Vitamina E / Tocopherol

Published On: February 1st, 2023Categories: Ushqimi0 Comments on Vitamina E / Tocopherol

Vitamina E / Tocopherol; Roli isaj, mungesa, burimet

 

Vitamina E i referohet një familje prej tetë komponimesh, por alfa- tocopherol është më aktive te njerëzit. Përmbajtja ushqyese e vitaminës E është përcaktuar nga aktiviteti α-tocopherol. Molekulat që kontribuojnë veprimtarinë α-tocopherol janë katër tocopherole dhe katër tocotrienole, të identifikuara nga prefikset alfa (a-), beta (β-), gamma- (γ-), dhe delta (δ -). Formulari sintetik përmban tetë stereisomere të ndryshme dhe është quajtur alfa-tokoferol. Vitamina E është një antioksidant, i cili  mund të ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave tuaja nga dëmtimi. Ajo dallohet për vetitë e saj antisterile.

Marrja e mjaftueshme e vitaminës E (alfa-tocopherol) është e rëndësishme sepse ajo funksionon si një antioksidant, duke mbrojtur qelizat, indet dhe organet nga efektet e dëmshme të shkaktuara nga “radikalet e lira”, të cilat janë përgjegjëse për procesin e plakjes.

Roli i vitaminës E në trupin e njeriut

– Lufton dhe parandalon prodhimin e radikaleve të lira.

– Ul rrezikun e infeksioneve të mushkërive dhe traktit respirator.

– Zvogëlon rrezikun e kancerit të prostatës.

– Përmirëson kontrollin e sheqerit në gjak.

– Ndihmon në kurimin e Diabetit.

– Parandalon zhvillimin e sëmundjes Alzheimer.

– Ngadalëson procesin e sëmundjes së Parkinsonit.

– Lufton toksinat dhe mbron indet e lëkurës, syve, mëlçisë dhe gjirit.

– Stabilizon yndyrat në gjak dhe parandalon aneminë.

– Parandalon sterilitetin tek të dy gjinitë.

– Forcon muskujt.

– Forcon shikimin dhe parandalon degjenerimin molekular të syve.

– Zvogëlon dhimbjet e gjirit dhe lehtëson çrregullimet menstruale.

– Forcon flokët, parandalon qerenë dhe nxit mbirjen e flokut.

– Forcon lëkurën, parandalon rrudhat dhe puçrrat e rinisë.

– Riparon indet dhe qelizat e kuqe të gjakut.

– Parandalon gjakderdhjen e brëndshme.

– Zvogëlon rrezikun e arteriosklerozës dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare.

 

Mungesa e vitaminës E mund të shkaktojë

– Sëmundje të mëlçisë.

– Zhvillim jonormal të fëmijëve dhe lindje nën peshë.

– Probleme me shikimin.

– Humbje e fuqisë së muskujve.

– Ecje me vështirësi.

– Shqetësime në veshka.

– Lindje të parakohëshme te gratë shtatzëna.

– Strerilitet tek të dy gjinitë.

– Infeksione në lëkurë.

– Anemi.

– Gurë në tëmth.

– Sëmundje neuromuskulare.

– Sëmundjen Alzheimer.

– Zhvillim jo normal të fëmijëve.

Burimet e vitaminës E

– Drithërat e plotë; gruri, elbi, tërshëra, misri.

– Vezët.

– Gjalpi.

– Patatja e ëmbël.

– Kungulli.

– Kivi, mango.

– Domatet.

– Brokoli.

– Sallata jeshile, spinaqi, rrepa, panxhari, luleradhiqe.

– Avokado.

– Arrat, bajamet, lajthitë, farat e kungullit, farat e lulediellit.

– Vaj susami, vaj luledielli, vaj ulliri, vaj i arrës së kokosit, vaj bajame.

Mbidoza e vitaminës E mund të shkaktojë:

– Presion të lartë të gjakut.

– Vjellje.

– Diarre.

– Fryrje stomaku.

– Shtim në peshë.

– Gjakderdhje.

Mënyra më e mirë e marrjes së vitaminës E është konsumimi i ushqimeve që përmbajnë vitamin E.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook