Rrezatimi elektromagnetik; Sa i dëmshëm është për ne dhe fëmijët tanë? Si të mbrohemi prej tij?

A është rrezatimi elektromagnetik i sigurt? Ju me siguri jeni të ulur në një fushë elektromagnetike (EMF) në këtë moment. Instituti Kombëtar i Shkencave të Shëndetit të Mjedisit e përshkruan EMF si zonë të padukshme të energjisë, shpesh të referuar si rrezatim, që është i lidhur me përdorimin e energjisë elektrike dhe të formave të ndryshme të dritës të bërë nga njeriu.

Kohët kanë ndryshuar. Kur ishim fëmijë, i vetmi ekran që kishim në shtëpi ishte TV. Tani ekranet janë kudo. Është bërë normale të shikosh fëmijët me laptopë dhe tableta në xhirot e tyre, ose me smartphones.
Fëmijët dhe të rriturit janë të lumtur për shkak se ata mund të luajnë lojëra, të shikojnë foto,  të shfletojnë faqe të ndryshme në internet, të shkruajnë mesazh me miqtë e tyre, madje edhe të bëjnë dhe detyrat e shtëpisë duke përdorur internetin. Por a janë këto teknologji të sigurta? Ose, a janë fëmijët tanë duke u ekspozuar ndaj rrezatimit EMF potencialisht të dëmshëm nga telefonat, tabletat, dhe laptopët? Rrezatimi elektromagnetik mund të na rrethojë në jetën e përditshme moderne, por çfarë është ai? Disa forma të rrezatimit elektromagnetik janë të njohura të jenë të dëmshme, forma të tjera janë më të diskutueshme.

Një pikë themelore për t’u mbajtur mend është se EMF vijnë nga të gjitha llojet e gjërave, duke përfshirë:

– Mikrovalët,

– Telefonat celularë,

– Telefonat LAN,

– TV dhe radio,

– Kompjuterat,

– Linjat e energjisë,

– Pajisjet e palestrës,

– Hyrjet e supermarketeve

– Skanerat në aeroporte

– Dental x-ray

– Valët ultravjollcë,

– Rrezet-x

– Rrezet gama.

Pra ne jemi të ekspozuar ndaj EMF në çdo kohë.
Çfarë është Rrezatimi Elektromagnetik?

Për të kuptuar më mirë EMF, ai ka katër komponentët e tij më të mëdha: fusha elektrike, fusha magnetike, radio frekuenca, dhe energjia elektrike e dëmshme.

Ka fusha elektrike që zhvillohen në mospërputhje me tensionin, dhe ka fusha magnetike që zhvillohen nga rrjedha e rrymës elektrike. Sa më e lartë të jetë fusha elektrike ose fusha magnetike, aq më i fortë është rrezatimi elektromagnetik.
P.sh: Nëse udhëtoni me telefonin tuaj celular duke përdorur wifi, kjo do të krijojë një fushë më të madhe elektrike dhe magnetike për shkak se ai është duke punuar më shumë për të mbajtur një lidhje të fortë kur ju udhëtoni – një arsye tjetër është se edhe bateria juaj do mbarojë më shpejt. Ajo është duke përdorur më shumë energji për të gjetur një sinjal. Problemi është se kur ky lloj i energjisë është i lartë dhe pranë trupit tuaj, dhe mund të shkaktojë mikrovalë të dëmshme dhe radikale të  lira në trup.
Aspekti më i rrezikshëm i televonave dhe tabletave

Në fillim të viteve 2000 është pranuar gjerësisht se këto radio frekuenca të ekspozimit ndaj rrezatimit mikrovalë janë të nivelit shumë të ulët. Por studime të mëvonshme kanë dalë në përfundim se këto ekspozime kanë potencial për të shkaktuar dëm të konsiderueshëm.

Këto ekspozime të bëra nga njeriu janë mjaft ndryshe nga çdo gjë që ekziston në natyrë. Kjo, për shkak se laptopët, tabletat dhe telefonat  janë afër trupit, dhe kjo i bën ata veçanërisht të rrezikshëm.

Aspekti më i rrezikshëm i përdorimit të kompjuterave dhe telefonave që ju shoqërojnë vazhdimisht  ju bën më të rrezikuar nga ekspozimi në terren i forcës elektromagnetike (EMF). Pak njerëz e kuptojnë që të gjithë kompjuterat lëshojnë EMF në shumë frekuenca të ndryshme. Fusha magnetike dhe fusha elektrike janë gjithmonë të pranishëm.
Nëse laptopi ose tabletët mund të lidhen me internet pa tel, nëpërmjet WiFi ose Bluetooth apo të tjera, atëherë kjo do të thotë se ju dhe fëmijët tuaj jeni  duke u ekspozuar ndaj rrezatimit mikrovalë.

Fëmijët që mësojnë në klasa të teknologjisë së lartë ankohen nga simptomat e mëposhtme:

 • Marramendje
  • rrahje zemre të parregullta
  • dobësi
  • ankth
  • lodhje
  • ndjenja të zbehta
  • vështirësi përqëndrimi
  • dhimbje gjoksi apo presion.

Rreziku kryesor nga rrezatimi

Këtu është një listë jo-përfshirëse e sëmundjeve të lidhura me ekspozimin EMF

Ky lloj i rrezatimit elektromagnetik përfshin rrezatim të lartë të frekuencave të cilat mund të çojnë në:

– Mosfunksionim të membranave  qelizore,

– Shkrirje të kalciumit,

‌‌- Çekuilibër të antioxidantëve

– Dëmtim të ADN-së

– Nxitje të prodhimit të qelizave kancerore

– Tumor të trurit

– Sëmundje kardiovaskulare

– Diabet

– Ankth dhe stres

– Vetëdëmtim

– Sklerozë të shumëfishtë.

Provat shkencore kanë treguar qartë se rrezatimi me mikrovalë me Wi-Fi shkakton kancer në kafshët laboratorike, tek njerëzit shkakton dridhje të zemrës, redukton lëvizshmërinë e spermës dhe qëndrueshmërinë, dhe është i lidhur me simptomat e electrosensitivity që përfshijnë mosfunksionimin njohës, dhimbje, lodhje, çrregullime të humorit (depresion, ankth, nervozizëm), marramendje, të vjella, dobësi, probleme të lëkurës, dhe zhurmë në vesh.

Shumë hulumtime dhe raporte kanë dalë në përfundimin se burimet EMF, përfshirë telefonat celularë, routerat Wi-Fi dhe mikrovalët, mund të shkaktojnë kancer.

– Rrezatimi mund të rrisë rrezikun e gliomas malinje në tru dhe schwannomas të veshit.

Rrezatimi elektromagnetik ndikon në funksionin e trurit.

– Ndryshime në metabolizmin e glukozës trurit.

– Inflamacion në tru.

– Rrezatimi elektromagnetik mund të shkaktojë Dementi.

– Përveç dëmtimit të ADN-së, gjë e cila mund të shkaktojë kancer, studimet kanë treguar se neuronet në tru përjetojnë dëme lidhur me humbjen e kujtesës dhe kjo prek negativisht aftësitë e të mësuarit.

– Hulumtuesit e krahasojnë rrezatimin me një thes me vrima në mes të sistemit të qarkullimit të gjakut dhe trurit, duke lejuar toksinat për të bërë rrugën e tyre në tru.

Energjia e  krijuar nga mikrovala mund të absorbohet nga trupi duke shkaktuar radikalet e lira që formojnë kancer.

Paralajmërimet e forta nga organizatat zyrtare rreth EMF

Ndoshta paralajmërimi më me vend që jepet nga Zyra e Komisionit të Inxhinierisë dhe Teknologjisë (FCC), e cila është organizatë përgjegjëse për vlerësimin e sigurisë së këtyre pajisjeve. Raporti i FCC, thotë se pajisjet eloktronike duhet të vendosen të paktën 20 cm larg nga trupi.
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e ka bërë të qartë pozicionin e saj në lidhje me ekspozimet e rrezatimit WiFi. Në maj 2011, WHO lëshoi ​​një deklaratë për klasifikimin e këtyre ekspozimeve të mundshme si një kancerogjen të klasës 2B.

Si të reduktoni rreziqet e EMF

– Mos e mbani telefonin afër trupit.

– Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që mbajnë telefonat celularë në rripin e tyre ose pranë organeve riprodhuese, mund të kenë numër të vogël të spermatozoidëve dhe më pak lëvizshmëri të tyre.

– Fikeni më shpesh  telefonin dhe shpërndarësin wi-fi.

– Kur është e mundur, përdorni Skype, i cili ofron një mënyrë për të qëndruar në kontakt, pa afruar celularin nga trupi.

– Mbroni veten kur jeni duke fjetur, duke e vendosur telefonin tuaj në gjendjen “Aeroplan mode”.

– Mbani telefonin tuaj celular rreth 20-30 cm larg trupit kur shkruani, për të zvogëluar ekspozimin ndaj rrezatimit.

– Përdorurni një kufje të veçantë të quajtur Blue Tube, e cila është projektuar për të minimizuar EMF.

– Shmangni tabelat elektronike të panevojshme dhe përpiquni t’i mbani këto pajisje larg fëmijëve në veçanti.

–  Asnjëherë mos përdorni telefonin kur ai është në karikim.

– Përdorni një tastierë të veçantë dhe maus. Kjo mund të ndihmojë për të mbrojtur duart apo këmbët nga një burim i energjisë, që është zona e baterisë.

– Shmangni Bluetooth dhe përdorimi speakerphone.

– Ka disa gjëra që ju mund të bëni për të mbrojtur familjen tuaj, në shtëpinë tuaj, si filtrat elektromagnetike  dhe madje edhe boja e veçantë dhe pëlhura që mund të ndihmojnë për të mbrojtur shtëpinë tuaj.

– Në qoftë se ju e përdorni Wi-Fi në vend të internetit Ethernet në shtëpi, stakoje atë kur nuk është në përdorim dhe mbajeni  larg nga zona ku janë anëtarët e familjes.

– Shmangni teknologjtë e panevojshme tek foshnjat, të tilla si biberonat pa tel që monitorojnë temperaturën.

 

Ushqime që mbrojnë trupin nga rreziqet e EMF

Ushqimi është mjekësi, kështu që ju duhet të mbroni  trupin tuaj nga efektet negative të EMF.

Ushqimet  mund të bëjnë një ndryshim të madh nga dëmtimi i EMF që lidhet me ADN.

Hani shumë ushqime që mund të mbështesin sistemin tuaj nervor, i cili është sistemi i parë në trup i prekur nga EMF.

Konsumoni më shpesh

– Arrat dhe bajamet,

– Farat e shegës,

– Asparagus,

– Boronica,

– Kumbulla të thara,

– Kanellë,

– Hurmat arabe

– Brokoli

– Majdanoz

– Jod,

– Vitaminë D3,

– Spirulina, Noni,

– Melatonin

– Selen dhe zink

– Mish organik

– Të verdhat e vezëve

– Lëngu i kockave.

– Acidi yndyror omega-3, i cili mbështet integritetin e membranave qelizore.
Këtu janë disa këshilla për të nxitur përdorimin e sigurt të kompjuterit për fëmijët tuaj

–  Përdorni laptopë të cilët e  marrin internetin nëpërmjet një kabllo dhe vendoseni kompjuterin në tavolinë sa më larg trupit të tyre.

– Studimet tregojnë se përdorimi i kompjuterit është veçanërisht i dëmshëm gjatë natës. Ju nuk duhet të lejoni përdorimin e kompjuterit 2 orë para gjumit.


Mendime përfundimtare mbi rrezatimin elektromagnetik

Fakti është që ne bombardohemi nga EMF dhe nga pajisjet e shumta teknologjike. Kjo është arsye  e madhe për të marrë masa shtesë, sidomos me telefonat celularë, tabletat dhe Wi-Fi. Duke pasur telefonin tuaj celular të bashkangjitur me trupin në çdo kohë, është një rrezik i panevojshëm. Është mirë të shmangni ekspozimin kur është e mundur, sidomos për fëmijët tanë nuk është e nevojshme që të  përdorin telefonat celularë më shumë se të rriturit. Është e rëndësishme që të keni një bisedë me fëmijët tuaj në lidhje me përdorimin e kompjuterit. Ata mund të jenë shumë të vegjël për të kuptuar në lidhje me rreziqet e ekspozimit nga rrezatimi EMF, por të filloni duke edukuar ata me mirësjellje për çështjet e sigurisë së Internetit, është nga hapat e domosdoshëm që duhet të ndërmerrni.