7 Ushqime që pastrojnë zorrën e trashë

Published On: November 25th, 2022Categories: Ushqimi0 Comments on 7 Ushqime që pastrojnë zorrën e trashë

7 Ushqime që pastrojnë zorrën e trashë dhe që duhet t’i shtoni në dietën tuaj

 

Sistemi tretës është një nga sistemet kryesore të trupit dhe zorra e trashë është një pjesë e rëndësishme e tij, e cila kryen shumë funksione. Riprodhon acidet yndyrore, thith vitaminat dhe ujin që janë të rëndësishme për shëndetin e tërë trupit. Prandaj është shumë e rëndësishme ta mbani atë të pastër dhe të shëndetshëm.

Ushqimi i shëndetshëm dhe aktiviteti fizik mund të ndihmojnë në mbajtjen e shëndetshme të sistemit të tretjes. Por, ka disa këshilla të tjera që mund të jenë gjithashtu të dobishme.

Këtu janë 7 ushqime që pastrojnë zorrën e trashë

  1. Avokadot

Avokado mund të ndihmojë si me tretjen ashtu edhe me detoksifikimin. Avokadot përmbajnë të dyja llojet e fibrave, të tretshme dhe të patretshme. Këto komponime ndihmojnë në pastrimin e zorrës së trashë dhe inkurajojnë lëvizjet e shëndetshme të zorrëve.

Fibrat zvogëlojnë  rrezikun e përgjithshëm për zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë. Përmbajtja e tretshme e fibrave ndihmon në thithjen e ujit dhe lidhet me substanca të tjera në zorrë, në mënyrë që të ndihmojë që gjërat të ecin së bashku.

Mund ta hani të papërpunuar, por për shije mund ta shtoni në sallatë, të shoqëruar me vezë, ose në pije koktej.

  1. Molla

Të gjithë e dimë se mollët janë të shkëlqyera për shëndetin tonë. Por, mollët gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të ruani shëndetin e sistemit të tretjes.

Konsumimi i mollëve rregullisht nxjerr toksinat jashtë trupit. Kjo recetë optimale do t’ju ndihmojë të merrni të gjitha përfitimet e mundshme.

– Merrni 1 mollë, 1 lugë fara chia, 1 lugë mjalt dhe 2 gota ujë.

– Vendosni të gjithë përbërësit në blender dhe i përzieni.

– Pini 2 gota të përzierjes çdo ditë për një javë. Pijeni  në mëngjes, me stomak bosh.

  1. Piperi i kuq

Piperi i kuq është një shpërbërës i mukozës, i cili ndihmon në zbutjen e çdo mukoze në trup. Stomaku përdor acidin në stomak dhe mukozën për të forcuar dhe lehtësuar tretjen, ndërsa mund të luftojë simptomat e mostretjes.

Përdoreni si erëz në supë ose oriz.

  1. Selino

Selino përmban veti të mahnitshme për shëndetin. Ajo përmban kalcium, fibra, kalium dhe elementë të tjerë të dobishëm. Për të marrë efektin më të mirë veproni si më poshtë:

– Qëroni dhe preni 2 karota, 1 kërcell selino dhe 1 lugë fara liri të bluar.

– Vendosini të gjithë përbërësit në blender.

– Shtoni 2 gota ujë dhe i përzjeni.

– Pijeni (një herë në javë) në mëngjes duke e shoqëruar me ushqimin  e mëngjesit.

  1. Hudhra

Hudhra nuk ndihmon  vetëm qarkullimin e gjakut, por përbërjet e saj anti-parazitare, antibakteriale dhe antivirusale ndihmojnë në largimin e parazitëve, toksinave dhe patogjenëve nga zorra e trashë.

Gjithashtu, hudhra është një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në zvogëlimin e inflamacionit. Kjo do të ndihmojë në përmirësimin e tretjes, në thithjen e ushqyesve ushqimorë dhe në eliminimin e toksinave dhe mbetjeve.

Konsumojeni të freskët duke e shtuar në sallatë, kos, supë, etj.

  1. Limonët

Limonët ndihmojnë në stimulimin e mëlçisë për të prodhuar lëngun biliar, gjë që ndihmon sistemin e tretjes të funksionojë më mirë në përgjithësi. Duke prodhuar më shumë lëng biliar, stomaku funksionon më mirë, duke lëvizur gjërat përgjatë dhe duke pastruar zorrën e madhe.

Pirja e një gote me ujë të ngrohtë dhe lëngu i 1/2 limonit organik çdo mëngjes mund të ndihmojë në detoksimin e trupit  dhe ndihmimin e zorrës së trashë për të pastruar veten.

  1. Probiotikët

Ushqimet probiotike janë ushqime të fermentuara që kanë baktere të dobishme. Ushqimet probiotike kanë tendencë të kenë një shije të thartë pak ose intensive.

Këto përfshijnë kimchi, lakër turshi, kefir dhe kos natyral. Këto ushqime ndihmojnë popullimin e zorrës tuaj me më shumë baktere të mira, duke i dhënë asaj një forcë më të fortë luftarake dhe aftësi për të funksionuar më mirë.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook