Shkaqet e Edemës dhe mënyra natyrale për trajtimin e saj

 

Edema është fjalë Greke ‘oídēma’ që ka kuptimin ‘ënjtje’, dhe ajo është rritja e volumit të një organi/indi, për shkak të rritjes së sasisë së lëngut jashtëqelizor në të. Zakonisht shkakton dhimbje të forta. Tre llojet më të zakonshme të edemës janë: periferike, cerebrale (e trurit) dhe edema e syve.

Shkaqet e edemës

– Sëmundjet e veshkave

– Sëmundjet e mëlçisë, si cirroza.

– Dobësia ose sëmundja e zemrës.

– Diabeti dhe medikamentet kimike që merren për trajtimin e tij shkaktojnë ënjtje dhe mbajtje të lëngjeve në të gjithë trupin.

– Mangësia e vitaminës B

– Kequshqyerja.

– Pengimi i pastrimit të lëngjeve në sistemin limfatik.

– Sëmundjet tumorale.

– Nivelet e ulëta të albuminës.

– Medikamentet kimike: Shumë medikamente mund të shkaktojnë edemë, duke përfshirë:
NSAIDs (të tilla si ibuprofen dhe naproxen), Bllokuesit e kanaleve të kalciumit, Corticosteroids (si prednisone, methylprednisolone, Pioglitazone, rosiglitazone, Pramipexole, etj.)

– Edema mund të ndodh edhe gjatë shtazanisë dhe para menstruacioneve.

– Temperaturat e larta gjithashtu shkaktojnë edemë.

Ushqimet që luftojnë shkaqet dhe ndihmojnë në kurimin e edemës

– Panxhari i freskët ose si pije ndihmon në luftimin e grumbullimit të ujit në trup.

– Lakra e bardhë.

– Majdanozi; mund ta bëni si pije ose çaj.

– Selino dhe karrota; mund t’i kombinoni të dyja për një rezultat të shpejtë.

– Boronica ndihmon shëndetin e zemrës dhe lufton grumbullimin e ujit në trup.

– Drithërat e plotë.

– Kryeni rregullisht ushtrime fizike të tilla si: ecja, noti, vrapimi i lehtë, etj.

– Ngrini këmbët disa herë në ditë për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

– Masazhoni zonat e prekura.

Ushqime që nuk duhet ti konsumoni nëse keni edemë

– Shmangni pijet e gazuara dhe Alkoolin.

– Shmangni ushqimet e konservuara sepse ato përmbajnë ruajtës kimik, që janë toksike për trupin.

– Shmangni mishin e kuq jo-organik.

– Shmangni ëmbëlsirat artificiale.

– Shmangni kripën e tepërt, qumështin, kafeinën, turshitë, salcën e sojës.

– Shmangni larjen me ujë të nxehtë ose me ujë shumë të ftohtë.