You are here:--Veprime ditore

Veprime ditore

By | 2017-11-05T10:36:31+00:00 October 11th, 2015|Categories: Arti Jetës|0 Comments

Bëni këto veprime çdo ditë, që të ndihmoni trupin tuaj të shërohet nga çdo sëmundje

Mjekët kanë rënë dakord mbi faktin se dieta ushqimore e shëndetëshme dhe këshillat e mëposhtme mund të ndihmojnë në trajtimin e shumë sëmundjeve, dhe janë të shkëlqyera  për çdo çrregullim shëndetësor.

Ja disa këshilla themelore

– Qëndroni në diell pas lindjes së diellit dhe para perëndimit të tij. Filloni me 5 minuta në ditë, dhe mund të shtoni minutat në ditët në vijim.

– Qëndroni  zbathur në tokë ose në rërë dhe ecni sa më shumë të jetë e mundur të zbathur.

– Pini ujë pa fluoride. Uji natyral i pranverës është kurues dhe i lehtë për organizmin (në Shqipëri, Kosovë apo Maqedoni, është thuajse e lehtë të gjeni një burim natyral uji). Vendoseni ujin  në shishe qelqi, dhe mos e lini të ekspozuar në diell.

– Ushtrohuni  jashtë në ajër të pastër çdo ditë. Kjo është një nga metodat më të mira për të hequr helmet nga trupi.

– Merrni frymë thellë në ajër të pastër, në mëngjes dhe në mbrëmje, për të paktën 20 minuta.

– Flini në orët e drekës dhe jo më vonë se ora 10 e darkës. Trupi sekreton hormone gjatë kësaj periudhe dhe truri punon për rinovimin e qelizave dhe indeve.

– Zëvendësoni produktet kimike me ato natyrale.

– Konsumoni fruta dhe perime të papërpunuara.

– Largoni ëmbëlsirat  artificiale nga dieta juaj.

– Mos pini alkool, duhan, mos përtypni çamçakëz, mos hani ushqim të konservuar.

– Bëhu  gjithmonë pozitiv dhe buzëqeshnë. Kjo do të përshpejtojë sekretimin e hormoneve terapeutike.

– Mos flisni ose të veproni negativisht në lidhje me veten apo të tjerët. Ky është një veprim i pashëndetshëm.

– Bëhu i gatshëm të falësh – kjo ju largon prej urrejtjes dhe zemërimit, të cilat kanë efekt negativ në sekretimin e hormoneve dhe dëmtimin e shëndetit të përgjithshëm. Falim të tjerët për të ndihmuar veten.

– Konsumoni një sasi të vogël të bajameve dhe arrave çdo ditë. Është e rekomanduar gjithashtu të konsumoni çdo ditë dy lugë pluhur liri të freskët (ose dy lugë vaj liri).