5 Pastrues natyralë dhe të thjeshtë

Published On: November 12th, 2022Categories: Stili Jetesës0 Comments on 5 Pastrues natyralë dhe të thjeshtë

5 Pastrues natyralë dhe të thjeshtë që mund të bëni në shtëpi

 

 • Kimikatet e fortë të pastrimit të shtëpive ju ekspozojnë ndaj rreziqeve shëndetësore dhe ndotin mjedisin, por lehtë dhe pa shpenzime mund të bëni pastruesit tuaj natyralë.
 • Limonët janë të efektshëm si deodorizues, si dhe pastrues të kuzhinës dhe banjës.
 • Peroksidi i hidrogjenit ka veti unike antibakteriale që e bëjnë atë ideal për pastrim të përgjithshëm rreth shtëpisë.
 • Uthulla e bardhë mund të largojë mykun dhe të pastrojë cepat e ndotura të banjës kur lihet mbi to për 30 minuta.
 • Përveç shumë përdorimeve të kujdesit personal, soda e bukës ka shumë përdorime për pastrimin shtëpiak dhe është e lirë dhe e sigurt.

Pastrimi i shtëpisë nuk është punë e preferuar e askujt, dhe produktet e rrezikshme të pastrimit përkeqësojnë detyrën duke paraqitur rreziqe për ju dhe mjedisin.

Përdorimi i produkteve të pastrimit një herë në javë për 20 vjet konsiderohet ekuivalent me pirjen e duhanit 20 cigare në ditë për 10 deri në 20 vjet, sipas hulumtimeve në Revistën Amerikane të Mjekësisë së Frymëmarrjes dhe Kujdesit Kritik.

Ndërsa pastruesit e furrës, kullimit dhe tualetit janë produktet më të rrezikshme të pastrimit, edhe pastruesit më të butë shtëpiak kanë lidhje me kancerin e gjirit, trurin, sistemin imunitar, sistemin hormonal dhe efektet e mëlçisë, dhe dyshohet se kontribuojnë në astmë, numër më të ulët të spermës, etj. pubertetit të hershëm te vajzat, autoimuniteti dhe ndoshta autizmi.

Produktet e pastrimit të shtëpisë kontribuojnë gjithashtu në ndotjen e ajrit në shtëpi dhe mjedis. Dhe, pasi që vijnë pa ndryshim në ambalazhe plastike ose kontejnerë, ato shtojnë ndotje plastike dhe mbeturina.

Për fat të mirë, ka produkte të sigurta dhe efektivë pastrimi që mund të bëni në shtëpi që nuk paraqesin rreziqe shëndetësore dhe nuk shkaktojnë ndotje dhe mbeturina.

 1. Lëng limoni për zbardhjen dhe shtimin e një arome të freskët

Limonët janë deodorizues efektivë për deponimin e mbeturinave, lagështuesin (humidifier) dhe frigoriferin, dhe janë një shtesë e shkëlqyeshme për lavanderi. Ato gjithashtu kanë veti të shkëlqyera pastruese që përputhen ose madje tejkalojnë pastruesit kimikë të fortë. Këtu janë disa nga shumë punë pastrimi që lëngu i limonit mund t’i realizojë:

– Lustrimi i mobiljeve – Kombinoni vajin e limonit, lëngun e limonit dhe vajin e ullirit ose të jojobës për të bërë një shkëlqyes mobiljesh shtëpiak. Thjesht i fërkoni me një leckë.

– Dritaret – Lëngu i limonit i kombinuar me mjellin e misrit, uthullën dhe sasi të balancuar uji shkëlqen dritaret dhe xhamat.

– Përmirësues i sapunit të pjatave – Një lugë çaji lëng limoni e shtuar në sapunin e pjatave ndihmon në heqjen e yndyrnave dhe rrit efektivitetin.

– Tualeti – Shtimi i gjysmë gote lëng limoni në tualetin tuaj, duke e lënë për ca kohë dhe më pas ta pastroni, do të ndihmojë në heqjen e njollave.

– Dyert e dushit – Zhyt gjysmën e prerë të një limoni në sode buke, më pas fërkojeni në gotë për të hequr njollat ​​e ujit nga dyert e dushit.

– Pastrues i gjithanshëm – Kombinoni ujë, sodë buke, uthull, limon dhe vaj esencial të limonit për një pastrues të mrekullueshëm të kuzhinës ose banjës.

– Dyshemetë prej druri – Kombinoni limon dhe uthull për të bërë një pastrues jotoksik të dyshemesë.

 1. Peroksidi i hidrogjenit – Një dezinfektues dhe sanitizues efektiv

Për prerje dhe plagosjet ne rekomandojmë peroksid hidrogjeni në vend të alkoolit (izopropil) sepse është edhe më i sigurt dhe më i efektshëm në vrasjen e baktereve.

Qofshin të mëdha apo të vogla, plagët shërohen më shpejt kur kanë shumë oksigjen në dispozicion, dhe peroksidi i hidrogjenit (H2O2) përmban një molekulë oksigjeni më shumë se uji (H2O), duke e bërë më të dendur oksigjenin.

Molekula shtesë e oksigjenit shkakton flluskimin që shihni kur aplikoni peroksid hidrogjeni në një prerje ose çarje lëkure – ai thyen membranat e qelizave bakteriale të hapura duke tërhequr elektrone, dhe ato lëshojnë enzimën katalase.

Ky efekt unik antibakterial i peroksidit të hidrogjenit e bën atë gjithashtu ideal për pastrim të përgjithshëm rreth shtëpisë!

Për pastrimin e sipërfaqeve me yndyrë të kuzhinës, vendosni 20 deri në 30 pika vaj esencial të agrumeve në një shishe spritzer me 3% peroksid hidrogjeni. Spërkateni sipërfaqen dhe fshijeni.

Peroksidi i hidrogjenit është gjithashtu një dezinfektues. Një studim në “Mikrobiologjia Ushqimore” zbuloi se uthulla spërkatëse, e ndjekur nga peroksidi i hidrogjenit, ishte efektive për të vrarë një shumëllojshmëri të baktereve, duke përfshirë E. coli, Listeria dhe Salmonella.

 1. Uthulla e Bardhë largon erën e keqe dhe shumë më tepër

Ka shumë lloje të ndryshme uthulle – disa me përfitime mbresëlënëse shëndetësore, siç janë uthullat e mushtit të bëra nga fermentimi i frutave si mollët. Uthulla të tjerë, të tilla si uthulla e bardhë dhe uthullat e vërteta të bëra nga distilimi i alkoolit të grurit, janë zgjidhja më e mirë për punët e pastrimit të shtëpive.

Hulumtimet në Gazetën e “Mikrobiologjisë së Aplikuar” zbuluan se një përzierje prej 50% uthull të bardhë të distiluar me sodë buke dhe vaj të pemës së çajit ishte më efektive kundër E. Coli sesa zbardhuesi. Për të pastruar lavamanët, tubat, dyshemetë e pllakave dhe sipërfaqet e tjera, uthulla duhet të jetë holluar me ujë deri në 50-50. Soda e bukës mund të shtohet për “goditje” shtesë.

Një përzierje uthulle dhe uji prodhon gjithashtu një pastrues të shkëlqyeshëm të gjithanshëm për banakët dhe për sportelet e gurit.

Për pastrim me detyra më të rënda, të tilla si myky dhe të nxirat e banjës, mund të spërkatni uthull direkt në zonë dhe ta lini për 30 minuta.

Kështu do të jeni në gjendje të hiqni njollat ​​e mykut ose të banjës me një sfungjer pastrimi dhe ujë të ngrohtë – një zgjidhje pafundësisht më e mirë sesa pastruesit e fortë kimikë.

Uthulla e bardhë e distiluar së bashku me kubet e akullit do të heqë gjithashtu qafe erërat e urryera nga tubat e lavamanit.

 1. Sodë buke për pastrimin, deodorizimin dhe kullimin e ujit

Soda e bukës, e njohur edhe si nahkolite sepse vjen nga natriumi mineral natyral, ka shekuj përdorimi si në gatim ashtu edhe në pastrim. Ky produkt i lirë, i gjithanshëm dhe i sigurt ka shumë përdorime të kujdesit personal, por po aq mbresëlënëse janë përdorimet e shumta të pastrimit të shtëpive me të. Këtu janë disa prej këtyre përdorimeve:

– Kuzhina dhe banjo – Soda e bukës është e shkëlqyeshme për të pastruar banjën dhe kuzhinën. Vendoseni atë në një vazo me kapak çeliku të pandryshkshëm që ka vrima, dhe spërkatni sodën e bukës në sipërfaqe dhe pastroni. Mund të shtoni disa pika të vajit tuaj të preferuar për këtë. Vaji i livandës dhe vaji i pemës së çajit kanë cilësi të fuqishme antibakteriale.

– Kulluesit e bllokuar – Spërkatni sodë buke mbi një tubë kullimi të bllokuar ose të ngadaltë, shtoni uthull molle dhe lëreni të flluskojë për 15 minuta. Pastaj lëshoni mbi të ujë të nxehtë. Kjo është një alternativë më e sigurt se sa pastruesit e rrezikshëm të kullimit.

– Tenxheret dhe tiganët – I fusni tenxheret dhe tiganët në ujë të nxehtë me sodë buke për 15 minuta, për të pastruar lehtësisht ushqimet e pjekura.

– Lodrat – Pastroni lodrat e fëmijëve në një përzierje prej 4 lugë sode buke dhe 1 litër ujë.

– Lavanderi – Soda e bukës mund të përdoret gjithashtu si një zbutës i rrobave, ose për t’i bërë rrobat më të ndezura dhe më të ndritshme (shtoni 1 filxhan në ngarkesën e lavanderisë).

– Qilimat – Soda e bukës është një pastrues natyral i qilimave. Spërkateni atë mbi tapete, lëreni për 15 minuta, pastaj përdorni fshesën e vakumit. Qilimi do të jetë i pastër, me aromë të mirë dhe i freskët.

– Deodorizues i këpucëve – Spërkatni sode buke mbi këpucë për një deodorizues natyral.

– Zjarret e vajit dhe yndyrës – Soda e bukës ndihmon në zbutjen e flakëve në rast të një zjarri të vogël yndyre në kuzhinën tuaj.

– Pastrues i frutave dhe perimeve – Hiqni papastërtitë dhe mbetjet nga frutat dhe perimet duke i spërkatur me sodë buke dhe fërkuar me një furçë perimesh.

 1. Vajrat esencialë organikë mund të zëvendësojnë deodorizuesit toksikë

Ka kaq shumë përdorime shtëpiake të vajrave esencialë organikë, sa që ato janë të kufizuara vetëm nga imagjinata juaj. Përveç aromave të tyre të këndshme, shumë vajra esencial kanë aktivitet antibakterial, antifungal dhe antiviral dhe mund të shtohen si një përforcues për pastruesit shtëpiak.

Për më tepër, ato nuk ndotin mjedisin e brendshëm dhe të jashtëm ose shkaktojnë ndotje të mbeturinave plastike. Këtu janë disa sugjerime:

 • Pastrues antibakterial – Për të bërë një pastrim shtëpiak me aktivitet antibakterial, thjesht shtoni disa pika vaj livande në sodën e bukës. Disa nga vajrat thelbësorë më të njohur për pastrim përfshijnë limonin, peppermit dhe pemën e çajit, që kanë aktivitet antiviral kundër viruseve si gripi. Portokalli i ëmbël është një tjetër mundësi që ka treguar se funksionon kundër E. coli dhe Salmonella.
 • Aromaterapia – Difuzoni vajrat esencialë përreth shtëpisë për një aromë natyrale, terapeutike të ajrit e cila përfiton disponimin dhe nivelet e stresit dhe shmang spërkatjet toksike.
 • Freskues ajri – Për dallim nga aromat sintetike, të cilat ndotin ajrin, vajrat thelbësorë mund të përmirësojnë cilësinë e ajrit të brendshëm. Për shembull, heartvood, marjoram, kanellë, lemon borzilok, karabay, nenexhik, pishë dhe të tjera, që të gjitha kanë veti antifungale.
 • Lavanderi – I freskoni rrobat pas larjes duke i spërkatur me një përzierje me ujë dhe disa pika vaj esencial përpara se ti vendosni në tharëse.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook