Zbulimet e Fundit rreth Faktorëve që rrisin rrezikun e Kancerit të Zorrës së Trashë

 

Kanceri i zorrës së trashë është një nga llojet më të spikatura të përhapjes së sëmundjeve kancerogjene, që fillon në zorrën e trashë – pjesës së fundit të sistemit të tretjes. Kanceri i zorrës së trashë prek zakonisht të moshuarit, megjithëse mund të ndodhë në çdo moshë dhe zakonisht fillon në formën e gungave të vogla jo kancerogjene (Beninje) të qelizave të quajtura polipe që formohen në pjesën e brendshme të zorrës së trashë, dhe me kalimin e kohës, disa nga këto polipe mund të shndërrohen në kancer të zorrës së trashë.

Megjithëse rastet e kancerit kolorektal janë të zakonshme, shumë njerëz presin deri sa të jetë tepër vonë për t’u diagnostikuar. Kjo është për shkak se simptomat e kancerit kolorektal janë shumë delikate dhe neglizhohen lehtë.
Kjo është arsyeja për të parë për simptomat më të shpeshta të anashkaluara të kancerit kolorektal dhe çfarë mund të bëni për të zvogëluar rrezikun e zhvillimit të tij.

Faktorët që mund të rrisin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë përfshijnë

 1. Të moshuarit; kanceri i zorrës së trashë mund të diagnostikohet në çdo moshë, por shumica e njerëzve me kancer të zorrës së trashë janë mbi moshën 50 vjeç. Shkalla e kancerit të zorrës së trashë është rritur në njerëzit nën moshën 50 vjeç, por mjekët nuk janë të sigurt pse.
 2. Një histori personale e kancerit kolorektal ose polipeve. Nëse tashmë keni kancer të zorrës së trashë ose polipe jo kanceroze të zorrës së trashë, keni një rrezik më të lartë për të zhvilluar kancer të zorrës së trashë në të ardhmen.
 3. Sëmundja inflamatore e zorrëve. Sëmundjet kronike inflamatore të zorrës së trashë, të tilla si koliti ulçerativ dhe sëmundja e Crohn, mund të rrisin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.
 4. Sindromat e trashëguara që rrisin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, disa mutacione gjenetike që kalojnë nëpër breza të familjes mund të rrisin shumë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë. Vetëm një përqindje e vogël e kancerit të zorrës së trashë është e lidhur me gjenet e trashëguara. Sindromat më të zakonshme të trashëguara që rrisin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë janë polipoza familjare adenomatoze (FAP) dhe sindroma Lynch, e njohur gjithashtu si kanceri i trashëguar i zorrës së trashë (HNPCC).
 5. Një histori familjare e kancerit të zorrës së trashë. Rreziku i kancerit të zorrës së trashë rritet nëse një nga të afërmit tuaj ka sëmundjen. Nëse më shumë se një anëtar i familjes ka pasur kancer të zorrës së trashë ose rektumit, rreziku i zhvillimit është më i lartë.
 6. Dieta e ulët në fibra dhe e lartë në yndyrë. Kanceri i zorrës së trashë mund të shoqërohet me dietën tipike perëndimore, e cila është e ulët në fibra dhe e lartë në yndyrë dhe kalori. Kërkimet në këtë zonë kanë pasur rezultate të përziera, dhe disa studime kanë gjetur një rrezik në rritje të kancerit të zorrës së trashë tek ata që hanë dieta të pasura me mish të kuq dhe të përpunuar.
 7. Diabeti; Njerëzit me diabet ose rezistencë ndaj insulinës kanë një rrezik në rritje të kancerit të zorrës së trashë.
 8. Obeziteti; Njerëzit mbipeshë kanë një rrezik në rritje të kancerit të zorrës së trashë dhe një rrezik të rritur të vdekjes nga kanceri i zorrës së trashë në krahasim me njerëzit me peshë normale.
 9. Pirja e duhanit. Personat që pinë duhan mund të kenë një rrezik më të lartë të kancerit të zorrës së trashë.
 10. Alkooli; Përdorimi i tepërt i alkoolit rrit rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.
 11. Terapia rrezatuese për kancerin, e drejtuar në bark për të trajtuar kanceret e mëparshme rrit rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

Këshilla që duhet të ndiqni

Çdo gjë që hani kalon në traktin e tretjes. Membrana  e zorrëve të mëdha dhe rektumit në fund të tubit tretës përmban mbeturina, lëngje acide biliare dhe fibra që ndihmojnë tretjen e ushqimit. Përmbajtja e zorrëve ka një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e indeve.

Shëndeti gastrointestinal ndikon në të gjithë trupin duke shkaktuar sëmundje të lëkurës, gjakut, kockave, trurit , zemrës, etj.

Këtu kemi zgjedhur disa ushqime që duhet të hani çdo ditë për shëndetin optimal të zorrëve.

– Farat e lirit; Farat e lirit janë të  lartë në fibra, të tretshme dhe ndihmojnë në promovimin e baktereve të mira në zorrë,  shpërbëjnë toksinat, dhe nxisin lëvizje të rregullta të zorrëve.

– Lëng selino; Një element i fuqishëm, shpesh i neglizhuar, ushqimi që ndihmon në shëndetin e zorrëve është lëngu organik i selinosë. Ai duket shumë i thjeshtë për të qenë efektiv, por kripërat natyrale që gjenden në lëngun e selinosë, ndihmojnë në rindërtimin e pH të shëndetshme në zorrë.

– Supë me kocka; Ushqimi më i mirë për shëndetin e zorrëve është supa me  kocka. Ajo  është një nga burimet më të mira të kolagjenit, dhe proteinave të cilat janë të nevojshme ​ për të formuar inde në traktin gastrointestinal.

– Fibrat; Ushqimi më i mirë për shëndetin e zorrëve pa mëdyshje është fibra. Ushqimet e pasura me fibra e mbajnë shëndetin gastrointestinal  të shëndetshëm dhe të gjallë. Perimet janë veçanërisht të pasura me prebiotikë, gjë që nuk është e habitshme. Ushqime si asparagus, qepa, hudhra, angjinarja, rrënjë çikore, lulelakër, spinaqi, karrota janë burime të shkëlqyeshme!

Shënim! Nëse vuani nga kapsllëku i rëndë, gazrat ose dhimbje e stomakut, nuk këshillohet të përdorni shumë qepë dhe hudhër në dietën tuaj, sidomos të papërpunuara.
– Ushtrohu rregullisht! Duke qenë fizikisht joaktivë është e lidhur me një rrezik në rritje të zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë, ndërsa rritja e aktivitetit zvogëlon rrezikun.
– Stop duhanit dhe përdorimit të produkteve të tjera të tij! Pirja e duhanit është shoqëruar me një rrezik në rritje të zhvillimit të një shumëllojshmërie të kancerit, njëri prej të cilëve është ai i zorrës së trashë.
– Menaxho peshën tënde! Të qënurit mbipeshë jo vetëm që rrit rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë, por gjithashtu rrit rrezikun e vdekjes nga ai. Kjo është për shkak se mbipesha dobëson trupin, duke e bërë atë më pak të aftë për të luftuar kancerin.
– Shmangni  pirjen e alkoolit! Pijet alkoolike janë të lidhura me zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë.

Diagnozimi në kohë dhe dhënia rëndësi shenjave që jep trupi janë thelbësore në parandalimin dhe trajtimin e kancerit të zorrës së trashë.

Trajtimi natyral është padyshim më i sigurti dhe më efektivi!

Cancer

Trajtimi Natyral i Avancuar për Pacientët e Kancerit - Kura Bimore Profesionale


Për më shumë se një dekadë, ne kemi ndihmuar një numër të madh pacientësh me lloje të ndryshme të kancerit, pacientë në faza të avancuara të kancerit dhe pacientë që nuk kanë reaguar ndaj trajtimeve konvencionale, për të gjetur mundësi të përparuara të trajtimit duke përdorur një qasje unike natyrale të personalizuar që shkon përtej modeleve të standardizuara të trajtimit të kancerit.

Ndihemi shumë të bekuar dhe të entuziazmuar që kemi zhvilluar një trajtim të mahnitshëm, të studiuar dhe të frymëzuar nga gjurmët e mjekësisë natyrale të vjetër, me qëllimin për të ndihmuar të gjithë pacientët e kancerit, përfshirë edhe ata që nuk kanë arritur rezultatet e dëshiruara nga trajtimet e ndjekura, qoftë konvencionale apo alternative. Në fakt, shumë pacientë mësojnë për ne pasi trajtimet e tjera, si konvencionale, ashtu edhe ato alternative, kanë dështuar.

Pyetja është: "Si e realizojmë ne atë që shumë spitale moderne apo qendra të tjera shëndetësore nuk kanë mundur ta realizojnë?"

Përgjigja është e thjeshtë: “Me anë të formulave unike të bimëve shkretinore të studiuara nga teknologjia më e fundit dhe programeve ushqimore të avancuara dhe shumë të thjeshta për t’u zbatuar nga të gjithë.”

Qëllimi ynë është që të sjellim trajtime të kancerit të një niveli të avancuar, të prodhuara nga bimët më të forta shkretinore, për të ndihmuar pacientët tanë të arrijnë shanset më të mëdha të suksesit.

Sigurimi i qasjes në këto mundësi trajtimi të forta dhe reale është ajo që e bën punën tonë shumë të veçantë dhe unike. Ne besojmë se jeta e njeriut është një dhuratë e Zotit për të cilën ia vlen të luftosh; Ne kemi një përgjegjësi: Të ofrojmë mundësi vërtet të personalizuara dhe të drejtuara nga një ekip i specializuar për të ndihmuar në ruajtjen dhe përmirësimin e jetës njerëzore.

Dështimi i trajtimeve konvencionale apo alternative

Shumë pacientë me kancer vendosin të presin derisa sëmundja e tyre të ketë përparuar për shkak të trajtimeve të gabuara, konvencionale (si: Kimioterapia, GTFC-Kimioterapia me fraksion të synuar gjenetikisht, radioterapia, kirurgjia) apo alternative dhe popullore (si: vajguri, helm akrepi, vaj kanabisi, vitaminat, dieta ushqimore të caktuara, etj.), deri në një gjendje pothuajse të pakontrollueshme para se të shikojnë një mundësi të përparuar të trajtimit natyral real. Ndërsa ne jemi akoma në gjendje t'i ndihmojmë këta pacientë, trajtimi bëhet më kompleks dhe kërkon kohë sepse kemi të bëjmë me sëmundje të fazës së vonë, si dhe duhet të rindërtojmë sistemin imunitar të pacientit, të dëmtuar nga përpjekjet e mëparshme të dështuara të trajtimit të kancerit.

Kujdesi familjar në shtëpi

Më e mira që mund të bëni për veten apo të dashurin tuaj të prekur nga kanceri është që ta mbani në shtëpi dhe të kujdeseni për të, në ngrohtësinë familjare, mes njerëzve të dashur dhe jo nëpër spitale, sepse askush nuk mund të kujdeset për ju si njerëzit e dashur të shtëpisë.
Prandaj, trajtimi ynë natyral dhe kura jonë bimore unike mund të arrijë në çdo shtëpi dhe të merret lehtësisht nga çdo pacient, kudo në botë, pa qenë nevojë të ndërmerren udhëtime të lodhshme e të shtrenjta, dhe pa qenë i detyruar të përballojë stresin e spitaleve që i dobëson imunitetin dhe i rrëzon moralin, përkrah shumë të tjerave.

Kura Bimore Profesionale

Trajtimi që ne i mundësojmë pacientëve të kancerit është një nga zbulimet dhe arritjet më revolucionare në trajtimin e kancerit në mënyrë natyrale me anë të bimëve shkretinore potenciale dhe stilit të jetesës më të shendetshme; i përfituar nga kërkimet e vazhdueshme shkencore dhe pervoja e gjatë.

Mbi 50 bimë shkretinore të egra, të kombinuara me profesionalizëm dhe pasion në 5 ilaçe bimore unike, janë përbërësit e kurës tonë profesionale kundër llojeve të ndryshme të kancerit, por që përgatiten në mënyrë të posaçme për çdo pacient në bazë të gjendjes aktuale dhe fazës së trajtimit.

Kjo paketë mund të merret nga të gjithë pacientët pavarësisht llojit apo fazës së sëmundjes, përfshirë fazat e avancuara dhe përhapjen me metastaza, dhe pavarësisht llojeve të trajtimeve që mund të kenë marrë apo të jenë duke marrë pacientët, konvencional apo alternativ; që të gjithë përfitojnë nga ky trajtim, dhe që të gjithë kanë mundësi të shërohen, me vullnetin e Zotit.

Bimët e egra medicinale shkretinore të përdorura në këto ilaçe bimore kanë vërtetuar se janë një faktor transkriptimi te njerëzit, të koduara nga një formulë e veçantë që rregullon shprehjen e një sërë antioksiduesish dhe detoksifikues të gjeneve, duke rezultuar në vetë-asgjësimin e qelizave kancerogjene burimore dhe metastazike.

Fazat e Trajtimit

Për faktin se çdo pacient është unik në krijim dhe gjendja shëndetësore, fiziologjike, emocionale dhe shoqërore e secilit ndryshon nga çdokush tjetër, dhe po ashtu faza e avancimit të sëmundjes dhe agresiviteti i saj, apo mënyrat se si e ka trajtuar sëmundjen secili prej tyre, që të gjitha këto janë të ndryshme, dhe kjo bën që edhe fazat e trajtimit të secilit pacient të jenë të ndryshme, dhe po ashtu kohëzgjatja që kërkon trajtimi i secilit prej tyre është i ndryshëm.

Ky trajtim dhe ky konbinim profesional me bimë tërësisht të egra shkretinore përmban një formulë me spektër të plotë të më së mirës që Zoti na ka dhuruar!

Ti apo njeriu yt i dashur mund të shërohet, cilado që të jetë sëmundja dhe sado që ajo të ketë avancuar, vetëm se duhet të bëni zgjedhjen e duhur!