Qepa; Dobi të shumta shëndetësore; Sallata që duhet ta konsumoni çdo ditë

 

Qepa – Arabisht: البصل

Anglisht: Onion

Emri shkencor: Allium cepa L

Familja: Amaryllidaceae.

Qepa është bimë barishtore dyvjeçare, më gjatësi 60-100 cm,  me gjethe në formë cilindrike, me lule të bardha që lulëzojnë vitin e dytë, dallohet me aromën e saj të vecantë për shkak të sasisë së lartë të squfurit që përmban. Gjenden dy lloje të qepëve: të bardha dhe të kuqe.

Dëshmi letrare dhe arkeologjike sugjerojnë se kultivimi mund të ketë filluar në Egjipt. Duket se qepët ishin pjesë e dietës së punëtorëve që ndërtuan piramidat. Në Greqinë e lashtë, atletët hanin sasi të mëdha të qepës sepse besohej se ato forconin gjakun. Gladiatorët romak mbështillnin trupin e tyre me qepë për të zhvilluar muskujt. Mjekët i përshkruajnë qepët si bimë për lehtësimin e dhimbjeve të kokës, kundër kafshimit, helmit të gjarpërpërijve dhe për humbjen e flokëve. Qepa u dërgua në Amerikë nga Kristofor Kolombi në udhëtimin e tij më 1493 në Haiti. Në shekullin e gjashtëmbëdhjetë, qepët janë përdorur edhe në trajtimin e infertilitetit. Qepët mund të konsumohen në shumë mënyra; të freskëta, të thata, të përpunuara.

Nga qepa nxirret vaj i cili përdoret si ushqim dhe në kozmetikë. Kina zë vendin e pare në botë për prodhimin e qepës e pasuar nga India dhe Amerika.

Elementët aktiv të qepës: Calories,  Energy, Saturated fat, Polyunsaturated fat, Monounsaturated fat, Protein, Sodium, Potassium, Carbohydrate, Fibra ,Sugar,  vitamin; A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, C, Choline, Calcium, Iron, Magnesium, Zink, Fluoride,etc.

Dobitë shëndetësore të qepës

– Forcon sistemin imun dhe lufton radikalet e lira.

– Vret mikrobet dhe viruset.

– Diuretic dhe zbutës.

– Ndihmon për kurimin e çrregullimeve të veshkave.

– Ndihmon për kurimin e  infeksioneve në traktin urinar.

– Pastron gojën dhe mishrat e dhëmbëve nga bakteriet.

– Forcon sistemin nervor.

– Nxitëse e hormoneve seksuale.

– Ul nivelin e sheqerit në gjak.

– Ul presionin e lartë të gjakut.

– Kuron plagët dhe kruajtjet.

– Kuron viruset e mëlçisë.

– Parandalon fryrjet e stomakut dhe të barkut.

– Lufton sëmundjet e zemrës.

– Lufton arteriosklerozën.

– Parandalon zhvillimin e qelizave kancerore.

– Kuron pezmatimin e prostatës.

– Parandalon bllokimin e ujrave.

– Parandalon helmimin e gjakut.

– Kuron infeksionin e mushkërive.

– Kuron kollën kronike.

– Largon infeksionin e bajameve.

– Lehtëson qarkullimin e gjakut.

– Parandalon ngrirjen e gishtave të këmbës dhe fryrjen e tyre.

– Ndihmon për kurimin e Diabetit.

– Parandlon rënien e flokut dhe nxit mbirjen e tij.

– Ndihmon tretjen dhe uljen në peshë.

– Ndihmon për pastrimin e lëkurës nga njollat.

– Parandalon diarrenë kronike.

– Forcon shikimin dhe parandalon infeksionin e syve.

– Forcon kockat dhe parandalon dobësinë e tyre.

Kujdes!!

– Qepa konsiderohet e sigurtë nëse nuk e tepron me konsumimin e saj.

– Nëse e tepron me konsumimin e saj, mund të shkaktojë acarim të murit të stomakut.

Sallatë me qepë që duhet ta konsumoni  çdo ditë

Përbërësit (për katër persona)

– 4 domate të prera në feta.

– 1 qepë të prerë në feta.

– 2 kastraveca të prerë.

Për salcën:

– Piper dhe kripë.

– 1 lugë uthull + 1 lugë lëng limoni.

– 3 lugë vaj ulliri.

– Majdanos të prerë.

Vendosni perimet e prera në pjatën e sallatës.

Shtoni salcën e përzier më parë dhe pastaj mund ta servirni.