6 Arsye pse jeni gjithmonë të uritur

Published On: November 22nd, 2022Categories: Ushqimi0 Comments on 6 Arsye pse jeni gjithmonë të uritur

6 Arsye pse jeni gjithmonë të uritur

 

A ndiheni sikur jeni gjithmonë të uritur dhe nuk jeni të sigurt përse? Uria mund të jetë si rezultat i shumë arsyeve, duke filluar nga dieta, hormonet dhe deri në sasinë e gjumit që flini. Këtu janë 6 arsye përse ndjeni gjithnjë uri, që ndoshta i anashkaloni, si dhe çfarë mund të bëni për ta mundur këtë dhe për të ruajtur peshë normale të trupit.

  1. Nuk konsumoni mjaftueshëm fibra

Fibrat janë pjesë thelbësore e një diete të shëndetshme. Ato ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të glukozës në gjak dhe në largimin e toksinave nga trupi, duke përfshirë nivelet e tepërta të estrogjenit. Kur sasia e fibrave që merrni është e ulët, nivelet e glukozës në gjak mund të ndryshojnë duke rezultuar në uljen e sheqerit, nivele  të ulëta të energjisë dhe uri. Ushqimi i pasur me fibra mund të zvogëlojë indeksin glicemik të ushqimeve të tjera, të vonojë tretjen dhe thithjen e karbohidrateve dhe kështu ju bën të ndiheni të ngopur. Zgjidhni një dietë që përfshin një shumëllojshmëri të frutave, perimeve, bishtajoreve dhe drithëra.

  1. Ushqimi që konsumoni nuk ka proteina të mjaftueshme

Një dietë e ulët në proteina mund të çojë në uri. Përveç zvogëlimit të urisë, dietat me proteina të larta janë gjithashtu më termogjene se dietat e tjera, duke ndihmuar në rritjen e shkallës metabolike, për të mos përmendur mbështetjen e një trupi të dobët dhe të rregullt. Zgjidhni shpezë organike, mish organik , qumësht jo të yndyrshëm, vezë dhe peshk të egër.

  1. Nuk hani shpesh

Ushqimi i ndarë në vakte të vogla disa herë në ditë rezulton në një stabilizim më të mirë të glukozës në gjak gjatë gjithë ditës, gjë që redukton uljen e nivelit të sheqerit në gjak dhe më pas uljen e urisë gjatë gjithë ditës. Është vërtetuar se ata që hanë rrallë kanë më shumë uri se ata që hanë më shpesh (më shumë se 3 herë në ditë). Qëllimi është për të ngrënë rreth 5-6 vakte të vogla në ditë, për të ndihmuar në ruajtjen e niveleve të energjisë dhe për të larguar urinë.

  1. Jeni të stresuar

Stresi mund të shkaktojë lirimin e hormoneve që shtypin oreksin, duke përfshirë epinefrinën. Sidoqoftë, sapo të zvogëlohet stresi, nivelet e epinefrinës bien dhe hormonet që nxisin urinë, mund të rriten! Për më tepër, ky veprim është treguar të stimulojë dëshirat për ushqime të veçanta, duke përfshirë ato që janë më të larta në sheqer dhe më të lartë në yndyrë. Ulja e stresit  mund të jetë e vështirë. Gjatë kësaj periudhe mos shqyrtoni çështje që ju shkaktojnë stres, por shqyrtoni marrjen e aktiviteteve që ju largojnë stresin.

  1. Nuk flini gjumë të mjaftueshëm

Mosfjetja mjaftueshëm ka treguar se rrit dëshirën për ushqim, urinë dhe peshën! Humbja kronike e gjumit zvogëlon aftësinë e trupit për të rregulluar hormonet dhe për të përpunuar karbohidratet, të cilat mund të shkaktojnë uri, veçanërisht të ushqimeve me sheqer të lartë. Flini një minimum prej 7 – 8 orë në natë për të ndihmuar në rimëkëmbjen e duhur të niveleve të balancuara të hormoneve.

  1. Kapërcimi i mëngjesit

Mëngjesi ndihmon në rivendosjen e  metabolizmit, është stimulues dhe ul urinë. Një studim i kohëve të fundit tregoi se ngrënia e mëngjesit të lartë në proteina zvogëlon dëshirën për ushqimet yndyrore dhe me sheqer. Për rezultate më të mira, hani një mëngjes që është i lartë në komplekse fibroze. Gjithshtu shtoni vezë  dhe frutat e pyllit.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook