Prodhimet që përmbajnë shumë pesticide dhe prodhimet që nuk pranojnë pesticide

 

Nëse jeni duke kërkuar për të blerë ushqime organike, dhe me pak lëndë kimike, ose thjesht dëshironi të dini se cili produkt ka mbetjet më të larta të pesticideve, udhëzuesi i mëposhtëm do ju ndihmojë së shumti.

Prodhimet më të ndotura me pesticide

– Pjeshka

– Molla

– Specat

– Selino

– Mandarina

– Luleshtrydhet

– Vishnjet

– Dardha

– Rrushi (i importuar)

– Spinaqi

– Marulja

– Domatet

– Shalqini

– Kërpudhat

– Patëllxhani

Prodhimet më pak të ndotura me pesticide

– Qepa, hudhra

– Avokado

– Misri i ëmbël

– Ananasi

– Mango

– Shpargu

– Bizelet, fasulet, qiqrat, thjerrëzat

– Kivi

– Bananet

– Lakra e bardhë dhe lakra e kuqe

– Brokoli

– Papaja

– Bostani

– Grejpfruit

– Patatja