Përbërësit e vaksinave dhe sekretet e tyre

Përbërësit e vaksinave dhe sekretet e tyre; Ja pse janë tmerrësisht të rrezikshme për fëmijët tuaj

 

Vaksinat e fëmijëve janë kthyer në një shqetësim të madh në kohët e fundit për shkak të efekteve anësore të rrezikshme që lidhen me to. Veçanërisht shqetësuese është lidhja në mes të vaksinave dhe autizmit të fëmijërisë së hershme. Në vijim do të paraqesim një listë të përbërësve të njohur të vaksinave, dhe efektet e tyre anësore të dokumentuara. Kjo do t’ju ndihmojë në marrjen e vendimeve të informuara, edhe pse është diçka që industria duket të jetë kundër saj. Korporatat e përfshira janë përpjekur ta fshehin këtë informacion për dekada të tëra. Lexuesit janë këshilluar se ka kimikate shtesë dhe toksina që nuk janë përmendur, sepse kemi pasur për bazë këtë listë mbi përbërësit që janë tashmë njohuri publike. Ndërsa Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka bërë çdo përpjekje për të shtypur zbulimin e përbërësve të vaksinës, shumica e informacionit në këtë dokument është liruar nga Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve.

Lidhja e vaksinave me autizmin tashmë është vendosur në mënyrë të përsëritur, dhe ka shumë kushte të tjera të shkaktuara nga vaksina. Paraliza e përhershme (Guillain Barre) është çuditërisht e zakonshme, për shembull. Vaksinat janë thënë për të parandaluar sëmundje të caktuara, megjithatë, mundësia e prekjes prej atyre sëmundjeve që ato supozohet të parandalojnë është tepër e largët,  kurse efektet anësore nga vaksinat janë frikshëm aq të zakonshme sa që vaksinat e përgjithshme shkaktojnë më shumë dëm sesa dobi, madje dobia e tyre në shumicën e rasteve është e supozuar. Mundësia që një vaksinë e veçantë të ofrojë vërtetë mbrojtje është shumë e ulët dhe pothuajse të gjitha ato e humbasin efektshmërinë me kalimin e kohës. Në disa raste, vaksinat infektojnë pacientët me shumë sëmundje që nga të cilat ato duhet të kishin ofruar mbrojtje, sepse ato shfrytëzojnë tensionet virale direkte.

“Një vaksinë e vetme që i jepet një foshnje me peshë rreth 3 kg është e barabartë me dhënien e 30 vaksinave në një ditë një të rrituri me peshë 80 kg.” – Dr. Boyd Haley.

Përbërësit e Vaksinave

 1. Indet e fetusit të foshnjeve të abortuara dhe albumina njerëzore

A e keni pyetur ndonjëherë veten nëse foshnja i abortuar shitet në industrinë farmaceutike? Tashmë e mësuat këtë. Nga një perspektivë e shëndetit, indet nga një tjetër njeri janë inde të huaja, dhe për këtë arsye janë toksike për trupin. Një faqe interneti mike e industrisë së farmaceutikës mburrej kështu:

“Qelizat riprodhojnë vetveten, kështu që nuk ka nevojë për të abortuar fetuse shtesë për të mbështetur furnizimin e kultivimit. Viruset janë mbledhur nga kulturat qelizore diploide dhe pastaj përpunohen më tej për të prodhuar vetë vaksinën.”

“Keshilli i Lirisë” raporton: “Ju mund të befasoheni nëse mësoni se disa vaksina janë nxjerrë nga indet e fetuseve të abortuara. E pra, vaksinat për linë e dhenve, Hepatitin-A, dhe rubeolën janë prodhuar vetëm nga indet fetusit të abortuar.”

 1. Përbërësi Formaldehyde

Ky përbërës është përdorur në vaksina si fiksues i indeve, dhe si ruajtës. Formaldehyde oksidohet në trupin e njeriut që të bëhet acid formik. Acidi formik është përbërësi kryesor i helmit të bletës dhe milingonave. I koncentruar, ai është lëndë gërryese dhe ngacmuese. Kur thith oksigjenin e trupit, kjo mund të çojë në acidosis dhe dëmtim të nervave, mëlçisë dhe veshkave. Sipas Këshillit Kombëtar të Kërkimeve, më pak se 20% e popullsisë së përgjithshme mund të jenë të ndjeshëm ndaj toksicitetit ekstrem formal, dhe mund të reagojnë dhunshëm ndaj ekspozimit në çdo nivel. Formaldehyde është renditur si një nga përbërësit më të rrezikshëm në ekosistem dhe në shëndetin e njeriut, sipas Fondit të Mbrojtjes së Mjedisit. Këto rezultate janë vetëm për ekspozimin e mjedisit, dhe për këtë arsye, rreziqet janë shumë më të mëdha me formaldehyde të përfshirë në vaksina, pasi ai injektohet direkt në gjak. Efektet e njohura të ekspozimit ndaj formaldehyde të mjedisit janë:

– Irritim syri, hunde, fyti dhe pulmonar

– Ndjenjë akute e erës për shkak të proteinave të indeve të ndryshuara

– Anemi

– Formacion antitrupash

– Apati

– Verbëri

– Gjak në urinë

– Shikim i turbullt

– Dhimbje të trupit

– Spazma bronkiale

– Bronkit

– Djegie në hundë dhe në fyt

– Dëmtim zemre

– Dridhje dhe aritmi zemre

– Depresion në sistemin nervor qendror

– Ndryshime në funksionet e larta njohëse

– Ndjeshmëri Kimike

– Dhimbje gjoksi dhe ngushtësi

– Vaginitis kronike

– Ftohje

– Koma

– Kapsllëk

– Konvulsione

– Erozioni i kornesë

– Kollë

– Vdekje

– Shkatërrim të qelizave të kuqe të gjakut

– Depresion

– Dermatitis

– Diarre

– Vështirësi në përqëndrim

– Ç’orientim

– Marramendje

– Dhimbje veshi

– Ekzemë

– Probleme emocionale

– Polipe Ethmoide

– Lodhje

– Gjakderdhje gjatë jashtëqitjes

– Grip apo ftohje

– Urinim i shpeshtë me dhimbje

– Gastrit

– Inflamacion Astrointestinal

– Dhimbje koke

– Anemi hemolitike

– Ngjirje e zërit

– Hiperaktivitet

– Sindromi Hipomenstrual

– Ndjeshmëri dhe dobësim të sistemit imun

– Dëmtim të kapacitetit për të arritur vëmendjen

– Pamundësi ose vështirësi të gëlltitjes

– Paaftësi për të kujtuar fjalët dhe emrat

– Sëmundje inflamatore të organeve riprodhuese

– Dhimbje të zorrëve

– Astmë të brendshme

– Nervozizëm

– Verdhëz

– Dhimbje të veshkave

– Humbje të kujtesës

– Humbje të ndjenjës së nuhatjes

– Humbje e shijes

– Plogështi

– Dhimbje menstruale dhe testiculare

– Parregullsi menstruale

– Shije metalike

– Spazma dhe dhimbje të muskujve

– Neveri

– Gjak nga hundët

– Mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në parakrah dhe në gishta

– Lëkurë të zbehtë të lagësht

– Paralizë e pjesshme laryngeale

– Pneumoni

– Edemë pulmonare

– Rënie e temperaturës së trupit nën normalen

– Vonim në të folurit

– Zhurmë apo ndjesi shpimi gjilpërash në vesh

– Simptoma të skizofrenisë

– Ndjeshmëri  ndaj zërit

– Shok – Tronditje

– Humbje afatshkurtër e kujtesës

– Gulçim

– Lezione të lëkurës

– Teshtimë

– Dhimbje fyti

– Vështirësi në të folur

– Sterilitet

– Gjendra të fryra

– Tracheitis

– Trakeobronkiti

– Vertigo

– Të vjella

– Gërhitje.

 

 1. Merkuri – Zhiva

Komponimet e mërkurit janë përdorur në vaksina si konservues. Toksiciteti i merkurit është injoruar në mënyrë të përsëritur në fushën e vaksinave nga agjencitë e mbikëqyrjes. Merkuri është elementi i dytë më helmues i njohur për njerëzimin (dhe para tij është vetëm uraniumi dhe derivatet e tij). Neuronet e trurit shpërbëhen shpejtë dhe në mënyrë të përhershme në praninë e mërkurit brenda 30 minutash nga ekspozimi. Merkuri është i njohur edhe për të ndryshuar kromozomet e trupit.

Qeveria e SHBA e ka ditur për problemet potenciale të thimerosal (ruajtësi që përmban merkuri) që prej shumë vitesh. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shprehur shqetësime në lidhje me të që në vitin 1990.

Merkuri është një helm kumulativ, që do të thotë se trupi e ka të vështirë heqjen e tij, dhe se nivelet e tij në trup do të grumbullohen në mënyrë të konsiderueshme me kalimin e kohës. Sasi të mëdha të merkurit mund të grumbullohen gjatë jetës. Gjatë një dite tipike të vaksinave rutinë, foshnjat nganjëherë marrin të njëjtën sasi të merkurit sa sasia maksimale absolute e përcaktuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për 3 muaj të ekspozimit të të rriturve.

Paragrafi në vijim është marrë nga një faqe interneti e lidhur me Institutet Kombëtare të Shëndetit:

“Simptomat e ekspozimit të lartë ndaj kësaj klase të komponimeve të bazuara të merkurit përfshijnë: Aftozë, stomatit, malcim nullesh Satarrhal, vjellje, jashtëqitje të lëngshme, dhimbje, çrregullim të mëlçisë, dëmtim të sistemit kardiovaskular dhe sistemit hematopoietic, shurdhim dhe ataksi, vdekje, dhimbje koke, paresthesi e gjuhës, buzëve  dhe gishtave, mosfunksionime të tjera jo-specifike, shije metalike, çrregullime të lehta gastrointestinale, gazra në stomak dhe diarre e tepruar. Helmimi akut mund të shkaktojë iritim gastrointestinal dhe dështim të veshkave. Shenjat e hershme të helmimit të rëndë përfshijnë humbja të shikimit anësor, humbje e lehtë e koordinimit të syve, të folurit, të shkruarit dhe ecjes, pamundësi për të dalë ose për të kryer lëvizjet vullnetare, atrofi të muskujve dhe kontrakturave kthesë, lëvizje të përgjithësuara mioklonike, vështirësi për të kuptuar fjalët e zakonshëm, nervozizëm dhe humor të keq që përparon në mani, hutim, koma, prapambetje mendore te fëmijët, acarim të lëkurës, flluska dhe pezmatim. Simptoma të tjera përfshijnë korea, athetosis, dridhje, konvulsione, dhimbje dhe mpirje në gjymtyrë, nefrit, jargëzim, rënie të dhëmbëve, vija blu në mishra, ankth, depresion mendor, pagjumësi, halucinacione dhe efekte në sistemin nervor qendror. Ekspozimi gjithashtu mund të shkaktojë iritim të syve, dhe mukozë në traktin e sipërm respirator, gjë që çon në Fibrozë Cistike.”

Merkuri apo Zhiva e vaksinave shkakton simptoma afatgjata neurologjike si vështirësi në mësim dhe çrregullime të sjelljes, të cilat nuk ekzistonin në brezat e mëparshëm.

 1. Përbërësi Antifriz

Antifriz (etilen glikol) është një përbërës i vaksinës së poliomelitit. Ai është klasifikuar si një “material shumë toksik”. Do të mjaftonte më pak se një lugë gjelle për të vrarë një qen 10 kilogramsh me këtë substancë. Pronarët e kafshëve shtëpiake janë përgjithësisht të kujdesshëm me këtë substancë të rrezikshme, duke e ditur se vetëm një sasi e vogël është fatale. Kurse për njerëzit, ajo injektohet direkt në gjak përmes vaksinimit.

Ekspozimi ndaj antifriz mund të çojë në çrregullim të veshkave, mëlçisë, gjakut dhe të sistemit nervor qendror. Ajo është mjaft e dëmshme dhe fatale nëse gëlltitet. Efektet përfshijnë çrregullime të sjelljes, të qenët i përgjumur, të vjella, diarre, shqetësime vizuale, etje, konvulsione, cianozë, normë të shpejtë të zemrës, depresion, efekte kardiopulmonare dhe çrregullime në veshka. Ajo gjithashtu mund të çojë në çrregullime të mëlçisë dhe të gjakut.

 1. Alumini

Alumini është një kancerogjen. Ai është një toksikant kardiovaskular (i gjakut), neurotoxicant, dhe toksik i frymëmarrjes. Implikohet si një shkak i dëmtimit të trurit, dhe është një faktor i dyshuar në sëmundjen Alzheimer, dementia, konvulsione, dhe koma. Është vendosur në të paktën 2 listat rregullatore federale. Ai është i njohur në mjekësinë alternative si një metal i rëndë toksik dhe akumulues.

 1. Përbërësi: 2-Phenoxyethanol

Ky është një tjetër kancerogjen përbërës i vaksinave. 2-Phenoxyethanol është një toksik zhvillimor dhe riprodhues. Ai është gjithashtu një helm metabolik, që do të thotë se ai ndërhyn me metabolizmin e të gjitha qelizave. Ai është faktori primar në formimin e qelizave të kancerit. Është i aftë për të pamundësuar përgjigjen primare të sistemit imunitar. Ai gjithashtu përmban fenol (shih më poshtë).

 1. Fenoli

Fenoli është një kancerogjen, dhe një toksik kardiovaskular dhe i gjakut. Është i njohur edhe si acid fenik. Ai është një toksinë e zhvillimit, toksinë gastrointestinal, toksinë e mëlçisë, e veshkave, toksinë neurotoxin, toksinë e frymëmarrjes, e lëkurës dhe e organeve të ndjesisë dhe shqisave. Është vendosur në të paktën 8 listat rregullatore federale të lëndëve toksike.

 1. Methanoli

Një alkool helmues i lëngshëm, i paqëndrueshëm dhe i ndezshëm. Është përdorur si një tretës në industri, dhe si një kompleks antifriz në karburant. Në trupin e njeriut ai metabolizohet në formaldehyde (përshkruar më herët). Përderisa kjo mund të gjendet natyrisht në lëndën pektin që është e pranishme në disa fruta, varianti natyral është në sasi shumë të vogla, dhe forma organike nuk është e njohur për të shkaktuar efekte të dëmshme.

 1. Borax (sodium tetraborate decahydrate)

Përdoret tradicionalisht si një pesticid. Ai dyshohet të jetë një toksik kardiovaskular apo i gjakut, toksik endokrin, toksik gastrointestinal, toksik i mëlçisë dhe toksik neurologjik. Është gjetur të shkaktojë dëme riprodhuese dhe fertilitet te minjtë. Ai tashmë është i ndaluar në ushqime në Shtetet e Bashkuara për shkak të toksicitetit; por çuditërisht, është e lejuar ende për injeksione të drejtpërdrejta në gjak përmes vaksinave. Borax është toksik për të gjitha qelizat, dhe ai ka një normë të ngadaltë sekretimi përmes veshkave. Ai ka një efekt kaskadë duke shkaktuar dëmtim të veshkave, degjenerim të mëlçisë, edemë cerebrale, dhe gastroenterit.

 1. Glutaraldehyde

Glutaraldehyde është gjithmonë toksik, duke shkaktuar pezmatim të rëndë në sy, hundë, fyt dhe mushkëri, së bashku me dhimbje koke, të qenët i përgjumur, dhe marramendje. Ai është helmues nëse preket, dhe është i njohur për të shkaktuar defekte të lindjes në kafshët eksperimentale. Efektet e injeksionit të drejtpërdrejtë në gjak që anashkalojnë procesin e tretjes janë të panjohura. Ai është përdorur shpesh për të pastruar pajisjet mjekësore. Në aksidentet spitalore që përfshijnë ekspozimin e tij në mjedis, ai ka qenë i njohur për të shkaktuar simptomat e mëposhtme:

– Acarim të fytit dhe mushkërive

– Vështirësi në frymëmarrje

– Acarim hundësh, teshtitje dhe gulç

– Gjak nga hundët

– Djegie në sy

– Dermatit alergjik

– Heqje e ngjyrës së lëkurës

– Urtikarie

– Dhimbje koke

– Neveri

 1. Monosodium Glutamate (MSG)

Monosodium glutamate është një shtesë aromatizuese. Në një raport të vitit 1995 nga Federata e Shoqatave Amerikane për Experimenet Biologjike, dy grupe njerëzish janë definuar si intolerant të MSG. Kjo përfshin ata që hanë sasi të mëdha të msg dhe atyre me “astmë të kontrolluar dobët”. Hulumtimi tregoi se çdokush mund të vuajë pas konsumimit glutamate monosodium; sidomos nëse ka mangësi taurine apo magnezi. Raporti i vitit 1995, i cili ishte kontraktuar nga FDA, është një pranim publik që msg jep simptomat e mëposhtme:

– Ndjesi djegie në pjesën e prapme të qafës, parakrahë dhe gjoks

– Mpirje në pjesën e prapme të qafës dhe rrezatim radioaktiv në krahë dhe shpinë

– Ndjesi shpimi gjilpërash, ngrohtësi, dhe dobësi në fytyrë, tëmth, shpinë, qafë dhe krahë

– Presioni apo ngushtësi në fytyrë

– Dhimbje kraharori

– Dhimbje koke

– Neveri

– Rrahje të shpejta zemre

– Bronchospasms (vështirësi në frymëmarrje)

– Të qenët i përgjumur

– Dobësi

Vini re se kjo është listë e shkurtër (vetëm me efektet anësore që FDA në fakt i pranon), por listë kjo nuk ka marrë në konsideratë toksicitetin e lartë të injeksionit të drejtpërdrejtë në gjak. Lista e gjatë, e cila është 15 herë më e gjatë se kjo, përfshin sulmin në zemër. Injeksionet e glutamate në kafshët laboratorike kanë rezultuar në dëmtim të shpejtë të qelizave nervore në tru. MSG është pjesë e një klase të veçantë të quajtur kimikatet excitotoxins, të cilat janë të njohura për të sulmuar direkt qelizat e trurit. Në vitin 1978, msg u ndalua nga ushqimet e fëmijëve dhe produktet e tjera të fëmijëve që janë prodhuar për fëmijët më pak se një vjeç, sepse Akademia Amerikane e Pediatrisë dhe Akademia Kombëtare e Shkencave kishin shprehur shqetësimet e tyre. Por ai tani është duke u përdorur përsëri në këto produkte, shto këtu edhe përdorimin në vaksinat e fëmijërisë.

 1. Sulfate dhe Komponimet e Fosfatit

Këto mund të shkaktojnë alergji të rënda tek fëmijët, të cilat mund të zgjasin gjatë gjithë jetës së tyre dhe të dëmtojnë në mënyrë të përhershme sistemet e tyre imunitare.

 1. Sulfat Amoni

Ky është edhe një kancerogjen. Sulfati amonit është përgatitur nga përzierja e amoniakut me acid sulfurik. Ai është përdorur si një pleh kimik për tokat alkaline për të ulur pH. Në trupin e njeriut, ai shtyp sistemin imunitar duke shkaktuar acidosis. Sulfati amonit është gjithashtu një toksik i mëlçisë, neurotoxicant, dhe toksik i frymëmarrjes.

 1. Sulfat Gentamicin

Ky është një antibiotik i fuqishëm që është përdorur shpesh për sëmundjet kërcënuese për jetën si pneumonia. Efektet anësore të njohura përfshijnë:

– Dridhje muskujsh

– Mpirje

– Kriza

– Tension të lartë të gjakut

– Purpura P

– Cerebri Pseudotumor

– Acarim të përkohshëm

– Pezmatim vesikular dhe maculopapular të lëkurës

– Thumbime

– Ulçera corneale bakteriale / fungale.

– Inflamacion

– Edemë angioneurotike

– Urtikarie

– Alopeci

– Djegie

– Mydriasis

– Paresthesia conjunctivale

– Hyperemia conjunctivale

– Defekte conjunctival epiteliale

– Kruarje dhe ënjtje në qepallë

 1. Neomycin Sulfat

Ne mund të flasim vetëm për dëmet që kjo shkakton kur injektohet direkt në gjakun e foshnjave. Ajo ndërhyn me thithjen e vitaminës B-6, që është shkaku i një forme të rrallë të epilepsisë, dhe prapambetjes mendore. Pacientët e rritur që u është dhënë neomicin si një antibiotik janë vendosur në mënyrë tipike nën vëzhgim të afërt klinik (p.sh. në spital), në mënyrë që ndërhyrja e kujdesit intensiv të jetë menjëherë në dispozicion. Neurotoksim është raportuar, së bashku me nefrotoksicitet, dhe ototoxicity i përhershëm dypalësh. Ndonjëherë toksiciteti vestibular është i pranishëm në pacientët me funksion renal normal kur trajtohen me doza më të larta apo më të gjata se të rekomanduarat.

 1. Tri(n) butylphosphate

Ky është edhe një kancerogjen. Është toksik i veshkave dhe një neurotoxicant. Ky është më i rrezikshëm se shumica e kimikateve nga 2 deri në 3 range sistemike. Është të paktën në 1 listë të rregullatorit federal.

 1. Polimiksina B

Ky është një tjetër antibiotik. Injeksion i kësaj lënde është shmangur zakonisht nga mjekët (përveç në rastin e vaksinave) për shkak të “dhimbjeve të forta në vendet e injektimit, sidomos te foshnjat dhe fëmijët”.

Efektet anësore të njohura:

– Albuminurija

– Cylindruria

– Azotemia

– Skuqje fytyre

– Marramendje të përparuar në ataksi

– Të qenët i përgjumur

– Parestezi Periferike

– Apnea

 1. Polisorbate 20/80 Emulsifier

Kjo është një toksinë e njohur e lëkurës dhe organeve të ndjesisë. Verifikohet si një agjent i kancerit te kafshët.

 1. Sorbitol (ëmbëltues)

Retinopatia diabetike dhe nevropatia mund të ketë lidhje me sorbitolin e tepërt në qelizat e syve dhe në nerva, duke çuar në verbëri. Ky është një tjetër kancerogjen i dyshuar. Sorbitol është një toksik gastrointestinal dhe i mëlçisë.

 1. Polyribosylribitol

Ky është një sheqer diabetik artificial eksperimental. Eksperimentimi është në vazhdim te fëmijët, pa dijeninë ose pëlqimin e prindërve të tyre.

 1. Beta-Propiolakton

Dokumentohet si një kancerogjen i verifikuar. Ky është një toksik gastrointestinal dhe i mëlçisë, toksik i frymëmarrjes, toksik i lëkurës, dhe toksik organeve të ndjesisë. Ky është më i rrezikshëm se shumica e kimikateve të fituara me 3 nga 3 në sistemet e renditjes. Ai shfaqet në të paktën 5 listat rregullatore federale. Është renditur si një nga përbërësit më të rrezikshëm për njerëzit.

 1. Amfotericina B

Kjo mund të shkaktojë dëme të pakthyeshme të veshkave, dhe dështim të mesëm të mëlçisë. Ka qenë e njohur për të prodhuar reaksione të rënda histamine (alergjike). Ka disa raporte të anemisë dhe dështimit kardiak. Është përdorur për të trajtuar infeksionet e kërpudhave. Efekte të tjera anësore përfshijnë mpiksjen e gjakut, defektet e gjakut, probleme të veshkave, të përzier dhe ethe. Kur përdoret në lëkurë, mund të ndodhin reaksione alergjike.

 1. Indet e organeve të kafshëve dhe gjaku i kafshëve

Linjat qelizore të kafshëve janë përdorur për kultivimin e viruseve te vaksinat, kështu që indet e kafshëve dhe papastërtitë janë të përfshira në formulimin që u injektohet fëmijëve. Indet e kafshëve janë të papërdorshme dhe toksike për trupin, përveç kur materialet e tyre proteinike janë tretur për të formuar amino acide përmes konsumit të ushqimit normal. Nuk ka asnjë proces tretje te injeksionet. Injeksionet mund të përmbajë edhe shumë lloje të viruseve të kafshëve. Kafshët e përdorura përfshijnë majmun (veshkat), lopë (zemra), viç (serumi), pulë (embrioni dhe veza), rosë (veza), derr (gjaku), dele (gjaku), qen (veshkat), kalë (gjaku), lepuri (truri), dhe gini derri.

 1. Proteina të huaja të mëdha

Përveç papastërtive të indeve të kafshëve, ka proteina të mëdha që janë të përfshira me qëllim, dhe që shfrytëzohen për qëllime të tilla si ndihmesa (substanca që përkeqësojnë një përgjigje imune duke përdorur toksicitetin e tyre të natyrshëm). Albumina e vezës dhe xhelatina (e marrë nga copa të përzgjedhura të viç dhe lëkurat e kafshëve, nga eshtrat e kafshëve të demineralizuara dhe lëkura e derrit) janë prezente në disa vaksina. Kazeina (një proteinë qumështi) është prezente në vaksinën e antigjenit tresh (DPT). Kur injektohen, këto proteina normalisht të padëmshme bëhen toksike për trupin. Prandaj sistemi imun “përgjigjet” ndaj tyre. Sistemi imunitar është shtypur qëllimisht nga ky pushtim për të prodhuar një sensibilizim të panatyrshëm për të gjithë përbërësit e vaksinës. Kjo shpjegon pse alergji të çuditshme si intolerance ndaj laktozës, së bashku me alergjitë ndaj vezëve dhe arrave shfaqen papritmas në historinë e kohëve të fundit.

 1. Latex

Latex është përfshirë në vaksinën e hepatitit B, e cila jepet në mënyrë rutinore për punonjësit e shëndetësisë. Dukuria e lartë e alergjive latex midis infermiereve është për shkak të sensibilizimit të tyre ndaj latex përmes shumës së madhe që është injektuar në ta. Këto vaksina prodhojnë një përgjigje panike imunitare. Infermieret do të vuajnë me këtë alergji përgjithmonë. Reagimet alergjike të tilla mund të jenë të rrezikshme për jetën. Vaksina e hepatitit B tani i jepet në mënyrë rutinore foshnjave të porsalindura në shumë vende, duke përfshirë Australinë dhe Shtetet e Bashkuara.

 1. Viruset e Kafshëve

Disa nga këto mund të jenë veçanërisht të huaja për trupin e njeriut. I dokumentuar dhe publikuar më shpesh si shembull është virusi i majmunit SV40. Virusi është i padëmshëm te majmunët, por ai stimulon kancere të rralla kur injektohet te njerëzit për të prodhuar kancerin e trurit, kockave (mieloma e shumëfishtë), mushkërive (Mesothelioma), dhe indeve limfoide (Limfoma). Virusi i majmunit SV40 është shfaqur vetëm te njerëzit e lindur në 20 vitet e fundit (Gazeta e Sëmundjeve Infektive, shtator 1999), disa kohë pasi prodhuesit pohuan se e kanë “pastruar” nga vaksinat e poliomelitit ku u gjet fillimisht. Raste të tilla përfshijnë të ndjerin Alexander Horëin, prindërit e të cilit u testuan negative ndaj SV40. Prandaj, rastet e fundit nuk mund të fajësojnë vetëm trashëgiminë nga prindërit të cilët kanë marrë vaksinën. Prodhuesit në mënyrë tepër të fshehtë e kanë përfshirë këtë virus përsëri në vaksina.

 1. Viruset e Njeriut

Viruset e gjalla që gjenden në disa vaksina shpesh thuhet se vriten, çaktivizohen, ose zbuten. Kjo është gënjeshtër. Metoda kryesore e përdorur për të çaktivizuar viruset është trajtimi me formaldehyde, për të cilin folëm më sipër. Efektiviteti i tij është i kufizuar dhe i përkohshëm. Pasi vaksina është injektuar në trup, formaldehyde shkatërrohet tërësisht: duke e lënë virusin në gjendjen e tij origjinale. Është e dokumentuar në literaturën ortodokse mjekësore se viruset e “gjymtuara” mund të rikthehen në egërsinë e tyre të mëparshme.

Viruset dhe bakteret e përfshira në vaksina pretendohet të jenë në vëllim shumë të vogël. Megjithatë, këto sasi janë mjaft të larta për zhvillimin e sëmundjeve te disa njerëz. Shumica e sëmundjeve për të cilat njerëzit janë vaksinuar, nuk ndodhin më në botën perëndimore, madje edhe kur ato ndodhin, vaksinat e injektuara janë gjithmonë më të rënda se infeksionet normale për të njëjtat patogjene, dhe këto raste janë nganjëherë fatale. Shumë vdekje janë raportuar në revistën britanike mjekësore, Lancet, nga ethet e vaksinës së detyrueshme kundër verdhëzës. Një person i ndjeshëm mund të dorëzohej ndaj infeksionit, kur ekspozohet ndaj vetëm një doze, sidomos kur ajo injektohet direkt në gjak.

Shumica e simptomave të sëmundjeve janë shenja të dukshme të përpjekjeve të një organi për të mbrojtur veten kundër infeksionit. Me injeksione të sëmundjes, shumë mbrojtës të rëndësishëm në sistemin e tretjes dhe mukozës janë shtypur dhe shkatërruar, pra sistemi imunitar është dobësuar dhe shtypur, në vend që të stimulohet dhe të rritet, siç edhe presupozohet nga bërja e vaksinave.

 1. Mycoplasma

Këto janë organizma mikroskopike që pakësojnë qelizat e ngurta të mureve dhe janë konsideruar të jenë organizmavt më të vegjël që lëvizin lirshëm. Shumë prej tyre janë patogjene, dhe një specie e tyre është shkaku i pneumonisë Mycoplasma, dhe ç’është interesante, është vërejtur të ndodhë vetëm “te fëmijët dhe të rinjtë”. Këto nuk janë vendosur thjesht rastësisht te vaksinat. Ato janë shtuar qëllimisht si një ndihmës (për të rritur reagimin alergjik të sistemit imunitar) ndaj vaksinës.

 1. Majaja e modifikuar gjenetikisht

Kjo gjendet në vaksinën e hepatitit B. Duke pasur parasysh polemikat mbi gëlltitjen e ushqimeve të modifikuara gjenetikisht, atëherë sa i rrezikshëm mund të jetë injektimi direkt i tyre për jetën tonë?!!

 1. ADN-ja e huaj

ADN-ja është përdorur nga organizma të tilla si kafshët, viruset, kërpudhat, dhe bakteret. Është e dokumentuar se injektimi i ADN-së së huaj mund të shkaktojë që ajo, ose një pjesë e saj, të përfshihet në ADN e marrësit. Pasojat afat-gjate të tmerrshme të shumë gjeneratave e sfidojnë imagjinatën.

Mendime përfundimtare

Trupi i njeriut kurrë nuk ka përjetuar një pushtim të tillë të drejtpërdrejtë më përpara. Ne shpresojmë që ju ta merrni në konsideratë këtë listë, dhe efektet anësore të vaksinave, para se t’i bëni vaksinat fëmijës tuaj. Ne kemi arsye të forta të besojnë se në përgjithësi, rreziqet e efekteve të tmerrshme dhe afatgjata anësore tani peshojnë më shumë se rreziqet e sëmundjeve të cilat vaksinat jmendohet të parandalojnë.

Gjaku i njeriut është menduar të jetë, dhe tradicionalisht ka qenë, shumë steril. Ka pasur vetëm disa bakterie apo organizma të pranishme në gjak. Me vaksinat që tani janë aq të përhapura, ky nuk është më realitet.

Përveç  atyre që kemi thënë më sipër, vaksinat dobësojnë sistemin imunitar në mënyrë dramatike në vend që ta forcojnë atë.

Në Shtetet e Bashkuara, vaksinat për hepatitin B i jepet fëmijës në ditën e lindjes së tij, shpesh duke dobësuar sistemin e tij imunitar për tërë jetën e tij. Trupi i tij i vogël kërkon vetëm të lihet i lirë për t’u mësuar me mikrobet rreth tij për herë të parë, dhe ai ka nevojë për sistem të fortë imunitar që i ishte dhënë nga Zoti i Madh për të mbetur i paprekur, prandaj mos e prishni atë me duart tuaja!

Qumështi i nënës dhe ushqimet natyrale organike janë vaksinat më të mira për foshnjën e posalindur dhe për fëmijët në zhvillim.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook