40 Ushqimet më të mira për njerëzit mbi 40 vjeç

40 Ushqimet më të mira për njerëzit mbi 40 vjeç

 

Zgjedhjet e ushqimit ndihmojnë në mbajtjen normale të sheqerit në gjak, zvogëlojnë rrezikun e kancerit dhe mbajnë nivele të larta të energjisë pasi të keni kapur të 40-tat.

Derisa ne jetojmë, bëhet gjithnjë e më e vështirë të luftojmë sëmundjet kronike dhe të mbajmë një shëndet të mirë. Por në kundërshtim me atë që mund të besoni, shëndeti juaj nuk është i destinuar të bjerë poshtë në çdo faqe të kalendarit. Sigurisht, nuk mund të prisni bukën për një javë dhe të humbni peshë si keni bërë në të njëzetat, por mund të shtoni ushqime specifike, si ato më poshtë, në dietën tuaj, oër të ruajtur shëndetin optimal.

Zgjedhja e këtyre ushqimeve  do të pajisë trupin me vitaminat dhe lëndët ushqyese që ka nevojë për t’ju ndihmuar të dukeni dhe të ndiheni të rinj dhe të gjallë pa ndihmën e një kirurgu plastic. Këto ushqime parandalojnë kancerin, zbutin rrudhat dhe rregullojnë metabolizmin. Kështu që herën tjetër kur të bëni blerje, sigurohuni që të blini nga lista e ushqimeve të mëposhtme.

– Salmon i egër

Ndryshimet hormonale në të 40-tat mund të ndikojnë hormonet e oreksit, ghrelin dhe leptin. Salmoni i egër përmban nivelet më të larta të vitaminës D3 që ndihmon në humbjen e peshës, si dhe proteina të mbajtjes së muskujve.

– Qumësht i bazuar në bimë

Tani është koha për të prerë ushqimet që shkaktojnë fryrje të stomakut nga dieta juaj. Teksa plakemi, trupat tanë nuk mund ta prishin laktozën në mënyrë efikase. Kur një ushqim nuk mund të tretet në mënyrë efikase, ai tenton të shkaktojë gazra dhe gulçim, gjë e cila është e kundërta e një stomaku të sheshtë.  Zgjidhni qumështin e bajames, qumështin e kokosit, qumështin e orizit.

– Farat e Chias

Shumë lloje të yndyrave të shëndetshme mund t’ju ndihmojnë të humbni yndyrën e tepërt të trupit. Farat e chias përmbajnë Omega-3 dhe gjithashtu janë të larta në fibra.

– Kimchi

Nëse e keni mbushur dietën tuaj me ushqime të përpunuara, problemet e pakëndshme të tretjes mund të fillojnë të zvarriten në të dyzetat. Fatmirësisht, një shërbim i përditshëm i lakër turshi, kimchi (turshi koriane), kefir, turshi kosi, ose thjesht kos mund të ndihmojë në balancimin e baktereve të zorrëve.

– Mjedra

Mjedrat nuk përmbajnë vetëm phytochemicals për  luftimin e kancerit, por ato mund tju ndihmojnë për të lehtësuar kapsllëkun.

– Boronica

Boronicat janë të njohur për të qenë të mbushur me antioksidantë, të cilat mund të shmangin çdo gjë nga gripi deri te inflamacionet që nxisin peshën duke luftuar radikalet e lira.

– Vezët

Harrojeni të ndani të bardhën  nga e verdha e vezës, yndyrnat e shëndetshme gjenden brenda të verdhës.

– Avokado

Avokadot mund të jenë miku më i mirë i trupit tuaj. Ky frut yndyror ka yndyrna të shëndetshme monounsaturated që mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit LDL (yndyra e keqe që bllokon arteriet).

– Qepa

Qepët  janë  yjore në luftimin e kancerit. Qepët e kuqe janë të pasura me quercetin dhe anthocyanin, të cilat mund të luftojnë kancerin e zorrës së trashë dhe kancerin e gjirit.

– Bizelet

Një gjysmë filxhani prej tyre përban rreth 8 gram fibra, duke ju ndihmuar të arrini me lehtësi rekomandimin e përditshëm.

– Bajamet

Bajamet përmbajnë yndyrna monounsaturated dhe polyunsaturated të shëndetshme për zemrën, që mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit LDL.

– Spinaq

Shtimi i zarzavate si spinaqi është gjithmonë një ide e mirë. Pirja e preferuar e Popeye është e pasur me vitaminë E, si dhe betaina e aminoacideve dhe kolina ushqyese, të cilat punojnë së bashku për të fikur gjenet e ruajtjes së yndyrës në mëlçi.

– Karrota

Vetëm një karotë mesatare shpërthen me 203 % të vitaminës A të përditshme të rekomanduar, e cila do të ndihmojë që lëkura juaj të jetë e qetë dhe vizioni aq i mprehtë sa në të njëzetat!

– Shafrani i Indisë

Curcumin, ky antioksidant kryesor i  rrënjëve të shafranit, ka treguar të parandalojë një bollëk të sëmundjeve nga inflamacioni në kancer. Ju mund ta përdorni thjesht në gatime si erëz.

– Lakërishtë

Nëse nuk e keni shtuar kurrë këtë gjethegjelbër në sallatën tuaj, tani është padyshim koha për të filluar. Një studim sugjeron që konsumimi i 85 gramë lakërishte të papërpunuar (rreth dy gota) mund të zvogëlojë dëmin e ADN-së të lidhur me kancerin me 17%.

– Shalqi

Për fat të mirë, ky frut i verës mund të të ndihmojë të shikosh rrugën me sy të thellë në të 40-tat! Përqendrimi i lartë i ujit në shalqi mund të zvogëlojë mbajtjen e ujit që të çon në fryrje rreth syve.

– Molla

Një mollë në ditë mund të mbajë sëmundjet e zemrës larg.

– Kale

Kale është e mbushur me fibra,me folat dhe vitamina C, që ndihmon sistemin imunitar për të luftuar ftohjet dimërore.

– Mjalti

Jo të gjitha sheqernat janë krijuar të barabartë, prandaj ne preferojmë të ëmbëlojmë gjërat me një burim natyror. Ndryshe nga ëmbëlsirat artificiale, mjalti përmban minerale si bakër, hekur, magnez, mangan, fosfor, kalium, natrium dhe zink që ndihmojnë në rritjen e sistemit imunitar dhe mirëqenien e përgjithshme.

– Kanella

Aroma e e ngrohtë e kanellës mund të ndihmojë në zvogëlimin e niveleve të larta të sheqerit në gjak, si dhe në parandalimin e spikes së bezdisshme të insulinës.

– Vaj ullirit

 

Vaj ullirit është i shëndetshëm për zemrën dhe ndihmon në zhbllokimin e përfitimeve ushqyese të vitaminave të tretshme në yndyrë (vitamina A, D, E dhe K), të cilat gjenden në shumë perime. Vaj ullirit lidhet gjithashtu me parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

– Lakër brukseli

Vetëm një sasi e vogël prej tyre ofron 36 %  të kërkesës të përditshme të vitaminës A dhe vitaminës C esenciale për ruajtjen e vizionit të forte, lëkurës elastike, si dhe kundër gripit.

– Hudhra

Një detoksifikues natyror, hudhra mund të përmirësojë nivelet e kolesterolit, si dhe të reduktojë presionin e lartë të gjakut. Plus, mund të mbrojë nga kanceri esofageal dhe kanceri i stomakut.

– Mishi organik

Mishi i viçit të ushqyer me bazë barishte, është një burim i fuqishëm i proteinave dhe përmban më shumë omega-3.

– Spirulina

Kjo algë blu-jeshile e mbushur me proteina është e mbushur me thiamin energjizues (vitamina B1), si dhe me kalcium dhe hekur.

– Guava

Guava siguron mbi 600% të vitaminës C të ditës në vetëm një filxhan! Krahasoni atë me një portokall, i cili përmban vetëm 85% të vitaminës së parandalimit të një të ftohti.

– Patëllxhani

Falë anthocyanines, patëllxhani jep përfitime mbresëlënëse neuroprotective për kujtesën dhe reduktimin e inflamacionit.

– Rrushi

Rrushi është i mbushur me resveratrol, një polifenol antioksidant, që është lidhur me uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.

– Brokoli

Për të balancuar hormonet, të tilla si leptin, dieta duhet të përmbajë perime të larta në fibra për të stabilizuar nivelet e leptinit, duke ju bërë të ndiheni më të gjallë. Fibrat e gjetura në brokoli ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në gjak.

– Lulelakër

Lulelakra përmban fibra, glukozinolate dhe izotiocianate që luftojnë kancerin, të cilat gjithashtu kanë treguar të rrisin statusin antioksidues.

– Maca (Peruvian ginseng)

Kjo bimë rrënjë peruane zakonisht gjendet në formë pluhuri, gjë që e bën pothuajse të lehtë për të korrur përfitimet e saj. Maca është e pasur me aminoacide, phytonutrients, dhe një numër të vitaminave dhe mineraleve.

– Supë me kocka

Kur kockat ziejnë në ujë për një kohë, procesi nxjerr kolagjenin e tyre dhe ushqyes të tjerë të tillë si glucosamine. Përveç kësaj, ato përmbajnë aminoacidet glycine dhe proline, përveç xhelatinës, të cilat mund të ndihmojnë në rindërtimin e membranës së zorrëve për të ndihmuar funksionimin e biomasës së trupit.

– Piperi i zi

Piperi përmban piperin, një përbërës i fuqishëm që mban fuqinë për të shmangur inflamacionin dhe problemet e tretjes.

– Fara kungulli

Farat e kungujve janë të larta në hekur, kalium, fosfor, magnez dhe zink , që ndihmojnë në rritjen e sistemit imunitar.

– Teff (Eragrostis tef)

Teff është një kulturë e madhe në Etiopi, ku farat e saj përdoren për të prodhuar miell. Teff është i ngarkuar me fibra, aminoacide, kalcium për ndërtimin e kockave dhe vitaminën C-një lëndë ushqyese që balancon nivelet e kortizolit të hormoneve të stresit, duke ndihmuar luftimin e yndyrës së barkut.

– Quinoa

Quinoa është e ngarkuar me proteina, si dhe me nëntë amino acide esenciale që na nevojiten për energji dhe rritje. Për më tepër, drithërat na japin fibra, të cilat janë çelësi për të ndihmuar tretjen dhe ngopjen. Kokrrat e plota parandalojnë rritjen e sheqerit në gjak dhe ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak.

– Tërshëra

Tërshëra është burim i magnezit, i cili rregullon sheqerin në gjak, dhe një lëndë ushqyese që ndihmon gjithashtu djegien e yndyrës.

– Panxhari

Panxhari përmban një lëndë ushqyese të fuqishëme të quajtur Betaine, e cila i jep ngjyrën e tij të kuqe. Kjo lëndë lufton inflamacionin, rrit metabolizmin, përmirëson gjendjen shpirtërore dhe tret yndyrat.

– Xhenxhefili (Ginger)

Xhenxhefili ka përbërësit e tij gingerols, antioksidante, anti-inflamator, antibakteriale, dhe anti-sëmundje. Një ilaç i lashtë për problemet e padurueshme të  barkut, xhenxhefili është një punëtor natyral i mrekullueshëm kur bëhet fjalë për zorrët. Ai  gjithashtu ul rrezikun e kancerit dhe redukton simptomat e artritit.

– Speci i kuq

Speci i kuq përmban një kompleks të quajtur capsaicin, i cili ka treguar për të vepruar si një shtypës për oreksin e çrregullt. Gjithashtu lehtëson dhimbjen dhe kruajtjen që ndikon në nervat shqisore.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook