11 Përfitimet më të mira të farërave të shalqinit

11 Përfitimet më të mira të farërave të shalqinit; Mënyra e përdorimit

 

Shalqiri është një frut popullor i jashtëzakonshëm. Ne të gjithë e konsumojmë këtë frut të ëmbël e freskues, dhe zakonisht i hedhim farat, pa e kuptuar, ose më mirë pa i ditur përfitimet e tyre shëndetësore. Këto fara janë të ngarkuara me lëndë ushqyese, duke përfshirë:

– acide yndyrore,

– proteina esenciale,

– vitaminë B

– niacin,

– folate

– minerale si: magnez, kalium, hekur, zink, fosfor dhe bakër.

Përveç kësaj, ato janë një burim i madh i kalorive; në 100 gram fara shalqi, sigurohen rreth 600 gram kalori.

Farat e shalqirit, në Indi dhe Lindjen e Mesme janë përdorur në kuzhinë. Farat  e pjekura të shalqirit janë shërbyer si një meze e lehtë ose në sallatë. Në Nigeri ato janë përdorur në supa të caktuara. Vaj i farave të shalqirit është i dobishëm për flokët dhe lëkurën. Pra, farat e shalqirit janë të ngrënshme dhe mund të jenë një opsion i shëndetshëm.

Përfitimet shëndetësore të farave të shalqirit

Siç u tha më herët, farat e shalqirit janë burim i pasur i lëndëve ushqyesve dhe mineraleve, dhe për këtë arsye, nuk duhet të hidhen. Këto fara kanë një mbulesë të vështirë të jashtme, kështu që ato duhet të përtypen para se ti gëlltisni për të marrë përmbajtjen e tyre ushqyese. Disa nga përfitimet shëndetësore të farave të shalqirit janë dhënë më poshtë.

 1. Trupi juaj kërkon aminoacide, por ka disa amino acide esenciale të tilla si arginine dhe lysine të cilat trupi nuk mund t’i prodhojë vetë, dhe këto duhet të sigurohen nga burimet ushqimore. Farat e shalqirit përmbajnë disa prej këtyre amino acideve esenciale si triptofanit dhe acidet glutamik. Lysine ndihmon në absorbimin e kalciumit për të lehtësuar formimin e kolagjenit dhe indeve lidhëse në trup, ndërsa arginine përmirëson metabolizmin e trupit, sistemin kardiovaskular dhe shëndetin seksual.
 2. Farat e shalqirit janë burime të mira të magnezit. Me 100 gram fara ju siguroni 139 % të kërkesës së rekomanduar ditore. Magnezi është vital për funksionimin normal të zemrës, mbajtjen e presionit normal të gjakut, mbështet procesin metabolik dhe sintezën e proteinave. Ai është gjithashtu i dobishëm në trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe hipertensionin.
 3. Fara shalqirit përmbajnë lycopene, e cila është e mirë për fytyrën dhe gjithashtu ndihmon në përmirësimin e fertilitetit mashkullor.
 4. Këto fara janë burime të shkëlqyeshme të vitaminës B dhe mund të zëvendësojnë disa prej shtojcave. Vitamina B e pranishme në farat e shalqirit përbëhet nga niacin, folate, thiamine, riboflavin, vitaminë B6 dhe acidi pantotenik. Vitamina B është jetike për ruajtjen të shëndetshëm të gjakut, sistemit nervor dhe përgjigjen efektive imunitare.
 5. Këto fara mund të përdoret për trajtimin e diabetit. Zieni një grusht fara shalqi në 1 litër ujë për 45 minuta, duke e mbajtur enën të mbuluar, duhet të merret nga 2 herë në ditë si çaj pas ngrënies.
 6. Farat e shalqirit janë efektive për rikthimin e shëndetit pas sëmundjes dhe forcojnë kujtesën.
 7. Pothuajse gjysma e farës së shalqirit përmban vaj, i cili përmban 20% yndyrë të ngopur, dhe pjesa tjetër monounsaturated dhe yndyrë polyunsaturated përfshirë Omega-6. Një filxhan fara të thata shalqi përmban rreth 50 gram yndyrë, e cila përbën rreth 80% të vlerës së rekomanduar ditore. Kështu, farat e shalqirit janë një burim i rëndësishëm i kalorive dhe energjisë.
 8. Mangësia e proteinave është mjaft e zakonshme, duke çuar në sëmundje. Duke qenë të larta në proteina, farat e shalqirit mund të jetë jashtëzakonisht të dobishme në luftimin e mangësive të proteinave. Një filxhan fara të thata siguron rreth 30 gram proteina. Proteinat dhe amino acidet e tyre janë jetike për rritjen dhe riparimin e muskujve, lëkurës dhe indeve lidhëse, si dhe për enzimat. Proteinat janë të nevojshme edhe për mirëmbajtjen e thonjëve të forta.
 9. Farat e Shalqirit parandalojnë shenjat e plakjes, sepse ato përmbajnë antioksidantë dhe vajra të cilat e bëjnë lëkurën të shëndetshëme. Këto përfitime mund të vërehen nga konsumimi i një pjese të vogël të farave të shalqrit.
 10. Koleksioni i gjerë i lëndëve ushqyesve të përfshira në farat e shalqirit mbrojnë lëkurën nga lloje të caktuara të kancerit dhe infeksionet.
 11. Farat e shalqirit përmbajnë bakër, i cili është i përfshirë në prodhimin e melaninës. Siç e dini, melanina është një pigment që ofron ngjyrë për flokët dhe lëkurën.

Si të përgatisni çaj nga farat e shalqirit?

Përbërësit

 • 1 litër apo 4 gota me ujë
 • 2 lugë fara shalqiri, të freskëta ose të thara

Për të bërë çaj, ju duhet të zieni ujin deri në vlim. Pastaj derdheni ujin e nxehtë mbi farat. Lëreni të mbuluar për 20 min dhe çaji është gati për konsum. Ju mund ta merrni atë deri 2-3 herë në ditë.

Kujdes!

– Nuk e rekomandojmë përdorimin e çajit çdo ditë për një periudhë të gjatë.

– Nëse jeni duke marrë medikamente kimike, nuk jua këshillojmë çajin nga farat e shalqirit.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook