Këshilla për parandalimin e kancerit të zorrës së trashë

5 Këshilla bazë për të ndihmuar në parandalimin dhe luftimin e kancerit të zorrës së trashë

 

Sipas statistikave, kanceri i zorrës së trashë merr jetën e afro  40.000 njerëzve në vit vetëm në Angli. Kanceri i zorrës së trashë është një nga sëmundjet më alarmante, por ju duhet të mbani mend se ky është edhe një prej kancereve me prognozë më të mirë, në qoftë se diagnostikohet dhe trajtohet si duhet në fazat e hershme.

Udhëzime të shkëlqyera për të parandaluar kancerin e zorrës së trashë

Para së gjithash, është e rëndësishme të dini se kanceri i zorrës së trashë, si të gjitha llojet e tjera të kancerit, nuk mund të pengohet  100%, sepse është e pamundur për të kontrolluar të gjithë faktorët që e shkaktojnë atë. Por, duke ruajtur një mënyrë jetese të shëndetshme mund ta vendosni veten në një pozitë të mirë për ta shmangur atë. Kjo është arsyeja pse sot duam t’ju japim disa këshilla dhe udhëzime bazë që do t’ju ndihmojnë të shmangni këtë problem sa më mirë që mundeni.

  1. Konsumoni më shumë fibra

Sa fibra konsumoni në ditë? Ndoshta çdo herë mendoni për këtë lëndë ushqyese, por ndoshta e neglizhoni. Shumë njerëz janë të prirur të hanë ushqime të ngrira, që janë të larta në yndyrna të ngopura, kripë dhe miell të bardhë, të cilat që të gjitha treten me vështirësi.

Këto ushqime dëmtojnë mëlçinë dhe zorrët, duke shkaktuar që toksinat të ndikojnë në funksionet e tyre kryesore, ndërsa në të njëjtën kohë sulmojnë zorrën e trashë. Është e rëndësishme që të bëheni të vetëdijshëm për këtë dhe të kuptoni se sa e rëndësishme është të përfshini shumë fibra në dietën tuaj të përditshme. Një sasi e mjaftueshme është midis 25-35 gram në ditë.

Më poshtë është një listë e disa ushqimeve thelbësore për të marrë fibra të mjaftueshme nga dieta juaj:

– Kokrra të plota

– Oriz

– Drithëra

– Fasule

– Arra

– Perimet me gjethe jeshile

– Perime rrënjësore, si panxhar dhe karrota

– Patëllxhan.

  1. Kufizoni sasinë e yndyrave të dëmshme

Siç e dini, ka disa yndyrna që janë të mira për trupin – si vaj ulliri, dhe acide yndyrore që gjenden në peshk si salmoni.

Por yndyrat nga mishi i kuq, sheqernat, pastat, mund të jetë shumë të dëmshme për shëndetin dhe janë shkak për zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë. Duhet të përpiqeni t’i shmangni ato. Kur hani shumë yndyrë, trupi rrit sasinë biliare dhe acidi në stomak përdoret për procesin e tyre, gjë që ndikon direkt në zorrën e trashë.

  1. Rritja e marrjes së antioksidantëve

Pse të mos e filloni ditën me një lugë gjelle vaj ulliri dhe disa pika lëng limoni? Pirja e një gote me ujë të ngrohtë me disa pika lëng limoni, është një tjetër ide e madhe. Të dyja janë mënyra të shkëlqyera për të pastruar trupin nga fillimi i ditës, dhe për të marrë “koktejin” e duhur të antioksidantëve.

Bërja e ndryshimeve në dietën e përditëshme forcon aftësinë për të luftuar radikalet e lira që shkaktojnë kancer.

Frutat dhe perimet që janë të larta në vitaminë A, C, dhe E, janë ideale për të marrë nivele të larta të antioksidantëve; shtoni ushqimet e mëposhtme në dietën tuaj:

– Portokall dhe limon

– Papaja

– Karrota

– Luleshtrydhe

– Boronica

– Kivi

– Acid folik; shumë studime kanë treguar rëndësinë e marrjes së mjaftueshme të aciditit folik për të parandaluar kancerin e zorrës së trashë. Acidi folik është i njohur edhe si vitamina B9, e cila forcon dhe përmirëson funksionet e sistemit të tretjes.

– Kale

– Spinaq

– Brokoli

– Asparagus

– Lakra

– Lakër brukseli

– Bizele

– Patate e ëmbël

– Avokado

– Banane

  1. Vitamina D

Shanset e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë janë shumë më të ulta në qoftë se keni nivele adekuate të vitaminës D. Nëse filloni të vuani nga mungesa e kësaj vitamine, atëherë i jeni drejtuar rrezikut për sëmundje të shumta, dhe kanceri i zorrës së trashë është një nga më të rrezikshmet.

I kushtoni vëmendje burimeve të mëposhtme  që mund të ndihmojnë në rritjen e niveleve të vitaminës D:

– Dilni jashtë në diell, por të jeni të kujdesshëm për të shmangur ekspozimin e tepërt të diellit në mes të ditës, ndërmjet orës 10 dhe 2 pasdite, kur dielli është më intensiv.

– Hani më shumë salmon dhe sardele.

– Provoni mëlçinë e pulës.

– Pini qumësht organik.

– Konsumoni vezë organike.

– Vezët e peshkut gjithashtu përmbajnë sasi të larta të vitamnës D.

Nëse ju apo një i afërmi juaj është prekur tashmë nga kanceri i zorrës së trashë, apo çdo lloj tjetër kanceri, bëhuni shkak për shërimin e tij, dhe na kontaktoni për trajtim natyral professional, me anë të cilit është shpëtuar dhe është përmirësuar jeta e shumë njerëzve.

Bimët e Shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me Kancer të Zorrës Trashë dhe Rektumit


Trupi i njeriut është krijuar për ta kapërcyer kancerin. Ai është i pajisur me sistem imunitar të fuqishëm dhe sistemin e mbrojtjes intracellulare anti-oxidante. Krijuesi ynë nuk ka zbritur ndonjë sëmundje në Tokë, veçse ka krijuar edhe ilaç për të.

Një nga sfidat me kancerin është se ai nuk është pushtues i jashtëm që vjen për të bërë kërdi. Në vend të kësaj, janë qelizat tona që nuk ndjekin më udhëzimin kryesor për funksionimin e duhur, rritjen e qelizave dhe ciklin e jetës / vdekjes qelizore. Është zhvillimi i qelizave mashtruese që egoistikisht vendosin të grumbullojnë lëndë të para dhe nuk dëgjojnë më rregullat dhe rregulloret e vendosura nga organet e inteligjencës së lindur, të krijuar nga Zoti.

Kontrolli master i trupit e njeh pamjen e madhe të asaj që është më e mira për mbijetesën afatshkurtër dhe potencialin afatgjatë. Ky kontroll duhet ta mbajë pjesën tjetër të trupit në mënyrë të vazhdueshme të informuar dhe në përputhje me këtë skemë të madhe. Ky proces komunikimi zhvillohet përmes sistemit neuro-endo-imun. Kjo do të thotë që trupi komunikon me veten përmes sistemit nervor, sistemit hormonal dhe sistemit imunitar.

Për të stimuluar dhe fuqizuar sistemet mbrojtëse dhe luftuese të trupit, për asgjësimin e qelizave kancerore burimore dhe metastazike, dhe për përkrahjen e shëndetit të pacientëve, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më të fuqishme, të kombinuara në lloj dhe sasi, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me lloje të ndryshme të Kancerit të Zorrës Trashë dhe Rektumit, që i gjeni më poshtë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook