Disa mënyra natyrale për të shmangur Infeksionet e Traktit Urinar

 

Pa dyshim, infeksionet e traktit urinar janë të pakëndshme, të dhimbshme dhe shumë të zakonshme për shumë njerëz. Si rregull i përgjithshëm, shanset për të zhvilluar një infeksion të traktit urinar (ITU) janë më të larta tek femrat duke vlerësuar se deri në 60% e të gjitha grave do të përjetojnë një ITU në një moment të jetës së tyre.

Dhe, ndërsa mjekësia perëndimore e adreson ITU me antibiotikë, këto mund të shkaktojnë efekte anësore toksike – si dhe të kontribuojnë në rezistencën ndaj antibiotikëve. Është e qartë se janë të nevojshme metoda natyrale jo-toksike të parandalimit dhe trajtimit.

Sot, ne do të përqendrohemi në një shumëllojshmëri të ushqyesve natyrorë, bimëve dhe strategjive të thjeshta që mund t’ju ndihmojnë të shmangni një ITU – ose të ndihmoni në parandalimin e përsëritjes së tij.

Kujdes! ITU të patrajtuara mund të përparojnë drejt infeksioneve serioze të veshkave.

ITU shkaktohet kryesisht nga bakteret patogjene, me dy tipe – E. coli dhe S. saphrofyticus – që përbëjnë rreth 80% të të gjitha rasteve.

ITU zakonisht përfshihen në dy kategori – të ulëta dhe të sipërme. Ndërsa infeksionet e traktit urinar të poshtëm mund të sqarohen më vete, ITU e poshtme të patrajtuara herë pas here mund të çojnë në infeksione më serioze të traktit urinar – të cilat përfshijnë veshkat dhe uretrën. Nga ana tjetër, këto mund të çojnë në probleme kërcënuese për jetën.

Simptomat e një ITU të poshtme përfshijnë dhimbjen e djegies në urinim, urinimin e shpeshtë dhe urinën e errët, të kuqërremtë ose me erë. Dhimbja dhe ethet e legenit mund të jenë gjithashtu të pranishme.

Simptomat e një infeksioni të traktit urinar të sipërm përfshijnë të vjella, ethe dhe dhimbje në krahë.

Këtu janë disa mënyra natyrale për të shmangur Infeksionet e Traktit Urinar

  • Lëngu i Boronicës

Studimet kanë treguar që konsumi i lëngut të boronicës është i lidhur me më pak ITU – dhe se ai lufton infeksionin nga mekanizma të shumtë. Së pari, boronicat janë të pasura me antocianina që luftojnë sëmundjet – të cilat kanë cilësi të fuqishme antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Për më tepër, studimet sugjerojnë që acidi quinik në boronicë rrit nivelin e acidit hipurik – një agjent natyror antibakterial – në urinë. Por dhurata kryesore e lëngut të boronicës për shëndetin e traktit urinar është se parandalon ngjitjen e baktereve në mukozat, duke i lejuar ato të derdhen në mënyrë të padëmshme nga sistemi.

Kjo cilësi ndihmon gjithashtu në parandalimin e grumbullimit të bashkësive të mëdha të baktereve, duke parandaluar kështu rritjen e biofilmave rezistente ndaj trajtimit. Për përfitim maksimal, kërkoni lëng boronicë të pangopur, të pastër, organik. Shmangni “koktejet” e lëng boronicës, të cilat mund të përbëhen nga lëngje inferiorë.

Përveç kësaj, ekspertët e shëndetit natyror këshillojnë pirjen e rreth 350 ml në ditë me lëng boronice për të ndihmuar në parandalimin e ITUs.

  • Lufto kërcënimin e ITU me vitaminë C

Pasja e niveleve optimale të vitaminës C është një nga themelet e parandalimit të sëmundjeve dhe shëndetit të mirë, pasi kjo vitaminë thelbësore e tretshme në ujë është absolutisht thelbësore për një sistem të shëndetshëm imunitar. Vitamina C, e njohur edhe si acid askorbik, lufton sëmundjen përmes vetive të saj të shquara antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Vitamina C është një aleat veçanërisht i vlefshëm kur bëhet fjalë për të luftuar ITU – të cilën e bën duke acidifikuar urinën, një proces që konverton nitritet bakteriale në oksid nitrik që shkatërron bakteret.

Kini parasysh që vitaminën C duhet ta merrni nga ushqimet dhe burimet natyrore, dhe jo nga shtojcat apo vitaminat sintetike.

  • Probiotikët natyralë

Probiotikët, organizmat e gjallë që ndihmojnë për të promovuar mbijetesën dhe funksionimin e baktereve të dobishme, mund të jenë miku juaj më i mirë kur bëhet fjalë për shëndetin e traktit urinar. Shumë studime tregojnë se probiotikët mund të kryejnë një “luftë” kundër ITU-ve, duke i luftuar ato në tre mënyra të ndryshme.

E thënë thjesht, probiotikët parandalojnë që bakteret të përmbahen në qelizat e mitrës, ndërsa prodhojnë kimikate natyrale antibakteriale (bakteriocina). Dhe, probiotikët konkurrojnë me bakteret patogjene për burime.

Për efekt maksimal, përzierja juaj probiotike duhet të përmbajë baktere në familjen Lactobacillus, pasi këto janë treguar në studimet klinike për të parandaluar në mënyrë specifike ITU.

Ju mund të ndihmoni të largoheni nga ITU duke ngrënë sasi të shëndetshme të ushqimit probiotik, të tilla si kombucha, miso, djathra të papërpunuar dhe kos me kultura të gjalla.

Në vend të shtojcave, ne këshillojmë produktin bimor ProbioHerb si aleatin tuaj më besnik.

  • Merrni ndihmë nga Ghalensis

Lulëzimet shumëngjyrëshe të Ghalensis janë më shumë sesa vetëm tërheqëse për peisazhet shkretinore. Bimët e produktit përmbajnë përbërës antibakterial, antifungal dhe antioksidues që ndihmojnë në dekurajimin e ITU-ve.

Ekstraktet e bimëve të produktit  kanë gjithashtu efekt diuretik, duke ndihmuar në shpëlarjen e baktereve dhe pastrimin e sistemit urinar.

Por superfuqia speciale e Ghalensis kundër ITU-ve është përmbajtja e tij e agjentëve të fortë natyror anti-bakterial – që ka treguar se është efektiv kundër baktereve të zakonshme ITU-shkaktuese.

Shënim! Një përvojë mbresëlënëse ka treguar se gratë që kanë përdorur Ghalensis kanë arritur një ulje të madhe prej 85% të shfaqjes së ITU në vetëm 2 muaj trajtim. Ghalensis është në dispozicion në kapsula, dhe merret 3 herë në ditë nga 1 kapsulë para ngrënies.

  • Mbroni shëndetin urinar me farat e kungullit

Konsumi i rregullt i farave të kungullit mund të ofrojë një mbrojtje kundër ITU-ve.

Rezulton që acidet yndyrore në këto farëra të shijshme të vogla kanë efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore që luftojnë kundër sëmundjeve. Jo vetëm kaq, por ato kanë treguar se përmirësojnë tonin e fshikëzës dhe mbështesin funksionin e shëndetshëm të fshikëzës dhe urinimin.

  • A po shkoni në banjë si duhet?

Disa ditë janë aq shumë të zëna saqë madje duket e vështirë të gjesh kohën për të shkuar në banjë.

Sidoqoftë, “mbajtja e urinës” nuk është mënyrë e zgjuar për shëndetin e fshikëzës. E thënë thjesht, kur ndjeni nevojën për të urinuar, është koha për një vizitë në banjë. Në fakt, është ideale të urinoni të paktën një herë në 2-3 orë në ditë për të siguruar heqjen e duhur të produkteve të mbeturinave të padëshiruara.

Ky është një paralajmërim veçanërisht i rëndësishëm nëse jeni femër. Studimet kanë treguar që gratë që vonojnë urinimin për më shumë se një orë pas urgjencës, kanë një rrezik të rritur nga ITU.

  • Hidratimi i shëndetshëm: Përdorni “terapi të lëngshme” kundër ITU-ve

Këtu keni një strategji të thjeshtë për të mposhtur ITU-të: pini shumë ujë të filtruar gjatë gjithë ditës. Arsyeja, sigurisht, është se kjo ndihmon në largimin e baktereve nga trakti urinar.

Dhe, është e vërtetuar shkencërisht: e kundërta e hidratimit të mirë – konsumi i ulët i lëngjeve dhe urinimi i rrallë që rezulton – është e lidhur drejtpërdrejt me një rrezik të rritur të ITU-ve.

  • Vishni rroba të rehatshme

Ekspertët këshillojnë promovimin e shëndetit të traktit urinar duke shmangur veshjet e ngushta, shtrënguese dhe zgjedhjen e të brendshmeve të pambukut të rehatshme.

  • Një këshillë përfundimtare

Pasi të keni përdorur banjën, përdorni ujin për t’u pastruar – “standardin e artë” të këshillave të modës së vjetër (por praktike) për të shmangur ITU dhe për shumë përfitime të tjera.

  • Kura me bimë shkretinore

ITU janë ngjarje të pakëndshme që mund të paraqesin rreziqe serioze për shëndetin. Për fat të mirë, këto lëndë ushqyese, barishte dhe strategji jo-toksike mund t’ju ndihmojnë të ulni në mënyrë dramatike rrezikun e përjetimit të tyre. Por nëse tashmë keni problem kronik me infeksionin e traktit urinar apo veshkat, atëherë kërkoni ndihmën e ilaçeve bimore të prodhuara nga bimët e egra shkretinore posaçërisht për shëndetin e traktit urinar dhe të veshkave, që i gjeni duke shtypur mbi foton e mëposhtme.