optimal të flokëve dhe çdo mungesë vitamine mund të rezultojë në humbjen e flokëve. Indet dhe organet vitale të trupit marrin një përparësi më të madhe dhe janë të parët që ushqehen nga lëndët ushqyese kur trupit i mungojnë vitaminat dhe mineralet, duke i lënë flokët të varfëruar nga mjetet e kërkuara për të ruajtur forcën dhe shkëlqimin e tyre.

Për shembull, mungesa e vitaminës B12 mund të shkaktojë thinjen e parakohshme, ndërsa mungesa e vitaminës C mund t’i lërë flokët tuaj të thatë dhe të shurdhër. Vitamina të tjera përfshirë A, B, C, D dhe E si dhe minerale të tilla si magnezi, zinku, bakri dhe seleni janë gjithashtu jetike për shëndetin e flokëve. Mungesa e këtyre lëndëve ushqyese mund të çojë në probleme të flokëve.

Konsumimi i një diete cilësore të pasur me një larmi frutash, perimesh, barishtesh, peshqish të egër dhe produkte shtazore të rritura në kullota duhet t’ju sigurojë shumë nga nevojat tuaja ushqyese. Nëse jeni duke ndryshuar dietën tuaj kohët e fundit pas viteve të zgjedhjeve jo të shëndetshme dietetike, jepini flokëve kohë të rriten përsëri të ëmbël pasi dëmtimi kërkon kohë për t’u riparuar.

 1. Mungesa e hekurit

Një përmbledhje e kërkimit 40 vjeçar mbështet se humbja e flokëve shoqëron simptomat e lodhjes dhe marramendjes të shkaktuara nga mungesa e hekurit. Kur trupi bëhet anemik nga mungesa e hekurit, oksigjeni përdoret për të mbështetur proceset jetësore të jetës në vend që të ruajë shëndetin e flokëve në kokën tonë.

Nëse besoni se keni mungesë hekuri, trajtimi i problemit zakonisht rezulton në përmirësimin e cilësisë së flokëve dhe reduktim të rënies së flokëve. Çështjet kryesore me aneminë me mungesë hekuri përfshijnë gjakderdhje të tepërt, marrje të ulët hekuri dhe/ose aciditet të ulët të stomakut dhe zorrë të rrjedhshme.

Për të gjitha këto kushte, produkti bimor Neurada është shumë i dobishëm që të merret për një periudhë kohe të shkurtër, rreth 1-3 muaj derisa të rregulloni shkakun rrënjësor të problemit dhe të përmirësoni marrjen e hekurit nga dieta juaj.

 1. Dehidratimi

Uji përbën rreth 65% të trupit tonë të përgjithshëm. Nuk duhet të jetë befasi të kuptosh se si dehidratimi mund të rezultojë në një sërë problemesh shëndetësore. Nga këto shqetësime, problemet e dobësisë dhe dëmtimit të flokëve mund të rezultojnë në rritjen e rënies së flokëve dhe mund të jetë një shenjë që duhet të pini më shumë ujë.

Mbani mend, konsumimi i pijeve si alkooli dhe pijet me kafeinë mund t’ju ​​shkaktojnë humbjen e ujit duke vepruar si diuretik. Pijet dhe çajrat e ëmbëlsuar me sheqer gjithashtu duhet të shmangen, pasi ato nuk kontribuojnë për marrjen totale të ujit. Në vend të këtyre pini çajra bimorë të paëmbëltuar dhe kefir me ujë kokosi të pasur me elektrolite dhe pije të tjera të fermentuara.

 1. Mungesa e yndyrave cilësore

Fjala “yndyrë” është klasifikuar padrejtësisht si një gjë negative për trupin tonë pasi shpesh supozohet se yndyra që konsumojmë grumbullohet në stomakun dhe ijet tona. Sidoqoftë, burimet e shëndetshme të yndyrës janë jashtëzakonisht të rëndësishme për prodhimin e hormoneve të duhura dhe janë kritike për flokët dhe lëkurën e shëndetshme.

Këto yndyrna të mira forcojnë mbrojtjen nga lagështia në lëkurë dhe flokë, për të ruajtur shkëlqimin dhe rininë. Vitaminat kryesore të tretshme në yndyrë A, D, E dhe K absorbohen më mirë me konsumin e yndyrës në dietë. Mungesa e ushqyesve të tretshëm në yndyrë mund të shkaktojë probleme me ndarjen e flokëve, si dhe një lëkurë të thatë të kokës.

Shtoni burime të mira dietike të yndyrave esenciale në vaktet tuaja duke përfshirë salmonin e egër, gjalpin e lopëve të ushqyer me bar, vaj kokosi, avokado, ullinj, vaj ulliri, arra dhe fara.

 1. Stresi dhe Problemet e flokëve

Fjala e urtë që dëgjoni prindërit t’u thonë fëmijëve të tyre se stresi do t’i bëjë ata të thinjen ose të përkeqësohen, dhe se do t’i bëjë flokët të bien, nuk është plotësisht një përrallë e rreme e grave të vjetra. Besimi i përgjithshëm mjekësor është se gjenetika është shkaku më i madh për flokët gri të hershëm, kështu që duhet të fajësoni prindërit dhe jo fëmijët tuaj për dilemën tuaj të flokëve!

Sidoqoftë, disa studiues besojnë se stresi shkakton fije flokësh gri. Hormonet e stresit mund të bllokojnë komunikimin me gjëndrën e flokëve duke rezultuar në thithjen e melaninës dhe si rezultat, flokët gri.

Stresorët afatshkurtër nuk do të bëjnë që flokët tuaj të bien, por stresi kronik mundet. Stresi fiziologjik që është i rëndësishëm dhe i qëndrueshëm mund të jetë rezultat i ndryshimeve mjekësore, stilit të jetesës ose dietës. Për shembull, një sëmundje e rëndë, problemet relacionale, diagnozat e rrezikshme, operacionet e mëdha, ngjarjet që ndryshojnë jetën ose ndryshojnë modelet e gjumit mund të rezultojnë në stres të rëndësishëm fiziologjik.

Stresi ndikon në shëndetin e flokëve duke shkaktuar mungesa të vitaminave dhe mineraleve. Për fat të mirë, të mësuarit për të menaxhuar dhe trajtuar stresuesit në jetën tuaj së bashku me të ushqyerit me një dietë të shëndetshme mund të ndalojë dhe të ndryshojë problemet e flokëve.

 1. Shtatzënia ose Menopauza

Nëse keni përjashtuar shkaqe të tjera të ndryshimeve të flokëve tuaj, merrni parasysh nëse jeni shtatzënë ose jeni në menopauzë. Ndryshimet e mëdha hormonale ndikojnë në trupin e nënës në pritje. Rritja më e madhe e flokëve mund të jetë rezultat i niveleve të larta të estrogjenit duke rezultuar në flokë më të trashë. Hormonet gjithashtu mund të sjellin flokë të brishtë që rezultojnë nga shkalla e ngadaltë e humbjes së qimeve të vjetra dhe të dëmtuara.

Shtatzënia gjithashtu mund të shkaktojë ndryshime në prodhimin e gjëndrave që prodhojnë vaj. Pasi normalisht flokët e drejtë mund të bëhen me onde dhe flokët e thatë më parë mund të mos jenë me vaj; Ndryshimet janë të përkohshme pasi ato ndodhin vetëm gjatë shtatzënisë kthehen në normale pas lindjes.

Në mënyrë tipike, menopauza prek gjithmonë flokët. Ndërsa nivelet e estrogjenit dhe progesteronit ulen, mund të ndjeni se po humbni flokët. Ndryshimi i hormoneve rezulton në rrallimin e flokëve ose tërheqjen e vijës së flokëve përgjatë tëmtheve dhe vijës së flokëve. Një simptomë tjetër e menopauzës mund të jetë edhe rritja e qimeve të fytyrës dhe të trupit.

Ne do ju rekomandonim produktin e mrekullueshëm bimor Labisia për tju përkrahur në këto faza të jetës, jo vetëm për flokët por për një sërë përfitimesh shumë të domosdoshme për shëndetin tuaj.

 1. Çrregullimet e tiroides dhe problemet e flokëve

Një ndryshim i lehtë në prodhimin e hormoneve tiroide mund të bëjë që flokët të bëhen të brishtë dhe të rezultojë në humbjen e flokëve ose probleme të tjera të flokëve. Kjo mund të shkaktohet nga një gjendje e njohur si hipotiroidizëm ose një tiroide joaktive. Individët me këtë gjendje kanë një tiroide që nuk sintetizon hormone të mjaftueshme duke çuar në një metabolizëm të ngadalshëm.

Një simptomë tjetër e një tiroide jo aktive janë problemet e flokëve ku flokët bëhen të thatë, të hollë, të dobët dhe dëmtohen lehtë. Ju mund të mos i humbisni flokët tuaj siç mund të mendoni, por një ndryshim në strukturën e flokëve mund t’i bëjë ato të duken më të hollë. Nëse jeni duke luftuar me hipotiroidizmin, lexoni këtë artikull këtu për strategji të dobishme për të përmirësuar shëndetin tuaj.

 1. Sindroma e vezoreve policistike (PCOS)

PCOS ose sindroma e vezoreve policistike prek rreth 1 në çdo 10 gra të moshës së lindjes së fëmijës. PCOS rezulton nga një çekuilibër hormonal që shkakton probleme të tilla si kistet në vezore, shtimin në peshë, puçrrat dhe periudhat e parregullta menstruale. Gratë e prekura përjetojnë gjithashtu probleme të flokëve të tilla si rritja e flokëve në trup të quajtur hirsutizëm, fytyrë dhe rrallim dhe ndoshta rënie të flokëve në kokë.

Konsultohuni me një mjek për të përcaktuar nëse simptomat tuaja janë shkaktuar nga PCOS. Zakonisht PCOS është i lidhur me testosteronin e lartë femëror dhe çekuilibrat e sheqerit në gjak. Përqendrimi në përmirësimin e sheqerit në gjak dhe mbështetjen e shëndetit të mëlçisë dhe zorrëve janë çelësi për kapërcimin e PCOS. Për këto, ne do rekomandojmë shumë produktin bimor Neurada dhe Livephohra.

 1. Gjumi i dobët

Gjumi cilësor është thelbësor për rigjenerimin dhe riparimin qelizor, përfshirë qelizat e flokëve. Nëse përjetoni ndryshim të modeleve të gjumit ose gjumë të përgjithshëm me cilësi të dobët, atëherë ka të ngjarë të jeni dëshmitarë të simptomave fiziologjike që ndikojnë në ngjyrën dhe forcën e flokëve tuaj.

Sasi të pamjaftueshme të gjumit shkaktojnë shqetësime në nivelet e hormoneve, rrisin stresin dhe dobësojnë sistemin imunitar. Individët e prekur nga privimi i gjumit kanë gjithashtu dëshira më të forta për karbohidratet dhe ushqimet e dëmshme. Ky faktor kontribues mund të përkeqësojë çdo mungesë aktuale të vitaminave dhe mineraleve të nevojshme për ruajtjen e flokëve të shëndetshëm.

Ilaçi bimor Ardavana ju ​​ndihmon të flini më mirë gjatë natës duke përmirësuar cilësinë e shëndetit dhe jetës tuaj.

 1. Plakja dhe problemet e flokëve

Edhe pse faktorë të ndryshëm ndikojnë në ngjyrën dhe strukturën e flokëve, flokët mund të jenë gjithashtu një shenjë treguese e moshës. Flokët bëhen të brishtë me kalimin e moshës sepse humbin elasticitetin për shkak të uljes natyrore të niveleve të hormoneve. Kjo mund të rezultojë në humbjen e flokëve dhe tharjen e tyre pasi gjëndrat e yndyrës zvogëlohen në madhësi ndërsa plaken duke zvogëluar prodhimin e vajit të prodhuar.

Në varësi të pigmentimit të lëkurës tuaj, qimet gri mund të dalin më shpejt sesa të tjerët mund të presin. 50% e njerëzve do të kenë një sasi të konsiderueshme të flokëve gri në kokë deri në moshën 50 vjeç. Shfaqja e shenjave të humbjes së pigmentimit të flokëve dhe gririmit në përgjithësi mund të shoqërohet me moshën duke supozuar ngjyrën e lëkurës dhe mund të pritet si më poshtë:

 • Kaukazian: mesi i viteve ’30
 • Aziatikët: fundi i viteve 30
 • Afrikano-Amerikanët: mesi i viteve 40

Mbështetja e reagimit ndaj stresit, qëndrueshmëria e sheqerit në gjak dhe marrja e të gjithë ushqyesve kryesorë që ju nevojiten mund të ngadalësojnë procesin e thinjes dhe ta shtyjnë atë më tej dhe më tej.

 1. Çrregullimet autoimune

Psoriasis është një gjendje autoimune në të cilën formohen njolla të thata dhe kruajtëse nga ndërtimi i qelizave të lëkurës. Ky problem i zakonshëm mund të ndodhë në lëkurën e kokës përgjatë vijës së flokëve. Mund të ngatërrohet me zbokthin edhe pse një shampo për trajtimin e zbokthit nuk do ta trajtonte psoriazën.

Psoriasis mund të jetë një simptomë e pranisë së një ndërlikimi tjetër autoimun si lupus, artriti reumatoid, sëmundja e Crohn dhe skleroza e shumëfishtë. Nëse vëreni një skuqje kruajtëse dhe me luspa në lëkurën e kokës, sigurohuni që të ndërmerrni veprime kundër trajtimit të problemit menjëherë.

Alopecia areata është një çrregullim tjetër autoimun që rezulton në njolla të rrumbullakëta të humbjes së flokëve.

 1. Acidi i ulët i stomakut dhe zorra që rrjedh

Nëse shenjat që po ju tregojnë flokët tuaj ju bëjnë të mësoni se keni një mangësi ushqyese, mund të kërkoni teste të mëtejshme për të përcaktuar nëse keni një problem gastrointestinal. Si acidi i ulët i stomakut ashtu edhe zorrët e rrjedhshme janë nga shkaqet kryesore të mangësive ushqyese duke përfshirë gjurmë minerale, proteina dhe vitamina e minerale të tjera kryesore.

Nivelet e ulëta të biotinës shoqërohen me probleme të flokëve siç është alopecia. Biotina është një vitaminë B e tretshme në ujë e nevojshme për shëndetin dhe mirëqenien totale dhe mund të keni nevojë për më shumë biotinë për të përmirësuar problemet tuaja kokëfortë të flokëve.

Acidi i ulët i stomakut ngadalëson tretjen dhe pengon thithjen e duhur të lëndëve ushqyese duke lejuar që grimcat e ushqimit të patretur të mbeten në zorrë. Zorrët që rrjedhin krijojnë malabsorbim të lëndëve ushqyese për shkak të përshkueshmërisë së shtuar të mukozës së zorrëve dhe për këtë arsye shkaktojnë inflamacion dhe keqabsorbim të lëndëve ushqyese.

Zgjedhja e një ylberi me fruta dhe perime mund të përmirësojë lëvizshmërinë e zorrëve duke rritur marrjen dietike të folatit. Ushqimet e pasura me fibra pengojnë më tej inflamacionin dhe krijojnë një mjedis të favorshëm për lulëzimin e baktereve të shëndetshme.

Reduktimi i stresit fizik në traktin tretës rrit aftësinë e mikrovilëve (projeksione të ngjashme me flokët) për të absorbuar më mirë lëndët ushqyese. Mungesa e ushqyesve dhe arsyeja e humbjes së tyre nuk duhet të kalojnë pa u vënë re pasi shqetësimet e flokëve mund të shoqërohen me sëmundje nëse nuk trajtohen.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook