7 Shenja të Tiroideve nën-aktive

Published On: December 7th, 2022Categories: Autoimune, Të ndryshme0 Comments on 7 Shenja të Tiroideve nën-aktive

7 Shenja të Tiroideve nën-aktive

Funksioni nën normë i tiroideve ose hipotiroidizmi është një nga kushtet më të shpeshta të keqdiagnozës në planet. Shumë njerëz vuajnë për vite me simptoma të ndryshme që lidhen me funksionin e dobët të tiroides pa marrë ndonjëherë ndihmën që u nevojitet. Qëllimi i këtij artikulli është të të ndihmojë të kuptosh 7 shenjat e një tiroide jo active, kështu që nuk duhet të vuash më tepër pa nevojë.

Hipotireoza prek femrat shumë më shpesh sesa meshkujt, me disa raporte që thonë kudo prej 5 deri në 8 herë më shumë. Raportet sugjerojnë se deri në 60% e njerëzve me probleme tiroide nuk janë në dijeni të çështjes. Këtu janë 7 nga simptomat kryesore që shohim lidhur me hipotiroidizëm.

  1. Fitimi i pashpjegueshëm i peshës

Shumë njerëz vënë re se fillojnë të fitojnë peshë pa bërë asnjë ndryshim në nivelin e tyre të të ushqyerit dhe aktivitetit. Shpesh gjen gra që hanë një dietë të shëndetshme dhe ushtrohen rregullisht, por vazhdojnë të fitojnë peshë të padëshiruar.

Tiroidi kontrollon normën tonë metabolike brenda qelizave. Kur ne nuk jemi në gjendje të marrim mjaft hormone tiroide brenda qelizës, aktiviteti ynë qelizor ngadalësohet dhe ne djegim më pak kalori dhe ruajmë më shumë yndyrë.

Kur gjitarët shkojnë në letargji, nivelet e tiroideve ulen, gjë që ngadalëson metabolizmin e tyre në mënyrë që të mund të mbijetojnë gjatë një zie buke. Kur jemi të sëmurë, ne shpesh nuk kemi një oreks dhe nivelet tona të tiroides zbresin kështu që ne mund të pushojmë dhe të shërohemi.

Në të njëjtën mënyrë, një tiroide nën-aktive ose paaftësia për të përdorur hormon tiroide në mënyrë efektive është një shenjë që trupi ka nevojë për më shumë pushim në mënyrë që të shërohet. Në shoqërinë tonë, kur kemi fitim të pashpjeguar në peshë, na thuhet se duhet të ushtrohemi më shumë. Kjo është më shpesh kontraproduktive dhe në të vërtetë e bën funksionin e tiroides më keq.

  1. Lodhja dhe këputja e vazhdueshme

Nëse jeni duke vërejtur lodhje gjatë gjithë ditës, kjo është një shenjë klasike e aktivitetit të ulët tiroid. Kjo është një shenjë e natyrshme që trupi na jep dhe që ne duhet të ngadalësojmë ritmin dhe të pushojmë. Nëse po vëmë re një lodhje të vazhdueshme, është e domosdoshme të dëgjojmë trupin tonë para se ta çojmë atë edhe më tej në kaosin hormonal.

Hormoni tiroid aktivizon aktivitetin qelizor dhe ndez nivelin e energjisë. Ka shtigje delikate midis gjëndrave të veshkave, qendrave të kontrollit të hormoneve në tru (gjëndrra e hipofizës dhe hipotalamusit) dhe gjëndrës tiroide. Kur marrim aktivitet të tepruar të hormoneve të stresit të prodhuar nga gjëndrat e veshkave, kjo mund të çojë në uljen e aktivitetit të tiroides dhe lodhjen dhe këputjen që rezulton.

  1. Dhimbje muskulore

Shumë individë me një tiroide nën-aktive kanë dhimbje të muskujve dhe dhimbje në të gjithë trupin. Ata shpesh janë keqdiagnosuar me fibromialgji ose çrregullime kronike të dhimbjes dhe shpesh do të shohin reduktim të ndjeshëm në nivelet e tyre të dhimbjes kur nivelet e hormoneve të tiroideve të balancohen.

Literatura mjekësore diskuton dhimbjen kronike dhe të përgjithësuar të shoqëruar me hipotiroidism të paraqitur në pjesë të shumta të trupit duke përfshirë këmbët, kyçet e këmbëve, kyçet e dorës, qafën, krahët dhe shpatullat. Këto raste shpesh bëhen më keq me ekspozimin ndaj motit të ftohtë dhe shpesh shoqërohen me ngërçe, mpirje dhe ndjesi shpimi.

Është vlerësuar se 80% e të gjitha kushteve tiroide janë me natyrë autoimune. Kur kemi një reaksion autoimun në një ind, trupi ynë ka shumë gjasa të ketë zhvilluar autoimunitet ndaj indeve shtesë. Kjo mund të përfshijë mbështjellësin e muskujve, mbështjelljen e myelinit rreth nervave ose kapsulave të nyjeve, të gjitha këto do të rezultonin në dhimbje nëse do të ndodhte dëmtim i mjaftueshëm i indeve.

  1. Problemet e menstruacioneve dhe fertilitetit

Gratë që kanë probleme me menstruacionet ose po luftojnë me inferilitetin duhet të konsiderojnë hipotireozën si shkak për këtë. Një tiroide nën-aktive është e lidhur me 3 problemet kryesore të menstruacioneve:

– Menstruacionet e hershme: Kjo quhet gjithashtu pubertet i parakohshëm dhe përfshin vajzat që e fillojnë periudhën e tyre para moshës 10 vjeçare.

– Periudhat e rënda: Kjo quhet menorrhagia dhe përfshin gratë apo vajzat e reja që kanë periudha që janë më të rënda se zakonisht.

– Periudha të shpeshta ose më të gjata se ato normale: Shumë gra me probleme hipotiroide do të vërejnë një shkurtim të rëndësishëm të ciklit ose periudha që zgjasin më shumë se normalja.

Kur tiroidi nuk po funksionon siç duhet, trupi beson se është e rëndësishme që të jetë në një gjendje letargjie dhe se mjedisi i jashtëm nuk është i sigurt të ketë një fëmijë. Ja se si e ndikon kjo pjellorinë:

— Nivelet e larta të prolaktinës: Prolaktina është një hormon që lirohet nga gjëndra e hipofizës së përparme, e cila lejon që laktacioni të zhvillohet pas lindjes. Nivelet e larta të prolaktinës reduktojnë pjellorinë tek gratë.

Gjëndra e hipofizës së përparme është gjithashtu aty ku çlirohet hormoni stimulues tiroid dhe nëse hipotalamusi ndjen aktivitetin e ulët të hormoneve tiroide, ai do të rritë hormonin lirues të tiroideve, e cila pastaj do të ndikojë në hipofizën e përparme dhe shpesh do të çojë në nivele të larta të prolaktinës si rezultat i një masivi goditës të aktivitetit në gjëndrrën e hipofizës.

— Ciklet anovulatorike: Nivelet shumë të larta të prolaktinës shpesh do të rezultojnë në atë që quhet cikle anovulative. Këtu nuk ndodh asnjë vezë ovuluese, e cila natyrisht e bën shtatzëninë të pamundur. Shumë gra me hypothyroidism nuk ovulojnë (vezët e tyre nuk formohen).

— Parregullsitë e fazës luteale: Prolaktina e lartë mund të shkaktojë prodhim të sasisë së reduktuar të progesteronit pas ovulimit. Kjo do të rezultojë në një membranë të dobët të mitrës që është më pak e zbatueshme për implantimin e embrionit. Kjo mund të rezultojë në një periudhë që vjen menjëherë pas ovulacionit, kështu që mund të ndodhin periudha më të shpeshta, por më të shkurtra.

— Çështje të tjera hormonale: Disa nga çështjet e tjera të përfshira në hipotiroidizëm mund të përfshijnë dominimin e estrogjenit dhe globulin e lidhjes së hormoneve të ulëta (SHBG), të cilat do të ndërhyjnë në aftësitë riprodhuese normale.

  1. Lëkura e thatë dhe e çarë dhe flokët e thyeshëm

Hormoni tiroid është i rëndësishëm për prodhimin e sebumit në gjëndrat dhjamore të lëkurës. Sebumi është yndyra që siguron lëkurë dhe flokë të shëndetshëm. Me prodhimin e pamjaftueshëm të sebumit, shpesh do të zhvillohet lëkurë e thatë dhe zbokth.

Lëkura mund të bëhet shumë e ftohtë, e thatë dhe e zbehtë me hipotiroidism. Thatësira mund të jetë aq e keqe sa nuk mund të ketë djersitje dhe pëllëmbët dhe shputat mund të jenë të trasha dhe të thata duke shkaktuar një gjendje të njohur si keratoderma.

Humbja e flokëve mund të jetë e përhapur dhe të përfshijë të gjithë kokën në vend të zonave të veçanta. Në shumë raste kjo është për shkak të një sulmi autoimun kundër gjëndrave të flokëve. Meqë 80% e problemeve tiroide janë autoimmune në natyrë, ky është një mekanizëm i zakonshëm.

Përveç kësaj, hormoni tiroid është i rëndësishëm për rritjen dhe zhvillimin e follicles së flokëve dhe pa hormonin tiroid adekuat flokët mund të bëhen shumë të thatë dhe të brishtë.

  1. Nivele të larta të kolesterolit

Një nga arsyet më të mëdha për nivelet e larta të kolesterolit LDL ka të bëjë me prodhimin e ulët të hormoneve tiroide. Për fat të keq, shumica e mjekëve drejtojnë një panel të thjeshtë të lipideve, shohin kolesterolin e lartë dhe e trajtojnë me ilaçe statine që kurrë nuk arrijnë në kauzën e çështjes reale – tiroide. Në fakt, medikamentet e statinit e zbrazin CoQ10 në mitokondri, duke shkaktuar një përkeqësim të funksionit tiroid.

Hormoni tiroid është një lojtar kyç në formimin e kolesterolit dhe shprehjes së receptorit LDL. Funksioni i ulët i tiroidit çon në shprehjen e dobët të receptorit LDL dhe rritjen e prodhimit të kolesterolit nga trupi. Në thelb trupi nuk e kupton se sa LDL prodhon ndërsa receptori nuk e lexon siç duhet.

Hormoni tiroid është i rëndësishëm në prodhimin e biliarit, ku kolesteroli është një komponent i rëndësishëm. Aktiviteti bilear është se si trupi heq qafe sasinë e tepërt LDL, por individët me hipotiroidism kanë lëvizje biliare të ngadaltë. Komponenti i kolesterolit të biliarit zakonisht merret dhe eliminohet përmes jashtëqitjes. Kapsllëku është një tjetër shenjë e zakonshme e tiroidit të ulët dhe lëvizja e dobët biliare luan një rol.

  1. Përqendrimi dhe kujtesa e dobët

Hormoni tiroid luan një rol të rëndësishëm në funksionimin e trurit. Në fakt, truri është i ngopur me vendet e receptorit të hormoneve tiroide që luajnë një rol në formimin e neurotransmetuesve kryesorë si dopamina, acetilkolina dhe serotonin. Nivelet e ulëta dopamine mund të çojnë në përqendrim të dobët, ndërsa serotonin i ulët mund të çojë në depresion dhe pagjumësi.

Një nga simptomat klasike të hipotiroidizmit është depresioni. Shumë mjekë e diagnostikojnë dhe trajtojnë depresionin pa marrë parasysh kurrë tiroidin. Njerëzit do të përjetojnë pagjumësi dhe do të trajtohen me ilaçe pa ndonjë fokus në testimin e tiroides.

Ka një lidhje të fortë midis tiroides nën-aktive dhe çmendurisë. Hipotireoza shkakton nivele të ulëta të prodhimit të acetilkolinës që çon në harresë dhe shpesh në kapsllëk. Korrigjimi i shkakut të mosbalancimit të tiroides mund dhe duhet të trajtohet në këto raste.

Përfundim:

Problemet e tiroideve nën-aktive mund të jenë gurthemeli i një sërë simptomash të mëdha shëndetësore. Nëse jeni duke përjetuar ndonjë nga këto kushte, është mençuri të analizoni tiroidet tuaja.

Shumica e mjekëve do të shohin vetëm disa faktorë si TSH, T4 dhe T3, por kjo nuk është e mjaftueshme për të përjashtuar një problem themelor të tiroideve.

Meqenëse 80% e hipotiroidizmit është për shkak të një gjendje autoimune, ne gjithmonë duhet të shikojmë antitrupat. Në veçanti, ne studjojmë antitrupat tiroide peroxidase (TPO) dhe tiroglobulin (TG) për të kërkuar aktivitet autoimun kundër tiroides.

Së fundi, ne duhet të shikojmë edhe në anën e kundërt T3 (rT3) e cila është një formë joaktive e T3 që bllokon aktivitetin tiroid. RT3 rritet me lodhjen e veshkave si një mënyrë për të ngadalësuar metabolizmin në mënyrë që trupi të mund të shërohet.

Raporti i Plotë i Tiroides duhet të përfshijë të gjithë faktorët e mësipërm, si dhe pika të tjera të rëndësishme të të dhënave siç janë: nivelet e vitaminës D, proteina C reaktive, homocisteinë, një test i plotë i gjakut dhe paneli metabolik. Këto duhet të merren parasysh nëse jeni i shqetësuar për një gjendje nën-aktive të tiroidit.

Bimët e Shkretëtirës në Mbështetje të Pacientëve me Sëmundje Autoimune


Sëmundjet Autoimmune dhe fushat e tyre përkatëse janë të lidhura me strukturën e punës së sistemit imun. Sëmundjet autoimune ndodhin si rezultat i çekuilibrit në funksionimin e sistemit imunitar. Baza e sëmundjeve aotoimune është si shkak i dështimit të sistemit imun në dallimin mes trupave të huaj dhe trupave që gjenden në brendësi të tij në mënyrë të zakonshme dhe natyrshëm. Kur dështon në zbulimin e trupave të huaj, sistemi imun sulmon indet e tij, pra vetveten. Ai mund të sulmojë një qelizë të vetme, mund të sulmojë një organ ose një sistem të tërë. Ky është dështim i ushtrisë në mbrojtje të trupit nga sulmet e huaja. Por më shumë se kjo është dështimi i ushtrisë së imunitetit në identifikimin e anëtarëve të trupit të tij.

Ekipi ynë i Kërkimit dhe Zhvillimit (WAHR&D), ka identifikuar bimët e egra shkretinore më efikase, të kombinuara në lloj dhe sasi të caktuar, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me çrregullime autoimune, si Multiple Sclerosis (MS), Artriti Reumatoid, Tiroiditi Hashimoto, Lupus, Hepatiti Autoimun, Diabeti Tip 1, Anemia Hemolitike Autoimune, Epilepsia, Sindromi Sjogren, Skleroderma, Urtikaria/Hives, etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook