Dobitë shëndetësore të vajit të qepës; Mënyra e përgatitjes

Vaj i qepës ka dobi të mrekullueshme shëndetësore sidomos për flokët dhe lëkurën. Vajin e qepës mund ta përdorim gjithashtu në gatime të ndryshme sidomos në salcën e sallatës.

Vaj i qepës është i pasur me: Vitaminë B, C, minerale, sodium, potassium, fosfor, calcium, jod, etj.

Dobitë shëndetësore

– Vaj i qepës është i mrekullueshëm për problemet e lëkurës.

– Ndihmon për kurimin e ekzemës, skuqjet e lëkurës, puçërrat e rinisë, lythat që dalin në pjesë të ndryshme të trupit, heq njollat dhe njëhson ngjyrën e lëkurës.

– Ndihmon edhe për shëndetin e flokëve, ndalon rënien, kuron zbokthin, nxit mbirjen e tij, e gjallëron dhe shkëlqen ngjyrën e tij.

– Pastron gjakun dhe ul kolesterolin në gjak.

– Ndihmon për kurimin e infeksionit të fytit, dhimbjet në kraharor, largon gëlbazën dhe kollën kronike.

– Vaj qepes mbron mëlçinë nga viruset.

– Stimulon sistemin tretës.

– Vret baktieret dhe është antibotik natyral.

– Për infeksionet e kyçeve dhe dhimbjet e këmbëve, ndihmon për kurimin e plasaritjeve të këmbëve.

Si mund ta përgatisim?

– Hiqni lëvoren e qepëve.

– Vendosini në një vazo qelqi dhe shtoni vaj ulliri derisa ti mbulojë.

– Vendoseni vazon në një vend me diell për 2-3 javë.

– Gjatë kësaj kohe tundeni  vazon herë pas here.

– Pas tre javësh kulloje këtë masë.

– Ju tani keni vaj qepe natyral.