Albizia “Pema e lumturisë”

Published On: November 28th, 2022Categories: Bimët Shkretinore0 Comments on Albizia “Pema e lumturisë”

Albizia “Pema e lumturisë”; Lufton stresin, depresionin, toksinat, metalet e rënda, pastron truin nga radikalet e lirë, anti-kancer

 

Arabisht: ألبيزيا زهرة الحرير

Anglisht: Albizia

Emri shkencor: Albizia julibrissin L.

Familja: Fabaceae.

Albizia është pemë shumëvjeçare, me lartësi 3-4m, me lule rozë dhe të bardhë, me kurorë të gjerë që e bën atë të dobishme për të siguruar hije në vendet shkretinore e të nxehta.

Termi i gjerë “Albizia” i referohet në fakt një gjinie specifike të pemëve të lulëzuara tropikale që përbëhet nga më shumë se 150 specie. Speciet Albizia përmbajnë koncentrime të larta të saponineve, polifenoleve dhe triterpenoideve, të cilat kanë një ndikim të rëndësishëm kurativ në shëndetin e njeriut. A. julibrissin ka fituar Çmimin e Shoqërisë Mbretërore Hortikulturale të Meritave të Kopshtit. Në gjendje të egër, pema priret të rritet në fusha të thata dhe në luginat ranore. Albizia përmirëson gjendjen shpirtërore duke ribalancuar hormonet në trup dhe duke qetësuar sistemin nervor, të cilat shpesh mund të komplikojnë nivelet hormonale. Ajo madje është përdorur nga njerëz që ndjejnë tendenca vetëvrasëse ose përjetojnë zemërim dhe mendime irracionale. Pema ka qenë e njohur në kulturat medicinale të lashta si një pemë shpirtërore që ndihmon për të ankoruar shpirtin dhe për të gjetur paqe.

Origjina e Albizias është Gadishulli Arabik dhe Azia Lindore.

Gjithashtu është e njohur si Mimozë, pemë mëndafshi.

Gjethet, frutat dhe lulet posedojnë kompetenca medicinale.

Elementët aktiv: Albitocin, b-sitosterol, amyrin, 3,4,7-trihydroxyflavone, spinasterylglucoside, acid machaerinic, lactone, metil ester, acid acaci, dhe laktonit, disa komponime glycosides flavonol, të cilat kanë demonstruar aktivitet qetësues, quercetrin dhe isoquercetrin.

Pjesët që përdoren: Gjethet, lulet dhe frutet.

Dobitë mjekësore të Albizia Julibrissin

– Kombinimi unik i komponentëve aktivë në Albizia, duke përfshirë quercetin, isoquercetin, saponins dhe polyphenols mund të ketë një ndikim mjaft të fortë në sistemet hormonale dhe nervore në trupin e njeriut. Një nga përdorimet më të vjetra dhe më të qëndrueshme të Albizia është si një qetësues i butë që shpejt zbut ndjenjat e stresit dhe ankthit.

– Trajton depresionin dhe çrregullimet nervore.

–  Rrit përqendrimet e serotonit (hormon lumturie) në tru.

– Lufton simptomat që shkaktojnë pagjumësi; përveç qetësimit të nervave dhe mendjes, gjithashtu qetëson trupin dhe ndihmon në stimulimin e gjumit.

– Ndihmon në kurimin e çrregullimeve të frymëmarrjes si astma dhe alergjitë.

– Eliminon inflamacionin në sinuse dhe traktet e frymëmarrjes.

– Albizia ka veti antioksiduese, eliminon radikalët e lira në trup, duke i pastruar ato nënprodukte të rrezikshme para se të mund të shkaktojnë mutacion qelizor.

– Ndihmon në parandalimin e kushteve kronike si sëmundjet e zemrës, dhe kancerin.

– Ruan shëndetin e lëkurës dhe ndihmon në kurimin e plagëve, akneve, psoriasis dhe skuqjeve.

– Ndihmon procesin e tretjes, duke mbajtur lëvizjet e zorrëve të rregullta.

– Rregullon Nivelet e Kolesterolit.

– Aktiviteti anti-inflamator i albizia përdoret gjithashtu për të eliminuar dhimbjen që shoqërohet me përdhes, artritin dhe kushtet e tjera inflamatore.

– Nxit qarkullimin e gjakut, zvogëlon dhimbjet dhe ënjtjet, forcon kockat.

Shënim!

– Nuk është e këshillueshme në muajt e parë të shtatzanisë.

– Nuk është e këshillueshme të përdoret nga fëmijët nën dy vjeç.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook