Miti i Madh i Kolesterolit dhe Shkenca e Re e Sëmundjes së Zemrës

By |2022-11-18T22:40:05+04:00November 18th, 2022|Zemra dhe Gjaku|

Miti i Madh i Kolesterolit dhe Shkenca e Re e Sëmundjes së Zemrës   Ka shumë kuptime të zakonshme dhe të pranuara brenda kulturës moderne që nuk kanë asnjë bazë të vërtetë shkencore, por thjesht janë pranuar si fakte. Një

ADHD tek Fëmijët; Llojet dhe Zgjidhjet Natyrale

By |2022-11-21T15:20:21+04:00November 18th, 2022|Fëmijët|

ADHD tek Fëmijët; Llojet dhe Zgjidhjet Natyrale   Simptomat e ADHD mund të duken të ndryshme në mënyrë dramatike në mesin e fëmijëve të ndryshëm. Është krejtësisht normale për fëmijët që të kenë probleme me përqëndrimin, të jenë impulsiv, ose

10 Simptoma shëndetësore të fëmijëve

By |2022-11-18T21:49:26+04:00November 18th, 2022|Fëmijët|

10 Simptoma shëndetësore të fëmijëve që nuk duhet t’i injoroni Si prindër, mirëqenia e fëmijëve është një nga prioritetet tuaja kryesore. Meqenëse trupat e fëmijëve janë ende duke ndërtuar sistemin e tyre imunitar, ata mund të sëmuren shpesh. Nëse fëmija

Si të shpëtosh nga Ankthi

By |2022-11-17T22:18:06+04:00November 17th, 2022|Psikike - Nervore|

Si të shpëtosh nga Ankthi Ankthi është një ndjenjë frike dhe, në disa raste, një ndjenjë e dënimit të pashmangshëm. Termi “Çrregullim Ankthi” i referohet një kategorie të çrregullimeve që përfshijnë ankthin në përgjithësi, çrregullime të stresit post-traumatik, phobias, dhe

Glomerulonefriti / Inflamacioni i veshkave

By |2022-11-23T14:24:32+04:00November 16th, 2022|Veshkat|

Glomerulonefriti / Inflamacioni i veshkave; Çfarë e shkakton dhe si trajtohet?   Çfarë është Glomerulonefriti? Glomerulonefriti është një grup i sëmundjeve që dëmton atë pjesë të veshkës që filtron gjakun (e quajtur glomeruli). Terma të tjera të përdorura që mund

Ushqime artificiale shumë popullore të fëmijëve që shkaktojnë ADHD

By |2022-11-21T15:21:17+04:00November 16th, 2022|Fëmijët, Ushqimi|

Ushqime artificiale shumë popullore të fëmijëve që dëmtojnë sistemin imun, shkaktojnë ADHD dhe sëmundje tumorale   Markat e njohura të ushqimit të shpejtë synojnë një target të vogël por të shtrenjtë për ne - fëmijët tanë. Po, ato ushqime janë

Strategji për të marrë më shumë përfitime nga kafeja juaj

By |2022-11-16T22:58:40+04:00November 16th, 2022|Ushqimi|

Strategji për të marrë më shumë përfitime nga kafeja juaj   Kafeja është pija e preferuar e miliona njerëzve në botë. Kultivimi dhe tregtia e kafesë dhe shijimi i një filxhani kafeje të ngrohtë daton në shekullin e 15-të kur

Depresioni dhe çrregullimet e shëndetit mendor

By |2022-11-16T20:04:19+04:00November 16th, 2022|Sëmundjet|

Depresioni dhe çrregullimet e shëndetit mendor rrezikojnë çdokënd; zbuloni shkaqet dhe sekretet e parandalimit dhe të kurimit natyral   Çrregullimet e shëndetit mendor janë një kategori e kushteve shëndetësore të karakterizuara nga problemet e sjelljes, emocionale, dhe / ose njohëse.

Si të shmangni gurët e tëmthit në mënyrë të thjeshtë 

By |2022-11-16T18:02:08+04:00November 16th, 2022|Të ndryshme|

Si të shmangni gurët e tëmthit në mënyrë të thjeshtë    Sipas të dhënave më aktuale në lidhje me gurët e tëmthit - depozitat e kolesterolit të kristalizuar në fshikëzën e tëmthit ose biliare, rreth 15% e popullsisë preken nga

Si të kuptoni që keni parazitë të zorrëve

By |2022-11-15T16:45:27+04:00November 15th, 2022|Gastrointestinale|

Si të kuptoni që keni parazitë të zorrëve dhe si t'i trajtoni në mënyrë natyrale   Ka një keqkuptim që parazitët e zorrëve ekzistojnë vetëm në vendet e pazhvilluara. Në të vërtetë ato janë më të zakonshme në ato vende, por

Shenjat e hershme paralajmëruese të kancerit të veshkave

By |2022-11-15T17:12:39+04:00November 13th, 2022|Kanceri Veshkave|

Shenjat e hershme paralajmëruese të kancerit të veshkave Veshkat janë një palë organe të vogla në formë të fasules, që ndodhen në mes të shpinës, të cilat gjithashtu janë nga organet më të rëndësishme përgjegjëse për detoksikimin e trupit. Veshkat

Skleroderma; Llojet, Shkaqet, Trajtimi Natural

By |2022-11-15T17:07:27+04:00November 12th, 2022|Autoimune, Lëkura|

Skleroderma; Llojet, Shkaqet, Trajtimi Natural   Skleroderma është një sëmundje e pazakontë që rezulton në zona të forta dhe të trashura të lëkurës dhe nganjëherë në probleme me organet e brendshme dhe enët e gjakut. Kjo është një gjendje auto-imune,

Stresi; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral

By |2022-11-14T17:14:16+04:00November 12th, 2022|Psikike - Nervore|

Stresi; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Deri në 80% e të gjitha vizitave që bëhen te mjeku janë për shkak të kushteve shëndetësore të shkaktuara nga stresi, dhe nuk është për t'u habitur që, sipas studiuesve, stresi është shkaku i

BRONKITI

By |2022-11-15T17:10:01+04:00November 12th, 2022|Mushkëritë|

BRONKITI   Bronkiti është një inflamacion, akut ose kronik, i bronkeve (kanalet e mëdha të frymëmarrjes që lidhin mes gabzherrit dhe mushkërive). Ky inflamacion shkakton shtim të sekrecioneve mukoze që dalin gjatë kollitjes. Kujdes: Nëse gjendja e të sëmurit vazhdon

Në trajtim të kancerit të zorrës së trashë

By |2022-11-15T17:06:46+04:00November 12th, 2022|Kanceri Kolorektal|

Në trajtim të kancerit të zorrës së trashë   Kanceri i zorrës së trashë është një kancer që shfaqet fillimisht në zorrën e trashë, që është pjesa përfundimtare e traktit të tretjes. Shumica e rasteve të kancerit të zorrës së

12 Strategji për të kuruar Mëlçinë Yndyrore

By |2022-11-14T22:56:58+04:00November 12th, 2022|Mëlçia - Hepatiti|

12 Strategji për të kuruar Mëlçinë Yndyrore në mënyrë natyrale   Mëlçia është kali i punës i trupit tonë. Kryen shumë funksione duke përfshirë konvertimin e ushqimit në lëndë djegëse, filtrimin e toksinave të dëmshme, prodhimin e proteinave që ndihmojnë

6 Sëmundje Autoimune që çdo grua duhet t’i njohë

By |2022-11-14T23:10:43+04:00November 12th, 2022|Autoimune|

6 Sëmundje Autoimune që çdo grua duhet t’i njohë Sëmundjet autoimune ndodhin kur sistemi imunitar fillon të sulmojë qelizat e shëndetshme. Këto sëmundje mund të prekin cilindo, por pothuajse 80 % e njerëzve që i kanë ato janë gra. Askush

Pije që ndihmojnë në pastrimin e mëlçisë

By |2022-11-12T18:31:54+04:00November 12th, 2022|Ushqimi|

Pije që ndihmojnë në pastrimin e mëlçisë dhe parandalimin e sëmundjeve të saj   Mëlçia është një nga organet më të rëndësishme në trup, për shkak se ajo kryen funksione jetike për shëndetin. Ky organ është përgjegjës për detoksifikimin, rregullimin

Aeluropus lagopoides – Akrash – Bari i këmbës së Lepurit

By |2022-11-14T13:21:28+04:00November 12th, 2022|Bimët Shkretinore|

Aeluropus lagopoides - Akrash - Bari i këmbës së Lepurit; Bima që mbështet sistemin tretës dhe lufton kancerin e zorrës së trashë   Arabisht: العكرش القصير – El Akrash el Kasir Anglisht: Rabbit-foot Aeluropus Emri shkencor: Aeluropus Lagopoides L. Familja:

Sëmundjet e zemrës dhe shenjat paralajmëruese të tyre

By |2022-11-15T17:39:19+04:00November 12th, 2022|Zemra dhe Gjaku|

Sëmundjet e zemrës dhe shenjat paralajmëruese të tyre   Sëmundja e zemrës është shkaku numër një i vdekjes në vende të ndryshme të botës. Arteriet e bllokuara shpesh çojnë në sëmundje të zemrës, që llogaritet për një në shtatë vdekje

Disa mënyra natyrale për të shmangur Infeksionet e Traktit Urinar

By |2022-11-14T23:07:30+04:00November 12th, 2022|Veshkat|

Disa mënyra natyrale për të shmangur Infeksionet e Traktit Urinar   Pa dyshim, infeksionet e traktit urinar janë të pakëndshme, të dhimbshme dhe shumë të zakonshme për shumë njerëz. Si rregull i përgjithshëm, shanset për të zhvilluar një infeksion të

8 Mënyra për të zvogëluar gazrat dhe fryrjen

By |2022-11-12T17:09:45+04:00November 12th, 2022|Gastrointestinale|

8 Mënyra për të zvogëluar gazrat dhe fryrjen   Shumë prej nesh e kanë përjetuar sikletin dhe parehatinë që vjen nga dalja jashtë kontrollit e fryrjes dhe gazrave. Disa mund të mos guxojnë ta pranojnë, por gazrat janë një dukuri

7 Mënyra Natyrale për trajtimin e Hemorroideve

By |2022-11-19T19:44:43+04:00November 12th, 2022|Gastrointestinale|

7 Mënyra Natyrale për trajtimin e Hemorroideve Hemorroidet janë normale për të gjithë njerëzit që nga lindja e tyre. Këto struktura vaskulare ose "jastekë" ndihmojnë në rregullimin e lëvizjeve të zorrëve në fund të rektumit. Sidoqoftë, njerëzit që përjetojnë sikletin

5 Mënyra për të zvogëluar Inflamacionin

By |2022-11-14T23:06:40+04:00November 12th, 2022|Të ndryshme|

5 Mënyra për të zvogëluar Inflamacionin në mënyrë të shpejtë   Inflamacioni kronik është një nga shkaqet më të fshehta të sëmundjeve në shoqërinë moderne. Disa faktorë të jetesës rrisin inflamacionin dhe si rezultat qelizat tona humbasin kapacitetin për të

7 Sëmundje që shkaktohen nga trishtimi ekstrem

By |2022-11-14T17:14:38+04:00November 11th, 2022|Psikike - Nervore|

7 Sëmundje që shkaktohen nga trishtimi ekstrem Hidhërimi cilësohet si dhimbje emocionale, mërzitje dhe dëshpërim. Disa mund ta përjetojnë lehtë, por për disa njerëz mund të jetë shumë më serioze. Studimet e fundit kanë zbuluar se mërzitja e rëndë mund

Agjentë Antiviral, Antibakterial dhe Antifungal

By |2022-11-11T21:44:15+04:00November 11th, 2022|Mushkëritë, Të ndryshme|

Agjentë Antiviral, Antibakterial dhe Antifungal   Trupi ynë punon vërtet shumë për të luftuar vazhdimisht bakteret, mikrobet dhe viruset që mund të marrim përmes ajrit që thithim apo ushqimit që hamë. Pavarësisht nëse është një sulm i zakonshëm i gripit,

Mbipesha / Obeziteti dhe Shëndoshja;

By |2022-11-22T15:04:20+04:00November 11th, 2022|Të ndryshme|

Mbipesha / Obeziteti dhe Shëndoshja; Rreziqet, Shkaqet, Trajtimi i saktë dhe i sigurt natyral Autoritetet Shëndetësore tani e përmendin shëndoshjen si një nga problemet shëndetësore më serioze. Të jesh mbi peshë seriozisht për çdo periudhë kohore përbën një kërcënim të

9 Shenja paralajmëruese të kisteve të vezoreve

By |2022-11-14T22:59:29+04:00November 11th, 2022|Shëndeti Seksual|

9 Shenja paralajmëruese të kisteve të vezoreve Kistet e vezoreve janë kiste të vogla e të mbushura me lëng dhe janë të vendosura brenda ose në sipërfaqen e vezoreve. Zbulimi i kisteve të vezoreve është i rëndësishëm për trajtimin, por

Go to Top