Si të shmangni gurët e tëmthit në mënyrë të thjeshtë 

Si të shmangni gurët e tëmthit në mënyrë të thjeshtë 

 

Sipas të dhënave më aktuale në lidhje me gurët e tëmthit – depozitat e kolesterolit të kristalizuar në fshikëzën e tëmthit ose biliare, rreth 15% e popullsisë preken nga kjo gjendje e parandalueshme.

Dhe, ndërsa shumë gurë në tëmth janë “të heshtur” dhe nuk shkaktojnë simptoma, komplikime serioze – përfshirë infeksionin e kanalit biliar, pankreatitin dhe një rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës dhe kancerit të tëmthit – ndonjëherë mund të ndodhin.

Lajmi i mirë: Një shumëllojshmëri e ushqyesve natyrorë dhe shtojcave mund të ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut për zhvillimin e këtyre depozitave potencialisht të mundimshme.

Thjesht mos prisni që mjeku juaj i trajnuar në mënyrë konvencionale të flasë me ju për këtë.

Në fakt, “përgjigja tipike” e mjekësisë perëndimore është heqja e gurëve me ndërhyrje kirurgjike nga fshikëza e tëmthit (një procedurë e njohur si kolecistektomia). Por, përsëri, ju duhet të dini se ka shumë teknika jo-invazive, jo-toksike për të shmangur gurët e tëmthit. Le të bëjmë një vështrim më të afërt!

– Produkti bimor Ghalensis Kidney është një zgjedhje ideale për largimin rrënjësor dhe natyral të gurëve të tëmthit dhe veshkave, dhe më shumë se kaq…

Paralajmërim! Disa dieta perëndimore janë në fakt një “recetë” e përsosur për promovimin e zhvillimit të gurëve të tëmthit!

Kur bëhet fjalë për ngritjen e rrezikut të gurëve të tëmthit, një dietë e lartë në yndyrë (toksike), e lartë në kalori dhe shumë e përpunuar është një fajtor kryesor. Fatkeqësisht, me lehtësinë e marrjes së ushqimeve “të shpejta”, ushqimeve të pashëndetshme dhe ushqimeve shumë të përpunuara, kjo është dieta e shumë njerëzve.

Faktorë të tjerë që mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të gurëve të tëmthit përfshijnë obezitetin, një mënyrë jetese të ulur, rritjen e moshës dhe medikamente të caktuara, siç janë diuretikët.

Gjenetika mund të luajë gjithashtu një rol. Dhe, gratë kanë statistikisht më shumë të ngjarë të zhvillojnë gurët e tëmthit sesa burrat.

Shënim! Ndërsa humbja e peshës mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të zhvillimit të gurëve të tëmthit, ekspertët rekomandojnë që humbja të jetë graduale, dhe të mos kalojë rreth 1.5 kg në javë. Aq ironike siç duket, humbja drastike e peshës mund të shkaktojë gjithashtu zhvillimin e gurëve të tëmthit.

Substancat e mëposhtme janë treguar në studimet njerëzore dhe shtazore që janë veçanërisht efektive kundër gurëve të tëmthit. Sigurisht, këshillohuni me një mjek integrues me përvojë përpara se të plotësoni ndonjë prej tyre.

–  Plotësimi i vitaminës C zvogëlon rrezikun e gurëve të tëmthit

Një antioksidant i fuqishëm, vitamina C punon në trup për të grumbulluar radikalet e lira të dëmshme dhe për të zvogëluar stresin oksidues që luan një rol në formimin e gurëve të tëmthit. Duke ndihmuar në shndërrimin e kolesterolit të tepërt në acide biliare, vitamina C mund të ndihmojë në uljen e përqendrimeve të kolesterolit, duke zvogëluar kështu mundësinë e gurëve të tëmthit.

Në një studim, pacientëve të tëmthit të vendosur për heqjen e fshikëzës së tëmthit iu dhanë 2,000 mg vitaminë C në ditë për dy javë para operacioneve të tyre. Këta pacientë u zbuluan se kishin përbërje të përmirësuar biliare, dhe më pak kristalizim të kolesterolit, se sa ata që nuk kishin marrë vitaminë C shtesë.

Por, një studim i vitit 2009 dha gjetje edhe më dramatike.

Në një studim vëzhgues që përfshiu mbi 2.100 subjekte, studiuesit zbuluan se përdoruesit e rregullt të vitaminës C ishin 66 % më pak të prirur për të zhvilluar gurë në tëmth se sa ata që nuk e plotësonin këtë vitaminë.

Imagjinoni nëse këto rezultate të arriteshin nga një ilaç kimik?! Kompanitë farmaceutike pa dyshim do të kapërcenin këto rezultate të jashtëzakonshme në një ndalesë pa ndalje të reklamave.

Sidoqoftë, për ironi, vitamina C jo-toksike, natyrore dhe e lirë nuk ka marrë asnjë dekorim të tillë mediatik në dekadën pas këtij studimi – një rezultat tipik kur bëhet fjalë për përfitimet terapeutike të ndonjë vitamine.

– Acidet yndyrore Omega-3 në vajin e peshkut dekurajojnë formimin e gurëve të tëmthit

Vaji i peshkut, i pasur me acide yndyrore të dobishëm omega-3, ka marrë çmim nga ekspertë të shëndetit natyror për aftësinë e tij për të zvogëluar inflamacionin, për të mbështetur funksionin e shëndetshëm kardiovaskular dhe për lehtësimin e depresionit. Tani, studimi tregon se EPA dhe DHA, acidet yndyrore parësore në vajin e peshkut, gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e gurëve të tëmthit.

Ashtu si vitamina C, EPA dhe DHA pengojnë kristalizimin e kolesterolit dhe përmirësojnë përbërjen biliare. Në një studim të botuar në Journal of Nutrition, studiuesit u dhanë 11.3 gramë në ditë omega-3 nga vaji i peshkut tek gratë obeze që ishin në dieta të mbikëqyrura nga mjeku për humbjen e peshës prej 1,200 kalori në ditë.

Kur u krahasua me grupin e placebo, grupi omega-3 pësoi një zvogëlim të kohës që u desh për të formuar kristale të kolesterolit, duke ngadalësuar kështu formimin e gurëve të tëmthit. Si një “shtesë” e shtuar, studiuesit vunë re që grupi gjithashtu gëzonte një rrezik të zvogëluar të sëmundjeve të zemrës.

Ekipi arriti në përfundimin se acidet yndyrore omega-3 mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të gurëve të tëmthit që shoqërojnë humbje të shpejtë të peshës – një pikë veçanërisht e rëndësishme për ata që kërkojnë të përmirësojnë shëndetin e tyre!

– Curcumin nga shafran i Indisë: “Erëza e artë” ka një reputacion të ndritshëm për të luftuar gurët e tëmthit

Curcumin, përbërësi aktiv në shafranin i Indisë medicinal, është vlerësuar prej kohësh nga trajtuesit natyrorë për aftësinë e tij për të lehtësuar inflamacionin, luftuar infeksionin dhe luftuar kancerin. Një karotenoid, ose një pigment natyral i bimëve, kurkumina është përgjegjëse për ngjyrimin e shkëlqyeshëm të verdhë-portokall të shafranit të Indisë.

Të dy studimet e kafshëve dhe ato njerëzore kanë treguar që kurkumina ka aftësinë të përmirësojë kolesterolin dhe metaboliojë lipidet, të rrisë rrjedhën biliare, të zvogëlojë inflamacionin e fshikëzës së tëmthit dhe të promovojë metabolizmin normal të acideve biliare.

Madje ka prova që kurkumina mund të zvogëlojë dhimbjen dhe lodhjen pas operacionit pas heqjes së fshikëzës së tëmthit. Në një studim intrigues të botuar në Endoskopinë Kirurgjikale, pacientët që kishin hequr fshikëzën e tëmthit kërkuan më pak ilaçe për dhimbjen kur kishin përdorur kurkumin.

– EGCG në çajin jeshil mund të luftojë jo vetëm gurët e tëmthit – por edhe sëmundjet vdekjeprurëse të tëmthit

EGCG, ose epigallocatechin gallate, është një flavonoid që gjendet në çajin jeshil. Ky antioksidant dhe anti-inflamator i fuqishëm është demonstruar për të parandaluar gurët e tëmthit te kafshët – dhe studimet njerëzore e mbështesin këtë.

Jo vetëm që EGCG parandalon gurët e tëmthit, por duket se luan një rol në largimin e disa prej formave potencialisht kërcënuese për jetën nga sëmundja e fshikëzës së tëmthit.

Një studim i bazuar në popullatë në Kinë, botuar në International Journal of Cancer, tregoi se pirja e të paktën një filxhan çaj jeshil në ditë për gjashtë muaj zvogëlon rrezikun e zhvillimit të gurëve të tëmthit me 27%, rrezikun e kancerit të kanalit biliar me 35% dhe rrezikun të kancerit të fshikëzës së tëmthit me 44%.

Merrni masa! Ulni rrezikun e gurëve të tëmthit me teknika natyrale

Ju mund të zvogëloni rrezikun e gurëve të tëmthit duke larguar sheqerin e bardhë, karbohidratet e rafinuara dhe yndyrnat e ngopura ose trans nga dieta juaj – ndërsa hani shumë fruta dhe perime të freskëta të pasura me fibra dhe sasi të shëndetshme të yndyrave të pangopura (siç janë ato që gjenden në avokado, arra dhe vaj ulliri).

Dhe, shtoni hudhra, qepë, kopër dhe cayenne në dietën tuaj – të gjitha janë të lidhura me rrezik më të ulët të gurëve të tëmthit.

Dhe, më në fund, rritja e nivelit të aktivitetit tuaj mund të ndihmojë gjithashtu largimin e gurëve të tëmthit. Një studim tregoi se midis dy dhe tre orë ushtrime të moderuara në javë mund të ulnin shanset e zhvillimit të gurëve të tëmthit me 25%.

  • Livephora, Cornucan dhe Balaegy janë tre agjentët kryesorë për luftimin e gurëve të tëmthit dhe shëndetin e fshikëzës së tëmthit

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook