Shenja që jep trupi nëse veshkat janë në rrezik

Shenja që jep trupi nëse veshkat janë në rrezik

 

Sëmundja kronike e veshkave është një humbje e ngadaltë progresive e funksionit të veshkave gjatë një periudhe disa vjeçare. Përfundimisht, pacienti ka dështim të përhershëm të veshkave.

Sëmundja kronike e veshkave, e njohur edhe si dështimi kronik i veshkave, është shumë më i përhapur nga sa e kuptojnë njerëzit; ajo shpesh shkon e pazbuluar dhe e pa diagnostikuar derisa sëmundja të përparojë shumë.

Nuk është e pazakontë që njerëzit të kuptojnë se kanë dështim kronik të veshkave vetëm kur funksioni i i veshkave të tyre të jetë ulur nën 25 % të normales.

Ndërsa përparimi i dështimit të veshkave dhe funksioni i organit është dëmtuar rëndë, nivelet e mbeturinave dhe lëngjeve të rrezikshme mund të ndërtohen me shpejtësi në trup.

Simptomat e sëmundjes së veshkave

Dështimi kronik i veshkave, në krahasim me dështimin akut të veshkave, është një sëmundje e ngadaltë dhe gradualisht progresive. Edhe nëse njëra veshkë ndalon së funksionuari, tjetra mund të kryejë funksione normale. Zakonisht nuk ndodh derisa sëmundja të jetë mjaft e avancuar dhe gjendja është bërë e rëndë që shenjat dhe simptomat të jenë të dukshme; kohë deri në të cilën shumica e dëmit është i pakthyeshëm.

Shenjat dhe simptomat më të zakonshme të sëmundjes kronike të veshkave përfshijnë:

 1. Anemi
 2. Gjak në urinë
 3. Urinë e errët
 4. Dëmtimi i sistemit nervor qendror
 5. Rënia e prodhimit të urinës
 6. Ëdemë – këmbë, duar dhe kyçe të fryra (edhe fytyra nëse edema është e rëndë)
 7. Lodhje ose probleme me gjumin
 8. Hipertension (presioni i lartë i gjakut)
 9. Sistem imunitar i dobët
 10. Kruajtje lëkure, që mund të bëhet e vazhdueshme
 11. Humbja e oreksit
 12. Pamundësia e mashkullit për të marrë ose mbajtur një ereksion
 13. Urinim më i shpeshtë, veçanërisht gjatë natës
 14. Ngërçe muskulore
 15. Kërcitje muskulore
 16. Të përziera
 17. Dhimbje në njërën anë ose në mes të shpinës
 18. Vështirësi në frymëmarrje (gulçim)
 19. Proteina në urinë
 20. Ndryshim i papritur i peshës trupore
 21. Dhimbje koke të pashpjegueshme
 22. Hiperkalemia – niveli i kaliumit në gjak rritet, gjë që mund të rezultojë në dëmtim të zemrës
 23. Ostemalacia – kockat bëhen të dobëta dhe prishen lehtë
 24. Pekarditi – membrana në formë qese që mbështjell zemrën (perikardi) bëhet i përflakur
 25. Ulçer në stomak.

Shkaqet e Sëmundjes Kronike të Veshkave

Veshkat kryejnë sistemin kompleks të filtrimit në trupin tonë – mbeturinat e tepërta dhe materiali i lëngjeve hiqen nga gjaku dhe ekskretohen nga trupi.

Në shumicën e rasteve, veshkat mund të eleminojnë shumicën e materialeve të mbeturinave që trupi ynë prodhon. Sidoqoftë, nëse fluksi i gjakut në veshka ndikohet, ato nuk funksionojnë siç duhet për shkak të dëmtimit ose sëmundjes, ose nëse rrjedhja e urinës pengohet, mund të shfaqen probleme.

Në shumicën e rasteve, dëmtimi progresiv i veshkave është rezultat i një sëmundje kronike (një sëmundje afatgjatë), siç janë:

 • Diabeti – Sëmundja kronike e veshkave është e lidhur me Diabetin tip 1 dhe 2. Nëse diabeti i pacientit nuk kontrollohet mirë, sheqeri i tepërt (glukoza) mund të grumbullohet në gjak. Sëmundja e veshkave nuk është e zakonshme gjatë 10 viteve të para të diabetit; ndodh më shpesh 15-25 vjet pas diagnostikimit të diabetit.
 • Hipertensioni (presioni i lartë i gjakut) – Presioni i lartë i gjakut mund të dëmtojë glomerulët – pjesë të veshkave të përfshira në filtrimin e mbeturinave.
 • Rrjedha e urinës e penguar – Nëse rrjedhja e urinës është e bllokuar, ajo mund të kthehet në veshka nga fshikëza (zbaticë vezikoureterale). Rrjedha e bllokuar e urinës rrit presionin mbi veshka dhe minon funksionin e tyre. Shkaqet e mundshme përfshijnë një prostatë të zgjeruar, gurë në veshka ose një tumor.
 • Sëmundjet e veshkave – përfshirë sëmundjen policistike të veshkave, pyelonephritin ose glomerulonefritin.
 • Stenoza e arteries së veshkave – arteria renale ngushtohet ose bllokohet para se të hyjë në veshkë.
 • Disa toksina – përfshirë karburantet, tretësit (të tilla si tetrachloride karboni), dhe plumbin (si dhe bojërat, tubat dhe materialet bashkuese me bazë plumbi). Edhe disa lloje të bizhuterive kanë toksina, të cilat mund të çojnë në dështim kronik të veshkave.
 • Problemi i zhvillimit të fetusit – nëse veshkat nuk zhvillohen siç duhet tek fëmija i palindur ndërsa ai zhvillohet në barkun e nënës.
 • Eritematoza sistemike e lupusit – një sëmundje autoimune. Sistemi imunitar i trupit i sulmon veshkat sikur të ishin inde të huaja.
 • Malaria dhe ethet e verdha – dihet se shkaktojnë funksionim të dëmtuar të veshkave.
 • Disa ilaçe – përdorimi i tepërt i NSAID (ilaçe anti-inflamatore jo-steroide), siç janë aspirina ose ibuprofen.
 • Abuzimi me substancat e paligjshme – siç është heroina, kokaina ose alkooli.
 • Lëndimi – një goditje e mprehtë ose dëmtim fizik i veshkave (etj).

Trajtuesit konvencional të sëmundjeve kronike të veshkave nuk kanë kurë aktuale për sëmundje kronike të veshkave. Sidoqoftë, disa terapi mund të ndihmojnë në kontrollin e shenjave dhe simptomave, të zvogëlojnë rrezikun e komplikimeve dhe të ngadalësojnë përparimin e sëmundjes.

Pacientët me sëmundje kronike të veshkave zakonisht marrin një numër të madh ilaçesh kimike, nga efektet anësore kryesore të cilave janë:

– urinim i shpeshtë

– diarre

– humbje e oreksit

– dhimbje koke

– rënie e flokëve

– gojë e thatë; etje; të përzier; të vjella; dobësi, lodhje; përgjumje; pështjellim

– dobësi muskulore, dhimbje ose ngërçe

– rrahje të shpejta të zemrës dhe shenja të tjera të dehidrimit dhe çekuilibrimit të elektrolitit

– urtikarie

– vështirësi në frymëmarrje ose gëlltitje

– ethe, dhimbje të fytit, të dridhura dhe shenja të tjera të infeksionit

– gjakderdhje ose fryrje e pazakontë

– dhimbje e vazhdueshme që fillon në zonën e stomakut, por mund të përhapet në shpinë

– dhimbje e kockave ose ënjtje

– ndryshime në shikim, dhimbje në sy, ënjtje ose skuqje në ose rreth syrit

Trajtimi i sëmundjeve të veshkave në fazën fundore

Kjo ndodh kur veshkat funksionojnë me më pak se 10-15 % të kapacitetit normal. Masat e përdorura deri më tani – ilaçet kimike dhe trajtimet që kontrollojnë shkaqet themelore – nuk janë të mjaftueshme. Veshkat e pacientëve me sëmundje të veshkave në fazën përfundimtare nuk mund të vazhdojnë më vete me procesin e eliminimit të mbeturinave dhe lëngjeve – pacientit do t’i duhet dializë ose transplantim i veshkave për të mbijetuar.

Shumica e mjekëve duhet të përpiqen të vonojnë nevojën për dializë ose transplantim të veshkave për aq kohë sa të jetë e mundur sepse mbartin rrezikun e komplikimeve potencialisht serioze.

Dializa e veshkave

Kjo është heqja e produkteve të mbeturinave dhe lëngjeve të tepërta nga gjaku kur veshkat nuk mund ta bëjnë më punën siç duhet. Dializa ka disa rreziqe serioze, përfshirë infeksionin.

Ekzistojnë dy lloje kryesore të dializës në veshka:

 1. Hemodializa

Gjaku pompohet nga trupi i pacientit dhe kalon përmes dialyzerit (një veshkë artificiale). Pacienti i nënshtrohet hemodializës rreth tre herë në javë. Çdo seancë zgjat të paktën 3 orë.

Ekspertët pranojnë tani që seancat më të shpeshta rezultojnë në një cilësi më të mirë të jetës për pacientin, megjithatë, makinat moderne të përdorimit të dializës janë duke e bërë të mundur këtë përdorim më të rregullt të hemodializës.

 1. Dializa peritoneale

Gjaku filtrohet në barkun e vetë pacientit; në zgavrën peritoneale e cila përmban një rrjet të gjerë të enëve të vogla të gjakut. Një kateter futet në bark, në të cilën një zgjidhje dialize infuzohet dhe thahet jashtë për aq kohë sa është e nevojshme për të hequr mbeturinat dhe lëngun e tepërt.

Transplanti i veshkave

Një transplant i veshkave është një mundësi më e mirë sesa dializa për pacientët që nuk kanë kushte të tjera përveç dështimit të veshkave. Pavarësisht, kandidatët për transplant të veshkave do të duhet t’i nënshtrohen dializës derisa të marrin një veshkë të re.

Dhuruesi dhe marrësi i veshkave duhet të ketë të njëjtin lloj gjaku, proteina në sipërfaqe qelizore dhe antitrupa, në mënyrë që të minimizohet rreziku i refuzimit të veshkave të reja. Vëllezërit ose të afërmit shumë të afërt janë zakonisht llojet më të mirë të donatorëve. Nëse një dhurues i gjallë nuk është i mundur, kërkimi do të fillojë për një dhurues cadaver (person i vdekur).

Diagnoza e sëmundjes kronike të veshkave

Një mjek do të kontrollojë shenjat dhe do të pyesë pacientin për simptomat. Testet e mëposhtme gjithashtu mund të porositen:

 • Test i gjakut – mund të urdhërohet një test gjaku për të përcaktuar nëse substancat e mbeturinave po filtrohen në mënyrë adekuate. Nëse nivelet e uresë dhe kreatininës janë vazhdimisht të larta, mjeku ka të ngjarë të diagnostikojë sëmundjen e veshkave në fazën e fundit.
 • Test i urinës – një test urine ndihmon të zbuloni nëse ka gjak ose proteinë në urinë.
 • Skanimet e veshkave – skanimet e veshkave mund të përfshijnë një skanim të rezonancës magnetike (MRI), skanimin e tomografisë së llogaritur (CT) ose një skanimi me ultratinguj. Qëllimi është të përcaktohet nëse ka bllokime në rrjedhën e urinës. Këto skanime gjithashtu mund të zbulojnë madhësinë dhe formën e veshkave – në faza të përparuara të sëmundjes së veshkave, veshkat janë më të vogla dhe kanë një formë të pabarabartë.
 • Biopsia e veshkave – një kampion i vogël i indit në veshka nxirret dhe ekzaminohet për dëmtimin e qelizave. Një analizë e indeve në veshka e bën më të lehtë përcaktimin e saktë të sëmundjes së veshkave.
 • X-ray e kraharorit – qëllimi këtu është të kontrolloni edemën pulmonare (lëngu i mbajtur në mushkëri).
 • Shkalla e filtrimit glomerular (GFR) – GFR është një test që mat shkallën e filtrimit glomerular – ai krahason nivelet e produkteve të mbeturinave në gjakun dhe urinën e pacientit. GFR mat sa mililitra mbetje të veshkave mund të filtrojnë në minutë. Veshkat e individëve të shëndetshëm zakonisht mund të filtrojnë mbi 90 ml në minutë.

Faktorët e rrezikut dhe komplikimet për sëmundjen kronike të veshkave

Është e rëndësishme që sëmundja e veshkave të diagnostikohet dhe të trajtohet herët për të parandaluar dëmtimet serioze.

Pacientët me diabet duhet të bëjnë një provë vjetore, e cila mat mikroalbuminuria (sasi të vogla të proteinave) në urinë. Ky test mund të zbulojë nefropatinë diabetike të hershme (dëmtimi i hershëm i veshkave i lidhur me diabetin).

Kushtet ose situatat e mëposhtme janë të lidhura me një rrezik më të lartë të zhvillimit të sëmundjes së veshkave:

 • Një histori familjare e sëmundjes së veshkave
 • mosha – sëmundja kronike e veshkave është shumë më e zakonshme tek njerëzit mbi 60 vjeç
 • atherosclerosis
 • obstruksion i fshikëzës
 • glomerulonefriti kronik
 • sëmundje kongjenitale e veshkave (sëmundja e veshkave e cila është e pranishme gjatë lindjes)
 • diabeti – një nga faktorët më të zakonshëm të rrezikut
 • hipertensioni
 • eritematoza lupus
 • mbiekspozimi ndaj disa toksinave
 • sëmundja e qelizave drapër
 • disa ilaçe kimike.

Parandalimi i sëmundjes kronike të veshkave

Menaxhimi i gjendjes kronike me ndjekjen e një diete të duhur është jetike për trajtimin efektiv të dështimit të veshkave. Dieta gjithashtu mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave. Përdorimi i  kripës duhet të ulet. Konsumi i kaliumit dhe fosforit, me kalimin e kohës, gjithashtu duhet të kufizohen.

– Dieta

Një dietë e shëndetshme, duke përfshirë fruta dhe perime, drithëra të plota dhe mish pule organik ose peshk do të ndihmojë në mbajtjen normale të presionit të gjakut dhe shëndetin e veshkave.

– Aktiviteti fizik

Ushtrimi i rregullt fizik është ideal për mbajtjen e niveleve të shëndetshme të presionit të gjakut; gjithashtu ndihmon në kontrollin e kushteve kronike si diabeti dhe sëmundjet e zemrës. Individët duhet të konsultohen me një mjek nëse një program ushtrimesh është i përshtatshëm për moshën, peshën dhe shëndetin e tyre.

– Shmangia e substancave të caktuara

Përfshirë abuzimin me alkoolin dhe drogën, shmangni ekspozimin afatgjatë ndaj metaleve të rënda, siç është plumbi. Shmangni ekspozimin afatgjatë ndaj karburanteve, tretësve dhe kimikateve të tjera toksike.

– Ndaloni pirjen e duhanit dhe shmangni ekspozimin ndaj tymit të tij

Ne e dimë se pirja e duhanit është ves i keq, por ai gjithashtu rrit rrezikun e kancerit të veshkave. 250 kimikate të dëmshme që gjenden në tymin e cigareve, 69 prej tyre janë të njohura që shkaktojnë kancer.

– Mbani peshë të shëndetshme të trupit

Afër 40% e njerëzve që zhvillojnë sëmundje të veshkave janë mbipeshë. Indeksi i masës trupore mund të llogaritet duke krahasuar lartësinë dhe peshën tuaj.

– Ulni presionin e gjakut

Shumë studime i lidhin sëmundjet e veshkave me presionin e lartë të gjakut dhe medikamentet që përdoren për uljen e presionit të gjakut, si diuretikët. Është e këshillueshme që të zbatoni faktorët e jetesës si: një dietë të shëndetshme dhe mënyra natyrale për të ulur presionin e gjakut pa ilaçe kimike.

Kujdesi për Veshkat dhe Traktin Urinar


Bimët e Shkretëtirës për Veshkat – Veshkat janë mekanizmi i organeve më vitale të trupit të njeriut, që pastron gjakun prej mbeturinave dhe elementeve të tepërta. Ato sekretojnë një numër të hormoneve të nevojshme për të stimuluar palcën e kockave për të prodhuar qelizat e kuqe të gjakut, rregullojnë normën e lëngjeve në gjak, rritin përvetësimin e hekurit në zorrë, e shumë të tjera..

Disa faktorë si obeziteti, presioni i lartë i gjakut, sheqeri i lartë në gjak dhe sëmundjet patologjike të veshkave, mund të ndikojnë rëndë funksionet e veshkave.

Për të mbajtur të paprekur shëndetin e veshkave dhe për të ndihmuar veshkat e dëmtuara nga sëmundje të ndryshme, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka kombinuar bimët shkretinore më efikase për shëndetin e veshkave dhe të traktit urinar, në produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook