Parandaloni sulmet e Astmës duke shmangur këto shkaqe

Parandaloni sulmet e Astmës duke shmangur këto shkaqe

 

Astma është një sëmundje e sistemit të frymëmarrjes dhe e vështirëson frymëmarrjen. Në botë, çdo 1 në 12 persona ka astmë. Nëse keni astmë, nuk jeni vetëm. Në të gjithë botën, ka rreth 300 milion njerëz me astmë, sipas ‘Akademisë së Alergjisë, Astmës & Imunologjisë’ (AAAAI). Këta 300 milion njerëz nëpër botë e kuptojnë se sa e frikshme dhe e papritur mund të jetë një sëmundje astme.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, sulmet e astmës shkaktohen nga “shkaktues” që e bëjnë të vështirë që ajri të futet në mushkëri dhe kështu kufizojnë frymëmarrjen. Kur kjo ndodh, shkaktohet një sëmundje astme.

Të gjithë janë të ndryshëm, dhe për pasojë ka shkaqe të ndryshme. Në mënyrë që të kontrolloni sa më mirë simptomat tuaja, mbani një ditar që regjistron datën dhe ashpërsinë e një sulmi astme. Gjithashtu, pyesni veten, në çfarë lloj ambienti ishit kur ndodhi sulmi i astmës? Çfarë mund të kisha thithur ndoshta? Ndaj çfarë u ekspozova?
Është më e thjeshtë për t’iu përgjigjur pyetjeve të fundit kur i dini shkaqet tipike dhe ato më pak të zakonshme. Në varësi të ashpërsisë së gjendjes, simptomat e astmës mund të trajtohen me mënyra natyrale.

  • Shkaqet më të zakonshme

– Mola

90% e njerëzve me astmë alergjike preken nga mola. Mënyra më e mirë për të zvogëluar ekspozimin ndaj molës është të përdorni një vakum me një filtër HEPA dhe të flini në dyshek rezistent  ndaj alergjenit.

– Kafshët shtëpiake

30% e njerëzve me astmë në të vërtetë janë alergjikë ndaj qenve dhe kafshëve shtëpiake të tjera. Nëse nuk mund të largoni qenin ose macen tuaj, atëherë merrni masa parandaluese duke i larë ato të paktën një herë në javë.

– Llojet e aromave të ajrit në dhomë

Nëse doni që shtëpia të ketë aromë vjeshte, vendosni disa shkopinj kanelle në ujë të ngrohtë, kjo është më mirë se aromat konvencionale për dhomën. Shumë aroma  përmbajnë ozon të rrezikshëm dhe komponime organike të paqëndrueshme (VOC) që mund të bëjnë kërdi në rrugët e ajrit.

–  Ajri i ftohtë

Për disa njerëz me astmë, ajri i ftohtë kufizon rrugët e ajrit. Kjo është arsyeja pse sugjerohet të vishni një shall që mbulon hundën dhe gojën kur përballeni më ajrin e ftohtë të dimrit.

– Qeshja ose qarja e tepruar

Shprehja e emocioneve të forta është një nga pjesët më të mira të të qenurit njerëzor. Por kini kujdes herën tjetër kur të qeshni  apo të qani shumë. E qeshura e rëndë dhe e qara e fortë është një lloj hiperventilimi, i cili, si ushtrimi, çon në shkaktimin e një përgjigje astmatike.

– Stresi

Stresi është i tmerrshëm për shëndetin e përgjithshëm dhe mund të jetë jashtëzakonisht i rrezikshëm për njerëzit me astmë. Një studim i bërë në më shumë se 200,000 njerëz zbuloi se stresi psikologjik është plotësisht i lidhur me simptomat e astmës.

– Ruajtësit ushqimorë

Ka shumë arsye për të preferuar frutat,perimet dhe ushqime të tjera të paketuara. Por ruajtësit e ushqimit që përmbajnë fjalën “sulfit” në to (zakonisht përdoret për të ruajtur ngjyrën dhe aromën e ushqimit) janë ndër më shkaktuesit e astmës dhe sëmundje të tjera të rënda. Mishi i paketuar është me përmbajtje të lartë nitrati, ngjyrosje ushqimore të verdhë që mban tartrazinë, dhe MSG janë shtesa  të tjerë ushqimorë të lidhur me sulmet e astmës.

– Shmangni tymin e çdo lloji

Tymi dhe astma janë një përzierje e keqe. Kufizoni ekspozimin ndaj të gjitha burimeve të tymit, përfshirë duhanin, temjanin, qirinjtë, zjarret dhe fishekzjarret. Mos lejoni pirjen e duhanit në shtëpinë ose makinën tuaj dhe shmangni vendet publike që e lejojnë atë. Nëse pini cigare, përpiquni me çdo kusht të hiqni dorë. Pirja e duhanit gjithmonë e përkeqëson astmën.

Pije frutash që ndihmon në zbutjen e simptomave të Astmës

Receta e mëposhtme ka bananet dhe mollët si përbërësit kryesorë. Studimet kanë raportuar që lëngu i mollës dhe bananet mund të mbrojnë kundër astmës tek fëmijët. Disa studime treguan gjithashtu se dy mollë në javë mund të zvogëlojnë në mënyrë të ndjeshme simptomat e astmës.

Përbërësit:

  • 1 banane e qëruar dhe copëtuar
  • 1 gotë lëng molle

I përzieni së bashku në blender, i ktheni në një gotë dhe pijeni.

Kujdesi për Mushkëritë


Produkte nga bimët e shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me sëmundje dhe probleme të ndryshme në sistemin e frymëmarrjes, duke përfshirë: Astma, Alergjitë, Sinusitis, Rhinitis, Polipet Nazale, Chronic Bronchitis, Pneumonia, Emphysema, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Influenza, Turbeculosis, Chest Trauma, dhe sindromën apo efektet afatgjata post-COVID-19 (Lodhja, Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje, Kolla, Dhimbje kyçesh, Dhimbje gjoksi, Probleme me kujtesën, përqendrimin ose gjumin, Dhimbje muskulore ose dhimbje koke, Rrahje të shpejta ose të rrahura të zemrës (Coronagreen duhet te merret perkrah kesaj pakete per problemet e zemres), Humbja e nuhatjes ose shijes, Depresioni ose ankthi (Ardavana duhet te merret perkrah kesaj pakete), Ethe, Marramendje kur qëndroni në këmbë, Simptoma të përkeqësuara pas aktiviteteve fizike ose mendore), etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook