7 Ushqime të shijshme për të përmirësuar funksionin e trurit

7 Ushqime të shijshme për të përmirësuar funksionin e trurit

 

Energjia e ulët, kujtesa e dobët dhe mjegulla e trurit janë epidemi të zakonshme të ditës. Funksioni i ulur njohës rezulton në ulje të efikasitetit të punës, mosmarrëveshjeve në marrëdhënie dhe ulje të ndjeshme të cilësisë së jetës. Disa ushqime dhe barishte kanë potencial për të rritur natyrisht funksionimin e trurit. Mësoni gjithçka rreth disa prej ushqimeve më të mira për të përmirësuar funksionimin e trurit në këtë artikull.

Truri është jashtëzakonisht i ndjeshëm ndaj dëmtimit të radikalve të lira, qarkullimit të dobët dhe ekuilibrit të dobët të sheqerit në gjak. Individët me stres inflamator kronik, kufizim arterial dhe çekuilibrime të sheqerit në gjak do të kenë probleme me kujtesën, funksionin njohës dhe mjegullën e trurit.

7 super ushqime që fuqizojnë trurin

Truri dhe sistemi nervor kanë nevojë për një përzierje të yndyrave të ngopura dhe acideve yndyrore omega 3, si dhe mineraleve gjurmë, vitaminave B dhe oksidantëve në mënyrë që të funksionojnë mirë. Këtu janë një grup ushqimesh dhe bimësh të mahnitshme që kanë një efekt të shkëlqyeshëm në shuarjen e radikaleve të lira neurologjike, duke rritur rrjedhën e gjakut dhe përmirësimin e ekuilibrit të sheqerit në gjak.

  1. Kafeja

Kafeja ka disa përfitime të jashtëzakonshme për mikroflorën e zorrëve dhe trurin. Kafeja është e ngarkuar me forcues të fuqishëm të trurit dhe antioksidantë poliphenolin balancues të sheqerit në gjak. Këto anti-oksidues janë acide klorogjenike dhe kafeike të cilat kanë një efekt të fuqishëm në forcimin e sinjalizimit të insulinës dhe metabolizmit të sheqerit në gjak.

Polifenolet e kafesë përmirësojnë gjithashtu cilësinë e mikrobiomës së zorrëve duke favorizuar zhvillimin e mikrobeve të shëndetshme që zvogëlojnë inflamacionin dhe përmirësojnë djegien e yndyrës. Sheqeri i qëndrueshëm i gjakut dhe mikroflora e përmirësuar e zorrëve lejojnë energji më të mirë, qartësi mendore, funksion të përmirësuar të hormoneve, aftësi të zgjeruara të detoksifikimit dhe humbje peshe.

Ne nuk rekomandojmë të pini më shumë se 1 filxhan çdo ditë pasi kafeina e tepërt mund të jetë problematike për individët që luftojnë me lodhjen e veshkave. Nëse jeni të ndjeshëm ndaj kafeinës, shmangeni atë të paktën 8 orë nga koha e gjumit.

Ne rekomandojmë që të përdorni qumësht të arrës së kokosit në kafenë tuaj për të përmirësuar prodhimin e ketonit dhe djegien e yndyrës.

  1. Kakao e papërpunuar dhe çokollata e errët

Ky super ushqim i preferuar është i pasur me epicatechin, i cili është një anti-oxidant i fuqishëm polifenol. Përmban gjithashtu theobromine, e cila është një stimulues natyror kardiovaskular që rrit rrjedhjen e gjakut në tru. Theobromina është edhe e sigurt dhe jo Addictive dhe ka treguar përfitime klinike për memorie të përmirësuar dhe përpunim njohës.

Kakao e papërpunuar është forma që duhet sepse përmban më shumë anti-oksidues. Çokollata e errët e përpunuar në mënyrë minimale ka pak më pak anti-oksidantë. Të dy format ndihmojnë për të përmirësuar mikrobiomën tonë të zorrëve duke favorizuar zhvillimin e specieve bakteroidite. Speciet bakteroidite përmirësojnë prodhimin e energjisë, zvogëlojnë inflamacionin dhe stimulojnë djegien e dhjamit.

  1. Kanella

Kanella është një nga pemët më të pasura me antioksidues që gjithashtu luan një rol të fuqishëm në stabilitetin e sheqerit në gjak. Kanella ka një rezultat të jashtëzakonshëm ORAC (Kapaciteti i absorbimit të oksigjenit Radikal), me 131,420 pikë. Kjo ndihmon në mbrojtjen e neuroneve nga stresi i radikaleve të lirë dhe stimulon receptorët e insulinës, të cilët lejojnë një stabilizim më të madh të sheqerit në gjak.

Sheqeri i përmirësuar i gjakut rrit kujtesën, shpejtimin njohës dhe cilësinë e përgjithshme të jetës. Kanella përmirëson gjithashtu faktorët e rritjes neurotrofike të rrjedhura nga truri (BDNF), të cilat rritin shërimin e përgjithshëm dhe rizhvillimin e neuroneve dhe sinapseve.

Shtoni kanellë në enët me fruta, pijet freskuese dhe çdo lloj recete ëmbëlsire të shëndetshme ose jo të shëndetshme që konsumoni.

  1. Rozmarina

Kjo barishte është një stimulues i shkëlqyeshëm i trurit që parandalon prishjen e një neurotransmetuesi kryesor me emrin acetilkolina. Kjo molekulë lejon që qelizat neuronale që janë përgjegjëse për përpunimin konjitiv dhe konsolidimin e kujtesës të komunikojnë në mënyrë më të efektshme me njëra-tjetrën. Kur ndodh kjo, ju përjetoni memorje më të mirë dhe funksion të përmirësuar të trurit.

Përdorimi i një përzierje të mirë barishtore me rozmarinë dhe barëra të tjera organike në mish dhe perime çdo ditë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të konsumuar rozmarinë. Përveç kësaj, mund të merrni vaj esencial të rozmarinës dhe ta vendosni atë në diffuser në zyrën tuaj për të ruajtur fokusin dhe përqendrimin.

  1. Bioflavonoidet e agrumeve

Këto fitonutrientë unikë që janë klasifikuar së bashku si vitamina P kanë treguar se përmirësojnë përshkueshmërinë e kapilarëve dhe rrjedhën e gjakut. Ndihmojnë për oksigjenimin e rajoneve të thella të trurit që janë kritike për përpunimin njohës dhe mprehtësinë shqisore.

Vajrat esenciale të limonit dhe agrumeve të tjera janë të pasura me këto bioflavonoide. Shtrydhni limonin në ujin tuaj dhe çajrat bimorë dhe përdorni vaj esencial limoni në qafë dhe kokën tuaj për të përmirësuar rrjedhën e gjakut dhe funksionin konjitiv.

  1. Mishi i viçit të ushqyer me bar

Viçi i ushqyer me bar përmban ndjeshëm më shumë acide yndyrore Omega-3, CLA, yndyrë të ngopur, vitaminë B12 dhe carnosine sesa viçi i ushqyer me drithëra. Ato gjithashtu kanë shumë më pak acide yndyrore inflamatore omega-6 dhe kimikate mjedisore. Këto lëndë ushqyese kryesore luajnë një rol të madh në themelimin e qelizave neuronale që formojnë sistemin nervor qendror.

Truri përqendron karozinën për të mbrojtur veten nga enzimat glikolitike të përparuara (AGE) të cilat janë radikalet më të rrezikshme të lira dhe janë të lidhura me çrregullime neurodegjeneruese siç janë sëmundja e Alzheimerit dhe Parkinson. Konsumimi i viçit të ushqyer me bar mund të jetë jashtëzakonisht i dobishëm për optimizimin e funksionit të trurit.

  1. Salmoni i egër Alaskan

Ky super ushqim deti është i ngarkuar me acide yndyrore Omega-3 me zinxhir të gjatë EPA & DHA, të cilat janë vendimtare për neurologjinë e shëndetshme dhe funksionimin e trurit. Për më tepër, salmoni i egër është i pasur me astaxanthin, i cili jo vetëm që i jep asaj një ngjyrë karakteristike rozë, por gjithashtu vlerësohet se i jep peshkut forcën e tij të madhe për të notuar në rrjedhën e sipërme kundër rrymave të forta.

Bimët e Shkretëtirës për Shëndetin e Trurit dhe Kujtesën


Shëndeti i Trurit, veçanërisht shëndeti i kujtesës, përqëndrimit dhe mprehtësisë na jep fuqinë për të fuqizuar veten dhe për të arritur sukses në fusha të ndryshme. Këto ditë, njerëzit janë më të prirur të marrin suplemente bimore për të përmirësuar shëndetin e kujtesës në mënyrë natyrale.

Për të ofruar produktet bimore më të dobishme për kujtesën dhe përqendrimin, ne kemi kombinuar bimë të shkretëtirës me bimë të tjera që përmirësojnë shëndetin e kujtesës, përqëndrimin dhe mprehtësinë mendore, në produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook