Alergjitë ndaj Polenit

Published On: November 11th, 2022Categories: Mushkëritë, Sëmundjet0 Comments on Alergjitë ndaj Polenit

Alergjitë ndaj Polenit; Simptomat dhe Strategjitë Natyrale të Mbështetjes

 

Është pranverë. Nëse jeni një nga milionat që merren me alergjitë ndaj polenit, e dini se është gjithashtu sezoni i alergjive. Ju mund t’i doni rrezet e diellit dhe bukurinë e pemëve të lulëzuara, por shanset janë që nuk mund të kaloni pa teshtitje, rrjedhje hundësh, kollitje, lotim të syve dhe simptoma të tjera të alergjive ndaj polenit.

Por, ne kemi një lajm të mirë për ju. Nuk keni pse të vuani nga simptomat e alergjive ndaj polenit këtë sezon. Ju mund të zvogëloni rrezikun dhe simptomat e alergjive ndaj polenit duke përdorur disa zgjidhje të thjeshta natyrore.

Çfarë janë alergjitë ndaj polenit

Alergjitë ndaj polenit shkaktohen nga poleni. Polenet janë kokrra pluhuri të imta në formë veze që lirohen nga bimët e lulëzuara. Polenet barten nga era, bletët dhe insektet e tjera nga një bimë në tjetrën për të shërbyer rolin e tyre thelbësor riprodhues. E gjithë kjo është e mahnitshme për bimët tona, megjithatë, kur polenet fluturojnë rreth ajrit, ato mund të zbresin në sytë, hundën, mushkëritë dhe lëkurën tonë. Nëse keni alergji ndaj polenit, poleni specifik mund të çojë në një sërë reaksionesh alergjike.

Meqenëse bimë të ndryshme lulëzojnë në periudha të ndryshme, në varësi të llojit të polenit ndaj të cilit jeni alergjik, mund të keni të bëni me alergji vetëm gjatë një periudhe të caktuar të pranverës ose verës. Ata me alergji të ndryshme ndaj polenit mund të kenë simptoma gjatë gjithë pranverës dhe verës.

Koha e alergjive të polenit

Alergjitë e pranverës priren të shkaktohen nga pemët, më së shpeshti nga lisi, ulliri, elma, thupra, hiri, plepi, fiku, panja, selvia dhe arrat. Në varësi të vendit ku jetoni, alergjitë tuaja të pranverës mund të fillojnë tashmë kohën e dimrit në rajonin jugor, ku pemët mund të lulëzojnë më herët. Në pjesën veriore të vendit, mund të mos vini re alergji pranverore deri në maj ose qershor.

Alergjitë e polenit në fund të pranverës ose në fillim të verës zakonisht shkaktohen nga poleni i barit. Ashtu si me alergjitë e pranverës, alergjitë tuaja mund të diktohen nga vendi ku jetoni.

Alergjitë e polenit në fund të verës dhe vjeshtës zakonisht shkaktohen nga poleni i barërave të këqija. Përsëri, këto alergji mund të varen nga vendndodhja juaj.

Jo të gjitha alergjitë sezonale janë alergji ndaj polenit

Nëse lëvizni në të gjithë vendin ose udhëtoni në shtete ose vende të tjera, mund të vëreni se disa alergji zhduken ose shfaqen alergji të reja në varësi të stinës dhe llojit të bimëve dhe poleneve në zonë.

Poleni mund të udhëtojë në distanca të gjata dhe nivelet e polenit mund të ndryshojnë në zona të ndryshme, kohë të viteve dhe gjatë ditës. Ato priren të jenë më të lartat midis orës 5 të mëngjesit dhe 10 të mëngjesit ose nga mëngjesi deri paradite. Mos harroni, disa alergji nuk shkaktohen nga poleni, por nga myku i brendshëm, marimangat e pluhurit, pezmatimi i kafshëve shtëpiake ose buburrecat, kështu që është shumë e rëndësishme që të kuptoni shkakun e alergjive tuaja për t’i parandaluar ato.

Simptomat e alergjive të polenit

Ndërsa disa nga problemet më të zakonshme që shkaktojnë alergjitë e polenit janë teshtitja, rrjedhja e hundës dhe kolla, ato mund të çojnë në një sërë simptomash të tjera. Simptomat e alergjive të polenit mund të përfshijnë:

– Teshtitje

– Rrjedhje të hundës

– Drenazh të mukozës

– Mbyllje të sinuseve

– Kollitje

– Sy me kruarje ose lotim

– Sy të kuq

– Kruajtje e fytit

– Fëshpëritje

– Dhimbje stomaku

– Lodhje

– Nervozizëm

– Kruajtje lëkure

Si reagon sistemi imunitar ndaj alergjive të polenit

Alergjitë ndaj polenit kanë të bëjnë gjithçka me sistemin tonë imunitar. Kur sistemi imunitar është i keqkoordinuar, mund të rezultojë në polen ose alergji të tjera. Kjo mund të ndodhë nga çdo stresues i madh trupor që ndërhyn në funksionin e shëndetshëm ose pjekurinë natyrale të sistemit imunitar.

Për shembull, nëse keni përjetuar sfida mjedisore në fillim të jetës, trupi juaj mund të mos jetë në gjendje të zhvillojë një përgjigje natyrale imune ndaj disa poleneve ose gjërave të tjera dhe t’ju bëjë të prirur ndaj reaksioneve alergjike. Megjithatë, nëse përjetoni një dëmtim imunitar më vonë në jetë, kjo mund të shkaktojë kërdi në sistemin tuaj imunitar dhe të çojë në reaksione alergjike më vonë në jetë.

Një përgjigje e ekuilibruar imune është çelësi

Edhe pse shumica e njerëzve nuk e lidhin shëndetin e zorrëve me alergjitë, çështja më e zakonshme që mund të rrisë simptomat ose t’ju bëjë të prirur ndaj alergjive është flora e zorrëve e ndryshuar dhe e çekuilibruar. Mikrobioma e zorrëve është përgjegjëse për 70% të përgjigjes imune të lindur të trupit tonë dhe i lejon trupit të bëjë dallimin midis grimcave të sigurta mjedisore, duke përfshirë polenin, barërat e këqija dhe pluhurin, dhe grimcave të pasigurta mjedisore, duke përfshirë bakteret e këqija, viruset dhe majat e pashëndetshme.

Kur flora e zorrëve ndryshon herët në jetë, mund të çojë në një keqkoordinim imunitar dhe një mbindjeshmëri ndaj grimcave të sigurta mjedisore. Kjo jo vetëm që mund të rrisë rrezikun e polenit dhe alergjive të tjera sezonale, por gjithashtu të rrisë rrezikun e astmës, kushteve autoimune dhe inflamacionit kronik.

Ndërsa shumë njerëz me alergji ndaj polenit kanë alergji që nga fëmijëria ose adoleshenca, sigurisht që është e mundur që të zhvillohen alergji ndaj polenit më vonë në jetë ose të përjetonjnë simptoma të përkeqësuara ndërsa rriten. Është gjithashtu e mundur të zvogëloni simptomat tuaja dhe madje të eliminoni alergjitë tuaja ndaj polenit përmes mbështetjes së duhur imune.

Zgjidhje natyrale për alergjitë ndaj polenit

Nëse jeni duke u përballur me alergjitë ndaj polenit, kemi një lajm të mirë për ju. Ka shumë njerëz që kanë mundur të eliminojnë simptomat e alergjive ndaj polenit pa mjekim.

Stili i jetesës luan një rol të madh në mënyrën se si sistemi imunitar vepron dhe reagon ndaj mjedisit. Disa praktika të stilit të jetesës ndihmojnë në balancimin e reagimit imunitar dhe në zbutjen e përgjigjeve të ngjashme me alergjitë.

  • Dieta anti-inflamatore

Ju mund të pyesni veten se çfarë lidhje ka dieta me alergjitë e shkaktuara nga poleni. E vërteta është se dieta ka të bëjë me gjithçka që ndodh në trupin tonë. Ngrënia e një diete inflamatore të pasur me sheqer, karbohidrate të thjeshta, vaj të rafinuar, bulmet konvencional, gluten, ushqime të përpunuara, ushqime të padëshiruara dhe përbërës artificialë rrisin inflamacionin në trupin tonë. Një dietë inflamatore, veçanërisht kur është e pasur me qumësht dhe gluten, mund të rrisë gjithashtu prodhimin e mukusit dhe problemet e sinusit. Një dietë inflamatore gjithashtu komprometon florën e zorrëve duke rritur më tej rrezikun dhe simptomat e alergjive ndaj polenit.

Për të ulur rrezikun dhe për të përmirësuar simptomat e alergjive ndaj polenit, rekomandojmë një dietë anti-inflamatore të pasur me lëndë ushqyese. Eliminoni ushqimet inflamatore, të tilla si sheqeri, vaj i rafinuar, qumështi konvencional, gluteni, produktet konvencionale shtazore dhe çdo ushqim të përpunuar.

Hani ushqime anti-inflamatore të pasura me lëndë ushqyese, duke përfshirë zarzavate me gjethe, të tilla si lakra jeshile, spinaq, zarzavate dhe drithë, perime, si kastraveci, selino dhe shpargu, fruta me indeks të ulët glicemik, si limoni, lime dhe manaferrat, barishte dhe erëza, të tilla si shafran i Indisë, nenexhik, rozmarina dhe rigon; yndyrna të shëndetshme, si avokado, vaj kokosi, vaj ulliri ekstra i virgjër dhe gjalp organike ose ghee, proteina të pastra, si mish viçi i rritur në kullota, ushqimet e detit të kapur në të egër dhe ushqimet e fermentuara, të tilla si lakër turshi, kimchi dhe kefir.

  • Merrni parasysh ushqimet me nivel të ulët të histaminës

Histamina është një neurotransmetues i rëndësishëm dhe një molekulë lajmëtare imune. Është thelbësore për funksionimin e shëndetshëm të trupit tonë. Ajo është e përfshirë në proceset që përfshijnë sekretimin e acidit klorhidrik për tretjen, kontrollimin e rezervave të ujit në zonat kryesore të trupit dhe reagimin inflamator dhe komunikimin me trurin. Receptorët e histaminës gjenden në të gjithë trupin tonë, duke përfshirë muskujt e lëmuar dhe qelizat endoteliale, zorrët dhe sistemin nervor qendror.

Ndërsa histamina është thelbësore dhe luan një rol shumë të rëndësishëm në shëndetin tonë, është e rëndësishme që të keni mjaftueshëm por jo shumë histamine. Intoleranca ndaj histaminës do të thotë që trupi juaj ka shumë histaminë. Shumë histamine nuk është kurrë një gjë e mirë. Në fakt, mund të çojë në një sërë simptomash të lehta deri në të rënda dhe probleme serioze shëndetësore.

Në rrethana normale, trupi lëshon enzima specifike për të zbërthyer grumbullimin e histaminës. Megjithatë, kur keni shumë histamine, trupi nuk do të jetë në gjendje ta mbajë dhe nuk do të jetë në gjendje të zbërthejë plotësisht histaminën e tepërt.

Intoleranca ndaj histaminës mund të ndikojë në të gjithë trupin, duke përfshirë mushkëritë, zorrët, trurin, zemrën dhe hormonet. Mund të çojë në një sërë çështjesh, duke përfshirë problemet e tretjes, shqetësimet e gjumit, problemet e fshikëzës, ankthin, dhimbjet e kokës dhe problemet e lëkurës. Poleni dhe alergjitë sezonale janë disa nga shenjat e intolerancës ndaj histaminës.

Për të reduktuar intolerancën ndaj histaminës dhe alergjitë pasuese të polenit, hiqni ose reduktoni ushqimet me përmbajtje të lartë histamine, duke përfshirë mishin e përpunuar, frutat e thata, ushqimet e tharta, ushqimet që përmbajnë uthull, djathin e vjetër, arrat, perimet me përmbajtje të lartë histamine (p.sh. domatet, spinaq, patëllxhan) dhe peshkun e tymosur.

Rekomandojmë gjithashtu shmangien e ushqimeve që çlirojnë histamine, duke përfshirë banane, çokollatë, avokado, domate, butak, luleshtrydhe, qumësht lope, konservues dhe ngjyra.

Përqendrohuni në ushqimet me përmbajtje të ulët histamine, duke përfshirë angjinaren, panxharin, brokolin, karotat, lulelakrën, kastravecin, lakra jeshile, presh, marule, qepë, kungull i njomë, barishte me gjethe, vaj kokosi, ghee, gjalpë i lopëve të ushqyer me bar, mollë, manaferra, boronica, qershi, dardha, viçi i rritur në kullota, shpendë të ushqyer me bar dhe peshk i egër.

Mund të provoni të reduktoni konsumin e këtyre ushqimeve për një ose dy javë dhe të shihni nëse vëreni një përmirësim në alergjitë tuaja ndaj polenit. Nëse po, ju keni probleme me histaminën dhe duhet të konsideroni një nivel më të ulët të histaminës në baza më të rregullta.

  • Hidratimi i mirë

Uji është çelësi i shëndetit. Një fetus zhvillohet brenda një mjedisi të lidhur me ujin brenda qeses amniotike dhe sistemi i racionimit të ujit të foshnjës hyn në fuqi shpejt pas lindjes për të shmangur dehidratimin. Histamina ndihmon në rishpërndarjen e ujit brenda trupit për të na mbajtur të hidratuar dhe të shëndetshëm. Ndihmon për t’u siguruar që organet tona vitale të marrin ujë të mjaftueshëm për të ruajtur funksionimin optimal.

Nëse jeni të dehidratuar kronikisht, histamina duhet të tërheqë ujin nga rajonet kryesore të organeve tuaja vitale për ta dërguar atë në organet tuaja vitale për të mbështetur jetën dhe funksionimin. Ky dehidrim kronik mund të çojë në aktivitet të tepruar të histaminës dhe intolerancë ndaj histaminës. Siç e keni mësuar tashmë, intoleranca ndaj histaminës mund të çojë në një sërë simptomash, duke përfshirë alergjitë e polenit dhe simptomat e lidhura me to, të tilla si kongjestion, teshtitje, lodhje, dhimbje, lotim të syve dhe kollë.

Për të mbajtur trupin të shëndetshëm dhe për të reduktuar simptomat e alergjive ndaj polenit, është e rëndësishme që të qëndroni të hidratuar.

Ju mund të shtoni pak limon ose uthull molle për një nxitje shtesë të alkalinitetit dhe mbështetjes së tretjes. Pini rregullisht gjatë gjithë ditës, rreth 120ml çdo 30 minuta ose më shumë. Sigurohuni që të pini lëngje jeshile, çaj bimor dhe smoothie jeshile dhe hani fruta dhe perime hidratuese gjatë ditës përveç ujit.

  • Ulni stresin dhe jepni përparësi gjumit të mirë

Stresi kronik dhe cilësia e dobët e gjumit mund të rrisin inflamacionin në trupin tonë dhe të komprometojnë shëndetin e zorrëve. Kur jeni nën stres, trupi juaj gjithashtu lëshon histaminë për t’u mbrojtur. Ndërsa kur jeni nën stres kronik dhe trupi është i lodhur nga gjumi me cilësi të ulët ose pak, do të lëshojë shumë histaminë. Siç e dini, shumë histaminë nuk është e mirë për trupin dhe mund të çojë në një sërë çështjesh, duke përfshirë alergjitë.

Për të reduktuar alergjitë ndaj polenit, merrni përgjegjësinë për nivelet e stresit dhe zakonet tuaja të gjumit. Provoni frymëmarrjen e thellë, ushtrimet relaksuese, terrenin, kohën në natyrë, ditarin, pohimet pozitive, ndryshimin e mendësisë, praktikën e mirënjohjes dhe lutjen për të reduktuar stresin.

Kaloni kohë me anëtarët e dashur të familjes, miqtë mbështetës, njerëz emocionues dhe kafshë shtëpiake miqësore.

Sigurohuni që të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë. Zhvilloni një rutinë nate që funksionon për ju. Luani lojëra tavoline ose lojëra të tjera me familjen tuaj, ngjyrosni, lexoni, meditoni, mbështetuni dhe të pini një çaj bimor, duke qëndruar larg pajisjeve elektronike për orët e fundit të ditës. Investoni në një shtrat të rehatshëm, dyshek dhe jastëkë.

  • Përmirësoni shëndetin e zorrëve

Një ndryshim i mikrobiotës së zorrëve mund të ketë pasoja serioze në shëndetin e përgjithshëm. Mund të çojë në inflamacion kronik dhe të ndikojë në përgjigjen imune. Mund të rrisë përgjigjen alergjike dhe të çojë në simptoma të alergjive edhe kur bie në kontakt me grimca të sigurta nga poleni. Ngrënia e një diete inflamatore, marrja e antibiotikëve, toksinave mjedisore dhe stresi mund të ndikojnë në shëndetin tuaj dhe të çojnë në alergji.

Për të përmirësuar shëndetin e zorrëve, hani një dietë anti-inflamatore miqësore për zorrët, reduktoni toksicitetin mjedisor duke përdorur produkte natyrale dhe organike, duke mos pirë duhan dhe duke kaluar kohë në natyrë dhe duke reduktuar stresin.

Probiotikët gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në mikrobiomën e zorrëve dhe në koordinimin imunitar. Probiotikët mund të jenë shumë efektivë në reduktimin e simptomave të alergjisë.

  • Merrni parasysh Kurën me bimë shkretinore për kurimin rrënjësor të alergjive

Për alergjitë ndaj polenit, alergjitë sezonale, dhe të gjitha llojet e alergjive, ne rekomandojmë kurë bimore të posaçme për problemet e sistemit të frymëmarrjes që e shihni më poshtë.

Këto produkte përmbajnë komponime antihistamine, enzima proteolitike dhe agjentë mbështetës të glutationit, duke i bërë ato një mbrojtje të fuqishme kundër polenit dhe alergjive të tjera sezonale.

Bimët e shkretëtirës për sëmundjet respiratore


Produkte nga bimët e shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me sëmundje dhe probleme të ndryshme në sistemin e frymëmarrjes, duke përfshirë: Astma, Alergjitë, Sinusitis, Rhinitis, Polipet Nazale, Chronic Bronchitis, Pneumonia, Emphysema, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Influenza, Turbeculosis, Chest Trauma, dhe sindromën apo efektet afatgjata post-COVID-19 (Lodhja, Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje, Kolla, Dhimbje kyçesh, Dhimbje gjoksi, Probleme me kujtesën, përqendrimin ose gjumin, Dhimbje muskulore ose dhimbje koke, Rrahje të shpejta ose të rrahura të zemrës (Coronagreen duhet te merret perkrah kesaj pakete per problemet e zemres), Humbja e nuhatjes ose shijes, Depresioni ose ankthi (Ardavana duhet te merret perkrah kesaj pakete), Ethe, Marramendje kur qëndroni në këmbë, Simptoma të përkeqësuara pas aktiviteteve fizike ose mendore), etj.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook