Studimi i ri eksploron kohën e vakteve për Diabetikët

 

Njerëzit me diabet e dinë se sa të rëndësishme janë zgjedhjet dietike për kontrollin e simptomave dhe reduktimin e rrezikut të sëmundjeve serioze. Ndërsa vëzhgimi i marrjes së karbohidrateve dhe sheqerit është një rekomandim i zakonshëm, një studim i ri sugjeron se marrja parasysh e kohës së vaktit mund të kontribuojë gjithashtu në shëndetin afatgjatë.

Koha e vaktit për diabetin është ende duke u hulumtuar dhe përpara se të bëhet ndonjë rekomandim specifik, mbetet e rëndësishme të fokusohemi në ngrënien e ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese dhe një kombinim të ekuilibruar të karbohidrateve, proteinave dhe yndyrave të shëndetshme.

Gjetjet e studimit: Koha e vakteve për diabetikët

Një studim i marsit 2022 i botuar në Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism hulumtoi nëse koha e marrjes së ushqimit në tre vakte lidhet me mbijetesën afatgjatë për njerëzit me diabet.

Studimi përfshiu 4,642 pacientë diabetikë që morën pjesë në Anketën Kombëtare të Ekzaminimit të Shëndetit dhe të Ushqyerjes nga 2003-2014. Bazuar në rezultatet në kohën e ngrënies dhe zgjedhjet dietike, studiuesit analizuan marrëdhënien midis mbijetesës së pacientit dhe kohës së marrjes së ushqimit.

Përgjigjet e sondazhit nxorën në pah disa marrëdhënie interesante midis mënyrës sesi jo vetëm zgjedhjet e ushqimit, por edhe koha kur ato ushqime hahen, luajnë një rol në shëndetin e pacientëve me diabet.

Studiuesit zbuluan se konsumimi i lartë i patates ose perimeve me niseshte në mëngjes, drithërave pasdite dhe perimeve të errëta dhe qumështit në mbrëmje lidhej me mbijetesë më të mirë afatgjatë te njerëzit me diabet. Ata gjithashtu vunë në dukje se marrja e ulët e mishit të përpunuar në mbrëmje kishte efekte të dobishme.

Çfarë do të thotë

Rezultatet e këtij sondazhi tregojnë se kur bëhet fjalë për menaxhimin e diabetit, faktorë të rëndësishëm janë si ajo që hani ashtu edhe koha kur hani. Thënë kështu, ekspertët thonë se ata kanë nevojë për më shumë kërkime përpara se të bëjnë rekomandime specifike se cilat ushqime duhet të hanë gjatë periudhave të caktuara.

Ne e dimë se njerëzit me diabet kanë më shumë gjasa të zhvillojnë kushte të tjera shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet e zemrës. Zvogëlimi i këtij rreziku me një dietë të shëndetshme është kritike, dhe planet e dietës diabetike parashtrojnë se cilat ushqime duhet të konsumohen dhe cilat duhet të shmangen.

Ky studim i fundit sugjeron që duhet të merret parasysh edhe koha e konsumimit të ushqimit.

Ushqimet më të mira për diabetin ju lejojnë të mbani një peshë të shëndetshme dhe nivele normale të sheqerit në gjak, duke siguruar energjinë dhe ngopjen që ju nevojitet. Çelësi është të mbushni dietën tuaj me ushqime të pasura me lëndë ushqyese, dhe ndërsa koha e ushqimit mund të luajë një rol në shëndetin tuaj afatgjatë, studiuesit duhet të zhyten pak më thellë përpara se ky koncept të shtohet në planet e vakteve.

Megjithëse rezultatet e anketës tregojnë për fakte interesante në lidhje me kohën e ushqimit, duhet të merren parasysh edhe faktorë të tjerë që kontribuojnë shumë në shëndetin e pacientëve me diabet, duke përfshirë aktivitetin fizik dhe nivelet e stresit.

Si të hani për të menaxhuar/parandaluar diabetin

Mënyra më e mirë për të menaxhuar dhe parandaluar diabetin është të hani një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar të përbërë kryesisht nga ushqimet e mëposhtme:

 • Perime pa niseshte, duke përfshirë zarzavate me gjethe, brokoli, selino dhe karota
 • Mishrat organikë, si viçi, shpendët dhe qengji i ushqyer me bar
 • Ushqim deti i egër, duke përfshirë salmonin dhe skumbri të egër
 • Vezë kullote dhe jo korenti
 • Yndyrna të shëndetshme, si vaj ulliri, vaj kokosi dhe avokado

Disa ushqime që diabetikët mund të shijojnë në mënyrë të moderuar përfshijnë:

Arra dhe fara

 • Frutat, si manaferrat, mollët dhe dardhat
 • Produktet organike të qumështit, si kosi pa sheqer dhe djathi feta

Nëse dieta juaj përbëhet nga ushqimet e mësipërme, ju jeni në gjendje të mirë! Ngarkoni pjatën tuaj me këto opsione të shëndetshme dhe minimizoni ose shmangni sa vijon:

 • Drithërat dhe karbohidratet e rafinuara
 • Bishtajoret, si fasulet dhe thjerrëzat
 • Perimet me niseshte
 • Snacks të përpunuara dhe të paketuara
 • Pijet e ëmbla me sheqer

Përveç ngrënies së ushqimeve të shëndetshme, ushtrimet fizike janë kritike për ruajtjen e niveleve të shëndetshme të sheqerit në gjak dhe peshës. Aktivitetet si ecja, noti dhe çiklizmi janë shtesa të shkëlqyera për ditën tuaj.