25 Ushqime që mund të shkaktojnë Abort në Shtatzëni

25 Ushqime që mund të shkaktojnë Abort në Shtatzëni

 

Një grua shtatzënë duhet të kujdeset veçanërisht për dietën e saj. Lexoni këtë artikull për të ditur për ushqimet që mund të shkaktojnë abort në mënyrë që t’i shmangni ato dhe të qëndroni të shëndetshme.

Shtatzënia është faza më emocionale për çdo nënë në pritje dhe asnjë grua nuk do të humbasë asnjë shans për shëndetin e fëmijës së saj. Trupi i nënës kalon nëpër shumë ndryshime dhe ajo duhet të sigurohet që të hajë ushqime të shëndetshme për shtatzëninë.

Pra, gjatë përgatitjes së grafikut të dietës, sigurohuni që të shmangni disa ushqime që mund të shkaktojnë abort. Kushtojini më shumë vëmendje stilit tuaj të jetesës, marrjes së ushqimit dhe sasisë së konsumit për të qëndruar të shëndetshëm dhe aktiv.

Le të shohim këto 25 ushqime që mund të shkaktojnë abort në tremujorin e parë ose të dytë.

Ushqimet që shkaktojnë abort

Këtu është lista e disa ushqimeve që shkaktojnë abort:

 1. Mëlçia e kafshëve

Edhe pse konsiderohet shumë ushqyese, mëlçia e kafshëve nuk është e sigurt për gratë shtatzëna. Ngrënia e saj çdo ditë gjatë shtatzënisë shkakton akumulimin e retinolit, duke shkaktuar dëme tek foshnja e palindur. Megjithatë, ngrënia e mëlçisë një ose dy herë gjatë shtatzënisë nuk është e dëmshme.

 1. Papaja

Është një nga ushqimet e zakonshme që mund të shkaktojë abort. Papaja e papjekur ose e gjelbër përmban shumë enzima dhe qelb që çojnë në tkurrjen e mitrës, duke shkaktuar abort. Për shkak të pranisë së enzimave, mitra nxitet të zhvillojë spazma, duke përfunduar me abort. Prandaj, duhet shmangur në fillim të shtatzënisë.

 1. Aloe Vera

A mund ta shkatërrojë aloe vera shtatzëninë? Po, gratë shtatzëna duhet të shmangin lëngun e aloe verës pasi shkakton hemorragji të legenit. Rezulton në gjakderdhje të mitrës, duke çuar në abort. Ajo përmban një laksativ të quajtur antraquinone që shkakton kontraktimet e mitrës.

 1. Ananasi

Konsumimi i ananasit ose lëngut të ananasit në tremujorin e parë të shtatzënisë shkakton lindjen e vdekur. Bromelaina në ananasin çon në një tkurrje tek gratë shtatzëna, duke shkaktuar abort.

 1. Patatet e mbira

Studimet tregojnë se ngrënia e patateve të mbira dëmton një grua shtatzënë. Ajo përmban solaninë e cila rezulton e dëmshme për rritjen e fetusit.

 1. Kafeina

Konsumimi i kafeinës në sasi të moderuar gjatë shtatzënisë nuk është e dëmshme. Studimet tregojnë se nivelet e rritura të kafeinës tek gratë shtatzëna mund të rrisin rrezikun e abortit ose mund të përfundojnë në një fëmijë nën peshë.

 1. Peshku i pasur me merkur

Gratë duhet të jenë shumë të kujdesshme gjatë tremujorit të parë kur konsumojnë peshk. Disa lloje peshqish si toni, marlin, skumbri mbreti, peshku shpatë përmbajnë nivele të larta të merkurit. Ndikon në trurin e foshnjës në zhvillim dhe në të gjithë sistemin nervor, duke rritur rrezikun e foshnjës së papjekur ose të paqëndrueshme mendërisht.

 1. Peshku i papërpunuar ose i papjekur

Jeni pëlqyes i madh i sushit? Megjithatë, butakët shkaktojnë disa infeksione, si infeksione bakteriale, parazitare ose virale. Studimet tregojnë se gruaja shtatzënë ka të ngjarë të marrë infeksione nga listeria, e cila mund të kalojë përmes placentës tek fëmija, duke shkaktuar abort.

 1. Mishi i përpunuar ose i papërpunuar

Mishi i papërpunuar ose i përpunuar përmban baktere si Salmonella, E.coli dhe listeria. Të gjitha këto janë baktere kërcënuese për jetën e foshnjës. Madje mund të çojë në një çrregullim serioz neurologjik, epilepsi, verbëri dhe madje edhe lindje të vdekur.

 1. Vezë të papërpunuara

Vezët e papërpunuara përmbajnë salmonelë, duke shkaktuar infeksione të dëmshme. Simptomat përfshijnë ngërçe në stomak, diarre, të vjella, ethe dhe nauze. Prandaj, shmangni ushqimet e papërpunuara me përmbajtje veze që mund të shkaktojnë abort. Kjo përfshin majonezë të bërë në shtëpi, krem ​​torte shtëpie, vezë të ziera, vezë të fërguara lehtë, etj.

 1. Lakër të papërpunuar

Lakrat e papërpunuara si filizat e mungës, jonxha, rrepka dhe tërfili shpesh kontaminohen me salmonelë. Farat e këtyre perimeve kërkojnë një mjedis të lagësht, i cili është ideal për rritjen e baktereve Salmonella, duke shkaktuar dëme në fetus.

 1. Produktet e qumështit të papasterizuara

Këto përmbajnë baktere të dëmshme, si Salmonella, listeria, etj. Në shumë situata, këto produkte të qumështit shkaktojnë probleme kërcënuese për jetën e fëmijës së palindur, si çrregullime neurologjike, apo edhe abort.

 1. Alkooli

Është një nga gjërat jetike që duhet shmangur në shtatzëninë e hershme. Konsumimi i alkoolit gjatë shtatzënisë shkakton sindromën e alkoolit të fetusit, duke shkaktuar deformime të fytyrës, paaftësi intelektuale dhe defekte në zemër. Ai madje shkakton abort ose lindje të vdekur.

 1. Drumstick

Gratë duhet të marrin masa paraprake gjatë konsumimit të shkopinjve të moringas gjatë shtatzënisë. Këto përmbajnë alfa-sitosterol, i cili është i dëmshëm për gratë shtatzëna. Prandaj, hani atë në sasi të kufizuar ose shmangeni totalisht në fillim të shtatzënisë.

 1. Gaforret

Edhe pse janë të mbushur me lëndë ushqyese jetike, duhet shmangur ngrënia e gaforreve në sasi të mëdha gjatë fazave të hershme të shtatzënisë. Ato shkaktojnë tkurrjen e mitrës, duke çuar në gjakderdhje të brendshme dhe madje edhe lindje të vdekur. Për më tepër, niveli i tyre i kolesterolit ndikon në shëndetin e përgjithshëm të gruas shtatzënë.

 1. Bima Dong Quai

Shumë ekspertë nuk rekomandojnë marrjen e bimës Dong Quai në fillim të shtatzënisë sepse përmban enzima që iniciojnë abortin ose shkaktojnë lindje të parakohshme.

 1. Mollët e egra

Mollët e egra kanë veti të tharta dhe acidike që nxisin tkurrjen e mitrës, duke çuar shpesh në një abort ose lindje të parakohshme.

 1. Erëzat

Këto janë përbërësit bazë që i japin shije dhe aromë çdo ushqimi. Sidoqoftë, shmangni disa erëza gjatë shtatzënisë si hudhra, angjelika, asafoetida dhe fenugreek. Këto stimulojnë mitrën, duke çuar në tkurrje, duke shkaktuar gjithashtu hollimin e gjakut.

 1. Junk Food

Ky ushqim nuk ofron lëndë ushqyese të shëndetshme dhe është i lartë në kalori, sheqerna dhe yndyrna. Për më tepër, konsumimi i një sasie të madhe sheqeri gjatë shtatzënisë shkakton diabet gestacional, sëmundje të zemrës dhe shtim në peshë.

 1. Ushqim deti të tymosur

Duhet të shmangni ushqimet e detit në frigorifer ose të tymosur, të etiketuara posaçërisht si lox ose nova. Ai përmban listerinë që shkakton infeksione, duke çuar në abort.

 1. Farat e Susamit

Konsumimi i farave të susamit me mjaltë është i rrezikshëm për gratë shtatzëna. Ai i siguron trupit nxehtësi që shkakton tkurrjen e mitrës. Megjithatë, konsumimi i susamit të zi në fazat e fundit të shtatzënisë ndihmon lindjen natyrale.

 1. Frutat dhe Perimet e palara

Përmbajnë baktere të dëmshme, që shkaktojnë infeksione bakteriale.

 1. Disa çajra bimor

Disa çajra bimor përmbajnë steroide që mund të jenë të dëmshme gjatë shtatzënisë.

 1. Sallatat e parapaketuara

Përmbajnë kontaminim me listerinë, duke shkaktuar një ndikim serioz në shëndetin e foshnjës.

 1. Pijet energjike

Pijet energjike përmbajnë një nivel të lartë të kafeinës. Prandaj, është një nga ushqimet jetike që shkakton abort nëse konsumohet në sasi të mëdha.

Ushqimet që shkaktojnë abort në tremujorin e dytë

Në tremujorin e dytë, një grua shtatzënë duhet të vazhdojë një dietë të ekuilibruar të pasur me hekur, folate, proteina, kalcium dhe vitaminë D. Megjithatë, këtu janë ushqimet që mund të shkaktojnë abort në tremujorin e dytë:

 • Djathi i butë si djathi blu, feta
 • Ushqimi i detit dhe mishi i përpunuar
 • Vezë të papërpunuara, peshk dhe mish
 • Produktet e qumështit të papasterizuar

Gjëra të tjera që duhen shmangur gjatë shtatzënisë që shkaktojnë abort

Këtu janë disa gjëra që duhen shmangur gjatë shtatzënisë:

 • Masazhi dhe akupunktura; Shmangni masazhimin ose shtypjen e pikave që lidhen me barkun për të ndikuar tek foshnja. Zakonisht duhen shmangur masazhet në tre muajt e parë.
 • Lyerja; Produktet moderne të bojës kanë një rrezik të lartë të tymit dhe plumbit. Mbani një distancë nga shtëpia e rinovuar pasi dikush mund të ekspozohet ndaj plumbit, i cili pengon zhvillimin e trurit të fetusit.
 • Rrezet X: Rrezatimi nga rrezet X shkakton defekte fizike dhe mendore tek foshnja. Prandaj, merrni parasysh teknika të tjera skanimi si ultratingulli në mënyrë që rrezatimet e dëmshme të mos arrijnë tek fëmija.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook