Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Rehmannia Glutinosa

//Rehmannia Glutinosa

Rehmannia Glutinosa

Rehmannia glutinosa; Për inflamacionet, çrregullimet hormonale, radikalet e lira, sëmundjet autoimmune

 

Arabisht: ريهمانيا

Anglisht: Rehmannia.

Emri shkencor: Rehmannia glutinosa L.

Familja: Orobanchaceae.

Rehmannia glutinosa është bimë barishtore shumëvjeçare, me lartësi 50 cm, me gjethe të ngjashme me të luletogëzës, me lule rozë në blu, me rrënjë të trasha në formë të patates.

Origjina e bimës është Azia; ajo është një prej bimëve themelore për kurim.  Rehmania mori këtë emër nga mjeku Joseph Rehman (1788-1831). Glutinosa do të thotë ‘ngjitëse’ ose ‘ngjitet’.

Pjesët që përdoren: Rrënjët, kërcelli, gjethet dhe lulja.

Dobitë mjekësore të Rehmannias

– Lufton inflamacionet në trup.

– Parandalon zhvillimin e radikalëve të lira.

– Ndihmon në kurimin e sëmundjeve autoimmune të tilla si: Skleroza e shumëfishtë (MS), lupus, fibromyalagia.

– Ndihmon në trajtimin e artritit reumatid, redukton dhimbjet dhe ënjtjet.

– Ndihmon në trajtimin e çrregullimeve të tiroideve.

– Ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut.

– Ndihmon në pastrimin e traktit urinar.

– Lufton gjëndrrat e veshkave dhe çrregullimet e veshkave.

– Rrit prodhimin e hormoneve seksuale, trajton impotencën.

– Parandalon dhe lufton kistet e vezoreve.

– Lufton çrregullimin hormonal që shkakton rënie të flokëve(alopecia).

Kujdes!

Nuk është e këshillueshme gjatë shtatëzanisë.

 

By | 2017-06-12T01:20:56+00:00 June 12th, 2017|Bimë Mjekësore|Comments Off on Rehmannia Glutinosa
error: Alert: Content is protected !!