Laringjiti – Pezmatimi i fytit

Published On: December 14th, 2022Categories: Mushkëritë0 Comments on Laringjiti – Pezmatimi i fytit

Laringjiti – Pezmatimi i fytit

 

Laringjiti është inflamacion i laringut (kutisë zanore), pjesës së sipërme të kanalit të frymëmarrjes, faringut (i vendosur poshtë rrënjës së gjuhës) dhe / ose trakesë.

Simptomat

Simptomat e laringjitit përfshijnë:

– ngjirje zëri,

– humbje zëri,

– nevojë e vazhdueshme ose nxitje për të pastruar fytin dhe / ose një ndjesi gudulisje në pjesën e pasme të fytit.

– Në disa raste, laringjiti mund të shoqërohet gjithashtu me dhimbje, lodhje, vështirësi gëlltitjeje dhe ethe.

Shkaqet

Laringjiti mund të shkaktohet nga:

– Infeksionet virale,

– tharmia (candida),

– dhe / ose infeksionet bakteriale;

– përdorimi i tepruar i zërit;

– ulëritja;

– alergjia;

– thithja e substancave irrituese;

– Ose për shkak të sëmundjeve të tilla si: gripi, bronkiti, fruthi, difteria dhe pneumonia.

Të gjithë këta faktorë themelorë duhet të merren paraysh për të zgjidhur plotësisht laringjitin.

TRAJTIMI NATYRAL I LARINGJITIT

  • Ushqimi

Rritni pirjen e ujit të pastër të filtruar, çajrat e nxehtë bimor, lëngjet e frutave, dhe supën.Hani një dietë organike me ushqime të plota, duke theksuar frutat dhe perimet e papërpunuara.

Shmangni ushqimet ndaj të cilave jeni alergjik ose të ndjeshëm.

Gatuani me hudhër, xhenxhefil, kërpudha shiitake dhe kërpudha reishi, pasi të gjithë kanë lëndë që rrisin imunitetin.

Shmangni sheqernat dhe karbohidratet e rafinuara, ushqimet e përpunuara, qumështin dhe produktet e qumështit.

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj, kështu që përpiquni t’i përmbaheni sa vijon:

– Mos konsumoni asnjë ëmbëlsues artificial, si Splenda, NutraSëeet ose Aspartame.

– Mos konsumoni shurup të lartë të fruktozës së misrit ose glutamat mono-natriumi.

– Mos pini pije të gazuara.

– Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.

– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

– Shmangni viçin konvencional dhe konsumoni vetëm mish viçi të rritur me bar.

  • Receta Natyrale

– Kardamom dhe mjaltë – Përzieni disa fara kardamomë të gjelbër në një lugë çaji mjaltë dhe e merrni një herë në ditë.

– Qepë dhe mjaltë – Përzieni një lugë çaji lëng qepësh në një lugë çaji mjaltë, dhe e merrni një herë në ditë.

  • Aromaterapia

Disa studime shkencore kanë treguar se avulli mund të shkurtojë kohëzgjatjen e infeksionit të fytit.

Thithja e avullit të vajrave esenciale benzoine, livando, temjani, trumze dhe dru sandali mund të ndihmojë në zbutjen e pezmatimit dhe shpejtësinë e shërimit.

Për të siguruar rezultate pozitive, gjithmonë kontrolloni se vaji esencial është 100% bimor dhe se vjen nga një burim i besueshëm.

  • Bimët mjekësore

– Bëni gargarë, por mos e gëlltitni, me një infuzion të sherbelës së kuqe dhe bimës një mijë fletëshe (achillea millefolium) për 1-2 minuta gjatë gjithë ditës, sipas nevojës.

– Gjithashtu merrni 30 pika të tretësirës së bimës echinacea çdo orë për dy ditë.

– Çaj kamomili, bayberry, jamballi, dhe sherbele janë gjithashtu të dobishëm.

  • Stili i jetesës

– Qetësoni zërin plotësisht, kështu që akordet tuaja vokale mund të shërohen më shpejt – përdorni një stilolaps dhe letër për të komunikuar për disa ditë.

– I lejoni vetes të pushoni dhe të rikuperoheni në mënyrë që trupi juaj të mund të përdorë më shumë energji për të luftuar infeksionin, duke ulur kështu kohën tuaj të shërimit.

– Shtoni lagështi në ajër në shtëpinë tuaj për të parandaluar tharjen e membranës së fytit. Nëse nuk keni një humidifier, atëherë vendosja e një tasi me ujë në kaloriferin apo ngrohësin tuaj gjatë natës do të punojë po aq mirë.- Nëse pini duhan, është thelbësore që të hiqni dorë.

– Tymi i cigareve është tepër irritues ndaj membranës së fytit.

– Përqëndrohuni në frymëmarrjen me hundë, në vend që të merrni frymë me gojë. Kjo parandalon fytin të bëhet i thatë dhe punon si një lëshues lagështire natyror për ajrin që ju thithni.

– Ndërroni furçën tuaj të dhëmbëve / sterilizojeni atë pas infeksioneve të fytit (bakteret që gjenden në qimet e furçës mund t’ju infektojnë).

  • Terapia me lëngje

Kombinimet e mëposhtme të lëngjeve mund të ndihmojnë në shërimin e fytit:

– Karrota dhe ananas;

– Karrota dhe mollë;

– Karrota dhe selino;

– Karrota, panxhar, kastravec dhe xhenxhefil.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook