Si ta kapërceni një ftohje në mënyrë të shpejtë dhe pa ilaçe

Si ta kapërceni një ftohje në mënyrë të shpejtë dhe pa ilaçe

 

A keni menduar ndonjëherë se si ta kaloni një ftohje në mënyrë të shpejtë – pa nevojë për ilaçe të padëshiruara (toksike)? Fatkeqësisht, pasi njerëzit kalojnë më shumë kohë brenda – larg nga rrezet natyrore të diellit – rreziku për të marrë një infeksion viral është gjithnjë në rritje – veçanërisht gjatë muajve të dimrit.

Edhe pse, për disa njerëz, një ftohje ose grip është një dukuri e rrallë, për pjesën tjetër kjo është një problem jetik që zgjat.

Mjekësia perëndimore di pak, për të mos thënë aspak, se si të mbështesë imunitetin natyral

Ju mund të pyesni veten, “cili është sekreti” për të shmangur një ftohje? Epo, ai thjesht është të kujdesesh mirë për trupin, duke ngrënë një dietë vegane dhe duke jetuar një jetë të shëndetshme.

Ka gjëra të caktuara që DUHET të bëjmë për të parandaluar një ftohje ose grip.

Ata që marrin ftohje shpesh – përfshirë gripin – kanë një sistem imunitar që nuk është mjaft i fortë ose është i mbingarkuar – duke i dhënë mundësi organizmave pushtues të hyjnë lehtësisht në organizëm. Njerëzit me funksion më të fortë imunitar mund të luftojnë natyrshëm një infeksion të ftohtë ose viral.

Mund të duket kaq e qartë, por mjekësia perëndimore nuk e thotë kurrë këtë dhe vazhdon të promovojë përdorimin e “zgjidhjes” së ilaçeve pa recetë.

Mënyra të thjeshta për të minimizuar rrezikun e sëmundjes

Kur ndieni fillimisht një ftohje, është e rëndësishme të pastroni sistemin plotësisht, kështu që patogjenët nuk kanë për të jetuar dhe rritur shumë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që menjëherë të pastrohen zorrët përmes një klizme të shpejtë dhe të qetësoni traktin tretës duke ngrënë vetëm ushqime të buta dhe pije.

Nëse ndiheni të pafuqishëm, filloni të pini lëngje të freskëta të perimeve; shtoni hudhër të freskët dhe të papërpunuar në ushqimet tuaja të përditshme; rritni konsumin e enzimave tretës dhe probiotikëve; plus, mos harroni disa shtesa ushqimore thelbësore (d.m.th. vitaminë C) – të cilat do të ndihmojnë për të neutralizuar ato patogjene në mënyrë të sigurt dhe të shpejtë.

Ja se si ta kaloni shpejt ftohjen – pa pasur nevojë për medikamente toksike

 1. Pini tonik grejpfrut / limon / xhenxhefil / hudhër çdo ditë.
 2. Merrni 5 herë sasinë e probiotikëve dhe enzimave ditore të zakonshme.
 3. Jepini vetes një klizmë të shpejtë kafeje.
 4. Pini shumë ujë të pastër dhe të filtruar me disa feta limoni të shtuar.
 5. Hani ushqime të buta: Supa me perime të përziera, të mbushura në hudhër dhe xhenxhefil.
 6. Bëni pushim gjatë ditës dhe mbajeni trupin të ngrohtë.
 7. Merrni ekstrakt nga gjethet e ullirit, astragalus dhe ekstraktin e farës së grejpfrut – çdo ditë.
 8. Mos harroni të merrni shumë vitaminë C.

Receta Nr. 1: Një lëng tonik anti-ftohje

 • 2 grejpfruta, të qëruara – lini sa më shumë të bardhë
 • 1 limon me lëkurë – vetëm organik
 • një copë rreth 4 cm xhenxhefil të freskët
 • 2 kokrra karafili
 • 2 mollë
 • 2 gota boronica, ose luleshtrydhe ose mjedrat do të ishin mirë.

Natyrisht, sigurohuni që të gjitha prodhimet të jenë organike. Përbërësit mund t’i shtrydhni ose t’i përzieni në blender. Kjo recetë do të prodhojë rreth 2 litra lëng – të cilën mund ta pini gjatë ditës.

Receta Nr. 2: Një supë e përzierë në blender për të mbajtur larg mjekun

Në blenderin tuaj – vendosni përbërësit e mëposhtëm, të gjitha njëkohësisht:

 • 1 gotë ujë
 • 1/2 qepë e kuqe e qëruar
 • 3 cm xhenxhefil të freskët
 • 2 gota spinaq
 • 2 kokrra karafil
 • 1/2 filxhani majdanoz
 • 1 avokado e madhe
 • 1 gotë lakër jeshile
 • 1/2 filxhani kastravec
 • Shtoni kripë deti dhe speca kajane për shije, e përzieni dhe e servirni!

Kini parasysh të qëndroni larg dietës së pasur me sheqerna të përpunuar dhe produkte të qumështit të ngritura në mënyrë konvencionale. Shpesh këto bëhen mjete për të dërguar viruse – të cilat përhapen me shpejtësi në të gjithë trupin.

Për ata që punojnë pranë fëmijëve të vegjël ose që janë mbi 70 vjeç, duhet ta mbajnë sistemin imunitar të fortë, prandaj sigurohuni të pini këto tonikë – disa herë në javë. Ndiqni këto këshilla dhe shijoni një sezon dimri të shëndetshëm!

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook