Sistemi imunitar dhe kanceri

 

Sistemi imunitar mbron trupin kundër sëmundjeve dhe infeksioneve të shkaktuara nga bakteret, viruset, kërpudhat ose parazitët. Ky është me të vërtetë një koleksion i reagimeve dhe përgjigjeve që trupi bën për të mbrojtur qelizat  nga dëmtimi i infeksionit. Pra, kjo  është quajtur nganjëherë përgjigje imune.
Sistemi imunitar është padyshim tejet i rëndësishëm për pacientët me kancer.

Kanceri mund të dobësojë sistemin imunitar duke u përhapur në palcën e kockave. Palca e eshtrave i bën qelizat e gjakut të ndihmojnë për të luftuar infeksionin. Dobësimi i sistemit imunitar ndodh më shpesh nga Leukemia ose Limfoma. Por kjo mund të ndodhë edhe me kanceret e tjera.

Kimioterapia, terapia biologjike dhe radioterapia mund të dobësojnë imunitetin duke shkaktuar një rënie të numrit të qelizave të bardha të gjakut të bëra në palcën e eshtrave. Doza e lartë e steroideve mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar, ndërsa ju jeni duke i marrë ato.

Sistemi imunitar mund t’ju ndihmojë për të luftuar kancerin

Disa qeliza të sistemit imunitar mund ti njohin qelizat e kancerit si jonormale dhe i vrasin ato.
Kjo është quajtur edhe imunitet i lindur. Këto mekanizma imunitare janë gjithmonë të gatëshme dhe të përgatitura për të mbrojtur trupin nga infeksionet. Ato mund të veprojnë menjëherë (ose shumë shpejt).

Mbrojtja e sistemit imun vjen nga:

– Një barrierë e formuar në lëkurë rreth trupit.

– Veshja e brendshme e zorrëve dhe mushkërive, të cilat prodhojnë mukus  dhe kurth për  pushtuesit dhe bakteret.

– Qimet që lëvizin mukusin dhe bllokojnë bakteret jashtë mushkërive.

– Acidi i stomakut, i cili vret bakteret që janë gëlltitur.

– Bakteret e dobishme në zorrë, të cilat pengojnë zhvillimin dhe shtimin e baktereve të tjera të dëmshme.

– Trakti  urinar, i cili nxjerr bakteret dhe viruset nëpërmjet urinimit.

– Qelizat e bardha të gjakut quhen neutrofile, ato vrasin bakteret dhe organizma të tjera infektive.

Ka disa shkaktarë që këto mekanizma mbrojtëse mund të jenë të dëmtuara ose të kapërcehen nga viruset. Për shembull:

– Diçka mund të thyejë barrierën e lëkurës, si të paturit e një plage nga operacioni ose plage të shkaktuar nga rrethana të ndryshme.
– Kimioterapia mund të dëmtojë rëndë zorrët dhe funksionin e tyre – për shembull, diarrea e rëndë shkaktohet nga disa lloje të kimioterapis.
– Një kateter në fshikëzën tuaj mund të bëhet një rrugë për bakteret dhe të marrë brenda infeksion të fshikëzës.
– Radioterapia e mushkërive mund të dëmtojë qimet dhe qelizat e prodhimit mukozal, të cilat ndihmojnë për të hequr bakteret.
– Ilaçet Anti -acid për urthin mund të neutralizojë acidin në stomak që vret bakteret.
– Kimioterapia zvogëlon numrin e neutrofileve (Këto qeliza të bardha të gjakut janë shumë të rëndësishme për të luftuar infeksionin) në gjak (numërimi neutrophil) që do të thotë se është më e vështirë për ju për të luftuar infeksionin.

Sistemi imun i fituar

Përgjigjet imunitare jo-specifike, apo thënë ndryshe të lindura, sigurojnë mbrojtje të  menjëhershme dhe të përgjithshme ndaj patogjeneve, disa toksinave, dhe qelizave kanceroze.

Në organizmin tonë, sistemi imunitar vepron vazhdimisht duke pakësuar çdo lloj sulmi të jashtëm ose të brendshëm. Për ta ndihmuar në punën e tij mbrojtëse, ai duhet forcuar, duke pasur një edukatë të mirë të ushqyerjes dhe duke përdorur substanca që e ndihmojnë atë.

Ka disa mënyra se si mund ta forcojmë sistemin imunitar:

– Masazhimi i trupit me vajra esencial

– Banjot me avull

– Ushtrimet fizike

– Ushqime që ndihmojnë në forcimin e sistemit imun

– Frutat; boronicat, mënaferrat, luleshtrydhet, kumbullat të freskëta ose të thata, qershitë, rrushi, shega, avocado, bananja, hurmat arabe.
– Perimet; spinaqi, marule, brokoli, selino, preshi, qepët jeshile, lakra, etj.
– Leshterikët dhe algat e detit

– Farat; arrat, bajamet, farat e lirit, farat e kungullit, farat e chias.

– Uji; Pini sa më shumë ujë.

Ushqime që duhet të shmangni

– Ëmbëlsirat artificiale
– Mishin e kuq
– Ushqimet e konservuara
– Farat e rafinuara.
– Ushqimet e përpunuara
– Ushqimet e larta në kripë
– Ushqimet e skuqura

Stresi, sistemi imun dhe kanceri

Shumë njerëz me kancer duhet të forcojnë sistemet e tyre imunitare për të fituar kundër sëmundjes.  Reduktimi i stresit mund të ndihmojë për të forcuar sistemin imunitar. Kjo është të menduarit për disa terapi plotësuese, të tilla si: duke përdorur teknikat e relaksimit, meditimit, masazhimit, ushtrimeve, etj. mund të ndihmojnë në reduktimin e stresit.

Ka disa prova shkencore që stresi dobëson imunitetin tonë. Në qoftë se ballafaqohet stresi dhe kanceri, rezultatet janë kontradiktore. Reduktimi i stresit me cdo mënyrë është një ndihmë e madhe që ju mund t’i jepni sistemit imunitar.

Trajtimi natyral i sigurte dhe efektiv

Cancer

Trajtimi Natyral i Avancuar për Pacientët e Kancerit - Gjenerata e Re e Luftës Kundër Kancerit


Për më shumë se 10 vjet, ne kemi ndihmuar një numër të madh pacientësh në faza të avancuara të kancerit dhe pacientë që nuk kanë reaguar ndaj trajtimeve konvencionale, për të gjetur mundësi të përparuara të trajtimit duke përdorur një qasje unike natyrale të personalizuar që shkon përtej modeleve të standardizuara të trajtimit të kancerit.

Ndihemi shumë të bekuar dhe të entuziazmuar që kemi zhvilluar një trajtim të mahnitshëm, të studiuar nga teknologjitë më të fundit dhe të frymëzuar nga gjurmët e mjekësisë natyrale të paraardhësve tanë, me qëllimin për të ndihmuar të gjithë pacientët e kancerit, përfshirë edhe ata që nuk kanë arritur rezultatet e dëshiruara nga trajtimet e ndjekura, qoftë konvencionale apo alternative. Shumë pacientë mësojnë për ne pasi trajtimet e tjera, si konvencionale, ashtu edhe ato alternative, kanë dështuar.

Pyetja është: "Si e realizojmë ne atë që shumë spitale apo qendra të tjera shëndetësore nuk kanë mundur ta realizojnë?"

Përgjigja është e thjeshtë: “Me anë të formulave unike të bimëve shkretinore të studiuara nga teknologjia më e fundit dhe programeve ushqimore të avancuara dhe shumë të thjeshta për t’u zbatuar nga të gjithë.”

Qëllimi ynë është që të sjellim trajtime të kancerit të një niveli të avancuar, të prodhuara nga bimët më të forta shkretinore, për të ndihmuar pacientët tanë të arrijnë shanset më të mëdha të suksesit.

Sigurimi i qasjes në këto mundësi trajtimi të forta dhe reale është ajo që e bën punën tonë shumë të veçantë dhe unike. Ne besojmë se jeta e njeriut është një dhuratë e Zotit për të cilën ia vlen të luftosh; Ne kemi një përgjegjësi: Të ofrojmë mundësi vërtet të personalizuara dhe të drejtuara nga një ekip i specializuar për të ndihmuar në ruajtjen dhe përmirësimin e jetës njerëzore.

Dështimi i trajtimeve konvencionale apo alternative

Shumë pacientë me kancer vendosin të presin derisa sëmundja e tyre të ketë përparuar për shkak të trajtimeve të gabuara, konvencionale (si: Kimioterapia, GTFC-Kimioterapia me fraksion të synuar gjenetikisht, radioterapia, kirurgjia) apo alternative dhe popullore (si: vajguri, helm akrepi, vaj kanabisi, vitaminat, dieta ushqimore të caktuara, etj.), deri në një gjendje pothuajse të pakontrollueshme para se të shikojnë një mundësi të përparuar të trajtimit natyral real. Ndërsa ne jemi akoma në gjendje t'i ndihmojmë këta pacientë, trajtimi bëhet më kompleks dhe kërkon kohë sepse kemi të bëjmë me sëmundje të fazës së vonë, si dhe duhet të rindërtojmë sistemin imunitar të pacientit të dëmtuar nga përpjekjet e mëparshme të dështuara të trajtimit të kancerit. Pacientët që vijnë tek ne e shprehin shpesh se do të dëshironin të na kishin gjetur më parë, sepse qasja jonë është shumë më e përparuar, më efektive dhe më e sigurtë, se sa të gjitha llojet e trajtimeve që kanë ndjekur më parë.

Nuk të shëron paraja, prandaj mos bëni shpenzime marramendëse

Shumë njerëz mendojnë se mund të shërohen nëse kanë shumë para që të shkojnë të kurohen në spitale të shtrenjta në shtete të ndryshme të botës, por nëse paraja do të kishte shëruar ndokënd, ai do të kishte qenë Steve Jobs, bashkëthemeluesi i Apple, i cili megjithëse ishte një nga njerëzit më të pasur në botë, kjo gjë nuk e bëri të gjente shërim në spitalet më të shtrenjta të botës, por përkundrazi, ai e përballoi shumë mirë kancerin e tij të pankreasit për gati 2 dekada me rradhë vetëm nëpërmjet trajtimeve natyrale, deri sa e detyruan të bënte një transplant të mëlçisë dhe nënshtrim ndaj kimioterapisë, gjë e cila ishte gabimi i tij që i kushtoi jetën!

Kujdesi familjar në shtëpi

Më e mira që mund të bëni për veten apo të dashurin tuaj të prekur nga kanceri është që ta mbani në shtëpi dhe të kujdeseni për të në ngrohtësinë familjare mes njerëzve të dashur dhe jo nëpër spitale, sepse askush nuk mund të kujdeset për ju si njerëzit e dashur të shtëpisë.
Prandaj trajtimi ynë natyral dhe kura jonë bimore unike mund të arrijë në çdo shtëpi dhe të merret lehtësisht nga çdo pacient kudo në botë, pa qenë nevojë të ndërmarrë udhëtime të lodhshme e të shtrenjta, dhe pa qenë i detyruar të përballojë stresin e spitaleve që i dobëson imunitetin dhe i rrëzon moralin, përkrah shumë të tjerave.

Kura Bimore Profesionale

Trajtimi që ne i mundësojmë pacientëve të kancerit është një nga zbulimet dhe arritjet më revolucionare në trajtimin e kancerit në mënyrë natyrale me anë të bimëve shkretinore potenciale dhe stilit të jetesës më të shendetshme; i përfituar nga kërkimet e vazhdueshme shkencore dhe pervoja e gjatë klinike me mijëra pacientë të llojeve të ndryshme të kancerit.

Një gërshetim profesional mes të lashtës dhe modernes, pa cënuar të parën dhe duke përfituar nga teknologjia e së dytës, në mënyrë që pacientët me lloje të ndryshme të kancerit të kenë shanset maksimale të shërimit, me vullnetin e Zotit.

Mbi 50 bimë shkretinore të egra, të kombinuara me profesionalizëm dhe pasion në 5 ilaçe bimore unike, janë përbërësit e kurës tonë profesionale kundër llojeve të ndryshme të kancerit, por që përgatiten në mënyrë të posaçme për çdo pacient në bazë të gjendjes aktuale dhe fazës së trajtimit.

Kjo paketë mund të merret nga të gjithë pacientët pavarësisht llojit apo fazës së sëmundjes, përfshirë fazat e avancuara dhe përhapjen me metastaza, dhe pavarësisht llojeve të trajtimeve që mund të kenë marrë apo të jenë duke marrë pacientët, konvencional apo alternativ; që të gjithë përfitojnë nga ky trajtim, dhe që të gjithë kanë mundësi të shërohen, me vullnetin e Zotit.

Bimët e egra medicinale shkretinore të përdorura në këto ilaçe kanë vërtetuar se janë një faktor transkriptimi te njerëzit, të koduara nga një formulë e veçantë që rregullon shprehjen e një sërë antioksiduesish dhe detoksifikues të gjeneve, duke rezultuar në vetë-asgjësimin e qelizave kancerogjene burimore dhe metastazike.

Fazat e Trajtimit

Për faktin se çdo pacient është unik në krijim dhe gjendja shëndetësore, fiziologjike, emocionale dhe shoqërore e secilit ndryshon nga çdokush tjetër, dhe po ashtu faza e avancimit të sëmundjes dhe agresiviteti i saj, apo mënyrat se si e ka trajtuar sëmundjen secili prej tyre, që të gjitha këto janë të ndryshme, kjo bën që edhe fazat e trajtimit të secilit pacient të jenë të ndryshme, dhe po ashtu kohëzgjatja që kërkon trajtimi i secilit prej tyre është i ndryshëm.

Ky trajtim dhe ky konbinim profesional me bimë tërësisht të egra shkretinore përmban një formulë me spektër të plotë të më së mirës që Zoti na ka dhuruar!

Ti apo njeriu yt i dashur mund të shërohet, cilado që të jetë sëmundja dhe sado që ajo të ketë avancuar, vetëm se duhet të bëni zgjedhjen e duhur!