9 Ushqimet më të këqija dhe alternativat e tyre më të mira

9 Ushqimet më të këqija dhe alternativat e tyre më të mira

 

Nëse ndjeni se ushqimi i shëndetshëm bëhet çdo ditë më i komplikuar, keni të drejtë. Ushqim vegjetal, ushqim me karbohidrate të ulëta, me yndyrë të lartë, organik, dhe një listë e pafund e termave dietike që mund ta bëjnë të vështirë të filloni të ushqeheni shëndetshëm. Duke përjetuar këtë reagim nga pacientët tanë për vite, e kuptojmë plotësisht se nga vjen. Këtu kemi paraqitur në një tablo ndryshe 9 nga ushqimet më të këqija që mund të hani si dhe alternativat e shëndetshme me të cilat duhet t’i zëvendësoni.

Në këtë artikull kemi bashkuar mes  bazës së ushqimeve më të këqija për shëndetin, me parimet themelore të një diete kuruese, për të mbështetur mirëqenien optimale në trup. Disa nga këto ushqime më të këqija mund të vijnë si një surprzë për ju, sepse ato tregtohen nga mediat si të shëndetshme, por do të vini re që do të doni t’i shmangni ato!

Shënim mbi ushqimet më të këqija

Megjithëse është e rëndësishme të dini se cilat nga ushqimet më të këqija duhen shmangur, nuk është kurrë një ide e mirë që të fiksoheni vazhdimisht në ato që nuk duhet të hani. Pasi të kuptoni ushqimet që duhen shmangur, mbani një shënim mendor në pjesën e prapme të kokës. Pastaj, merrni për zemër parimet tona dietike dhe filloni t’i përfshini ato në jetën tuaj.

Duke vepruar kështu, do të filloni të shmangni natyrshëm ushqimet më të këqija për shëndetin tuaj. Në vend që të ndiheni të kufizuar në një përzgjedhje të ngushtë të ushqimeve, ju do të përjetoni çlirimin duke ditur se ushqimet që po hani po shtojnë vitalitetin tuaj çdo ditë!

 1. Kripa e tryezës

Kripa komerciale e tryezës nuk është aspak si kripërat natyrore që trupat tanë kanë marrë për mijëra vjet. Kripërat natyrale që vijnë nga toka përmbajnë natrium së bashku me mbi 80 minerale të ndryshme, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në trup.

Kripa komerciale e tryezës është një klorur natriumi i sintetizuar kimikisht së bashku me aditivët e tjerë të keq që e pengojnë atë të grumbullohen së bashku. Përveç kësaj, këto kripëra shpesh përmbajnë gjëra të tilla si alumini dhe fluori të cilat kurrë nuk do të rekomandonim t’i fusnit në trupin tuaj.

Alternativa: Kripërat Natyrore

Kur është fjala për kripë, ne rekomandojmë konsumimin e kripës më të mirë në ushqimin tuaj. Kjo është për shkak se natriumi dhe mineralet e tjera luajnë një rol jetësor si elektrolite që sigurojnë se sistemi juaj nervor po punon me efikasitet.

Kripërat që ne rekomandojmë janë ato nga burimet e pastra të tokës. Kjo do të përfshinte kripërat si kripa rozë e Himalajeve dhe kripa Kelte gri. Ngjyra unike e këtyre kripërave është një tregues i përmbajtjes së tyre minerale.

Nëse jeni të shqetësuar për marrjen e jodit, ne do të rekomandonim që të përdornit erëza që përfshijnë leshterik si Herbamare.

 1. Vajrat vegjetale

Ka dy koncepte të rëndësishme për të kuptuar kur është fjala për konsumin e yndyrës. Një raport i shëndetshëm Omega-3: Omega-6 është i rëndësishëm për kontrollin e inflamacionit dhe rregullimin e metabolizmit në trup. Gjithashtu, truri dhe mielini që rrethojnë nervat tuaja janë bërë kryesisht nga yndyrnat.

Konsumi i vajrave vegjetale të përpunuara kontribuon në sëmundje duke neglizhuar të dyja këto koncepte të rëndësishme. Vajrat vegjetale janë shumë të larta në yndyrna omega-6 ndërsa gjithashtu janë dëmtuar shumë gjatë përpunimit. Kjo shkaton ngritje të inflamacionit në tru dhe sistemin nervor periferik!

Kini kujdes këtu … është vërtetë shumë e vështirë për t’u shmangur të gjitha vajrat vegjetal. Sigurohuni që të lexoni etiketat dhe nëse shihni ndonjë produkt me vajin e misrit, vajin e sojës, vajin e saffloëer, vajin e pambukut, vajin e canola dhe vajin e kikirikut, dijeni se këto janë fajtorët e vajit vegjetal. Shumë restorante gatuajnë me këto vajra dhe e quajnë “vaj ulliri”, kur janë me të vërtetë 50% ose më shumë vaj misri ose vaj canola. Bëni më të mirën e mundshme dhe pyesni sa më shumë për ato që hani.

Alternativa: Vaj ulliri ekstra i virgjër dhe vaj kokosi organik

Vaj kokosit është një burim i madh i yndyrës së shëndetshme të ngopur që është e sigurt për gatim deri në 350 gradë Fahrenheit. Përveç kësaj, ajo siguron sasi të vogël të triglycerideve të mesme zinxhir që mund të konvertohen në ketone që kanë përfitime të mëdha për trupin.

 1. Produktet e pafermentuara të sojës

Gjatë viteve, soja është bërë një temë e nxehtë mes konsiderimit si ushqim i shëndetshëm apo i pashëndetshëm. Pikëpamja jonë është se ju nuk do ta donit këtë lëndë në dietën tuaj. Ja pse:

 • Sasi të larta të Acideve Fytike dhe Lectins: Soja përmban këto kimikate si mbrojtje natyrore nga kafshët që përpiqen ta konsumojnë atë. Acidi Phytic lidh mineralet, duke ulur ushquesit që absorboni nga ushqimet tuaja. Lektinët mund të jenë jashtëzakonisht të dëmshme ndaj membranës së zorrëve.
 • OMGJ & Glyphosate: Shumica dërrmuese e sojës është modifikuar gjenetikisht, duke përmbajtur sasi të larta të glyphosate famëkeqe herbicide. Glyphosate është një tjetër përbërës që shkatërron shëndetin e zorrës, ndërkohë që humbet ushqyesit jetikë kur trupi përpiqet ta neutralizojë atë.
 • Hormonet: Soja ka efekte estrogjenike që mund të jenë të dëmshme për dikë që tashmë ka mosbalancim të hormoneve seksuale.

Produktet e sojës kanë bërë rrugën e tyre në shumë ushqime të përpunuara në treg kështu që është e rëndësishme të lexoni etiketat. Veçanërisht kujdesuni për gjëra të tilla si “proteina soje të izoluara” pasi kjo është një formë shumë e koncentruar soje që mund të ketë efekte shëndetësore të ekzagjeruara.

Alternativa: Soja e fermentuar

Soja mund të jetë e tolerueshme dhe madje edhe ushqyese në formën e fermentuar. Kjo përfshin gjëra të tilla si ORGANIC miso, natto, dhe tempeh. Procesi i fermentimit deaktivizon një sasi të madhe të acidit fitik dhe lectinit që ju lejon të thithni lehtësisht lëndët ushqyese.

 1. Mishi i përpunuar

Llojet e mishit që hani janë jashtëzakonisht të rëndësishme. Shumë njerëz besojnë se thjesht blerja e mishit më të zbehtë është alternativa më e shëndetshme. E vërteta është se shumica e mishit të prodhuar sot është thjesht e papranueshme.

Ju duhet të shmangni mishin shumë të përpunuar dhe çdo lloj mishi që vjen nga kushtet e këqija të jetesës. Përderisa paketimi nuk thotë se është mish organik dhe nga kullotat e hapura, atëherë qëndroni larg tij.

Alternativa: Kafshët e kullotave / Kafshët e gjuajtura në pyll

Ju doni që mishi juaj të vijë nga kafshët që janë rritur në mënyrë humane, në kullota dhe që ushqehen me atë ushqim që vetë ato zgjedhin të hanë. Për viçin dhe qengjin ushqimi do të ishte bari, për shpezët, do të ishin gjëra të tilla si insekte, fara, manaferra dhe gjëra që mund të zhvillohen në një mjedis natyror.

Si rezultat, këto mishëra janë më ushqyese dhe përmbajnë një balancim omega-3: omega-6 më të favorshëm.

 1. Kokoshkat e Mikrovalës

Kokoshkat e përgatitura me mikrovalë nuk janë të mira për disa arsye. Së pari, misri i përdorur është zakonisht GMO, i cili pothuajse gjithmonë do të përmbajë glyphosate. Përveç kësaj, shumë marka përdorin një aromë artificiale të quajtur diacetyl që është një alternativë e gjalpit. Diacetil është i lidhur me çrregullimet e frymëmarrjes.

Së fundi, misri është një alergjik i zakonshëm ushqimor që mund të shkaktojnë inflamacion në zorrë. Kokoshkat tradicionale me mikrovalë janë me të vërtetë një nga ushqimet më të këqija që mund të konsumoni.

Alternativa: Farat e Kungullit

Nëse doni kokoshka, ideja më e mirë do të ishte të përdornit farat e kungullit në një tenxhere me pak vaj kokosi. Mund të shtoni pak gjalpë organik ose vaj kokosi dhe një kripë deti me cilësi të lartë.

Për një alternativë edhe më të shëndetshme, farat e kungujve janë një opsion i madh. Ato kanë lëndë ushqyese shumë të dendura, një burim të madh të zinkut dhe janë një burim i madh i yndyrave të shëndetshme.

 1. Prodhimet Jo-Organike

E kemi përmendur disa here, dhe po e përsërisim që duhet të shmangni glyphosate, si dhe të gjitha pesticidet e tjera, sa më shumë të jetë e mundur. Këto janë toksike për trupin e njeriut, nxjerrin mineralet nga trupi dhe dëmtojnë membranën e zorrëve.

Alternativa: Prodhimet Organike

Ne e konsiderojmë këtë një investim të rëndësishëm në ushqimin dhe shëndetin e zorrëve, gjë që ndikon jashtëzakonisht mirëqenien tuaj në përgjithësi.

 1. Ëmbëltuesit Artificial

Ëmbëltuesit artificial dhe rregulluesit e shijes përfshijnë aspartame, potassium acefultame, monosodium glutamate, sucralose dhe shumë të tjerë. Këto mundësojnë shije të mirë të ushqimit pa pasur nevojë të shtojmë kripë ose sheqer. E keqja është se këto komponime kanë një efekt neurotoksik në tru dhe konvertohen në kimikate të keqia sapo të treten.

Përbërësit e aspartame, për shembull, kanë treguar të rrisin shanset e çrregullimeve të humorit, të mbi-stimulojnë qelizat neurone në tru, dhe të rrisin shanset e kancerit të trurit.

Alternativa: Ëmbëltuesit Natyror

Një nga tërheqjet primare të ëmbëltuesve artificiale është se ato nuk kanë ndonjë kalori ose sheqer. Nëse ky është motivimi për përdorimin e këtyre produkteve, stevia dhe frutat e murgut janë alternativa të mëdha natyrore që nuk do të kenë ndonjë ndikim negativ në sheqerin tuaj.

Mundësi të tjera të shëndetshme janë sheqeri organik i kokosit ose mjalti organik i papërpunuar. Edhe nëse këto do të shkaktojnë një rritje të sheqerit në gjak, por ato kanë një indeks glycemic relativisht të ulët. Gjithësesi, rekomandojmë që t’i përdorni me raste.

 1. Margarina

Margarina, si ëmbëlsues artificial, është një nga produktet më mashtruese që kanë prekur ndonjëherë raftet e dyqaneve ushqimore. Shpesh tregtohet si një alternativë e shëndoshë e zemrës ndaj gjalpit. Kjo supozohet sepse përmban vajra bimore “të shëndetshme” dhe nuk përmban asnjë yndyrë të ngopur ose kolesterol.

Megjithëse tregtohet si e shëndetshme, margarina është në të vërtetë një përzierje toksike e inflamatorëve, OMGJ, vajrave dhe aditivëve artificialë që ne nuk do t’ia rekomandonim askujt. Margarina është padyshim një nga ushqimet më të këqija që mund të konsumoni!

Alternativa: Gjalpë nga lopët e ushqyera me bar

Ndërkohë që shumë alternativa mund të bien këtu, sa i përket efekteve shëndetësore të përmendura më lart, gjalpi siguron një profil të ushqyerjes shumë të plotë. Gjalpi nga lopët e ushqyera me bar është natyrisht i lartë në acidet yndyrore të Omega-3, si dhe yndyrna të rëndësishme të ngopura dhe kolesteroli dietik që janë çelësi për shëndetin e trurit dhe për formimin e hormoneve seksuale.

Mundësi të tjera të mëdha përfshijnë: vaj kokosi organik, vaj ulliri ekstra i virgjër, dhe vaj avokado. Si rregull i përgjithshëm, yndyrat që janë të ngurta në temperaturën e dhomës janë të përshtatshme për gatim, ndërsa ato që janë të lëngëta në temperaturë dhome janë më të përshtatshme si salcë për sallatën.

 1. Domatet e konservuara

Kimikatet nga plastika janë një fatkeqësi për bilancin e hormoneve të shëndetshme. Për burrat dhe gratë, ekspozimi i shpeshtë ndaj kimikateve të lyera nga plastika mund të shkaktojë ngritje të estrogjenit, që ka shumë efekte negative shëndetësore. Një nga dëmtuesit kryesorë është lënda kimike Bisphenol-A (BPA).

Ajo që shumë njerëz nuk e kuptojnë është se BPA shpesh përdoret në mallra të konservuara për të mbrojtur përmbajtjen nga prishja. Kombinimi i një rreshtimi BPA me një ushqim acidik të tillë si domatet shkakton sasi të mëdha të BPA që rrjedhin nga kanaçia. Kjo do të thotë se konsumimi i domate të konservuara e ekspozon trupin tuaj në një sasi masive të BPA.

Përveç kësaj, kanaçet e aluminit gjithashtu përmbajnë alumin që rrjedh me substanca acidike si ato të domateve të konservuara. Alumini është shumë toksik dhe veçanërisht i dëmshëm për shëndetin e trurit. Edhe pse shumë kanë menduar se domatet e konservuara janë një zgjedhje e shëndetshme, ato janë padyshim një nga ushqimet më të këqija që mund të konsumoni.

Alternativa: Domatet e freskëta

Është më ideale për të blerë domate të freskëta organike nga dyqanet lokale të ushqimeve ose nga tregu i fermerëve.

Po kështu, mund të merrni salcat e domates në kavanoza qelqi dhe kjo është krejtësisht e pranueshme, pasi xhami nuk ka kimikate që ngjiten në domate. Shumë marka ofrojnë domate dhe salcë domate në kavanoza qelqi këto ditë.

Në gjurmë të një Ushqimi Kurues

Pasi të keni një ide të përgjithshme të ushqimeve më të rëndësishme më të këqija që duhen shmangur, është mirë të përqendroheni në këto udhëzime kyçe për ushqimet që duhet të hani.

Një dietë kuruese fokusohet në një stil të ngrënies që stabilizon sheqerin në gjak, ul ndjeshëm inflamacionin, zvogëlon ekspozimin ndaj toksinave mjedisore dhe plotëson trupin me ushquesit e nevojshëm në bazë ditore.

Si një pikë e thjeshtë fillestare, ne rekomandojmë 3 rregulla kryesore për një dietë kuruese.

 1. Ulja e sheqerit dhe drithërave

Sheqernat dhe karbohidratet e rafinuara të konsumuara shpesh gjatë gjithë ditës e çojnë sheqerin e gjakut drejt një gjendje të paqëndrueshme. Së bashku me këtë vjen një luhatje në nivelet e insulinës që kontribuon në inflamacion, shtim në peshë dhe nivele të paqëndrueshme të energjisë.

Përveç kësaj, heqja e drithërave do të zvogëlojë në mënyrë drastike acidet fitike dhe lectinet në organizëm. Kjo do t’ju ndihmojë të nxirrni më shumë lëndë ushqyese nga ushqimi juaj dhe të vendosni më pak tendosje inflamatore në murin e zorrëve.

 1. Zvogëloni yndyrën e keqe dhe rritni yndyrën e mirë

Hiqni vajrat dhe yndyrnat e përpunuara nga kafshët e rritura në mënyrë konvencionale. I ndërroni ato me yndyrna të shëndetshme. Kjo përfshin gjëra të tilla si gjalpë i lopëve të ushqyera me bar, vaj kokosi dhe produktet e kokosit, vaj ulliri, avokado. Këto ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në gjak dhe balancimin e hormoneve, si dhe të mbajnë të ngopur midis ngrënieve.

 1. Ndryshoni mishin që hani

Është absolutisht e rëndësishme që të zëvendësoni të gjitha produktet e kafshëve të përpunuara konvencionale me ato që rrjedhin nga kafshët e kullotura. Vlera ushqyese e çdo produkti të nxjerrë nga kafshët është një reflektim i drejtpërdrejtë i mjedisit ku është rritur. Mishi dhe qumështi nga kafshët e rritura në kullota janë më të pasura me ushqyes, përmbajnë më shumë acide yndyrore omega-3 dhe në përgjithësi janë më të mira për ju dhe mjedisin ku jetoni.

Tani ju i njihni ushqimet më të këqija për t’u ngrënë, prandaj sigurohuni që t’i shmangni ato!

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook