Dobitë e vajit të hudhrës, mënyra e përgatitjes në shtëpi dhe mënyra e përdorimit

 

Shekuj më parë, paraardhësit tanë janë mbështetur në mrekullitë e natyrës për të qëndruar të shëndetshëm. Një prej ilaçeve më të njohura tradicionale është hudhra, ende e njohur në të gjithë botën për aftësinë e saj të jashtëzakonshme për të luftuar sëmundjet. Përveç të qënit një përbërës që ka përdorim të gjerë në kuzhinë, përbërësit antibacterial, antibiotik dhe antifungal e bëjnë atë një agjent shërimi natyral.

Dobitë shëndetësore të vajit të hudhrës

– Lufton infeksionet e lëkurës

Hudhra është e njohur për efektet e saj antifungale dhe anti-inflamatore, dhe ajo lufton shumë çrregulime të lëkurës si: psoriasis, qerenë, lythat, etj. Një studim nga Journal Nutrition, rezultoi se hudhra ndihmon për të shmangur kancerin e lëkurës, për shkak të përqendrimit të lartë të phytochemicals.

Çfare ju duhet?
• pambuk
• vaj hudhre

Çfarë duhet të bëni?

Vendosni disa pika të vajit të hudhrës në një copë pambuku dhe fërkoni zonat e prekura të lëkurës.
Përsëriteni aplikacionin dy deri në tre herë në ditë.

– Trajton puçrrat e fytyrës

Ju mund të dëshironi të provoni vaj hudhre për të luftuar këtë problem shqetësues dhe kokëfortë. Hudhra është plot e përplot me ushqyes thelbësor dhe antioksidantë të njohur për efektin e tyre në luftën kundra puçrrave të fytyrës. Ajo përmban selen, allicin, vitaminë C, vitaminë B6, bakër dhe zink. Hudhra, duke qenë një agjent anti-inflamator ndihmon gjithashtu për të zbutur lëkurën e përflakur të shkaktuar nga aknet.

Çfarë ju duhet?

 • vaj hudhre
 • një paketë me baltë nga deti i vdekur

Çfarë duhet të bëni?

 1. Shtoni disa pika vaj hudhre në një paketë me baltë nga deti i vdekur dhe aplikojeni si pastë në fytyrën tuaj.
 2. Lereni për 10 minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të ftohtë.
 3. Përsëriteni procesin çdo ditë për të trajtuar aknet e fytyrës.Kujdes!
  Mos e mbani maskën në fytyrën tuaj për më shumë se 10 minuta, pasi mund të shkaktojë një ndjesi thumbuese.

Puçrrat e Rinisë

– Për flokët

Vaj i hudhrës përmban ushqyes të shumtë që ndihmojnë rritjen e flokëve dhe përmirësojnë shëndetin e tyre.  Këto vlera ushqyse ndihmojnë  në luftën kundër shumë sëmundjeve të kokës. Vaj hudhrës është një burim i pasur i squfurit, vitaminës E, vitaminës C, vitaminës B1 dhe vitaminës B6, të cilat janë të gjitha ushqyesve të rëndësishme të nevojshme për rritjen më të shpejtë të flokëve dhe për përmirësimin e shëndetit të kokës. Ajo gjithashtu parandalon thyerjen dhe forcon rrënjët e flokëve. Një studim i kryer nga Gazeta Indiane e Dermatologjisë, Venereology dhe Leprology, ka zbuluar se hudhra është e dobishme në trajtimin e alopecia areata, një formë e gjendjes periodike të humbjes së flokëve. Lyerja rregullt e flokëve dhe e kokës me vaj hudhre rrit gjithashtu qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës, duke rritur thithjen e ushqyesve thelbësore dhe duke përmirësuar shëndetin e flokëve.

Çfarë ju duhet?

 • vaj hudhre

Çfarë duhet të bëni?

 1. Ngrohni pak vajin e hudhrës dhe aplikojeni në flokë dhe në lëkurën e kokës.
 2. Lëreni për 5-6 orë.
 3. Më pas lajeni me shampo natyrale.

– Vaj hudhrës trajton Zbokthin

Kur në rrobat tuaja bie zbokth, kjo është një tregues se zbokthi  ka dalë nga kontrolli. Gjëja më e mirë që mund të bëni është që të përdorni vaj hudhre për t’ju ndihmuar në trajtimin e tij.

Çfare ju duhet?

 • vaj hudhre
  • shampo e butë

Çfarë duhet të bëni?

 1. Ngrohni vajin e hudhrës dhe aplikojeni butë në lëkurën e kokës.
 2. Lëreni për disa orë dhe më pas e lani me ujë të vakët dhe shampo.

Zbokthi

– Për infeksionet e veshit

Disa infeksione të veshit janë shumë tërënda. Antibiotikët që përshkruhen zakonisht për infeksionin e veshit janë me efekte anësore të dëmshme dhe nuk e kurojnë problemin.
Përdorimi i vazhdueshëm i antibiotikëve nuk është i mirë për ju.
Vaj i hudhrës ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve, dhe ajo gjithashtu ka avantazhin e efekteve antibacteriale.

Çfarë ju duhet?

– Vaj hudhre

– Pikatore

Çfarë duhet të bëni?

Vendosni 2-3 pika nga vaj i hudhrës në vesh dhe qëndroni i shtrirë në anën tjetër për disa minuta.

Infeksioni i veshit – Otitis

– Për dhimbjet e dhëmbëve

Vuan nga një dhimbje dhëmbi e tmerrshme? Mos u shqetësoni! Këtu është një tjetër shqetësim që vaj i hudhrës mund të trajtojë.

Çfare ju duhet

 • vaj hudhre
  • top pambuku

Çfarë duhet të bëni

 1. Merrni disa pika vaj hudhre në një top pambuku.
 2. Mbajeni këtë top në dhëmbin e prekur për 10-30 minuta.
 3. Përsëriteni këtë procedurë 2-3 herë në ditë për rezultatet më të mira.

Përbërësi allicin, jo vetëm që ndihmon në zvogëlimin e dhimbjes së dhëmbit, por ai lufton inflamacionin, zvogëlon aktivitetin bakterial dhe parandalon prishjen e dhëmbëve.

Prishja e Dhembeve

Dobi të tjera të vajit të hudhrës

– Përmirëson shëndetin kardiovaskular

Ndihmon në relaksimin e muskujve të enëve të gjakut dhe ul presionin e gjakut.

Vaj hudhrës ofron gjithashtu përfitime anti-inflamatore.

Për rezultate më të mira konsumoni çdo ditë sallatë me perime organike të shoqëruar me vajin e hudhrës.

– Ul kolesterolin e  keq

Kolesteroli është një faktor i rëndësishëm që kontribuon në shëndetin kardiovaskular. Vaj i hudhrës ndihmon në uljen e kolesterolit të keq.

– Parandalon sëmundjen Alzheimer

Një përfitim tjetër i vajit të hudhrës është se ai ul rrezikun e sëmundjeve të koinshencës të shkaktuara nga sëmundjet neurodegjenerative.

Për rezultate më të mira konsumoni çdo ditë sallatë me perime organike të shoqëruar me vajin e hudhrës.

Alzheimer

– Lufton kancerin

Vaj hudhrës përmban komponime që luftojnë qelizat e kancerit. Përbërësi diallyl disulfide, që gjendet në hudhër, ka aftësi për të shtypur qelizat e kancerit.

Tumoret & Kanceri

SI TA PËRGATISNI VAJIN E HUDHRËS NË SHTËPI

Ju mund ta përgatisni vet vajin e hudhrës në mënyrë shumë të thjeshtë, për përdorim të jashtëm dhe të brëndshëm

– Në një enë qelqi me kapak vendosni 10 thelpi hudhre ose më shumë, të qëruara dhe të shtypura pak.

– Shtoni vaj ulliri të ngrohtë deri sa të mbulojë hudhrat.

– Lëreni 12 orë të mbuluar me kapak, larg dritës dhe nxetësisë.

– Më pas nxirrini të gjitha copat e hudhrës duke i shtrydhur.

– Vajin ruajeni në frigorifer, në enë qelqi me kapak, dhe duhet ta përdorni brenda një jave.