Vajrat më të mirë anti-plakje dhe përdorimi i tyre

Procesi i plakjes në lëkurë është vështirë të shmanget, por me kujdes të veçantë dhe vëmendje, ju mund të mbani lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të mbani një pamje rinore.
Për të parandaluar plakjen e lëkurës, është e rëndësishme për të zëvendësuar vajrat e humbur. Shumë vajra natyralë kanë veti anti-plakje, që mund të mbajnë lëkurën tuaj të hidratuar dhe të shëndetshme.
Këto vajra përmbajnë shumë antioksidantë që luftojnë dëmet e shkaktuara nga radikalet e lira si: rrezet ultravjollcë (UV) dhe ndotësit e mjedisit.
Plus, ato përmbajnë komponime të tjera që synojnë nevojat e llojeve të ndryshme të lëkurës për të reduktuar pamjen e shenjave të plakjes, si dhe parandalimin e tyre.

Këtu janë vajrat më të mirë anti-plakje dhe për një lëkurë më të re dhe të shëndetshme:

 1. Vaj Argani

Vaj Arganit nxirret nga një pemë shumë e veçantë që gjendet vetëm në Marok, është i përbërë 80 % nga acide yndyrore që ndihmojnë për të luftuar radikalet e lira dhe sigurojnë përfitime anti-plakje.
Vitamina A dhe E në këtë vaj ndihmojnë për të reduktuar rrudhat, njollat ​​e moshës, linjat e bukura dhe shenjat e lëkurës. Ai në mënyrë efektive e mban lëkurën të shëndetshme dhe përmirëson elasticitetin e lëkurës. Ky vaj mbron lëkurën nga dëmtimi oksidativ, nga rrezet e diellit ultravjollcë (UV).
Një studim i kryer në vitin 2015, sugjeron se vaj arganit ka një efekt anti-plakje në lëkurë dhe  përmirëson elasticitetin e lëkurës.
Vaj Arganit thithet shpejt nga lëkura dhe pa lënë asnjë tepricë vaj. Kështuqë, ai është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, duke përfshirë edhe lëkurën e yndyrshme dhe të ndjeshme.
• Pas pastrimit të lëkurës, aplikoni disa pika të vajit argan dhe masazhojeni butë atë.

 1. Vaj i Ullirit

Vaj i ullirit është i pasur me vitamina A dhe E, si dhe disa minerale të tjera dhe acide yndyrore që lëkurës tuaj i nevojiten për të luftuar dëmet e radikaleve të lira.
Kur përdoret në lëkurë, ai stimulon prodhimin e kolagjenit, i cili i jep lëkurës një shkëlqim.
Kur merret nga brenda, vaj ulliri ekstra i virgjër mbron trupin tuaj kundër sëmundjeve të lidhura me moshën, të tilla si Alzheimer, osteoporoza, ulçerat peptike, etj.
Një studim i 2012, i publikuar në PLoS One, raporton se acidet yndyrore që gjenden tek  vaj i ullirit zvogëlojnë tresin oksidativ, rezistencën e insulinës dhe proceset inflamatore, si mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme të diellit.
• Para larjes , masazhoni trupin tuaj me vaj ulliri për të mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme.
• Po ashtu, përfshini 1 deri në 2 lugë vaj ulliri ekstra-virgjër në dietën tuaj të rregullt.

 1. Vaj i arrës së kokosit

Vaj i kokosit nxit prodhimin e kolagjenit, i cili pengon shenjat e plakjes, si rrudhat dhe njollat ​​e moshës.
Vetitë e tij antioxidante ndihmojnë për të luftuar radikalet e lira dhe ushqejnë lëkurën e dëmtuar. Ai gjithashtu përmban acid lauric, i cili ka veti anti-bakteriale që lufton puçrrat e fytyrës.
Ai mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar lëkurën e thatë, ekzemën dhe psoriasis.
Ai punon gjithashtu si një krem natyral që ndihmon për të mbrojtur lëkurën kundër dëmit të rrezeve të diellit, një nga faktorët kryesorë të plakjes së parakohshme të lëkurës.
• Masazhoni trupin tuaj me vaj të kokosit pas një vaske ose dushi për të ndihmuar lëkurën të ruajë lagështirën e saj.
• Po ashtu, përfshini 2 lugë vaj kokosi në dietën tuaj të rregullt për të mbajtur trupin të shëndetshëm dhe për parandalimin e sëmundjeve të lidhura me moshën.

 1. Vaj i bajames

Vaj i bajames mund të vonojë procesin e plakjes dhe trajtimin e rrudhave. Vitamina E dhe K ndihmojnë lëkurën për rigjenerim dhe për të ruajtur elasticitetin e saj, si dhe për nxitjen e qarkullimit të gjakut.
Një studim i vitit 2010 thekson vetitë e vajit të bajames për rinovimin dhe zbutjen e lëkurës, duke përmirësuar ngjyrën e saj.
Përveç kësaj, vaj i  bajames është një bllokues natyror i rrezeve të dëmshme të diellit (UV), duke e bërë atë ideal për njerëzit, të cilët kalojnë shumë kohë në diell.
• Masazhoni lëkurën me vaj bajamesh pas marrjes së një dushi për të vonuar efektet e plakjes. Duke qenë i butë dhe hipoallergenic, ai është i sigurt për njerëzit që kanë lëkurë të ndjeshme.
• Ju gjithashtu mund të aplikoni disa pika të ngrohta nga vaj i bajames nën qepallat tuaj  para se të shkoni në shtrat, për të shpëtuar nga rrudhat nën sy dhe qarqet e errëta të tyre.
• Për përdorim të brendshëm, shtoni 2 ose 3 lugë vaj bajame të ëmbël në një gotë qumësht të ngrohtë dhe pini atë çdo ditë. Ju gjithashtu mund ta përzierni atë me rigon dhe mund ta shtoni në sallatë.

 1. Vaj Jojoba

Vaj Jojoba është një nga vajrat më hidratues në botë, që ofron edhe përfitime anti-plakje. Vitaminat, të tilla si E dhe C, mbështetin rigjenerimin e shpejtë të qelizave për një lëkurë sa më të plotë. Ai ndihmon në ruajtjen e linjave të fytyrës, dhe shenjat e tjera të dukshme të plakjes.
Si një zbutës, ky vaj e mban lëkurën të butë dhe parandalon acarimin e lëkurës dhe arnat, të cilat janë parë shpesh në plakjen e lëkurës.
Cilësia e tij anti-yndyrore e bën atë të përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, duke përfshirë lëkurën e ndjeshme dhe lëkurën me akne. Vaj jojoba gjithashtu mund të përshpejtojë shërimin e plagëve.
• Kombinoni vaj jojojba me sasi të barabartë me një tjetër vaj me bazë bimore si vaj bajame. Përdoreni  atë për të masazhuar lëkurën pas marrjes së një banjo ose dushi. E bëni këtë një herë në ditë.
• Ju gjithashtu mund të aplikoni disa pika vaj jojoba mbi fytyrë si një maskë anti-plakje.

 1. Vaj Livando

Vaj esencial Lavender është gjithashtu i mirë për ruajtjen e lëkurës nga plakja. Në fakt, livando është shumë më tepër se për aromën e saj të ëmbël, ajo është përdorur gjerësisht në produktet kozmetike.
Përmbajtja e lartë me  antioxidant e këtij vaj, e mbron lëkurën nga radikalet e lira dhe rrezet e diellit UV. Ai redukton efektet e dukshme të plakjes, parandalon linjat e reja  dhe ndihmon për  ripërtëritjen e lëkurës.
Vaj livando gjithashtu ka veti anti-septike dhe anti-fungale, të cilat ndihmojnë për të trajtuar një numër çrregullimesh të lëkurës, të tilla si puçrrat e fytyrës dhe psoriasis. Ai gjithashtu nxit gjumin, i cili është i domosdoshëm për lëkurën dhe shëndetin e përgjithshëm.
• Kombinoni 5 – 6 pika vaj esencial livando dhe 1 lugë gjelle xhel aloe vera. Aplikojeni atë në lëkurën tuaj dhe masazhojeni butë. Prisni 10 minuta, shpëlajeni me ujë të ftohtë. E përsëritni këtë çdo ditë, për të ruajtur shëndetin e lëkurës.
• Po ashtu, mund të përdorni  ujë me livando kur lani fytyrën tuaj, për ta mbajtur atë të  hidratuar, të freskët dhe rinore.

 1. Vaj Avokado

Duke përdorur vaj Avokado në lëkurë, ju mund të mbani lëkurën tuaj të re dhe të lirë nga shenjat e plakjes. Ky vaj është veçanërisht i mirë për njerëzit me lëkurë të thatë.
Ky vaj anti-plakje është shumë i pasur me vitamina A dhe E që ndihmojnë kundërt dëmtimit të lëkurës të lidhura me moshën. Ai jo vetëm që nxit rigjenerimin e qelizave të shëndetshme, por edhe i mban qelizat ekzistuese dhe indet të shëndetshme.
Sasia e lartë e proteinave dhe yndyrnave të pangopura në të, promovojnë lëkurë të shëndetshme dhe reduktojnë incidencën e shenjave të moshës, djegiet e diellit, dhe rrudhat.
• Aplikoni vaj avokado për të ndihmuar në lehtësimin e lëkurës së thatë dhe parandalimin e kruajtjeve. Ai punon si një hidratues ideal për të gjitha llojet e lëkurës.

 1. Vaj i Farave të Shegës

Vaj i farave të shegës është një vaj i shkëlqyer anti-plakje. Antioksidantët që gjenden tek ky vaj janë të  fuqishëm për të luftuar dhe për të riparuar dëmet e radikalëve të lira të shkaktuara nga ekspozimi në diell dhe faktorë të tjerë të mjedisit.
Vaj i shegës forcon shtresën e jashtme të lëkurës dhe riparon shtresat e thella të saj. Ai gjithashtu rrit prodhimin e kolagjenit dhe përmirëson elasticitetin e lëkurës.
Studime të shumta kanë  demonstruar efektivitetin e vajit të sheqës në rigjenerimin e epidermës, e cila është e domosdoshme për të luftuar shenjat e plakjes.
Ai gjithashtu është i pasur me anti-mikrobial dhe anti-inflamator që mbështesin shëndetin e lëkurës.

 • Ky vaj mund të përdoret në fytyrë, si dhe në të gjithë trupin. Ai thithet shpejt nga lëkura dhe në mënyrë efektive, është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës.
  • Masazhoni lëkurën tuaj me vaj të farave të shegës çdo ditë para ose pas larjes.
 1. Vaj i Grurit

Embrioni i grurit gjithashtu ka veti rigjeneruese dhe ndihmon për të mbajtur lëkurën tuaj të re dhe të përsosur për vite me rradhë. Vaj i tij është i lartë në vitaminë A,  vitaminë E si dhe me anti-oxidant të fuqishëm që ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave të lëkurës nga radikalet e lira.
Ai mbështet procesin natyror të lëkurës, është i mirë për trajtimin e lëkurës së thatë dhe parandalon plakjen e lëkurës.
Një studim i vitit 2010, i publikuar nga Research Pharmacognosy, ka gjetur se vaj i embrionit të grurit dhe ekstrakti i aloe veras është hidratues i lartë i lëkurës në krahasim me formulimet që përmbajnë ato veç e veç.
Pra, është e rekomanduar për të përdorur vajin e embrionit të grurit me ekstrakt aloe vera për përfitime më të mira të lëkurës.
• Kombinoni disa pika vaj gruri me 1 lugë gjelle xhel Aloe Vera të freskët dhe aplikojeni në lëkurën tuaj. Masazhojeni butë për 5 minuta, lëreni për 10 min dhe shpëlajeni me ujë të vakët.
• Një tjetër alternativë është që të përzieni vaj gruri me mjaltë (në sasi të barabarta), aplikojeni atë në lëkurën tuaj lëreni për 15 deri 20 minuta para se ta shpëlani. Përsëriteni një herë në ditë.

 1. Vaj i Neem

Vaji i Neemit ka veti të larta anti-plakje. Ai është i pasur me anti-oxidant, anti-viral, anti-fungal, analgjezik, anti-inflamator, anti-bacterial dhe anti-microbial. Natyra e tij antioxidante mbron lëkurën nga toksinat mjedisore që përshpejtojnë procesin e plakjes.
Ky vaj është gjithashtu i lartë në acide yndyrore dhe vitaminë E, të cilat ndihmojnë rinovimin e qelizave të lëkurës dhe ndihmojnë për të rivendosur elasticitetin e lëkurës.
Një studim i publikuar në “Journal of Clinical Nutrition” vë në dukje se acidet yndyrore që gjenden tek Neem sigurojnë mbrojtje të të gjithë trupit kundër dëmtimeve nga rrezatimi UV.
Vitamina E ka një efekt zbutës mbi lëkurë dhe ndihmon në ruajtjen e linjave të bukura, dhe kundër njollave dhe rrudhave të moshës.
Vaj Neem gjithashtu ndihmon për të luftuar bakteret që shkaktojnë puçrra fytyre, psoriasis dhe ekzemë.
• Kombinoni 1 lugë gjelle vaj neem në 1/3 filxhan me vaj ulliri ose vaj kokosi.
• Masazhoni lëkurën tuaj me këtë përzierje për 5 minuta, pastaj lëreni atë për 10 minuta.
• Bëjeni këtë çdo ditë para se të shkoni në shtrat.

Shënim!

Para se të përdorni këto vajra bëni një test, duke aplikuar një sasi të vogël në një pjesë të dorës, për të përjashtuar mundësinë e zhvillimit të një reaksioni alergjik.

– Shumica e vajrave bimore që gjenden në treg janë komerciale, prandaj sigurohuni për origjinalitetin e vajit që ju zgjidhni, për të arritur rezultatet e dëshiruara.