Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

September 2017

8 Ushqimet më të mira për zorrët

By | 2017-09-16T19:56:52+00:00 September 16th, 2017|Aparati Tretjes|

8 Ushqimet më të mira për shëndetin e zorrëve Çdo gjë që ju hani kalon në traktin e tretjes. Membrana e zorrëve të mëdha dhe rektumit në fund të tubit tretës përmban mbeturina, lëngje acide biliare dhe fibra që ndihmojnë tretjen e ushqimit. Përmbajtja e zorrëve ka një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e indeve. [...]

Comments Off on 8 Ushqimet më të mira për zorrët

Çfarë duhet të dini për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme

By | 2017-09-18T22:14:56+00:00 September 16th, 2017|Veshkat|

Çfarë duhet të dini për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme   Veshkat janë mekanizmi i organeve më vitale të trupit të njeriut, që pastron gjakun prej mbeturinave dhe elementeve të tepërta. Ato sekretojnë gjithashtu një numër të hormoneve të nevojshme për të stimuluar palcën e kockave për të prodhuar qelizat e kuqe të gjakut, [...]

Comments Off on Çfarë duhet të dini për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme

8 Gjëra që duhet t’i hiqni nga dhoma juaj e gjumit

By | 2017-09-15T18:11:35+00:00 September 15th, 2017|Arti Jetesës|

8 Gjëra që duhet t'i hiqni nga dhoma juaj e gjumit Edhe pse një dietë e shëndetshme dhe stili i jetesës janë mënyra të mira për të parandaluar sëmundje të shumta e të rënda, ka edhe shumë gjëra që ju duhet të hiqni nga dhoma juaj e gjumit për të mbajtur shëndetin tuaj në kontroll. Llojet [...]

Comments Off on 8 Gjëra që duhet t’i hiqni nga dhoma juaj e gjumit

Efektet Emocionale të Kancerit

By | 2017-09-14T15:15:50+00:00 September 14th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Ballafaqimi me efektet emocionale të kancerit; Si t’i kapërceni ato?   Kanceri i prek pacientët fizikisht dhe emocionalisht. Diagnostikimi me kancer ju ballafaqon automatikisht me statistikat e këtij lloji të kancerit, shanset individuale për ta mundur atë dhe barrën financiare. Për shkak të natyrës së paparashikueshme të tij, njerëzit me diagnozë të kancerit përjetojnë frikë, [...]

Comments Off on Efektet Emocionale të Kancerit

Dalbergia Sissoo

By | 2017-09-18T22:38:24+00:00 September 12th, 2017|Bime dhe Peme|

Dalbergia Sissoo; Luftues i inflamacionit dhe qetësues i dhimbjeve   Arabisht: الساسم,  السرسوع Anglisht: Shisham, Indian Rosewood, Sisso Emri shkencor: Dalbergia Sissoo L Familja: Fabacea. Dalbergia Sissoo është pemë shumëvjeçare, me lartësi deri 25m, me trung të çrregullt, me gjethe alternative, me majë të mprehtë, me lule të dëndura e në grupe, me ngjyrë të [...]

Comments Off on Dalbergia Sissoo

7 Sekrete për lëkurë të shëndetshme

By | 2017-09-11T21:47:29+00:00 September 11th, 2017|Lëkura|

7 Sekrete për lëkurë të shëndetshme dhe të tonifikuar   Lëkura jonë shërben për shumë qëllime. Lëkura e fytyrës është veçanërisht e ekspozuar dhe qëndron në krye, prandaj ajo është aq e prirur për t’u dëmtuar. Disa nga faktorët kryesorë që dëmtojnë dhe shkaktojë probleme në fytyrë janë: - Stresi - Mungesa e gjumit - [...]

Comments Off on 7 Sekrete për lëkurë të shëndetshme

Supë për të mundur lodhjen dhe stresin

By | 2017-09-11T00:44:10+00:00 September 11th, 2017|Ushqimi|

Supë për të mundur lodhjen dhe stresin   Kur keni lodhje, nganjëherë është shumë e vështirë për të detyruar veten të gatuani një vakt të mirë për ju ose familjen tuaj. Megjithatë, pikërisht kjo është ajo që ju nevojitet - një vakt i mirë i gatuar në shtëpi, që mund t'ju japë energji, t'ju ushqejë [...]

Comments Off on Supë për të mundur lodhjen dhe stresin

Crateva Nurvala

By | 2017-09-18T22:38:36+00:00 September 10th, 2017|Bime dhe Peme|

Crateva Nurvala; Për prostatën, shëndetin e veshkave, traktin urinar   Arabisht: كراتيفة نورفالية Anglisht: Varuna Emri shkencor: Crateva nurvala L Familja: Capparaceae Crateva është pemë e vogël, shumëvjeçare, me lartësi 15m, me trung të butë dhe kafe, majat e degëve janë të purpurta në të vedhë, me gjethe trifoliate, me lule të bardha, me ngjyrë [...]

Comments Off on Crateva Nurvala

Pse është në rritje shkalla e kancerit kolorektal mes të rinjve

By | 2017-09-18T12:35:08+00:00 September 9th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Pse është në rritje shkalla e kancerit kolorektal mes të rinjve?   Borxhi i studentit, çmimet e larta të shtëpive, pasiguria për një punë, ushqimi i shpejtë... Jeta e të rinjve shpesh nuk është aq mirë sa mund të duket, dhe tani ka diçka tjetër për të shtuar në listë: kancerin kolorektal. Deri tani mendohej [...]

Comments Off on Pse është në rritje shkalla e kancerit kolorektal mes të rinjve

10 Fruta për Diabetikët

By | 2017-09-09T21:47:20+00:00 September 9th, 2017|Diabeti|

10 Fruta për Diabetikët Sipas statistikave, deri në vitin 2020, ndoshta gjysma e gjithë popullsisë në botë do të diagnostikohet me diabet. Nivelet e larta të sheqerit në gjak janë si rezultat i diabetit, dhe kjo ndodh nga numërimi i ulët i insulinës në trupin tonë. Nëse bëni një  mënyrë jetese të shëndetshme,  është thelbësore [...]

Comments Off on 10 Fruta për Diabetikët

Onosma / Këmba e pëllumbit

By | 2017-09-18T22:38:48+00:00 September 6th, 2017|Bime dhe Peme|

Onosma / Këmba e pëllumbit; Për pastrimin e gjakut, tonik i zemrës, dhimbjet reumatike   Arabisht: رجل الحمام Anglisht: Onosma Emri shkencor: Onosma echioides L. Familja: Boraginaceaae. Onosma është bimë barishtore, shumëvjeçare, me lartësi 30-40 cm, me gjethe alternative, të holla e të gjata, me lule të bardha dhe të verdha, aromatike, Origjina e bimës [...]

Comments Off on Onosma / Këmba e pëllumbit

7 Mënyrat më të mira për të mbështetur një pacient me depresion

By | 2017-09-04T23:44:33+00:00 September 4th, 2017|Emocionale & Shpirtërore|

7 Mënyrat më të mira për të mbështetur një pacient me depresion Depresioni është një sëmundje kronike fizike me simptoma që janë kryesisht të padukshme. Ai është një sëmundje irrituese për të jetuar, sepse të qenit i trishtuar ose i zhgënjyer, ose i përgjumur ose i mpirë për periudha të gjata dhe të përsëritura kohore [...]

Comments Off on 7 Mënyrat më të mira për të mbështetur një pacient me depresion

Kanceri Mesothelioma

By | 2017-09-18T15:17:20+00:00 September 4th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Kanceri Mesothelioma; Llojet, Simptomat, Prognoza, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Mesothelioma është një formë e rrallë dhe agresive e kancerit që zhvillohet në membranën (veshjen e brendshme) të mushkërive, barkut ose zemrës. E shkaktuar nga asbesti, mesothelioma nuk ka shërim të njohur në mjekeësinë kimike, dhe ka një prognozë (parashikim) shumë të keqe (zhvillohet në mënyrë [...]

Comments Off on Kanceri Mesothelioma

August 2017

Si të trajtojmë pamjaftueshmërinë e trombociteve

By | 2017-08-23T22:38:14+00:00 August 23rd, 2017|Zemra & Gjaku|

Si të trajtojmë pamjaftueshmërinë e trombociteve Trombocitet janë një lloj i qelizave të gjakut, i cili është më i vogli në mesin e tre llojeve kryesore të qelizave të gjakut (qelizat e kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut, trombocitet). Prodhimi i trombociteve bëhet në palcën e kockave, të cilat më pas shkojnë në [...]

Comments Off on Si të trajtojmë pamjaftueshmërinë e trombociteve

Albinizmi

By | 2017-09-18T20:31:32+00:00 August 23rd, 2017|Autoimune & Gjenetike|

Albinizmi; Shkaqet, Llojet, Trajtimi Natyral   Albinizmi është një grup i rrallë i çrregullimeve gjenetike që i shkaktojnë lëkurës, flokëve, apo syve të kenë pak ose aspak ngjyrë. Albinizmi është i lidhur edhe me problemet e shikimit. Sipas Organizatës Kombëtare për albinizmin dhe Hypopigmentation (NOAH), afërsisht një në 17,000 njerëz kanë një formë të albinizmit. [...]

Citrus medicika / Utruxh; Fruti me aromën dhe me shijen më të mirë në botë

By | 2017-09-18T22:39:10+00:00 August 22nd, 2017|Bime dhe Peme|

Citrus medica / Utruxh; Fruti me aromën dhe me shijen më të mirë në botë   Arabisht: أترج، تـُرُنج،. Anglisht: Citrus. Emri shkencor: Citrus medica L. Familja: Rutaceae. Citrus - Utruxh është bimë shkurre, shumëvjeçare, lulëzon disa herë në vit, me degë të parregullta, me gjethe heshtake ose eliptike dhe me aromë të këndëshme, me [...]

Comments Off on Citrus medicika / Utruxh; Fruti me aromën dhe me shijen më të mirë në botë

Kush rrezikon më shumë nga Kanceri i Gjirit?

By | 2017-09-18T15:19:14+00:00 August 22nd, 2017|Kanceri & Tumoret|

Kush rrezikon më shumë nga Kanceri i Gjirit?   Sipas parashikimeve, numri i rasteve të kancerit të gjirit deri në vitin 2020 do të rritet me shifra alarmante. Një në çdo tetë gra është e rrezikuar nga zhvillimi i sëmundjes në jetën e saj. Zbullimi i hershëm dhe trajtimi në mënyrën e duhur natyrale është [...]

Comments Off on Kush rrezikon më shumë nga Kanceri i Gjirit?

Tumori Stromal Gastrointestinal

By | 2017-09-18T15:19:14+00:00 August 21st, 2017|Kanceri & Tumoret|

Tumori Stromal Gastrointestinal; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Një lloj i rrallë i sarkomës që është gjetur në sistemin e tretjes, më shpesh në murin e stomakut, është tumori stromal gastrointestinal (GIST) që nuk është kanceroz, por që mund të bëhet kanceroz nëse nuk trajtohet. Në terma të përgjithshme, sa më i madh të jetë [...]

Eslihu Arabik; Lufton ulçërat, kancerin e stomakut dhe të zorrës së trashë

By | 2017-09-18T22:39:42+00:00 August 18th, 2017|Bime dhe Peme|

Eslihu Arabik; Ushqyes dhe energjik për trupin, Lufton ulçërat, kancerin e stomakut dhe zorrës së trashë   Arabisht: الإسليح العربي, المليح Anglisht: Cakile. Emri shkencor: Cakile Arabica L. Familja: Brassicaceae. Eslihu Arabik është bimë barishtore shumëvjeçare, me lartësi deri në 50 cm, me lule ngjyrë vjollcë, aromatike që çelin në pranverë, me gjethe të vogla, [...]

Comments Off on Eslihu Arabik; Lufton ulçërat, kancerin e stomakut dhe të zorrës së trashë

Vitaminat që luftojnë sëmundjet yndyrore të mëlçisë

By | 2017-09-18T14:15:54+00:00 August 18th, 2017|Hepatiti & Mëlçia|

Vitaminat që luftojnë sëmundjet yndyrore të mëlçisë Mëlçia kryen shumë funksione themelore dhe shërben si pikë themelore metabolike në trup. Ajo ruan  vitaminat dhe mineralet esenciale për t’i përdorur kur është e nevojshme. Mëlçia gjithashtu largon toksinat nga trupi, ndihmon në kurimin e sëmundjeve yndyrore të mëlçisë të cilat janë të lidhura me pirjen e [...]

Comments Off on Vitaminat që luftojnë sëmundjet yndyrore të mëlçisë
Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!