Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Voshtri shkëlqyes

//Voshtri shkëlqyes

Voshtri shkëlqyes

Voshtri shkëlqyes; Për sistemin imun, radikalet e lira, stimulon mëlçinë, mbron zemrën dhe sistemin nervor

Arabisht: عريضة أوراق

Anglisht: Chinese privet, wax-leaf privet,  glossy privet

Emri shkencor: Ligustrum lucidum L.

Familja: Oleaceae

Voshtri është pemë shkurre me gjethe të lëmuara e të shkëlqyeshme, gjithnjë të gjelbra, me lule të vogla, të bardha, me erë të mire, që rritet si pemë zbukurimi. Kjo pemë ka fituar edhe çmim si mbretëresha e kopshteve.

Orgjina e Voshtrit është Kina Jugore, Afrika e Jugut, Japonia, Korea, Australia, Zelanda e Re, Italia, Karolina e Veriut, etj. Voshtri është përdororur në mjekësinë tradicionale Kineze që në kohët e lashta dhe sot njihet me këtë emër “Voshtri Kinez”.

Pjesët që përdoren: gjethet, frutet.

Vecoritë e bimës: Anodyne,  Antiseptic, Antitumor, Cardiotonic, Diaphoretic, Diuretic, Febrifuge, Miscellany, Ophthalmic, Pectoral, Tonic, Vulnerary.

Elementët aktiv: oleanolic acid, acetyl oleanolic acid, ursolic acid, acetyl ursolic acid, β-sitosterol, p-hydroxyphenethyl alcohol, mannitol, eriodictyol, taxifolin, quercetin, nuezhenide, oleuropein, acteoside, neonuezhenide, ligustrosidic acid, oleuropein acid, etc. It still contains polysaccharides, 7 phospholipids, and 11 kinds of elements. Polysaccharides are composed of rhamnose, arabinose, glucose, and fucose. Phospholipids account for 0.39% and among them the content of phosphatidylcholine is highest. And elements include potassium, calcium, magnesium, sodium, zinc, iron, manganese, copper, nickel, chromium, and silver.

Dobitë mjekësore të Voshtrit shkëlqyes

– Përmirëson funksionin e sistemit imun, lufton radikalet e lira dhe qelizat tumorale.

– Rrit numrin e qelizave të bardha të gjakut të shkatërruar nga kimoterapia ose rrezatimi.

– Parandalon formimin e pllakave që shkaktojnë arteriosklerozën dhe mpiksjet e gjakut.

– Nxit qarkullimin e gjakut dhe parandalon sulmet në zemër dhe tru.

– Ndihmon funksionin e mëlçisë.

– Pastron mëlçinë nga toksinat, bakteriet dhe viruset.

– Largon maramendjen, hidhërimin.

–  Ndihmon në trajtimin e çrregullimeve të syve si; thatësirën e tyre apo skuqjen, dhimbjen, djegien dhe mjegullën e syve.

– Forcon flokët, largon stresin, ethet, tringëllimën e veshit.

– Parandalon plakjen e parakohëshme, nxit zhvillimin dhe ripërtëritjen e indeve të reja në të gjithë trupin.

 

 

By | 2017-01-09T22:28:37+00:00 January 10th, 2017|Bimë Mjekësore|Comments Off on Voshtri shkëlqyes
error: Alert: Content is protected !!