12 Hapa për të trajtuar sëmundjen e Parkinsonit

12 Hapa për të trajtuar sëmundjen e Parkinsonit

 

Sëmundja e Parkinsonit është çrregullimi i dytë më i zakonshëm degjenerativ i sistemit nervor qendror pas sëmundjes së Alzheimerit. Është vlerësuar se 1% e individëve mbi moshën 65 vjeç janë diagnostikuar me këtë çrregullim. Në këtë artikull, do të zbuloni 17 hapa veprimi për të përmirësuar sëmundjen e Parkinsonit në mënyrë natyrale.

Kjo sëmundje dikur e rrallë ka parë një rritje të madhe gjatë 30 viteve të fundit. Në vitin 2005, në mbarë botën kishte rreth 4.1 milionë njerëz me sëmundjen e Parkinsonit. Në 25 vjet, ky numër parashikohet të rritet në 8.7 milionë.

Simptomat e Parkinsonit

Simptomat më të zakonshme të Parkinsonit përfshijnë çrregullime të lidhura me lëvizjen, si dridhja, ngurtësia, vështirësia në ecje dhe ngadalësia e lëvizjes. Ndërsa sëmundja përparon, ajo çon në probleme njohëse dhe të sjelljes si: çmenduri, pagjumësi dhe nervozizëm.

Individët shpesh kanë dhimbje dhe të folur të paqartë. Ata gjithashtu marrin një qëndrim të përkulur si atrofi i trurit të tyre. Është një barrë e pabesueshme për dikë që të shikojë një të dashur duke kaluar përmes progresionit të sëmundjes së Parkinsonit. Qëllimi i këtij artikulli është t’ju ndihmojë të merrni përsëri kontrollin e shëndetit tuaj dhe të shëndetit të familjes suaj para se të jetë tepër vonë.

Procesi neurodegjenerativ

Sëmundja e Parkinsonit prek veçanërisht një rajon të ganglioneve bazale të quajtur substantia nigra. Ganglionet bazale janë një grup strukturash të trurit që përdorin dopaminën si neurotransmetuesin e tyre kryesor.

Humbja e neuroneve në këto rajone shoqërohet me inflamacion të qelizave të trurit dhe formimin e proteinave të ndërlidhura të quajtura trupa Leëy në qelizat nervore të mbetura. Trupat Leëy janë agregate proteinash që formojnë dhe bllokojnë aktivitetin normal qelizor.

Diabeti i tipit II dhe rreziku i Parkinsonit

Studiuesit në Finlandë kanë zbuluar se individët me Diabet të tipit II kanë një rrezik 83% më të madh për të zhvilluar Parkinson. Në studim, studiuesit ndoqën një grup prej më shumë se 50,000 burrash dhe grash në Finlandë për një periudhë prej 18 vjetësh. Gjatë asaj kohe, 324 burra dhe 309 gra zhvilluan sëmundjen e Parkinsonit.

Studiuesit zbuluan se njerëzit që kishin diabet të tipit II, në fillim të studimit kishin shumë më shumë gjasa të diagnostikoheshin më vonë me sëmundjen e Parkinsonit. Një studim i mëvonshëm në Danimarkë konfirmoi gjetjet e këtij studimi finlandez në atë që individët me diabet të tipit II janë në një rrezik më të lartë të zhvillimit të Parkinsonit.

Rritja e sheqerit në gjak dhe shëndeti i trurit

Sheqeri i ngritur në gjak është i njohur për lidhjen me strukturat e proteinave në një proces të quajtur glikacion. Ky reagim i sheqernave reduktuese që lidhet me aminoacidet krijon enzima glikolitike të avancuara (AGE’s). AGE-të janë veçanërisht të rrezikshëm dhe krijojnë sasi masive të radikaleve të lira.

Dëmtimi i AGE në rajonin e ganglioneve bazale shoqërohet me formimin e trupave Leëy. Këto struktura krijohen dhe grumbullohen në ganglion bazale për shkak të stresit të tepërt oksidativ brenda indeve të ndjeshme neuronale.

Stresi oksidativ në tru lidhet më së shpeshti me çekuilibrat e sheqerit në gjak dhe toksinat mjedisore si metalet e rënda dhe toksinat organike si pesticidet dhe herbicidet.

Pesticidet dhe sëmundja e Parkinsonit

Studimet britanike kanë lidhur përdoruesit e vrasësve të barërave të këqija të herbicideve dhe vrasësit e mizave të pesticideve me pothuajse dy herë më shumë gjasa për të formuar sëmundjen e Parkinsonit.

Shumë nga këto produkte vrasin barërat e këqija dhe insektet duke ndikuar në kiminë e proteinave brenda organizmit. Kjo duket qartë se ka efekte të dëmshme edhe te njerëzit. Burimet më të mëdha të mundshme të ekspozimit përfshijnë spërkatjen e të korrave, vrasësit e barërave të këqija, pesticidet dhe insekticidet e përdorura në kopsht dhe spërkatjet e mizave dhe pluhurat e milingonave të përdorura në shtëpi.

Shumica e njerëzve i spërkasin këto gjëra në shtëpinë e tyre pa e menduar dy herë. Përveç kësaj, këto kimikate toksike gjenden shpesh në fruta dhe perime jo organike. Është thelbësore të minimizoni ekspozimin tuaj ndaj këtyre kimikateve.

Mosfunksionimi mitokondrial

Çdo qelizë e trupit ka mitokondri brenda saj që prodhojnë energji për qelizën. Mitokondritë janë paketat e baterive të qelizës dhe ato janë jashtëzakonisht të rëndësishme. Nivelet e larta të stresit oksidativ konsumojnë mitokondritë dhe shkaktojnë një gjendje jofunksionale. Studimet kanë zbuluar se individët me sëmundjen e Parkinsonit kanë një gjendje të avancuar të mosfunksionimit mitokondrial.

Individët që vuajnë nga sëmundja e Parkinsonit është evidentuar se kanë vdekje masive qelizore të qelizave që prodhojnë dopaminë në zonat kyçe të ganglioneve bazale, siç është substantia nigra. Hulumtimet kanë treguar se kjo është nisur nga një rënie e thellë e glutationit (GSH) dhe një mosfunksionim mitokondrial.

Pakësimi i glutationit dhe Nrf2

Në thelb qelizat janë nën aq shumë stres saqë mburoja kryesore mbrojtëse (GSH) konsumohet dhe stresi oksidativ dëmton mitokondritë dhe ADN-në që çon në vdekjen e qelizave. Kontrolli i dobët i sheqerit në gjak dhe ekspozimi i lartë ndaj toksinave mjedisore dihet se ulin nivelet e glutationit dhe dëmtojnë funksionin mitokondrial.

Një rrugë kryesore që ruan nivelet qelizore të glutationit dhe aftësinë e qelizës për t’u përshtatur me stresin quhet Keap1-Nrf2. Kur kjo rrugë prishet, ajo shkakton rritje të niveleve të stresit oksidativ brenda qelizës që çon në varfërimin e glutationit dhe mosfunksionimin mitokondrial.

Kjo rrugë duhet të adresohet në mënyrë që të parandalohen ose të kthehen simptomat e Parkinsonit.

Plani i të ushqyerit anti-inflamator

Çelësi për parandalimin dhe kthimin e sëmundjes së Parkinsonit është të filloni me një dietë dhe stil jetese anti-inflamatore. Kjo përfshin shumë ujë të pastër dhe perime të pasura me fitonutriente të papërpunuara dhe të gatuara lehtë.

Yndyrnat e mira si avokado, vaj i ullirit, arrat/farat dhe produktet e kokosit duhet të inkurajohen fuqimisht. Produktet e shëndetshme të kafshëve të ushqyera në kullota, si mishi i viçit, qengji, antilopa, dreri dhe mishi i pulës së fshatit, gjeli i detit dhe vezët duhet të përdoren.

Reduktoni sheqerin dhe maksimizoni lëndët ushqyese

Sheqeri dhe burimet ushqimore që metabolizohen në sheqer si drithërat dhe frutat duhet të përdoren minimalisht. Bimët anti-inflamatore si kanella, hudhra dhe rozmarina ndër të tjera duhet të përdoren në çdo rast të mundshëm.

Problemet e L-Dopa dhe Nuerotransmetuesit

L-dopa është ilaçi më i zakonshëm i përshkruar për trajtimin e sëmundjes së Parkinsonit. Individët me Parkinson kanë prodhim të ulët të dopaminës në substantia nigra. L-dopa është një formë sintetike e dopaminës. Shpesh jep disa përfitime simptomatike për një periudhë të shkurtër kohore, megjithatë, ai kurrë nuk trajton stresin themelor oksidativ në tru dhe individi kurrë nuk përmirësohet vërtet.

Fatkeqësisht, L-dopa e varfëron trupin nga lëndët ushqyese kryesore që janë pararendëse të neurotransmetuesve kryesorë në tru. Kjo përfshin L-triptofan, L-tirozinë, serotonin dhe komponimet e squfurit të cilat nevojiten për të prodhuar glutathione. Kjo shkakton probleme të mëtejshme neurologjike dhe është përgjegjëse për shumë nga çrregullimet e humorit që janë efekte anësore të zakonshme të përdorimit të ilaçeve L-dopa.

Për më tepër, të përzierat janë një efekt anësor shumë i zakonshëm i L-dopa. Carbidopa shpesh përshkruhet për të ndihmuar me të përzierat. Ky medikament varfëron vitaminën B6, e cila është zakonisht e ulët në pacientët me Parkinson. Medikamentet kimike të përshkruara shkaktojnë vetëm një përkeqësim afatgjatë të procesit të sëmundjes së Parkinsonit.

12 Hapa veprimi për të mposhtur Parkinsonin

Këtu janë hapat më të mirë të veprimit për të filluar udhëtimin tuaj për të parandaluar dhe/ose mposhtur sëmundjen e Parkinsonit.

 1. Ndryshoni dietën; Ndiqni një plan ushqimor anti-inflamator dhe shmangni ekspozimin ndaj herbicideve dhe pesticideve duke zgjedhur sa më shumë ushqime organike.
 2. Ulni stresin; Gjeni mënyra për të reduktuar aktivitetet stresuese dhe për të shijuar më shumë paqe dhe qetësi.
 3. Përmirësoni gjumin; Fjetja me cilësi të lartë 8-9 orë çdo natë është çelësi për shërimin dhe përmirësimin e rrjedhës së gjakut.
 4. Lëvizja me intensitet të ulët; Një mënyrë jetese e ulur redukton rrjedhën e lëngut cerebrospinal dhe mund të çojë në rritjen e stresit oksidativ në tru. Gjatë gjithë ditës, bëni shumë lëvizje me intensitet të ulët si ecja, çiklizmi i lehtë, loja, etj. Lëvizja e rregullt do të ndihmojë në uljen e inflamacionit në tru dhe në përmirësimin e cilësisë së jetës.
 5. Përfshini ushqime të pasura me magnez dhe vitaminë B; Magnezi ndihmon për t’u ngulitur mbi modelet e sinjalizimit të sheqerit në gjak dhe mbron pengesën gjaku-tru. Ushqimet më të mira të pasura me magnez dhe vitaminë B përfshijnë perimet me gjethe jeshile të errët, bulmeti i kafshëve të ushqyer me bar, kakao të papërpunuara dhe farat e kungujve.
 6. Përqendrohuni në frymëmarrjen e thellë; Ndiqni këto këshilla këtu për të përmirësuar modelet e frymëmarrjes.
 7. Përdorni erëza të pasura me antioksidantë; Shtoni rigon, hudhër, borzilok, trumzë dhe rozmarinë në sa më shumë pjata të jetë e mundur dhe pini çajra bimorë organikë rregullisht.
 8. Ecni zbathur; Në shoqërinë tonë ne jemi të rrethuar nga frekuenca elektromagnetike toksike (EMF). Këto EMF rrisin stresin brenda trupit tonë dhe ndryshojnë funksionin e neurotransmetuesit. Duke dalë çdo ditë jashtë dhe duke ecur zbathur mbi bar, papastërti ose rërë, ju thithni EMF-të natyrale nga toka që balancojnë ritmet tuaja elektrike.
 9. Lëngu i perimeve; Lëngja është një nga mënyrat më të mira për të futur antioksidantë me cilësi të lartë dhe fitonutrientë të fuqishëm në sistemin e tretjes.
 10. Agjërimi me ndërprerje; Të kalosh rreth 16 orë mes darkës dhe mëngjesit është një nga mënyrat më të mira për të përmirësuar prodhimin mitokondrial. Trupi përmirëson efikasitetin e energjisë duke rritur dhe forcuar mitokondritë gjatë periudhave të agjërimit.
 11. Përmirësoni lëvizshmërinë e zorrëve; Përmirësimi i shpeshtësisë dhe qëndrueshmërisë së lëvizjeve të zorrëve është një koncept kyç i detoksifikimit. Konsumimi i një diete anti-inflamatore me burime të mira fibrash si fara chia dhe farat e lirit, përdorimi i lëngjeve të kockave, ushqimevet e fermentuara dhe probiotikët do të përmirësojë lëvizshmërinë e zorrëve. Ne i rekomandojmë pacientëve ilaçin bimor ProbioHerb.
 12. Përdorni paketën e avancuar të mbështetjes së trurit (Bonewellia + Zinginax + Total Immunity Herbs); Kjo paketë është prodhuar për t’ju dhënë lëndët kurative dhe ushqyesit kryesorë që kemi diskutuar tashmë, të cilat janë të nevojshme për funksionimin optimal të trurit dhe përpunimin njohes. Këto lëndë ndihmojnë trurin të prodhojë sasinë e duhur të neurotransmetuesve dhe neurokimikeve të tjera. Përveç kësaj, këto lëndë kuruese dhe ushqyese të bimëve të egra shkretinore kanë një efekt të fuqishëm në reduktimin e zjarreve inflamatore që shkatërrojnë indet e trurit, përkrah efekteve të tjera kurative.

Bimët e egra të shkretëtirë për Shëndetin e Kockave dhe Kyçeve


Një mënyrë jetese e ngarkuar, ushqimet e dëmshme dhe të pashëndetshme në dietë, e cila detyrimisht është e ulët në kalcium, kontribuon në zvogëlimin e densitetit të kockave, humbjen e hershme të kockave dhe rritjen e rrezikut për fraktura dhe sëmundje të ndryshme tëkockave. Aktiviteti i ulët fizik gjithashtu shton degjenerimin e kockave. Dhimbja e kyçeve, në anën tjetër, vjen me rritjen e moshës, lëndimin, mbajtjen e peshës së tepërt dhe konsumimin e kërcit.

Kështu, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit (WAHR&D) ka bërë kërkime të jashtëzakonshme dhe ka prodhuar produktet më të mira bimore për dhimbjet e kyçeve dhe muskujve dhe për trajtimin e problemeve të ndryshme të kockave, kyçeve dhe muskujve. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook