Agjentë Antiviral, Antibakterial dhe Antifungal

Agjentë Antiviral, Antibakterial dhe Antifungal

 

Trupi ynë punon vërtet shumë për të luftuar vazhdimisht bakteret, mikrobet dhe viruset që mund të marrim përmes ajrit që thithim apo ushqimit që hamë. Pavarësisht nëse është një sulm i zakonshëm i gripit, një infeksion i lëkurës ose një stomak i lodhur, bakteret e këqija mund të rrezikojnë shëndetin dhe për këtë arsye, mekanizmi i brendshëm i mbrojtjes duhet të jetë gjithmonë aktiv për t’i hequr qafe ato. Sistemi ynë imunitar është mjaft i fuqishëm por ka nevojë për pak ndihmë e cila mund të ofrohet në formën e ushqimeve ose medikamenteve natyrale të sigurta anti-bakteriale dhe anti-mikrobale që luftojnë bakteret e dëmshme në mënyrë natyrale.

Sapo dikush merr një ftojhje sezonale shpesh merr medikamente antivirale. Por këto ilaçe (si Oseltamivir dhe Zanamivir) kanë efekte anësore duke përfshirë vjellje, të përziera, marramendje, konfuzion, ankth, ndryshime të humorit dhe më shumë. Oseltamivir madje është i lidhur me kllapi dhe vetë-dëmtim te adoleshentët.

Duhet ta dini se mbrojtja dhe trajtimi më i fortë i sëmundjeve vjen nga ushqimi dhe bimët natyrale që ndërtojnë sistemin imunitar; kur sistemi imunitar është i fortë, trupi është më i aftë të luftojë viruset dhe bakteret pa ndihmën e ilaçeve sintetike.

Ashtu si trupi i njeriut, ushqimet me bazë bimore kanë mekanizmat e tyre të brendshëm mbrojtës. Kur njerëzit hanë ushqime të caktuara me këto mbrojtje, trupi në të vërtetë mund të hajë dhe të investojë në të njëjtën mbrojtje.

Çfarë do të thotë viral?

Viruset shkaktojnë sëmundje, disa serioze dhe disa jo aq serioze. Ato janë “pako të vogla” të ADN-së ose ARN-së të veshura me një proteinë që mbulon. Qëllimi i vetëm i një virusi është të krijojë më shumë viruse, që është pikërisht ajo që ndodh kur një virus infekton një qelizë. Sapo qeliza e infektuar vdes, ajo lëshon të gjitha viruset e krijuara rishtazi që vazhdojnë të infektojnë më shumë qeliza, etj.

Ndërsa trupi i njeriut është krijuar për të luftuar viruset vetë, produkte natyrale të avancuara ndihmojnë në luftimin e viruseve.

Çfarë do të thotë bakterial?

Zorra është një mjedis i mbushur me baktere të shëndetshme, të referuara gjithashtu si mikrobiota dhe probiotika e zorrës, si dhe me baktere jo të shëndetshme. Bakteret jo të shëndetshme mund të shkaktojnë të gjitha llojet e sëmunjeve, të tilla si infeksionet, kjo është arsyeja pse mjeku mund t’ju rekomandojë antibiotikë, por është e rëndësishme të kuptoni të mirat dhe të këqijat e kësaj. Antibiotikët ndihmojnë në pastrimin e infeksioneve të këqija të shkaktuara nga bakteret, por të njëjtët antibiotikë vrasin bakteret e mira gjithashtu. Kjo lë mikrobiotën e zorrëve të etur për më shumë probiotikë. Për më tepër, sa më shumë antibiotikë të konsumoni, rezistenca më e lartë që trupi juaj zhvillon duke i bërë këto ilaçe më pak efektive.

Kjo është ajo ku ushqimet me veti natyrore antibakteriale mund të ndihmojnë. Një grup produktesh ushqimore të papërpunuara kanë veti antibakteriale, dhe vendosin balancim në zorrë.

Çfarë do të thotë fungal?

Edhe nëse jeni njohur me antiviral dhe antibakterial, shumica prej nesh nuk kanë dëgjuar për anti-fungal apo anti-kërpudh. Ndërsa anti-kërpudhat zakonisht i referohen shtojcave ose kremrave, shumë njerëz kanë filluar të përfshijnë ushqime dhe produkte natyrale me veti antifungale në dietën e tyre të përditshme.

Ekzistojnë miliona lloje të ndryshme të kërpudhave në Tokë, por vetëm rreth 300 prej tyre dihen se i bëjnë njerëzit të sëmurë. Infeksionet e kërpudhave shpesh shkaktohen nga kërpudhat mikroskopike që janë të zakonshme në mjedis. Kërpudhat jetojnë jashtë në tokë dhe bimë, si dhe në shumë sipërfaqe të brendshme dhe në lëkurën e njeriut.

Çdokush mund të marrë një infeksion të kërpudhave, madje edhe njerëz që janë të shëndetshëm. Njerëzit marrin frymë ose vijnë në kontakt me spore kërpudhore çdo ditë pa u sëmurë. Sidoqoftë, tek njerëzit me sistem imunitar të dobët, këto kërpudha kanë më shumë të ngjarë të shkaktojnë një infeksion.

Infeksionet e kërpudhave në mushkëri mund të jenë më serioze dhe shpesh shkaktojnë simptoma që janë të ngjashme me sëmundje të tjera, siç është gripi ose tuberkulozi. Meningjiti dhe infeksionet e rrjedhës së gjakut janë më pak të zakonshme se infeksionet e lëkurës dhe mushkërive, por mund të jenë të rrezikshme për jetën. Për shkak se simptomat e infeksioneve të kërpudhave mund të jenë të ngjashme me ato të sëmundjeve të tjera, diagnoza dhe trajtimi i duhur shpesh vonohen. Sa më shumë të dini për infeksionet e kërpudhave dhe shanset për të marrë një, aq më mirë mund të mbroni shëndetin tuaj.

Këtu janë disa nga ushqimet që forcojnë sistemin imunitar dhe luftojnë viruset

– Qepa

Të njohura në të gjithë botën, qepët njihen për vetitë e tyre të forta anti-kërpudhore, antibakteriale dhe anti-parazitare. Ato ndihmojnë gjithashtu veshkat të shpërndajnë lëngjet e tepërta nga trupi: shumë e dobishme për të sëmurët me Candida që përjetojnë mbajtjen e ujit.

Qepët funksionojnë mirë në pothuajse çdo recetë të këndshme, duke rritur aromën dhe shijen. Ju madje mund t’i shtoni ato në omletat tuaja në mëngjes për një fitim të proteinave të larta, dhe karbohidrate të ulëta.

Sigurisht, qepët dhe hudhrat mund të kenë një efekt mjaft negativ në frymën tuaj! Kjo është arsyeja pse është një ide e mirë të përtypni pak majdanoz më pas për të kundërvënë erën.

– Hudhra

Hudhra është një anti-bakterial që mund të luftojë infeksionet, kërpudhat dhe tejrritjen e tharmit. Hudhra përmban një përbërës dhe mbrojtës natyral të quajtur allicin dhe vajra të tjerë të paqëndrueshëm.

– Leshterikët

Leshterikët e detit janë një ‘ushqim i dendur me ushqyes’, të njohur për vetitë e tyre kuruese. Rekomandohet veçanërisht të ndihmoni trupin tuaj për të luftuar Candida.

Leshterikët e detit janë një burim i pasur i jodit, i cili ndihmon për të balancuar hormonet tiroide dhe ndikimin që ato kanë në metabolizmin tuaj. Shumë të sëmurë nga Candida kanë probleme me tiroide të ngadaltë ose joaktive, të cilat mund të ngadalësojnë rikuperimin e tyre.

Të pasur me minerale, ndihmojnë në mirëmbajtjen e një trakti të shëndetshëm të zorrëve dhe rregullon funksionimin e zorrëve.

– Rrepa

Edhe pse nuk është shumë e njohur, rrepa është një nga perimet më të fuqishme antifungale në tokë.

Rrepa është një perime rrënjë, dhe një anëtar i familjes së mustardës. Është gjithashtu e njohur si  “rrepë suedeze”. Rrepa është një perime e gjithanshme që funksionon mirë në shumë pjata. Ju mund ta përzieni në supën tuaj me perime.

Rekomandohet në sasi të vogla.

– Vaj ullirit

Ky është diçka që pothuajse të gjithë e kanë në raftin e tyre të kuzhinës – por nuk është i mirë vetëm për gatimin! Vaji i ullirit përmban një kimikat të quajtur Oleuropein.

Ai ka veti të fuqishme antifungale dhe ka treguar se stimulon vetë reagimin e sistemit imunitar për të luftuar në mënyrë efektive kundër rritjes së Candida Albicans.

Oleuropeina është treguar gjithashtu se ndihmon në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak. Ky është një përfitim i rëndësishëm për të sëmurët nga Candida, pasi niveli i ngritur i sheqerit në gjak mund të rrisë aftësinë e tharmit për t’u përhapur.

Vaj i ullirit mund të shtohet në sallata, supë, oriz dhe perime. Sigurohuni që të zgjidhni një vaj ulliri me cilësi të lartë, ekstra të virgjër.

– Vaj kokosit

Karakteristikat anti-bakteriale të vajit të arrës së kokosit vijnë nga prania e acideve yndyrore të zinxhirit të mesëm ose triglicerideve (MCTs) që gjenden në të. Dy trigliceridet më të fuqishëm të zinxhirit të mesëm që gjenden në vajin e arrës së kokosit janë acidi laurik dhe acidi kaprilik. Hulumtimet kanë treguar se mund të inaktivizojnë disa lloje të baktereve, kërpudhave, majave dhe viruseve.

– Ushqimet e pasura me Vitaminë C

Për të trajtuar në mënyrë të natyrshme viruset, konsumoni ushqime të pasura me vitaminë C. Hulumtimet tregojnë se doza të larta të vitaminës C pas shfaqjes së simptomave të gripit mund të ulin simptomat deri në 85 %.

Limoni, portokalli ose grejpfrut përmbajnë vitaminë C. Nëse dëshironi të luftoni shpejt simptomat e gripit, shtoni edhe  perimet që përmbajnë vitamin C, si: specat jeshil, brokoli dhe lakrat e Brukselit.

– Vitamina D

Vitamina D kontrollon gjendjen  e më shumë se 2,000 gjeneve, përfshirë ato të sistemit imunitar, duke e bërë atë një luftëtar kryesor. Ju mund ta merrni këtë vitaminë të tretshme në yndyrë në disa ushqime, dhe gjithashtu sintetizohet natyrshëm nga trupi kur lëkura i ekspozohet rrezeve të diellit.

– Probiotikët

80% e sistemit imunitar është e vendosur në traktin tretës, gjë që shpjegon pse nivelet e baktereve të dobishme, ose probiotikët, në sistemet tona tretëse janë thelbësore për funksionimin e sistemit imunitar të shëndetshëm.

Sigurohuni që të hani ushqime të pasura me probiotikë si: kefir, kos dhe perime të fermentuara.

– Mjalti

Mjalti është një nga ilaçet e para natyrore anti-mikrobike që përdoret. Ai përmban enzima të gjalla që lëshojnë peroksid hidrogjeni, i cili dihet se vret mikrobet dhe elementët e huaj të padëshiruar që hyjnë në trupin tonë.

Sigurohuni që të zgjidhni mjalt original.

– Ananasi

Ndoshta nuk keni ditur për përfitimet shëndetësore të këtij fruti tropikal të ëmbël dhe me lëng, që vepron si një anti-bakterial i mahnitshëm dhe ndihmon posaçërisht për të luftuar qelizat pushtuese në gojë dhe fyt. Lëngu i freskët i ananasit njihet se forcon gjakun dhe zvogëlon inflamacionin e hundës dhe sinuseve.

Përveç përdorimit të këtyre ushqimeve të dobishme dhe bimëve është gjithashtu e rëndësishme që të shmangni sheqerin e rafinuar dhe ushqimet e përpunuara jo të shëndetshme.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook