ALKOOLIZMI DHE ABUZIMI ME ALKOOLIN

Published On: December 24th, 2022Categories: Të ndryshme0 Comments on ALKOOLIZMI DHE ABUZIMI ME ALKOOLIN

ALKOOLIZMI DHE ABUZIMI ME ALKOOLIN; MËNYRAT NATYRALE MË TË SUKSESSHME TË TRAJTIMIT

 

Alkoolizmi (varësia e alkoolit) dhe abuzimi me alkoolin janë dy forma të ndryshme të problemit të pijes.
• Alkoolizmi është kur ju keni shenja të varësisë fizike të alkoolit dhe vazhdoni të pini, përkundër problemeve me shëndetin fizik, shëndetin mendor, dhe social e familjar, apo përgjegjësive të punës. Alkooli në këtë rast mund të kontrollojë jetën dhe marrëdhëniet tuaja.
• Abuzimi me Alkoolin është kur pija ju çon në probleme, por jo në varësi fizike.
Abuzimi me Alkoolin është në rritje. Rreth 1 nga 6 persona në Shtetet e Bashkuara kanë problem me pijen.

Në Shqipëri, shtohen njerëzit e varur nga alkooli

Në 2010, mbi 3 mijë persona, mes tyre meshkuj dhe femra, jane detyruar te trokasin në derën e pavionit të Toksikologjise ne Tirane, për shkak të problemeve të medha shendetesore si pasojë e konsumit për një kohë të gjatë të pijeve alkoolike.

Mjeku Zihni Sulaj tregon se droga vret por edhe alkooli ka të njëjtën rrezikshmëri. Një pjesë e këtij kontigjenti, jeta e së cilëve varet vetëm nga shishet e alkoolit nuk janë më shumë se 35 vjec dhe 12 % e tyre jane femra. Demet jane të mëdha dhe në spital nuk ka ilace per ta.

Të alkoolizuarit kanë probleme të medha fizike por edhe psikologjike. Arsyet qe nje person e gjen zgjidhjen e problemeve tek alkooli jane te shumta.Nder to mund te permendim mungesa e nje vendi pune, varferia, mjedisi shoqeror, por edhe arsyet krejt individuale. Specialistet kane verejtur se numri i personave te alkoolizuar eshte shume i larte ne vende si Kukesi, Puka, Bulqiza dhe Burreli, dhe ne Tirane vjen kryesisht si nje problem i mbartur nga keto qytete.

Simptomat

Njerëzit të cilët kanë alkoolizm apo keqperdorim të alkoolit shpesh:
• Vazhdojnë të pijnë, madje edhe kur shëndeti, puna, ose familja janë duke u dëmtuar.
• Pijnë vetëm.
• Shumica bëhen të dhunshëm kur janë të pirë.
• Bëhen armiqësor kur i pyet pse pijnë.
• Nuk janë në gjendje të kontrollojnë pijen – të qenit në gjendje për të ndaluar apo reduktuar futjen e alkoolit në trup.
• Justifikohen për të pirë.
• Humbasin punën ose shkollën, ose t kanë një rënie në punë për shkak të pijes.
• Nevoja për alkool në shumicën e ditëve, për ta konsumuar gjatë ditës.
• Neglizhimi për të ngrënë ose ngrënia e dobët.
• Mos interesimi ose injorimi se si ata vishen apo nëse janë të pastër apo jo.
• Përpiqen ta fshehin përdorimin e alkoolit.
• Kanë dridhje në mëngjes ose pas periudhave kur ata nuk kanë pirë.

Simptomet e varësisë ndaj alkoolit përfshijnë:

  • Gabimenë memorjepas pirjes sërëndë.
  • Kanë nevojë për më shumëemë shumë alkool qëtë ndihen të”dehur”.
  • Simptomën e tërheqjes nga Alkooli, kur nuk kanë pirë për një farë kohe.

Shkaqet

Nuk ka asnjë shkak të njohur të abuzimit me alkoolin ose alkoolizmin. Hulumtimet sugjerojnë se gjene të caktuara mund të rrisin rrezikun e alkoolizmit, por se cilat janë ato gjene dhe si ato punojnë nuk janë të njohura.
Sasia që pi mund të ndikojnë në shanset për t’u bërë të varur.

Ata që rrezikohen për zhvillimin e alkoolizmit tek ata janë:
• Meshkujt që pinë 15 ose më shumë herë në javë.
• Gratë që pinë 12 ose më shumë herë në javë.
• Çdokush që pi pesë ose më shumë herë në jave, dhe në disa raste edhe të paktën një herë në javë.
Një herë është përcaktuar si një shishe 350 ml e birrës, një gotë 150 ml e verës, apo një gotë 30- 45 ml e alkoolit.
Ju keni një rrezik në rritje për abuzimin me alkoolin dhe varësinë ndaj tij në qoftë se keni një prind me alkoolizm.
Ju gjithashtu mund të keni më shumë gjasa për të abuzuar me alkoolin ose të bëheni të varur në qoftë se:
• Jeni një i ri nën presion të kolegëve.
• Keni depresion, çrregullim bipolar, çrregullime të ankthit, ose skizofrenisë.
• Keni qasje të lehtë ndaj alkoolit.
• Keni vetëbesim të ulët.
• Keni probleme me marrëdhëniet me partnerin.
• Jetoni një mënyrë jetese stresuese.
• Jetoni në një vend ku përdorimu i alkoolit është kulturë e zakonshme dhe e pranuar.

Rreziqet e alkoolit dhe çfarë duhet bërë

Trupi e konverton alkoolin njësoj si farat e tjera të rafinuara drejtpërdrejt në sheqer, duke shkaktuar një ngritje në majë të nivelit të sheqerit në gjak dhe insulina përgjigjet konform rritjes për të sjellë ato nivele përsëri poshtë. Nëse ndiqet një ushqim çhelmues, një alkoolist që kërkon të shërohet do të shohë se ai i dëshiron ëmbëlsirat dhe ushqimet me niseshte më shumë se më parë. Kjo është përgjigja e trupit ndaj sheqerit të pamjaftueshëm në gjak si rezultat i mungesës së alkoolit. Dëshira akute për sheqer duhet të kalojë si simptomat e tjera të tërheqjes nga alkooli, por detyrimi për të ngrënë ushqime me sheqer duhet të mbetet për të zëvendësuar një rimëkëmbje psikologjike të dëshirës për alkool.

Kapja pas dietës së ekuilibruar duke iu shmangur tundimit të hershëm për “mjekim” kundër humbjes së alkoolit dhe duke u mbështetur te sheqeri mund të dobësojë efektetet afatgjata të dëshirës për sheqer dhe kështu do të përparoni drejt shërimit.

Nuk ka shërim për cirrozën e mëlçisë apo pancreatitis, dy nga pasojat më të zakonshme kronike të lidhur me alkoolizmin. Përveç kësaj, dëme të tjera sistematike të lidhura me alkoolin si absorbimin joefikas i lëndëve ushqyese apo ulje në numrin e rruazave të kuqe të gjakut do të ndodhin shumë shpejt. Në këtë rast, dietat e pasura me proteina dhe të ulëta në sheqerna të thjeshta ose të yndyrave të ngopura mund të përshpejtojnë këtë proces shkatërrimi. Prandaj, ndërtimi i një plan-diete për rimëkëmbje që sjell jo më shumë se 20 deri në 35 për qind të kalorive ditore nga yndyra, dhe një ndarje midis karbohidrateve dhe proteinave për pjesën tjetër, është e rekomanduar për piramidën e ushqimit nga ekspertët e dietave ushqyese.
Mangësitë më të zakonshme dietetike te alkolikët janë vitamina B6, thiamine dhe acid folik. Këto elemente ushqyese janë jetike për prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut, qelizave dhe thithjen e lëndëve ushqyese. Gjatë çhelmimit, ose tërheqjes së menjëhershme nga alkooli, një mjek duhet të monitorojnë këto nivele dhe të vendosë nëse plotësimi dietik është i nevojshëm për të ruajtur funksionimin e shëndetshëm trupor. Do të shfaqet gjithashtu nevoja për proteina, hekur dhe elektrolite për të përcaktuar se çfarë dëmi i përhershëm i është bërë mëlçisë.
Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj kështu që përpiquni t’i përmbaheni për sa më poshtë:
– Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial, të tilla si Splenda, NutraSëeet ose Aspartame.
– Mos konsumoni fruktozë të lartë si shurupi i misrit ose glutamate mono-sodium.
– Mos pini asnjë pije të gazuar.
– Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.
– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
– Hiq apo redukto kafeinën.
– Eliminoni grurin dhe glutenin.

– Eliminoni produktet konvencionale të qumështit. Produktet më të mira të qumështit janë ato të papërpunuara, të pasterilizuar dhe qumështit të lopëve që ushqehen me bar. Nëse kjo është e padisponueshme, atëherë blej qumështit organik.
– Shmangni mishin e viçit konvencional. Viçi më e mirë është ai që ushqehet me bar.

Terapia aromatike – Aromaterapia

Për të siguruar rezultate pozitive, gjithmonë kontrolloni se vaj esencial është 100% bimor, i pastër dhe se vjen nga një burim i respektuar.
Bëni banjo ose masazhe të rregullta me formula vajore që përfshijnë: vaj limoni; kjo është një nga zgjidhjet më të mira.

Ekziston një nevojë të shikojmë në çështjet emocionale që rrethojnë përdorimin e alkoolit. Vajrat esenciale lëvizin emocionin.

Zakonisht ka nevojë për të shmangur dhimbjen dhe për të shmangur vuajtjet. Vajrat që ndihmojnë  ndalimin e dhimbjeve dhe vuajtjeve janë Mendra dhe Yarroë.

Shpesh alkolikët janë në depresion dhe shfaqin ​​nivele të larta të zemërimit. Vajrat që zbusin zemërimin janë ato të kanellës dhe ajoëan.
Çdo vaj eukalipti dhe të gjithë vajrat e kedrës janë të mira për të shëruar fushën e energjisë nga dëmtimet e shkaktuara nga abuzimi me alkoolin. Duke përdorur disa nga këto vajra në banjë ose në masazh do të ndihmonte në shërohim nga dëmtimet e alkoolit.

Shumë fëmijë sot kanë lindur nga prindër  të alkoolizuar; duke bërë banjë me fëmijën në ujë të ngrohtë me vaj limoni, livando, kamomil, dru kedri, dhe uthull molle, mund të lirohet nga ankthi. Pas banjos së parë, foshnja apo fëmija do të jetë në gjendje të flerë dhe të relaksohet ndoshta për herë të parë.
Vaj i thjeshtë limoni mund të ketë një efekt të thellë te ata që vuajnë nga abuzimi me alkoolin. Limoni shëron modelet e paqëndrueshme të energjisë në sistemin nervor. Limoni gjithashtu shkrin merakun dhe pakënaqësinë.

Asgjë në këtë botë nuk është e pamundur. Bimët mund të bëjnë mrekulli në trajtimin e çdo sëmundje. Nëse doni t’i jepni fund alkoolizmit atëherë provoni mjetet e lartpërmendura natyrale për shkak se ato janë fantastike.

Thuaj “JO” alkoolit dhe bëj një jetë të shëndetshme.

Kujto gjithashtu, se feja jonë madhështore, Islami, e ndalon rreptësisht alkoolin, pikërisht për dëmet që ai sjell për individin dhe shoqërinë, për shëndetin fizik dhe mendor, prandaj jepi fund tani!!

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook