Një pije e mrekullueshme për të luftuar aneminë dhe zbehjen e lëkurës

 

Anemia është një ndër çrregullimet e gjakut, që rezulton nga pakësimi dhe rënia e numrit të rruazave të kuqe të gjakut në organizmin e njeriut. Ky lloj çrregullimi mund të sjellë probleme të pariparueshme shëndetësore si rezultat i uljes se nivelit të hemoglobinës në rruazat e kuqe, e cila është një ndër komponentët përbërës më të rëndësishëm të rruazave të kuqe të gjakut, që bën transportimin e oksigjenit në të gjitha indet e organizmit. Komplikacionet e shkaktuara janë të shumëllojshme.

Shkaktarët e anemisë janë të shumtë, por ndër më të rëndësishmit mund të veçohen

– Shkatërrimi i tejskajshëm i rruazave të kuqe.

– Humbja e gjakut si pasojë e shumë faktorëve.

– Prodhimi dhe rigjenerimi i pamjaftueshëm i rruazave të kuqe të gjakut.

– Çrregullimet e trashëguara në organizmin e njeriut.

– Keq ushqyerja.

– Mungesa e hekurit dhe vitaminave.

– Infeksionet e ndryshme.

– Prezenca e disa kancereve.

– Ekspozimi ndaj medikamenteve toksike.

Anemia shfaqet në disa mënyra

Anemia hemolitike

Anemia hemolitike vjen si rezultat i shkatërrimit të parakohshëm të rruazave të kuqe të gjakut.

Anemia hemolitike e trashëguar

Ka disa lloj anemish hemolitike të trashëguara, si: Sickle Cell anemia, talasemia, deficienca, mangësia e një enzime të quajtur G6PDHG (Glukoze-6-Fosfato-Dihydrogjeneze).

Shenjat dhe simptomat e Anemisë

– Nga simtomat e anemisë është fjetja me periudha të gjata dhe të qënit jo aktiv.

– Anemia e bën njeriun të ketë lodhje akute sidomos tek gratë.

– Zbehje e lëkurës.

– Skuqje jo normale e buzëve.

– Formimi i një shtrati tek thonjtë.

– Lodhje fizike.

– Marramendje.

– Rrahje e shpejtë e zemrës.

Disa këshilla të nevojshme për anemikët

– Konsumoni më shumë spinaq dhe marule.

– Konsumoni shalqi dhe luleshtrydhe.

– Pini lëng karrote dhe lëng rrushi.

Një pije e mrekullueshme për të luftuar aneminë dhe zbehjen e lëkurës

Kjo pije është e shijshme dhe shumë e përshtatshme për njerëzit me anemi. Ajo ndihmon në krijimin e hemoglobinës në gjak, forcon shikimin dhe ndihmon në presionin e ulët të gjakut për pacientët me tension të lartë.

Përbërësit

– 1 mollë

– 1 karrotë

– 1 panxhar

Mënyra e përgatitjes

Shtrydhini të gjithë përbërësit, i vendosni në një gotë dhe pijeni një herë në ditë para ngrënies.

TRAJTIMI NATYRAL I SIGURTE DHE EFEKTIV