15 Ushqime që nuk janë ushqime

Published On: December 20th, 2022Categories: Ushqimi0 Comments on 15 Ushqime që nuk janë ushqime

15 Ushqime që nuk janë ushqime

A jeni të sigurt se këto janë ushqime?

Çdo gjë në kohët e sotme është :moderim”, dhe duket sikur gjithçka është e shëndetëshme, por le të shohim faktet rreth kësaj.

Disa gjëra ju thjesht nuk duhet ti vendosni në gojën tuaj. Nga shija artificiale, ngjyrat artificiale, ruajtësit, dhe shumë lëndë të tjera kimike.  Ka mijëra përbërës në ushqimin që në mënyrë rigoroze nuk janë ushqim.

Edhe pse ju mund t’i bleni këto ushqime në dyqane ushqimore, nuk do të thotë që janë të sigurta. Zbuloni sa përbërës nevojiten për të bërë këto ushqime,  për të gjetur se çfarë nuk duhet të konsumoni.

1. Djathi që nuk është djathë

Falsifikimi i djathit është një art aq popullor sa dhe vet djathi. Të gjitha llojet e firmave nuk prodhojnë djathë që mund të jetë djathë, por klasikja është djathi i thjeshtë. Ky “rostiçeri djathi i pasterizuar” është plot me mbushës, vajra dhe emulsifikues. Përbërësit janë kaq të pabesueshëm saqë lobuesit u përpoqën ta detyronin Kraftin t’i thërriste prodhimet e tij të djathit si: “djathë i balsamuar”.

Përbërësit: Hirrë, djathë cheddar (qumësht, exstrakt i djathit, kripë, enzima), vaj konola, përqendrim i proteinave të qumështit, koncentrat i proteinave të hirrës, përmban më pak se 2% citrate natriumi, fosfat natriumi, kripë, fosfat kalciumi, Natriumalginate, ekstrakt autolyzed maja, acid sorbic si një ruajtës, enzima, apocarotenal (ngjyrë), annatto (ngjyrë).

 1. Majonezi që nuk është majonez

Kjo përhapje e bardhë nuk e përmbush teknikisht përkufizimin zyrtar të “majonezës”, që kërkon të paktën 65% vaj vegjetal. Çfarë do të merrni në vend të kësaj? “Salcë”, ku lojtarët kryesorë janë: uji, vaj i sojës dhe uthulla. I shijshëm? Sigurisht.

Përbërësit: Ujë, vaj i sojës, uthull, shurup misri i lartë në fruktozë, miell misri i modifikuar, sheqer, vezë, kripë, aromë natyrale, miell sinus, sorbate kalium si një ruajtës, paprikë, spec, hudhër të thatë.

 1. Vanilja që nuk është vanilje

Në të vërtetë, nuk ka vanilje në listën e përbërësve të vanilias.
Përbërësit: Miell i grirë (miell gruri, niacin, hekur i reduktuar, mononitrat tiamini (vitamina B1), riboflavin (vitamina B2), acid folik), sheqer, vaj soje, shurup misri me fruktozë të lartë, vaj pambuku pjesërisht i hidrogjenizuar ), vezë, aromë natyrale dhe artificiale, kripë, (sode buke, dhe / ose kalcium, fosfat), emulsifikues (mono- dhe digliceridet, lecitin soje).

 1. Çokollata që nuk është çokollatë

Një kek me çokollatë, çokokrem, ose me çdo emër tjetër, për të gjitha këto duhet të ngrihet flamur i kuq. Pse quhet “i aromatizuar”? Për t’u quajtur çokollatë, këta përdorin vajra vegjetale më të lirë, si zëvendësues. Vaj i kernelit i hidrogjenuar pjesërisht është kodi i trans yndyrës.

Përbërësit: Miell i pasuruar (miell gruri, niacin, hekur, tiomon mononitrate, riboflavin, acid folik), sheqer, (sheqer, vaj i kernelit i hidrogjenuar pjesërisht, kakao i përpunuar me alkali, dekstrozë, lecithin soje), vaj pambuku, ujë, përmban 2% ose më pak: melasë, proteina të grurit, pluhur pjekje (sode buke, fosfat alumin natriumi), kripë, vezë, aromë artificiale.

 1. Krem me çokollatë që nuk është krem

Kremi është më popullori në botë. Kremi është një përzierje e vajrave canola, shije artificiale, sheqer, dhe lëndë të tjera të dyshimta. Dhe fatkeqësisht, përbërësi i fundit është çokollata.

Përbërësit: Sheqeri, mielli, niacin, hekuri i reduktuar, mononitrat tiamini riboflavin [vitaminë B2], acid folik), kola me vaj të lartë / vaj palme dhe kolaje Alkali, shurup i lartë me fruktozë të misrit, (sode buke dhe / ose kalcium fosfat), miell misri, kripë, polysorbate 60, lecithin soje, aromë artificiale, çokollatë.

 1. Karameli që nuk është karamel

Shurupi i karamelit mund të duket dhe të shijojë si karamel, por karameli industrial është ndryshe nga lloji që bëni në shtëpi duke përdorur një bazë sheqeri. “Ngjyrë karameli” përpunohet me amoniak, dhe madje kompleksin -4-metilimidazol-që e bën atë në listën e lëndëve  kancerogjene.

Përbërësit: Shurup misri, shurup i lartë i fruktozës së misrit, qumësht i skremuar i kondensuar (qumësht i skremuar dhe sheqer), ujë, përmban 2% ose më pak: fosfat disodium, citrat natriumi, kripë, aromë artificiale, ngjyrë karamel, çamçakëz xanthan).

 1. Gjalp Kikiriku që nuk është gjalp kikiriku

Gjalpi i kikirikut nuk duhet të përmbajë sheqer të shtuar por, zakonisht ka të paktën dy lloje, plus vajin pjesërisht të hidrogjenuar (trans yndyrë).

Përbërësit: Gjalp kikiriku [kikirikë të pjekur, sheqer, vajra vegjetale të hidrogjenizuara (pambuk dhe raphe), melasë, kripë, vaj pambuku të hidrogjenuar pjesërisht], sheqer dhe mjaltë industrial.

 1. Akullore që nuk është akullore

Kanë ikur ditët e mira të akullores. Tani, ne jemi të detyruar të hedhim poshtë ëmbëlsirat e ngrira të qumështit, të cilat nuk mund të quhen akullore pa pasur të paktën 10% yndyrë të qumështit, sipas këtij dëshpërimi ato quhen akullore të humbura. Kjo ëmbëlsirë e ngrirë e qumështit përmban shumë shurup misri, rrëshirë, dhe hirrë.

Përbërësit: Qumësht, sheqer, shurup misri, krem, hirrë, mono dhe digliceride, rrëshirë, carrageenan, aromë, annatto (ngjyrë), vitaminë A palmitate, Tara gum.

 1. Gjalpi që nuk është gjalp

Shtojeni këtë në ushqim, dhe menjëherë do ta kuptoni që ai nuk është gjalpë për asnjë çast.

Përbërësit: Ujë, vajrat e sojës, kripë, krem ​​i ëmbël, gum  xanthan, lecithin soje, polysorbate 60, acid laktik (sorbate kalium, EDTA kalciumi disodium) të përdorura për të mbrojtur shijen e cilësisë, vitaminë A palmitate, ngjyrë).

 1. Patatina që nuk kanë vetëm patate

Njihuni me pure-patate-në-një-kuti, përbërësi i parë i të cilit,fatmirësisht janë patatet, por ato gjithashtu vijnë me ruajtës, emulsifikues, aromatizues dhe madje edhe yndyrë trans, të gjithë këto përbërës është vërtetuar se shkaktojnë çrregullime hormonale.

Përbërësit: Fetë e patates (bisulfiti i natriumit, BHA dhe acidi citrik i shtuar për të mbrojtur ngjyrën dhe aromën), përmban 2% ose më pak: Monogliceride, vaj pambuku pjesërisht të hidrogjenizuara, aromë natyrale, pirofosfate acid natriumi, butteroil.

 1. Qumësht çokollate që nuk është qumësht me çokollate

Hidhni një vështrim më të afërt: Në të vërtetë ai nuk përmban ndonjë qumësht të lëngshëm, por vjen me një dozë të vajit të sojës së hidrogjenuar pjesërisht (yndyrë trans!). Shikoni edhe listën e përbërësve të tij!

Përbërësit: Ujë, shurup misri i lartë në fruktozë, hirrë (nga qumështi), sheqer, solide të shurupit të misrit, kakao (proces alkali), vaj i sojës pjesërisht i hidrogjenizuar, kazeinë natriumi (nga qumështi), qumësht i papërpunuar i thatë, kripë, fosfat trikalcium, fosfat dipotassium , xanthan, gum guar, shije natyrore dhe artificiale, lecithin soje, mono dhe diglycerides, vitaminë A palmitate, niacinamide (vitaminë B3), vitaminë D3, riboflavin (vitamin B2).

 1. Lëng portokalli që nuk është lëng portokalli

Koncentratet e frutave janë kryesisht shurup, që zakonisht i shtohen ëmbëltues artificialë, të cilat kanë vërtetuar se shkaktojnë sëmundje tumorale në trup.

Përbërësit: Ujë, shurup misri me fruktozë të lartë, dhe 2% ose më pak nga secila nga këto: lëngje të koncentruar (portokalli, mandarinë, mollë, limon, grejpfrut). Acid limoni, acid askorbik (vitamina C), beta-karoten, kloramina tiamina (Vitamina B1), shije natyrale, niseshte me ushqime të modifikuara, vaj kanole, gum celuloze, gum xanthane, heksametafosfate natriumi, benzoate natriumi për të mbrojtur aromën , ngjyrë artificiale.

 1. Shurup panje që nuk është shurup panje

Kontrolloni përbërësit e shurupit para se ta përdorni atë; Shanset janë të mira nëse ju do të gjeni panjë brenda tij, por do të gjeni shumë shurup misri (dy lloje!) Dhe aromatizime artificiale.

Përbërësit: Shurup misri, shurup misri me fruktozë të lartë, ujë, gumceluloze, ngjyrë karamel, kripë, benzoat natriumi dhe acid sorbik (preservatives), shije artificiale dhe natyrale, heksametafosfat natriumi.

 1. Proshutë që nuk është nga mishi

Ndonjëherë pyes veten se çfarë gjendet në proshutë? Jo proshutë. Ajo ka 12 përbërës, shumë të papregjistueshme. Përbërësit që gjenden në proshutë janë shkaktarët kryesorë të kancerit të zorrës së trashë.

Përbërësit: Miell, miellodekstrin, aromë natyrale dhe artificiale, acid laktik, ekstrakt maja, inosinatin e disodium dhe guanylate disodium (enhancers flavor), dhe FD & C Red 40.

 1. Çaj që nuk është çaj

Çaj = çaj + ujë. Është receta më e lehtë dhe më e shëndetëshme në tokë, por nëse i shton përbërës kimik, atij i ikin të gjitha vlerat dhe bëhet i dëmshëm, por kompanitë mesa duket nuk e shohin atë që po bëjnë. ‘SoBe’, një kompani ‘PepsiCo’, arrin të grumbullojë 11 përbërës dhe jo më pak se pesë ekstrakte të çuditshme në çajin e tyre të gjelbër. Të gjitha në një, 21 gram sheqer dhe zero çaj jeshil.

Përbërësit: Ujë, sheqer, aroma natyrale, acid citrik, acid askorbik (vitamina C), ekstrakti i çajit të gjelbër, ngjyrë karameli, Reb A (ekstrakti i pastruar i stevisë), ekstrakti i farës së guaranës, ekstrakti i rrënjëve të xhensenit.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook