Shkaqet dhe simptomat e kancerit të trurit

 

Truri është organi më i rëndësishëm në trupin tuaj. Ai mban performancë optimale të sistemeve të trupit, deri në funksionimin e çdo qelize.

Kur një pacient dëgjon termin “tumor” në kombinim me trurin e tij, ka panik dhe frikë të menjëhershme. Edhe një tumor i mirë (jo kanceroz) në tru mund të ndërpresë funksionet kyçe të sistemit nervor qendror, në varësi të vendndodhjes dhe masës.
Një tumor që zhvillohet fillimisht në tru, quhet tumor primar i trurit. Këto mund të formohen në indet aktuale të trurit ose në nervat e trurit, gjëndrrën e hipofizës, gjëndrën pineale ose në shtresën e membranës që mbulon trurin.
Kanceri që fillon diku tjetër në trup dhe përhapet në tru është i njohur si sekondar ose metastaatik. Kjo është forma më e zakonshme e kancerit të trurit dhe zakonisht diagnostikohet në ata që kanë pasur ndonjë formë të kancerit në të kaluarën.

Kanceri tipik që metastazohet në tru, më së shpeshti është kanceri i gjirit, ai kolorektal, i veshkave, mushkërive dhe melanoma (forma më e rëndë e kancerit të lëkurës).

Simptomat e tumorit të trurit

Tumoret e trurit mund të kenë një shumëllojshmëri të simptomave, duke filluar nga dhimbjet e kokës deri te goditjet në kokë. Pjesë të ndryshme të trurit kontrollojnë funksione të ndryshme, kështu që simptomat ndryshojnë në varësi të vendndodhjes së tumorit.
Tumoret e trurit janë imitues të mëdhenj të çrregullimeve të tjera neurologjike, prandaj shumë nga simptomat e zakonshme mund të tregojnë kushte të tjera mjekësore dhe jo tumor.
Simptomat e tumorit të trurit mund të përfshijnë:

 • Dhimbje koke të papritur.
 • Përkeqësim gradual i ashpërsisë së dhimbjeve të kokës.
 • Vështirësi me ekuilibrin, marramendje ose të përziera (ndoshta me të vjella).
 • Zvogëlimi i vizionit, si shikimi i turbullt, vizioni i dyfishtë ose ndryshimet në vizionin periferik.
 • Dëmtimi i dëgjimit.
 • Ndryshimet në personalitetin, sjelljen dhe gjendjen shpirtërore.
 • Paqëndrueshmëri ose çekuilibër, veçanërisht në qoftë se është i shoqëruar me dhimbje koke.
 • Humbje graduale e lëvizjes.
 • Vështirësi në fjalë.
 • Humbja e kujtesës, konfuzioni dhe çpërqendrimi.

Faktorët kryesorë të rrezikut të kancerit primar të trurit

Tumoret e trurit janë relativisht të rralla, dhe janë më të zakonshme te meshkujt sesa te femrat. Megjithatë, një lloj tumori i trurit, meningioma, është më i zakonshëm te gratë.
Në përgjithësi, sot janë diagnostikuar më shumë tumore të trurit se në të kaluarën.
Në mjedisin tonë, i vetmi rrezik i qartë që ne njohim është ekspozimi ndaj rrezatimit (rrezatimit jonizues). Meningioma dhe glioma malinje janë më të zakonshme në njerëz të cilët kanë pasur radioterapi në kokë në të kaluarën.

 1. Mosha; Rreziku për të gjitha llojet e kancerit (duke përfshirë edhe kancerin e trurit) rritet kur jeni në moshë më të thyer. Më shumë se 75% e të gjithë kancereve diagnostikohen pas moshës 55 vjeç.
 2. Historia familjare; Nëse dikush në familjen tuaj ka pasur një tumor të trurit, rreziku rritet. Megjithatë, numri i tumoreve të trurit të lidhura me historinë e familjes është i vogël.
 3. Rrezatimi; Si një nga tre trajtimet për kancerin (së bashku me kirurgjinë dhe kimioterapinë), terapia me rrezatim rrit rrezikun e kancerit të trurit. Kjo përfshin edhe rrezatimin nga telefonat celularë!

Natyrisht, ekzistojnë rreziqe të tjera që përfshijnë zgjedhjen e stilit të jetesës:

– pirja e duhanit dhe qëndrimi në vende ku pihet duhan

– ndotësit e mjedisit

– toksiciteti i metaleve të rënda

– ndotja e ujit dhe ushqimit

– infeksioni kronik.

Njerëzit me HIV ose AIDS kanë një rrezik të rritur të kancerit të trurit. Një lloj i veçantë i rrallë i tumorit të trurit, i quajtur Limfoma primare cerebrale, ka më shumë gjasa për t’u zhvilluar.

Asnjëherë mos humb shpresë

Ruajtja e një stili të shëndetshëm për parandalimin e sëmundjeve është rruga më e mirë e veprimit për shëndetin e përgjithshëm të trupit. Megjithatë, nëse jeni të diagnostikuar me kancer të trurit, merrni parasysh të gjitha mundësitë tuaja.

Është e rëndësishme të njihni  trupin tuaj, të kuptoni rreziqet dhe të mbroni veten sa më shumë të jetë e mundur nga të gjitha format e kancerit dhe sëmundjet e tjera të rënda.

Vendosja e teknikave parandaluese në mbarë botën do të zvogëlonte incidencën e kancerit me më shumë se gjysmën. Big Pharma, Big Agra, dhe industria e kancerit nuk duan që ju ta dini këtë. Ata nuk duan që ju të kujdeseni për trupin tuaj dhe të parandaloni kancerin përmes mënyrave natyrale, si ndryshimet e stilit të jetesës dhe dietat.

UDHEZIME TE PERGJITHSHME

– Acidi folik; Zgjidhni ushqime me acid folik, të tilla si spinaq, zarzavate të errëta, perime me gjethe të errët, portokall, oriz, dhe fasule.

– Omega-3; Përfshijenii sa më shumë peshkun në dietën tuaj, pasi ai përmban Omega-3, që mund të ndihmojë për të gjetur dhe për të luftuar qelizat e kancerit.

– Domatet; Përmbajnë një përbërës të quajtur lycopene, domatet besohet të jenë të dobishme në luftimin e kancerit.

– Mishi i pulës organike; Është një nga ushqimet më të mira të trurit, sepse është i pasur me vitaminë B12, hekur dhe zink. Këto vitamina dhe minerale kanë treguar për të mbajtur inde të shëndetshme nervore. Mungesa e hekurit mund të ndikojë në performancën mendore.

– Boronica, luleshtrydhet dhe manaferrat; Studimet tregojnë se njerëzit që hanë luleshtrydhe përmirësojnë kujtesën e tyre dhe aftësitë e tyre motorike. Përveç kësaj, vetitë e tyre anti-oxidante mund të mbrojë trurin nga procesi oksidativ.

– Arrat; Arrat janë të pasura me proteina dhe përmbajnë acide yndyrore Omega-3, si dhe vitamina E dhe B6, të cilat promovojnë inde të shëndetshme nervore.

– Drithërat; Drithërat ofrojnë fibra dhe vitaminë E që ndihmojnë promovimin e shëndetit kardiovaskular, gjë e cila ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në tru.

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj, kështu që përpiquni t’i përmbaheni këshillave të mëposhtme:

 • Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.
 • Mos pini pije të gazuara.
 • Shmangni të gjitha ushqimt e konservuara.
 • Shmangni mishin e kuq në përgjithësi.

Ushqyerja në mënyrë të shëndetëshme nuk është e rëndësishme vetëm për trupin, por ajo është absolutisht e rëndësishme edhe për trurin. Jeta është zgjedhje, dhe zgjedhja e ushqyesve të duhur luan një rol kyç në shëndetin tuaj.

Trajtimi natyral profesional unik i llojit të tij

Ky eshte nje nga zbulimet dhe arritjet me revolucionare ne trajtimin e kancerit ne menyre natyrale me ane te bimeve shkretinore potenciale dhe stilit te jeteses me te shendetshme; i perfituar nga kerkimet e vazhdueshme shkencore dhe pervoja e gjate klinike me mijera paciente te llojeve te ndryshme te kancerit.

Nje gershetim profesional mes te lashtes dhe modernes, pa cenuar te paren dhe duke perfituar nga teknologjia e se dytes, ne menyre qe pacientet me lloje te ndryshme te kancerit te kene nje arme te pathyeshme kunder semundjes se tyre.

Mbi 40 bime shkretinore te egra, te kombinuara me profesionalizem, jane perberese te ilaçeve te kesaj pakete unike te llojit te saj.

Kjo pakete mund të merret nga të gjithë pacientët pavarësisht llojit apo fazës së sëmundjes, përfshirë edhe përhapjen me metastaza, qoftë nëse kanë marrë apo jo kimioterapi, dhe që të gjithë përfitojnë nga trajtimi, dhe qe te gjithe kane mundesi te sherohen, me vullnetin e Zotit

Ilaçet tona bimore nuk janë të fabrikuara apo komerciale, siç janë zakonisht produktet “Dietary Supplements”, por ato përgatiten në menyrë të posaçme direkt nga ekstraktet e bimëve, dhe nuk permbajne lende kimike ruajtese dhe asnje lloj lende kimike te shtuar, por vetem ekstrakte bimore 100%.

Potenciali i bimëve të egra shkretinore

Bimët e egra medicinale shkretinore kanë vërtetuar se janë një faktor transkriptimi te njerëzit, të koduara nga një formulë e veçantë që rregullon shprehjen e një sërë antioksiduesish dhe detoksifikues të gjeneve, duke rezultuar në vetë-asgjësimin e qelizave kancerogjene.

GARANTIM

Asnjë nga përbërësit në këtë formulë nuk trajtohet me pesticide, herbicide, fungicide, plehra sintetike apo “agjentë përpunimi”, të cilët gjenden në bimët konvencionale. Ju jo vetëm që i shmangni këto përbërës dëmtues, por jeni duke përdorur bimë të egra, të cilat në përgjithësi prodhojnë mbrojtësit e tyre natyralë kundër dëmtuesve.

Bimët në këtë formulë kanë efekte të fuqishme, dhe kjo është një nga arsyet themelore përse ato janë përdorur për mijëra vjet në kulturat e lashta. Hulumtimi modern tani është duke treguar një interesim më serioz në këto bimë dhe potencialin e tyre kurativ.

Ky konbinim profesional me bimë tërësisht të egra përmban një infuzion me spektër të plotë të më së mirës që Zoti na ka dhuruar!

TRAJTIMI NATYRAL PROFESIONAL I KANCERIT (KLIKONI KETU)