Mbroni veten siç duhet këtë sezon të ftohtë

Mbroni veten siç duhet këtë sezon të ftohtë

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, i rrituri tipik preket nga ftohja e zakonshme rreth 2 deri në 3 herë në vit. Për fëmijët, frekuenca mesatare është më e lartë.

Megjithatë, ne e dimë se kjo ndodh – shumë shpesh – thjesht për shkak të mungesës së informacionit se si të parandalohen dhe trajtohen natyrshëm infeksionet bakteriale dhe virale.

Për shembull, një ilaç natyral – vaj i rigonit – ka treguar shkencërisht se lehtëson simptomat e ftohjes dhe gripit. Dhe, ajo që e bën këtë lajm edhe më tërheqës, kjo substancë natyrale madje mund t’ju ​​ndihmojë të parandaloni një ftohje në radhë të parë.

Vaj i rigonit minimizon rrezikun e ftohjes dhe simptomave të gripit, ndërsa rrit imunitetin

Në një botë të mbushur me superbugs rezistente ndaj ilaçeve, janë bërë shumë hulumtime mbi zgjidhjet natyrore për sëmundjet e zakonshme.

Vaj i rigonit – i cili është vaj esencial i përfituar nga bima e rigonit – është një agjent efektiv anti-mikrob, antibakterial dhe antiviral, veçanërisht kur përdoret në kombinim me vajra të tjerë esencialë, duke përfshirë vajin e kanellës dhe karafilit.

Një studim i vitit 2011, botuar në revistën Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, zbuloi se njerëzit me një infeksion të sipërm të frymëmarrjes, të cilët përdorën një spray në fyt që përmbante vaj rigoni kishin më pak simptoma të ftohjes (përfshirë ngurtësinë, dhimbjen e fytit dhe kollitjen) brenda 20 minutave pas trajtimit.

Mënyrat më të mira për të përdorur vajin e rigonit

Duket se kur përdoret përkrah një jetese të shëndetshme – përfshirë higjenën e duhur të duarve, hidratimin adekuat dhe një dietë të shëndetshme që nuk ka sheqerna pro-inflamatore ose kokrra të përpunuara – vaj i rigonit siguron mbrojtje shtesë kundër sëmundjes sezonale dhe forcon shëndetin imunitar.

Për ta përdorur, përzieni 3 deri në 10 pika vaj rigoni në një lugë gjelle ujë, mbajeni në gojë duke e lëvizur nëpër gojë për 30 sekonda, pastaj e gëlltisni.

Përsëriteni këtë proces 1 deri në 3 herë në ditë. Për më tepër, vaj i rigonit mund të përzihet gjithashtu me vaj ulliri ose vaj kokosi dhe fërkohet në gjoks për lehtësim të frymëmarrjes.

Kujdes! Sigurohuni që të bisedoni me pediatrin tuaj integrues përpara se t’u jepni fëmijëve vaj rigoni dhe mos e përdorni vetë nëse keni një çrregullim të gjakderdhjes ose merrni ilaçe që ndryshojnë aftësinë e mpiksjes së gjakut!

Kur dyshoni, gjithmonë filloni me një dozë të vogël dhe rriteni ngadalë.

6 mjete natyrore shtesë për të qëndruar të shëndetshëm këtë sezon të ftohti dhe gripi

Përveç vajit të rigonit, mund të provoni disa teknika të tjera të ilaçeve natyrore këtë sezon të ftohti dhe gripi për të mbrojtur veten dhe / ose lehtësuar simptomat:

  1. L-cisteina N-acetil (ose NAC), një proteinë që gjendet në këto burime natyrale: Tërshërë, bizele, fara luledielli, fasule te bardha, thjerrëza, shpendë, speca të kuq, kos, hudhër, qepë, brokoli, lakër Brukseli.
  2. Probiotik (për të rritur shëndetin e zorrëve).
  3. Xhenxhefil (për të zvogëluar vjelljet dhe dhimbjet e trupit).
  4. Çaj bimor me mjaltë.
  5. Ekstrakt gjethe ulliri.
  6. Plus, sigurohuni që të pini mjaftueshëm ujë të pastër – të qëndroni të hidratuar.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook